Προς το περιεχόμενο

ACS Courier


t_sakk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο μια μικρή αναζήτηση που έκανα υπήρχε τρομερό πρόβλημα στα συστήματα της κεντρικής αποθήκης.  Ουσιαστικά δεν μπορουσαν να σκαναρουν και να διανέμουν τπτ.

Υπάρχει και μια ανακοίνωση της εταιρείας απο 14/7.

Σιγα σιγά έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα αλλά ο όγκος δεμάτων που έχει μείνει πίσω είναι τέτοιος που σίγουρα και την επόμενη εβδομάδα θα υπάρχουν καθυστερήσεις στις παραδόσεις. 

Το πρόβλημα είναι σε ολη την acs και δεν εχει να κάνει με τα κατα τόπους καταστήματα. 

Να επαναλάβω ότι δεν έχει να κάνει με τη ζέστη και τη παύση εργασιών των υπαλλήλων, που πολύ σωστά γίνεται (εάν γίνεται).

Το πρόβλημα είναι με το σύστημα της εν λόγο εταιρείας. Δείχνει δέματα που ακόμη είναι στην αποθήκη ότι έχει υπάρξει προσπάθεια παράδοσης, ή δεν έρχεται το pin για να παραλάβεις. Σήμερα που πέρασα από το τοπικό κατάστημα είχε καμιά 20ρια άτομα απ'εξω. Όλοι είχαν πρόβλημα με τη παραλαβή τους, όχι οτι η ανθρωπος δεν πηγε με αυτή τη ζέστη να τους το παραδώσει αλλά το δέμα δεν ήταν καν στο κατάστημα αν και η ιχνηλάτηση έλεγε κάτι τέτοιο.

Ενημερωτικά site κάνουν αναφορά για επίθεση από χάκερ ...(!!!) 

Απλά μάλλον κράσαρε το κεντρικό τους σύστημα και ή δεν είχαν backup ή απλά δεν δούλεψε.

Το δικό μου δέμα παραδόθηκε σήμερα, έπρεπε να είχε παραδοθεί τη Δευτέρα

Επαναλαμβάνω δεν έχει να κάνει με το καιρό, και η δημοσίευσή μου δεν είχε να κάνει με καθυστερήσεις τέτοιου τύπου

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε γενικές γραμμές, αποφεύγω την ACS όσο μπορώ για όσα αναφέρονται παραπάνω, γιατί ξέρω ότι ποτέ δεν θα παραλάβω την ημέρα/ώρα που με έχουν ενημερώσει. 
 

Πριν μερικές ημέρες είχα παραγγείλει κάτι το οποίο ερχόταν με ACS και συγκεκριμένα για παραλαβή Δευτέρα απόγευμα. Σε κάποια φάση λοιπόν έλεγξα από την υπηρεσία να δω που είναι το δέμα και ο οδηγός βρισκόταν 4-5 λεπτά από το σπίτι μου. Αφού λοιπόν πέρασε 1 ώρα και δεν ήρθε κανείς, επικοινώνησα μαζί τους να δω τι έχει συμβεί. Με ενημέρωσαν ότι ο οδηγός είχε πάρα πολλά δέματα, είχε μπλέξει και δεν κατάφερε να περάσει. Ο οδηγός κυριολεκτικά ήταν δίπλα.
Αφού τους ενημέρωσα ότι το παρακολουθούσα, μου λένε θα επικοινωνήσουμε μαζί του να έρθει για παράδοση. Ε, δεν ήρθε ποτέ. Πέρασε η μέρα και ήρθαν την επόμενη, ότι ώρα ήθελαν αυτοί. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστοι, καθόλου επαγγελματίες και όταν τολμήσεις να πεις κάτι, θα τα ακούσεις κιόλας. Δεσμεύω άνθρωπο για να παραδοθεί κάτι για το οποίο χρεώθηκα και τα ακούω κιόλας. Απαράδεκτο.
 

Με γενική ταχυδρομική, ΕΛΤΑ κλπ, δεν έχω ποτέ προβλήματα. Ούτε έρχονται και φεύγουν, και καλά δεν ότι δεν με βρήκαν, ούτε καθυστερούν. Δεν το συζητώ για UPS, DHL γιατί είναι άλλη περίπτωση. 
 

Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο είναι ότι η ACS δεν θα σε ενημερώσει ποτέ αν αλλάξει κάτι στην παράδοση του δέματος. Ενώ οι υπόλοιπες εταιρίες ενημερώνουν το tracking για να το δεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγικοί! Εδώ και 6 μέρες έχει φύγει το δέμα από Αθήνα και είναι ακόμα καθοδον. Απορώ με τι τα στέλνουν… δεν έχω πρόβλημα να πάω να το παραλάβω εγώ ο ίδιος αρκεί να φτάσει κάποια στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω και εγώ το πρόβλημα με τις καθυστερήσεις, καθώς πακέτο από βόρεια Ελλάδα που έχει φύγει εδώ και 6 ημέρες από το κέντρο διαλογής είναι ακόμα σε πορεία διακίνησης προς το τοπικό κατάστημα. Αρχικά είχα αρχίσει να ανησυχώ ότι υπάρχει η πιθανότητα να χάθηκε, αλλά διαβάζοντας τις ανακοινώσεις της acs και το παρόν νήμα, μάλλον πρόκειται για γενικευμένο πρόβλημα.

Η απορία μου βέβαια είναι η εξής. Στις πόσες μέρες που είναι άφαντο το πακέτο (και από το τρακινγκ) πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε πραγματικά για την τύχη του, οπότε και να "ενοχλήσουμε" το κατάστημα που μας το απέστειλε; (στην περίπτωση μου η αγορά έγινε από το καλάθι του Σκρουτζ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Snoob είπε

Eνδεχομένως να παίζουν ρόλο και οι καιρικές συνθήκες, αν μιλάμε για το τελευταίο διάστημα.

 

Η Γενικη στα 40 καλουσε τα μηχανακια μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Morosis είπε

Φίλε μ καλημέρα,δουλεύω σε άλλη εταιρία, όχι acs, αλλά μπορώ να σου πω ότι αυτό το διάστημα όλες οι κουριερ είναι πίσω κυρίως λόγο του καιρού,είμαι με μηχανάκι και ήδη 3 μέρες έχω σταματήσει στις 12 το μεσημέρι κ τα υπόλοιπα δέματα τα γύρναγα πίσω,πιθανον να γίνει παύση πάλι τρίτη Τετάρτη που θα έχει πάλι τρελές θερμοκρασίες. Υπομονή 

το 99.9% που παραδίδουν πακέτα είναι με κλιματιζόμενα σύγχρονα βανάκια όμως.

εσύ προφανώς είσαι για φακέλους και προφανώς για να μοιράσεις χαρτάκια δεν σας βρήκαμε ελάτε από δω.....

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το περίεργο θα ήταν να παραδίδανε στην ώρα τους.

καλώς όρισες στο club .

*πριν δέκα μέρες με άλλη μεταφορική και παράδοση σε θυρίδα μου ήρθε μήνυμα σε viber ότι δεν με βρήκαν για να μου παραδώσουν το δέμα !!!🤣

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, t_sakk είπε

καλησπέρα στην ομάδα

Την τελευταία εβδομάδα η acs courier δεν μπορεί να παραδώσει τίποτα.

Τα προβλήματα είναι τεράστια και οι δικαιολογίες τουλάχιστον αστείες (μεγάλος όγκος δεμάτων)

Λόγο δουλειάς έβλεπα αρκετά συχνά φορτηγά ή βαν της εν λόγο εταιρείας κάτι που εντελώς τυχαία την τελευταία εβδομάδα δεν βλέπω.

Ξέρουμε τι πραγματικά συμβαίνει;

Να την χρησιμοποιούμε για τις αποστολές μας ή όχι

Έχω στείλει δέμα εδώ και 10 ημέρες και δεν έχει πάει ακόμη, βλέπω το box now να τους κλείνει όλους...

Άσε, την είδαμε και τη Box Now, όταν ανέβηκε η κίνηση της. 7 ημέρες για Αθήνα - Κοζάνη. Άσε που δεν έχει καμία ενημέρωση για πιθανή ημερομηνία παράδοσης, απλά περιμένεις σαν τον Μ@λ@κ@. Γενικότερα, στην Ελλάδα όλες οι εταιρίες έχουν θέματα, και απλά επιλέγεις τη λιγότερο προβληματική βάσει σημείου αναχώρησης και προορισμού. 
Τωρα για την ACS, δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μήπως μείωσε δρομολόγια λόγω καύσωνα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Περιμένω δέμα με την acs

Είμαι στο χωριό...

Το δέμα ήρθε χθες πρωί στο τοπικό κατάστημα στα 19km από το χωριό...

Μόλις το παρέλαβαν έβαλαν αμέσως ότι δεν μπορούν να παραδώσουν γιατί το χωριό μου είναι Δυσπρόσιτη Περιοχή...

Σημείωση, το χωριό μου είναι Τουριστικό (το μονο τουριστικό σε ολη την περιοχή) με εκατοντάδες καθημερινά επισκέπτες 19km απόσταση με ευθειο μεγαλο και σε άψογη κατάσταση δρόμο...

Ε τότε αξίζουν κάθε ένα μπινε@@κι από τον κόσμο 

Ο αποστολέας έχει πληρώσει έως εσένα ή απλά έως το καταστημα κουριερ; να γνωρίζετε όλοι πως για να έχετε οικονομικότερες υπηρεσίες στην μεταφορά, σε 2-3 χρόνια τα περισσότερα δέματα θα παραδίδονται σε θυρίδες. Γιατί οκ κάποιοι έχουν θέματα υγείας όμως οι περισσότεροι που εργάζονται, οι κουριερ δεν μπορούν να τους βρουν σχεδόν ποτέ σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, james01gr είπε

Ο αποστολέας έχει πληρώσει έως εσένα ή απλά έως το καταστημα κουριερ; να γνωρίζετε όλοι πως για να έχετε οικονομικότερες υπηρεσίες στην μεταφορά, σε 2-3 χρόνια τα περισσότερα δέματα θα παραδίδονται σε θυρίδες. Γιατί οκ κάποιοι έχουν θέματα υγείας όμως οι περισσότεροι που εργάζονται, οι κουριερ δεν μπορούν να τους βρουν σχεδόν ποτέ σπίτι. 

Τώρα μάλλον αστειεύεσαι ή δεν έχεις χρησιμοποιήσει την κάκιστη ACS ή εισαι απο τους λίγους τυχερούς που το τοπικό κατάστημα της περιοχής σου λειτουργεί σωστά...

Ο αποστολέας έχει πληρώσει για να παραλάβω δέμα στην έδρα μου...

Η εδρα μου ΔΕΝ ειναι Δυσπρόσιτη Περιοχή...

Υπαρχει κατάλογος για τις παραπανω περιοχές και δεν είναι η έδρα μου μέσα σε αυτές...

Αλλα το συγκεκριμένο κατάστημα συνεχιζει τον χαβά του...

Για να μην μιλήσω για το ότι είσαι σπίτι και αφήνουν χαρτί ότι δεν σε βρήκαν 99 στις 100...

Ο κόσμος το έχει τούμπανο και αυτοί κρυφό καμάρι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kastorakos84 είπε

Άσε, την είδαμε και τη Box Now, όταν ανέβηκε η κίνηση της. 7 ημέρες για Αθήνα - Κοζάνη. Άσε που δεν έχει καμία ενημέρωση για πιθανή ημερομηνία παράδοσης, απλά περιμένεις σαν τον Μ@λ@κ@. Γενικότερα, στην Ελλάδα όλες οι εταιρίες έχουν θέματα, και απλά επιλέγεις τη λιγότερο προβληματική βάσει σημείου αναχώρησης και προορισμού. 
Τωρα για την ACS, δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά μήπως μείωσε δρομολόγια λόγω καύσωνα;

Για την acs μάλλον δεν διάβασες τη δημοσίευση... κράσαρε το σύστημα τους, δεν έχει να κάνει με τους διανομείς. Βλέπεις την ιχνηλάτηση και λέει ότι να είναι

14 ώρες πριν, st@kas είπε

Την προηγούμενη εβδομάδα είχαν σοβαρό πρόβλημα με τους servers τους και με τα έκτακτα μέτρα καύσωνα πήγαν πολύ πίσω οι παραδώσεις

Αυτό ακριβώς έμαθα κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, t_sakk είπε

Για την acs μάλλον δεν διάβασες τη δημοσίευση... κράσαρε το σύστημα τους, δεν έχει να κάνει με τους διανομείς. Βλέπεις την ιχνηλάτηση και λέει ότι να είναι

Αυτό ακριβώς έμαθα κι εγώ

Α οκ! Δεν το πρόσεξα αυτό! Σορι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dtk-386 είπε

το 99.9% που παραδίδουν πακέτα είναι με κλιματιζόμενα σύγχρονα βανάκια όμως.

εσύ προφανώς είσαι για φακέλους και προφανώς για να μοιράσεις χαρτάκια δεν σας βρήκαμε ελάτε από δω.....

Ποτε δεν το έχω κάνει αυτό,δουλεύω σε σοβαρή εταιρία όχι ότι να ναι,το ότι είναι σε κλιματιζομενα βανακια οι συνάδελφοι δεν σημαίνει ότι είναι εύκολο να γίνει,πάλι έξω βγαίνουν κ πάλι περιμένουν μες στην ζέστη να ανοίξουν πόρτες/σηκώσουν τηλέφωνο. Επίσης δεν δίνω μόνο φακέλους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...