Προς το περιεχόμενο

Netflix: Η απαγόρευση κοινής χρήσης ενός λογαριασμού εκτός νοικοκυριού έφτασε και στην Ελλάδα


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας μη γινόμαστε γραφικοί. Δικαίωμα του είναι, εμείς κάναμε κατάχρηση και μας άφηνε.

Τώρα το αν αξίζει τα λεφτά του, για το περιεχόμενο είναι άλλη ιστορία.

Εμένα πχ με ενοχλεί που το 4K HDR το έχει στο πακέτο για 4 συσκευές.

Δηλαδή αν θέλω μόνο για εμένα,  γιατί μην έχω πρόσβαση στην υψηλότερη ανάλυση;

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 249
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
10 ώρες πριν, chriskourou είπε

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτό;  Εγώ που θέλω να κρατήσω τη μία τηλεόραση στο σπίτι ενεργή με τον υπάρχων λογαριασμό και έχω θέμα πλέον με τη δεύτερη, μπορώ να πάω σε αυτή τη λύση;

Εγώ Spotify και Amazon. Χρόνο και 6μηνο. Όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, makis269 said:

μπορώ να ζήσω και χωρίς ντέφλιξ μήπως έχω θέμα και να το κοιτάξω ?

Και χωρις ιντερνετ ζεις και χωρις ψυγειο μπορεις να ζησεις οπως παλια και χωρις κλιματισμο και χωρις πλυντηριο και χωρις πολλα αλλα ... Ο καθενας αξιολογει τι του αρεσει να πληρωνει και δε θα σας ρωτησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Μια που είδα διαφημιση μια που εφαγε ban η υπηρεσία...

Στις 21/7/2023 στις 9:45 ΜΜ, poulinos είπε

εφτασε αλλα να δουμε ποσοι θα διακοψουν.πολλοι θα κανουν παραπονο λιγοι θα διακοψουν ΠΙΣΤΕΥΩ. ασχετα που θα πεσουν να με φανε τωρα ολοι οτι θα διακοψουν

Αυτό θυμίζει στάση σαράντατακατό. Ολοι γκρινιαζαν. Όλοι πηγαν στη κρεμάλα. 

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση αν ξέρει κανεις:

Μου έβγαλε το γνωστό μυνημα το νετφλιξ στην οθονη, δεν πάτησα το κουμπί επόμενο που ζητούσε για να γινω "οικογένεια". Τωρα βλέπω κανονικά όμως και δεν έχει ξανα βγάζει το μήνυμα. Ο διαχειριστής του λογαριασμού, του έβγαλε επίσης το μήνυμα και όρισε ως οικογένεια τις 2 δικές του συσκευες στο σπίτι του που είναι στην ίδια ip. Τις δικές μας συσκευές σε άλλα σπίτια δεν του τις βγάζει καθόλου ωστε να τις ορίσει οικογένεια. Ίσως γιατι δεν είχα επιλέξει το κουμπί εγώ τότε. Τι γίνεται τώρα? Εμείς πως εξακολουθουμε να βλέπουμε? Υπάρχει περίπτωση να μας χρεώσει εξτρα? Πως γίνεται να ξανα βγάλει το μήνυμα ωστε να ορίσουμε και τις δικές μας συσκευές οικογένεια? 

Νομίζω όλοι τις παραπάνω ερωτήσεις έχουν.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Tablet said:

 Μια που είδα διαφημιση μια που εφαγε ban η υπηρεσία...

Αυτό θυμίζει στάση σαράντατακατό. Ολοι γκρινιαζαν. Όλοι πηγαν στη κρεμάλα. 

Οτι πεις χορευτη του Συνταγματος.

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/07/2023 at 13:56, samanti said:

Υπάρχει κόσμος που βλέπει ακόμη netflix; 

Όχι, έχει κλείσει η εταιρεία. 

Το θέμα είναι από το 2001 αλλά κάποιος απάντησε χωρίς να το δει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι όσοι είχαν shared είναι πλέον εθισμένοι οπότε πολλοί θα μείνουν. 

ούτως ή άλλως η ελληνική αφορά είναι πολύ μικρή,  δεν τους νοιάζει να χάσουν πχ 50.000 απο εδώ...

εγώ δεν είχα ποτέ Netflix, θεωρώ οτι έχει πολύ σαβουρα και λίγο καλό υλικό.

Επίσης δεν βλέπω πολλές σειρές θεωρώ ότι δεν φτάνουν σχεδον ποτε την ποιότητα μιας καλης ταινίας ειτε ανεξάρτητης παραγωγής είτε μεγάλου μπάτζετ.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oldnew είπε

Ερώτηση αν ξέρει κανεις:

Μου έβγαλε το γνωστό μυνημα το νετφλιξ στην οθονη, δεν πάτησα το κουμπί επόμενο που ζητούσε για να γινω "οικογένεια". Τωρα βλέπω κανονικά όμως και δεν έχει ξανα βγάζει το μήνυμα. Ο διαχειριστής του λογαριασμού, του έβγαλε επίσης το μήνυμα και όρισε ως οικογένεια τις 2 δικές του συσκευες στο σπίτι του που είναι στην ίδια ip. Τις δικές μας συσκευές σε άλλα σπίτια δεν του τις βγάζει καθόλου ωστε να τις ορίσει οικογένεια. Ίσως γιατι δεν είχα επιλέξει το κουμπί εγώ τότε. Τι γίνεται τώρα? Εμείς πως εξακολουθουμε να βλέπουμε? Υπάρχει περίπτωση να μας χρεώσει εξτρα? Πως γίνεται να ξανα βγάλει το μήνυμα ωστε να ορίσουμε και τις δικές μας συσκευές οικογένεια? 

Νομίζω όλοι τις παραπάνω ερωτήσεις έχουν.. 

Θα βλέπετε για ένα μήνα. Αν δεν οριστούν και οι δικές σας συσκευές μέσα σε ένα μήνα σαν οικογένεια και να μεταφέρετε τις συσκευές σας στο σπίτι του διαχειριστή και να συνδεθούν στο δικό του wifi θα σταματήσει η θέαση μετά από ένα μήνα. Όλες οι συσκευές πρέπει να συνδέονται τουλάχιστον μια φορά το μήνα στο wifi του διαχειριστή, αν δεν συνδεθούν διακόπτεται η θέαση και θα πρέπει να σας βάλει σαν extra συσκευή με το αντίστοιχο χρηματικό αντίτιμο. Νομίζω ότι είναι 1 ή 2 οι επιπλέον χρήστες που μπορούν να μπουν, όχι 4. Ουσιαστικά είστε σε "περίοδο χάριτος" για ένα μήνα.

Και κάτι άλλο για αυτούς που αγοράζουν από τη Πόλη συνδρομή κλπ. Στην Ινδία που επίσης άρχισε κι εκεί να εφαρμόζεται η νέα πολιτική ΔΕΝ δίνουν τη δυνατότητα προσθήκη χρηστών με χρηματικό αντίτιμο. Ο κάθε χρήστης πρέπει να κάνει καινούριο λογαριασμό να μεταφέρει το προφίλ του σε αυτόν και να πληρώνει τη full τιμή του πλήρους πακέτου. Δεν μπορεί να μπει σε υπάρχοντα λογαριασμό σαν extra χρήστης. Λογικά και στη Τουρκία το ίδιο θα κάνουν με την Ινδία. Οπότε ο τουρκικός λογαριασμός θα είναι αποκλειστικά για ένα άτομο χωρίς να μπορείτε να βάλετε άλλον με κάποιες τουρκικές λίρες παραπάνω.

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, aypnia είπε

Όλες οι συσκευές πρέπει να συνδέονται τουλάχιστον μια φορά το μήνα στο wifi του διαχειριστή, αν δεν συνδεθούν διακόπτεται η θέαση και θα πρέπει να σας βάλει σαν extra συσκευή με το αντίστοιχο χρηματικό αντίτιμο.

Εξαιρετική η λογική του Netflix. Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι. Να την τρώνε δηλαδή και οι "νομοταγείς" που δεν διαμοιράστηκαν ποτέ συνδρομή με άλλους, αλλά τυχαίνει να έχουν ένα εξοχικό ή/και ένα παιδί που σπουδάζει σε άλλη πόλη.

Επεξ/σία από Dead-Poet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, Dead-Poet said:

Εξαιρετική η λογική του Netflix. Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι. Να την τρώνε δηλαδή και οι "νομοταγείς" που δεν διαμοιράστηκαν ποτέ συνδρομή με άλλους, αλλά τυχαίνει να έχουν ένα εξοχικό ή/και ένα παιδί που σπουδάζει σε άλλη πόλη.

Ο ορος "family" του netflix, για να μοιραζεσαι τον λογαριασμο, παντα ηταν για τις συσκευες των ατομων που μενουν μονιμα στο ιδιο σπιτι (με ενα περιθωριο ενος μηνα αν πανε σε καποιο ταξιδι κτλ) . Ασχετα αν ειχαμε καλομαθει τοσο καιρο.

Αν εχεις ενα παιδι πχ που ξαφνικα παει για σπουδες, δεν θεωρειται πλεον μελος του σπιτιου και δεν ειναι και στην πραγματικοτητα. Θα πρεπει να κανει δικο του λογαριασμο. Το ιδιο ισχυει και για το εξοχικο. Ειναι για αλλο σπιτι αρα και διαφορετικος λογαριασμος.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cumulus είπε

Οτι πεις χορευτη του Συνταγματος.

ωπ! να τοι οι σαραταενατακατό και σχολιακι. Παρεξηγήθηκαν μωρεε 😂🤣

Επεξ/σία από Tablet
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Ο ορος "family" του netflix, για να μοιραζεσαι τον λογαριασμο, παντα ηταν για τις συσκευες των ατομων που μενουν μονιμα στο ιδιο σπιτι (με ενα περιθωριο ενος μηνα αν πανε σε καποιο ταξιδι κτλ) . Ασχετα αν ειχαμε καλομαθει τοσο καιρο.

Αν εχεις ενα παιδι πχ που ξαφνικα παει για σπουδες, δεν θεωρειται πλεον μελος του σπιτιου και δεν ειναι και στην πραγματικοτητα. Θα πρεπει να κανει δικο του λογαριασμο. Το ιδιο ισχυει και για το εξοχικο. Ειναι για αλλο σπιτι αρα και διαφορετικος λογαριασμος.

Ακόμα και φορολογικά, στο ίδιο νοικοκυριό ανήκει ένα παιδί που σπουδάζει σε άλλη πόλη. Για το δε εξοχικό, είναι τουλάχιστον υπερβολή να απαιτούμε/προσδοκούμε να διατηρεί κάποιος και δεύτερο λογαριασμό για 15-20-25 μέρες (αθροιστικά) το χρόνο που θα πάει εκεί. Αν το Netflix δεν μπορεί να κάνει ορισμένες βασικές διακρίσεις εννοιών επειδή δεν μπορεί να χτυπήσει το πραγματικό πρόβλημα και διέπεται από την αρχή "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά", τότε ευχαριστούμε αλλά να λείπει το βύσσινο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους φίλους που λενε θα βάλουν Disney, εγώ σε ένα μήνα είχα δει τα πάντα. Από εκεί και πέρα έμεινα στην υπηρεσία 1)λόγω κόστους( κοντά στα δυο ευρώ από το γείτονα) και 2) γιατί τα παιδιά βλέπουν Μπλούι κάθε μέρα. Στα του Νετφλιξ ευτυχώς στις συνδρομές των γειτόνων δεν εχει πάει ακόμα αυτό το κόλπο με τη δήλωση σπιτιού, αλλά και να πάει θα το κρατήσω μόνος μου (κάτω από 5 ευρώ). Στα 14 δεν αξίζει ρε παιδιά, κακά τα ψέμματα. 

Επεξ/σία από Jake07
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...