Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά μόνιμη κατοικία θεωρείται ο δήμος που είσαι γραμμένος και σου εκδίδει πιστοποιητικό γέννησης, οικογένειακης κατάστασης κλπ; γιατί εγώ στην εφορία έχω αλλάξει διεύθυνση και το ΑΦΜ είναι σε άλλη ΔΟΥ αλλά δεν έχω κάνει μεταδημοτευση και είμαι στο δημοτολόγιο του παλιού μου Δήμου ακόμα οπότε εκεί έκλεισα ραντεβου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 minutes ago, kosszz said:

Παιδιά μόνιμη κατοικία θεωρείται ο δήμος που είσαι γραμμένος και σου εκδίδει πιστοποιητικό γέννησης, οικογένειακης κατάστασης κλπ; γιατί εγώ στην εφορία έχω αλλάξει διεύθυνση και το ΑΦΜ είναι σε άλλη ΔΟΥ αλλά δεν έχω κάνει μεταδημοτευση και είμαι στο δημοτολόγιο του παλιού μου Δήμου ακόμα οπότε εκεί έκλεισα ραντεβου 

Είναι αυτό που έχεις δηλωμένο στο Ε1,  στον λογαριασμό ΔΕΚΟ, που πραγματικά μένεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2024 στις 5:12 ΜΜ, Manefs23 είπε

Εγώ είχα κλείσει στο ΑΤ Ακροπολης (εκει ειχα βρει ενω δεν μενω εκει) και μάλιστα απο τους πρώτους , αλλά το ακύρωσα, λεω να βγαλω το καλοκαιρι στο νησι απ οπου κατάγομαι :P Να φαίνεται εκεί η Εκδουσα Αρχή. Απο οτι ειδα, full ειναι εκει δεν βγάζουν, πας και χωρίς ραντεβου :P

15 e είναι η ταρίφα, όπου και να πας τόσα ζητάνε. Εκτός αν έχεις κάποιον γνωστό.

10€ ήταν πέρυσι.. Αίσχος..:P:P:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, dimigar είπε

10€ ήταν πέρυσι.. Αίσχος..:P:P:P

Το έχω ξαναγράψει  ότι οι φωτογράφοι αντί να κάνουν κάτι για να τους προτιμήσει ο κόσμος και να αυξηθεί η δουλειά τους  κάνουν το αντίθετο....

https://www.insomnia.gr/forums/topic/814257-νέες-ταυτότητες-από-σεπτέμβριο/page/51/#comment-60177601

https://www.insomnia.gr/forums/topic/814257-νέες-ταυτότητες-από-σεπτέμβριο/page/52/#comment-60178268

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βίντεο, πως βγάζεις νέα ταυτότητα.

Θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή να πληρώσεις κατευθείαν με το ραντεβού και όχι να πληρώνεις 2-3 διαφορετικά παράβολα.

Η φωτογραφία στη ταυτότητα δεν είναι τόσο σκούρα, ίσως ήταν έτσι στις αρχές και τώρα να την βελτίωσαν.

 

Υπάρχει κάποιος αστυνομικός υπάλληλος εδώ; Θέλω να ρωτήσω... Γιατί υπάρχουν τόσο άσχετοι αστυνομικοί σε υπηρεσία; Δεν γίνεται εκπαίδευση; 

 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Βίντεο, πως βγάζεις νέα ταυτότητα.

Θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή να πληρώσεις κατευθείαν με το ραντεβού και όχι να πληρώνεις 2-3 διαφορετικά παράβολα.

 

 

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν η έννοια παράβολο πλέον.Θα επρεπε να πληρώνεις με την κάρτα κατευθείαν την υπηρεσία που θες επιτόπου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Θα έπρεπε να υπήρχε επιλογή να πληρώσεις κατευθείαν με το ραντεβού και όχι να πληρώνεις 2-3 διαφορετικά παράβολα.

 

 

Μόνο το παράβολο των 10€ είναι απαραίτητο να έχεις εκδόσει ήδη. Δε χρειάζεται να είναι εκτυπωμένο αν εκδοθεί ηλεκτρονικά. Αυτό των 0.50€ πληρώνεται και επί τόπου.

Επεξ/σία από BLiTzER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BLiTzER είπε

Μόνο το παράβολο των 10€ είναι απαραίτητο να έχεις εκδόσει ήδη. Αυτό των 0.50€ βγαίνει επί τόπου.

Αν είναι για φθορά ή απώλεια θέλεις άλλο ένα. Χαμένος χρόνος. Ένα παράβολο για κάθε περίπτωση θα ήταν το βέλτιστο. Επίσης στην επίσημη σελίδα δεν λέει ότι το 0.50€ το δίνεις στο τμήμα. 

Οργάνωση της πλάκας, στο πόδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stoliver είπε

Αν είναι για φθορά ή απώλεια θέλεις άλλο ένα. Χαμένος χρόνος. Ένα παράβολο για κάθε περίπτωση θα ήταν το βέλτιστο. Επίσης στην επίσημη σελίδα δεν λέει ότι το 0.50€ το δίνεις στο τμήμα. 

Οργάνωση της πλάκας, στο πόδι. 

Ε καλά. Νέος στην Ελλάδα; 😛 Εδώ δεν έχει οριστικοποιηθεί καν ακόμα ο αριθμός πολίτη, ο οποίος θα αναγράφεται στις νέες ταυτότητες. Που σημαίνει ότι όσοι έχουν νέες ταυτότητες χωρίς αυτόν θα πρέπει να περάσουν ξανά τη διαδικασία κάποια στιγμή στο μέλλον.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν η έννοια παράβολο πλέον.Θα επρεπε να πληρώνεις με την κάρτα κατευθείαν την υπηρεσία που θες επιτόπου.

Γυρνάς Ελλάδα και καταλαβαίνεις γιατί είναι στον πάτο. Οργάνωση της πλάκας, ο καθένας λέει ο,τι θέλει, ζητάει ο,τι θέλει χωρίς να προβλέπεται. Παίρνεις τηλέφωνο σου λέει ο καθένας διαφορετικό αριθμό. Ο αξιωματικός υπηρεσίας άσχετος επί του θέματος. Αναρωτιέμαι, τι εκπαίδευση κάνουν; 

4 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Ε καλά. Νέος στην Ελλάδα; 😛 Εδώ δεν έχει οριστικοποιηθεί καν ακόμα ο αριθμός πολίτη, ο οποίος θα αναγράφεται στις νέες ταυτότητες. Που σημαίνει ότι όσοι έχουν νέες ταυτότητες χωρίς αυτόν θα πρέπει να περάσουν ξανά τη διαδικασία κάποια στιγμή στο μέλλον.

Δεν ισχύει, οποίος έβγαλε ταυτότητα είναι εντάξει πλέον. Δεν χρειάζεται να ξανά βγάλεις για να έχεις τον νέον προσωπικό αριθμό. 

Οι ταυτότητες πχ. δεν έχουν ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ. Δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν αυτοί οι αριθμοί, απλά πρέπει να τους ξέρεις. Μόνο τα διπλώματα έχουν τον ΑΦΜ. 

Επεξ/σία από Stoliver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Δεν ισχύει, οποίος έβγαλε ταυτότητα είναι εντάξει πλέον. Δεν χρειάζεται να ξανά βγάλεις για να έχεις τον νέον προσωπικό αριθμό. 

Οι ταυτότητες πχ. δεν έχουν ΑΦΜ ή ΑΜΚΑ. Δεν σημαίνει ότι δεν ισχύουν αυτοί οι αριθμοί, απλά πρέπει να τους ξέρεις. Μόνο τα διπλώματα έχουν τον ΑΦΜ. 

Απ' όσο γνωρίζω, ο αριθμός πολίτη θα αναγράφεται υποχρεωτικά στις ταυτότητες. Όσοι έχουν ήδη νέου τύπου δε θα χρειαστεί να εκδώσουν νέα ταυτότητα, αλλά θα πρέπει να κλείσουν ραντεβού για να τυπωθεί ο αριθμός πάνω στην ταυτότητά τους.

Με επιφύλαξη όλα τα παραπάνω, επειδή Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BLiTzER είπε

Απ' όσο γνωρίζω, ο αριθμός πολίτη θα αναγράφεται υποχρεωτικά στις ταυτότητες. Όσοι έχουν ήδη νέου τύπου δε θα χρειαστεί να εκδώσουν νέα ταυτότητα, αλλά θα πρέπει να κλείσουν ραντεβού για να τυπωθεί ο αριθμός πάνω στην ταυτότητά τους.

Με επιφύλαξη όλα τα παραπάνω, επειδή Ελλάδα.

Αυτό το ακούω από τον Οκτώβριο που έβγαλα πρώτος στην πόλη μου ταυτότητα...και όταν τους έλεγα σιγά μην γίνει ποτέ ΟΛΟΙ μου λέγανε εδώ και αλλού από Δεκεμβρίο θα αλλάξει και ο προσωπικός αριθμός και θα τυπωθεί...

... σάν τό άλλο με το μετρό της Θεσσαλονίκης λέμε..

 

 

Ξέρετε που βρίσκεται η αναμονή για ραντεβού ταυτότητα στους γονείς μου 77 ετών; Αξίζει άραγε η ούτε καν να ψάξω;

Επαρχία μένω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να ζητάς απο τους αστυνομικούς να κρατάνε και ταμείο, κακώς δέχονται το 0,50

Θέλεις να κάνεις την δουλειά σου τα κόβεις απο πριν και πριν μπείς πληρώνεις Online και είσαι έτοιμος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sdikr είπε

Δεν μπορείς να ζητάς απο τους αστυνομικούς να κρατάνε και ταμείο, κακώς δέχονται το 0,50

Θέλεις να κάνεις την δουλειά σου τα κόβεις απο πριν και πριν μπείς πληρώνεις Online και είσαι έτοιμος

Η αστυνομικός έλεγε ότι λίγοι αγοράζουν αυτό το παράβολο. 

Επίσης για να βρει τα παράβολα, θέλει τον ΑΦΜ. 

Αλλιώς δίνεις τους κωδικούς που σου στέλνουν μέσω email. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Stoliver είπε

.

Η φωτογραφία στη ταυτότητα δεν είναι τόσο σκούρα, ίσως ήταν έτσι στις αρχές και τώρα να την βελτίωσαν.

 

Πρίν λίγες μέρες έβγαλα... εξακολουθεί να τυπώνετε σαν να έχει καφετι φίλτρο όπως και οι πρώτες... δεν εχει αλλάξει κάτι.

 

9 ώρες πριν, BLiTzER είπε

Απ' όσο γνωρίζω, ο αριθμός πολίτη θα αναγράφεται υποχρεωτικά στις ταυτότητες. Όσοι έχουν ήδη νέου τύπου δε θα χρειαστεί να εκδώσουν νέα ταυτότητα, αλλά θα πρέπει να κλείσουν ραντεβού για να τυπωθεί ο αριθμός πάνω στην ταυτότητά τους.
 

 

9 ώρες πριν, PedroG είπε

Αυτό το ακούω από τον Οκτώβριο που έβγαλα πρώτος στην πόλη μου ταυτότητα...και όταν τους έλεγα σιγά μην γίνει ποτέ ΟΛΟΙ μου λέγανε εδώ και αλλού από Δεκεμβρίο θα αλλάξει και ο προσωπικός αριθμός και θα τυπωθεί...

.

Ειναι τόσο ειδική η διαδικασία και ο τρόπος έκδοσης  των νεων  ταυτοτήτων  που δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να τυπωθεί  σε αστυνομικό τμήμα ο αριθμός του πολίτη και δεν ξέρω ακόμη  και αν η υπηρεσία που τις φτιάχνει έχει αυτή την δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...