Προς το περιεχόμενο

Netflix: Η απαγόρευση κοινής χρήσης ενός λογαριασμού εκτός νοικοκυριού έφτασε και στην Ελλάδα


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Για να καταλάβω πως λειτουργεί το νέο μοντέλο...

Έστω έχουμε μια οικογένεια:

- Ο ένας γονέας είναι στο σπίτι

- Ο άλλος γονέας είναι πωλητής και γυρίζει την Ελλάδα (μπορεί και εκτός Ελλάδος)

- Το ένα παιδί φοιτεί σε πόλη εκτός σπιτιού

- Το άλλο παιδί φοιτεί εκτός Ελλάδος

Αυτοί δεν θα μπορούν να μπαίνουν πιά με ένα λογαριασμό;

λογικα ναι δεν θα μπορουν. Γιατι δεν τρταβανε αποο το ιδιο ρουτερ.
τωρα το πιο λογικο ειναι να γινει μετα απο συστηματική χρηση, γιατι αν εισαι στον δρομο και βλεπεις εισαι απο αλλο δυκτιο στην ουσια. 
Θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Για να καταλάβω πως λειτουργεί το νέο μοντέλο...

Έστω έχουμε μια οικογένεια:

- Ο ένας γονέας είναι στο σπίτι

- Ο άλλος γονέας είναι πωλητής και γυρίζει την Ελλάδα (μπορεί και εκτός Ελλάδος)

- Το ένα παιδί φοιτεί σε πόλη εκτός σπιτιού

- Το άλλο παιδί φοιτεί εκτός Ελλάδος

Αυτοί δεν θα μπορούν να μπαίνουν πιά με ένα λογαριασμό;

 

Αυτοί που βλέπουν από σταθερό σημείο δεν θα έχουν πρόβλημα. Θα καταχωρηθούν οι συσκευές τους ως μέρος από το "σπίτι". Όπου σπίτι, δεν σημαίνει ότι οι τηλεοράσεις, TVBOX, κτλ, πρέπει να είναι στο ίδιο χώρο.

Οι συσκευές είναι που καταχωρούνται στο σπίτι.

Για αυτούς που μετακινούνται και βλέπουν μέσω διαφορετικών συσκευών πχ από ξενοδοχείο, υποψιάζομαι ότι θα ζητούν επιβεβαίωση μέσω email ότι αποτελούν μέρος του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, poulinos είπε

εφτασε αλλα να δουμε ποσοι θα διακοψουν.πολλοι θα κανουν παραπονο λιγοι θα διακοψουν ΠΙΣΤΕΥΩ. ασχετα που θα πεσουν να με φανε τωρα ολοι οτι θα διακοψουν

Ξέρεις πιο είναι το αστείο ότι δεν νομίζω να μειωθούν.  Και όχι γιατί είναι όλοι μαζοχες. Αλλά προσφέρει άνεση με ένα κλικ και βοηθάει αυτό άτομα που δεν το έχουν με την τεχνολογία πχ έναν ηλικιωμένο ή άτομα που δεν έχουν επαφή . Και σύμφωνα με το άρθρο εδώ στο insomnia για να δουν αύξηση 5.9 εκατομμυρίων συνδρομητών πολλοί δεν έχουν σχέση με τη τεχνολογία ή προτιμούν με ένα κλικ να έχουν τις σειρές στους στον καναπέ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία απορία: Τελευταία μου κολλάει συνέχεια το TV-box και σκέπτομαι το φθινόπωρο να πάρω καινούργιο, θα έχω πρόβλημα και θα θεωρήσουν ότι μοιράζεται άλλος τον κωδικό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jerry banana είπε

Αλλά προσφέρει άνεση με ένα κλικ και βοηθάει αυτό άτομα που δεν το έχουν με την τεχνολογία πχ έναν ηλικιωμένο ή άτομα που δεν έχουν επαφή.

Και άτομα που δεν έχουν χρόνο,θα προσθέσω εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, polaki said:

Ποιος θα διακόψει φίλε; Ο Έλληνας του καναπέ; Ο αγανακτισμένος του 2011; 

Γελαει ο κόσμος πλέον. 

5 άτομα απτό insomnia θα διακόψουν μόνο. Εδώ οι γονείς μου που διάβασαν την είδηση με πήραν τηλ για να μου πουν να τους κάνω ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ συνδρομή. Και τους λέω ρε μάνα δεν έχουμε Netflix από Μάρτιο… χαμπάρι δεν είχαν πάρει..

Αυτο ακριβως που λες.

Το πεταξε χθες σε μενα και στην κουνιαδα μου που ειναι το "τσιμπουρι" του λογαριασμου τοσα χρονια.

Μια χαρα το βρηκε το 10αρικακι να κανει συνδρομη τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, cumulus said:

Εγω δεν μπορω να καταλαβω πως πολλοι διαμαρτυρονται οτι το νετφλιξ δεν εχει καλες ταινιες,αλλ ψαχνουν να τις βρουν στα πειρατικα.

Ποιος ψαχνει ταινιες του Netflix? Εδω το εχουμε και δεν τις βλεπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει καποιο μοτιβο, απο άλλη χωρα που εχει εφαρμοστει ήδη η απαγορευση, για το ποιες συσκευες και πότε θα τις αναγνωρισει σαν "εκτος νοικοκυριου" και θα ζητησει να φτιαξει νέο λογαριασμο;

Εγω πχ βλεπω νετφλιξ και στον υπολογιστη της δουλειάς, στο δικό μου προφίλ. Θα το αναγνωρισει σαν εκτος νοικοκυριου κάποια στιγμή; αν μια στο τόσο, τον παιρνω στο σπίτι να συνδεεται στο δικτυο του σπιτιου, θα λυσει το ενδεχόμενο "πρόβλημα";

Επισης διαβασα οτι κατα κυριο λογο "ψαχνουν" τις τηλεορασεις, και λογικο μιας κ ειναι σταθερή συνδεση. οσα προφιλ/συσκευες ειναι σε κινητές συσκευες ( κινητα, ταμπλετ, υπολογιστες, κλπ) ειναι κατα καποιον τροπο, safe;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα συνεχίσει να λειτουργεί όπως λειτουργούσε απλά δεν θέλουν να ξεφύγει η κατάσταση με 15 χρήστες σε ένα λογαριασμό.  Εγώ έχω το λογαριασμό σε 3 διαφορετικά σπίτια και ενώ έκανα όλα τα βήματα κανονικά συνεχίζουν και βλέπουν όλοι.  

Αν σταματήσουν να βλέπουν οι υπόλοιποι τότε αυτόματα θα διακόψω την συνδρομή.  14 το μήνα είναι πολλά. Και δεν έχει να κάνει με τσιγγουνιά αλλά με λογική.  Ας το κάνουν 7 ευρώ και θα συνεχίσω την συνδρομή μου.  Και αυτό όχι για τίποτε άλλο απλα έχει όμορφο μενού, συνέχιση παρακολούθησης, καλή εύρεση κλπ.   Δεν τρελενομαι δηλαδή... 7 τα δίνω.  14 όχι.   

Αν και μόλις σταματήσουν οι άλλοι 2 κόβω την συνδρομή.  Απλά.  

Και πιστεύω ότι αν εξαιρέσουμε τρίτη ηλικία που δεν ξέρει το stremio (σαν παράδειγμα το αναφέρω) το qbittorent και το subs4free όλοι οι υπόλοιποι η έστω οι περισσότεροι (γιατί ούτε για 7 δεν αξίζει το περιεχόμενο) έχουν την ίδια λογική και θα διακόψουν.  

Αλλά δεν τους έχω για τόσο χαζούς.  Πιστεύω ότι μέχρι 3-4 σπίτια θα τα αφήσουν ως έχει.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, atypicalcoder είπε

Πολύ ουτοπικό θα λεγα.

Ο Έλληνας έχει μάθει στο "τζάμπα" (άντε αν όχι τζάμπα, με ελάχιστο κόστος).

Το βλέπεις καθημερινά πως μπαίνουν στο μετρό τζάμπα μπροστά στα μάτια των securities. Τόσο πολύ στα @ τους.

Ο Έλληνας που λες προτιμάει να πιει 2-3 παραπάνω καφέδες παρά να πληρώσει κανονική συνδρομή netflix. Βέβαια σκέφτομαι και το ότι, από που κι ως που να πληρώνουμε ίδια τιμή με χώρες όπως Γερμανία/Αμερική όταν έχουμε 5-10 φορές χαμηλότερο εισόδημα??? αυτό το λεω γενικά όχι μόνο για το νετφλιξ.

Μπράβο Φαίδων ,μάλλον μπερδεύεις τους επενδυτές που έχουν έρθει με τους Έλληνες ,απλά κάτι τις Προκόπης στο νετφλιξ δεν υπάρχει αν θέλει κάνα 5€ και πολύ είναι ,για σένα Φαίδων μπορεί να ειναι μια χαρά  για εμάς που θέλουμε ποιότητα προσωπικά προτιμώ να πληρώνω δέκα ευρώ για μια συνδρομή αλλά να βλέπω κάτι που να αξίζει κ όχι αυτό το χάλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, geomrk είπε

Και άτομα που δεν έχουν χρόνο,θα προσθέσω εγώ.

σίγουρα γιαυτο είπα με ένα κλικ. Αντε να μπλέκεσαι με τις πατέντες που δείχνουν πολλοί με vpn και μάντζολες.  Ειδικα οταν έχεις γυρίσει απο βάρδια/δουλειά κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 90% κράζει το περιεχόμενο (σωστά μάλλον), αλλά η συνδρομή συνδρομή. 

Και κάποιοι οι οποίοι δηλώνουν ότι δεν βλέπουν ταινίες και σειρές γενικά , μπαίνουν αφενός  να μας το δηλώσουν , ( στα π@π@ρι@ μας), αφετέρου κράζουν και αυτούς που έχουν συνδρομή. 

Και μια τρίτη συνομοταξία, αυτοί που λένε 14 ευρώ για να βλέπω μ@λ@κιες είναι πολλά. Βάλτο 7 ευρώ να κάτσω να τις δω. 😎

Κόφτε το ρε μάγκες, αφού δεν το αντέχετε. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 5
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...