Προς το περιεχόμενο

ACS Courier


t_sakk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sdikr είπε

Είμαι σίγουρος πως και εκείνοι πάνε εκεί και λένε μα πλήρωσα, τους απαντάνε δεν χωράς, μα πλήρωσα,  τους απαντάνε δεν χωράς και κάπως έτσι συνεχίζουν και αφού φύγει το πλοίο.

Γελαω πραγματικα με αυτα που γράφεις.........Συνεργάζομαι με μεταφορικη  απο ρεντη για το νησι μου συχνα.Ποιο πολλα προβληματα εχω το χειμωνα που ειναι μειωμενα τα δρομολογια η εχει ακυρωσεις λογο καιρου παρα το καλοκαιρι.

Και να συμβει κατι τα δρομολογια το καλοκαιρι ειναι τοσο συχνα που δεν θα δημιουργηθει προβλημα.Πέρσι για να μην τρεχω στο ρεντη έστειλα ενα καλαμι ψαρεματος στο μικρο με την ACS στο νησι.Εκτός του οτι μου πηραν 15 ευρω οι ξεφτιλες  εκαναν 18 μερες να το παραλαβουν.Πηγα εγω για διακοπες εκει και δεν ειχε παει ακομα.Ε ποσα καραβια δεν προλαβε η νταλικα και  σε ποσα καραβια την αφησαν απεξω.Λες να εχουν προηγουμενα με τα φορτηγα της  ACS????

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filipprin said:

Γελαω πραγματικα με αυτα που γράφεις.........Συνεργάζομαι με μεταφορικη  απο ρεντη για το νησι μου συχνα.Ποιο πολλα προβληματα εχω το χειμωνα που ειναι μειωμενα τα δρομολογια η εχει ακυρωσεις λογο καιρου παρα το καλοκαιρι.

Και να συμβει κατι τα δρομολογια το καλοκαιρι ειναι τοσο συχνα που δεν θα δημιουργηθει προβλημα.Πέρσι για να μην τρεχω στο ρεντη έστειλα ενα καλαμι ψαρεματος στο μικρο με την ACS στο νησι.Εκτός του οτι μου πηραν 15 ευρω οι ξεφτιλες  εκαναν 18 μερες να το παραλαβουν.Πηγα εγω για διακοπες εκει και δεν ειχε παει ακομα.Ε ποσα καραβια δεν προλαβε η νταλικα και  σε ποσα καραβια την αφησαν απεξω.Λες να εχουν προηγουμενα με τα φορτηγα της  ACS????

Με τα  φορτηγά δεν ξέρω,  εσύ όμως σιγουρα

ΥΓ βλέπω παρέλειψες να βάλεις στο quote και το κομμάτι με το overbooking, δεν πειράζει

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παίζει πολύ η δικαιολογία "αχ, είχαμε εισιτήριο αλλά δεν μας έβαλαν".

Δεν υπάρχει περίπτωση υπό ομαλές συνθήκες φορτηγό εταιρίας (δηλαδή τακτικού πελάτη) να μείνει έξω. Και στο overbooking, κάποιος κακομοίρογλου ιδιώτης θα την πατήσει, αν την πατήσει.

Δεν αναφέρομαι σε περίπτωση να έχει αποκλειστεί λόγω κακοκαιρίας ένα νησί και να πρέπει οπωσδήποτε να μπουν οχήματα με ευπαθή για ανεφοδιασμό.

Λόγω δουλειάς, η σύζυγος έχει συνέχεια επαφές με ναυτιλιακές και μεταφορικές, είναι τσεκαρισμένο αυτό.

Είναι εντελώς ανοργάνωτοι οι άνθρωποι, πολύ απλά. Ψάχνουμε σύνθετες δικαιολογίες, υποπεριπτώσεις υποπεριπτώσεων, "μη φταίει η ζέστη, μη φταίει το κρύο, μη φταίει ο ανάδρομος Ερμής", ενώ τα πράγματα είναι απλά.

Το όνειδος με τα σημειώματα "απουσίας" κρατάει χρόνια. Το όνειδος με τα υποστελεχωμένα καταστήματα κρατάει χρόνια. Το όνειδος με το αγενέστατο προσωπικό κρατάει χρόνια. Το όνειδος με την προκλητική αδιαφορία για ενημέρωση των πελατών κρατάει χρόνια. Το όνειδος με τα τηλέφωνα που χτυπάνε και δεν απαντάει κανείς κρατάει χρόνια. Το όνειδος με το "παράθυρο παραλαβής" από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 το απόγευμα κρατάει χρόνια.

Έχω κοντέψει να μείνω με 10 ευρώ στην τράπεζα Χριστούγεννα γιατί οι απίθανοι γυρόφερναν έναν φάκελο προπληρωμένο για αυθημερόν παράδοση επί μία εβδομάδα μέσα στην Αθήνα. 

Έχω περάσει ώρες περιμένοντας να μου φέρουν κατεπείγουσα δουλειά, προπληρωμένη εξτρά για παράδοση σε συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο, κούτα με διψήφιο αριθμό βιβλίων, και τελικά εμφανίστηκε ένας με μηχανάκι με τρύπια εξάτμιση 6 το απόγευμα να κολλήσει "σημείωμα απουσίας".

Το μόνο που τους νοιάζει είναι το franchise, να "εξαπλώσουν" το δίκτυο. Το ποιοι θα αναλάβουν να το κάνουν, με τι εκπαίδευση, τι επαγγελματικό ήθος, τι προσωπικό, ούτε που τους νοιάζει. "Καταστήματα σε όλη την Ελλάδα".

Αν πέσεις σε αξιοπρεπές κατάστημα, καλώς. Έχω φίλο που μου λέει τα καλύτερα για ένα διανομέα που εξυπηρετεί την περιοχή του. Αν πέσεις σε τύπους σαν κι αυτούς που "καλύπτουν" την περιοχή μου, δεν υπάρχει σωτηρία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Snoob said:

Αν πέσεις σε αξιοπρεπές κατάστημα, καλώς. Έχω φίλο που μου λέει τα καλύτερα για ένα διανομέα που εξυπηρετεί την περιοχή του. Αν πέσεις σε τύπους σαν κι αυτούς που "καλύπτουν" την περιοχή μου, δεν υπάρχει σωτηρία.

Αυτά που αναφέρεις έχουν να κάνουν με κατάστημα,  μεταφορά απο το Hub στο νησί ή κάπου αλλού είναι θέμα κεντρικών.

Σε αυτές τις περιπτώσεις ναι παίζει το overbooking δεν είναι δικαιολογία, έτσι δουλεύει το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eγώ είπα τι ξέρω από πολύ δικό μου άνθρωπο, με άμεση γνώση λόγω καθημερινής τριβής και με τους δύο πόλους αυτής της υπόθεσης.

Δεν συζητάω καν τις πιθανότητες που θα απέδιδε κάποιος στο να είναι συστηματικά ριγμένος σε μια στραβή ο μεγάλος, τακτικός πελάτης, κι όχι ο τυχαίος άγνωστος ιδιώτης.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να νομίζει ό,τι θέλει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Snoob said:

Eγώ είπα τι ξέρω από πολύ δικό μου άνθρωπο, με άμεση γνώση λόγω καθημερινής τριβής και με τους δύο πόλους αυτής της υπόθεσης.

Δεν συζητάω καν τις πιθανότητες που θα απέδιδε κάποιος στο να είναι συστηματικά ριγμένος σε μια στραβή ο μεγάλος, τακτικός πελάτης, κι όχι ο τυχαίος άγνωστος ιδιώτης.

Από εκεί και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να νομίζει ό,τι θέλει.

 

Και όμως μένει εκτός το φορτηγό που μπορεί να πάει την επόμενη η μεθεπόμενη μέρα,  ενω ο πελάτης που έχει πληρώσει για ένα αμάξι + 3 τουλάχιστον εισιτήρια όχι,  έχει καλύτερο κέρδος + τα φορτηγά με είδη πρώτης ανάγκης.

Να πω πως με την ACS στην περιοχή μου δεν έχω θέμα,  ίσως αν είχα να το έβλεπα αλλιώς,  αλλά πάλι θα ήταν στο τοπικό κομμάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χειμωνα τα καραβια απο τα φορτηγά ζουνε οποτε να εισαι σίγουρος οτι τα προσέχουνε περισσοτερο απο οτι νομιζεις.Απο την αλλη οτι εχει εισητηριο μπαινει καραβι.Αυτο με το οβερμπουκιν ειναι κατι που συμβαινει σπανια δεν ειναι τοσο συχνο οσο νομίζεις η θέλεις να μας κάνεις να νομιζουμε.

Βλεπεις οτι και αλλοι εδω μεσα σου λενε οτι αυτα που λες ειναι λαθος αλλα εσυ επιμενεις.Αυτο κατι μου θυμιζει........

Και αυτο το ριμαδι το λινκ που εχει βάλεις αφορα παντοφλες που πανε περα δωθε καθε ωρα ηγουμενιτσα -κερκυρα και οχι καραβια της γραμμης που γυριζουν το Αιγαιο και εξυπητετουν μεταφορικα ολα τα νησια μας στα οποια φυσικα δεν υπαρχει οβερμπουκιν ουτε κατα διάνοια.

18 μερες  για να παει  Αθηνα Σαμο ενα καλαμι με ACS και 15 ευρω.Στο καταστημα (οχι στο σπιτι) που τελικα πηγα να παραλαβω εγω γιατι αλλιώς θα εκανε αλλες τοσες μερες μεχρι να ερθει.

Το πασχα εσειλα μια κουτα πραγματα για τα βαφτιστηρια με μετφορικη απο το ρεντη με κοστος 7 ευρω και σε 4 μερες ητανε εξω απο την πορτα.Ποτε ξανα κουριερ...........

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στελνω αρκετα πραγματα σε νησια, καποια ειναι ανταλλακτικα για PCs-servers και επειγουν, θελω να μοιραστω τις εντυπωσεις μεχρι τωρα

1) ACS Courier: Ειναι υπερφορτωμενη και δεν προλαβαινουν..next

2) ΕΛΤΑ Courier: 11 ημερες για πακετο σε ξενοδοχειο στην Μυκονο. Δεν το πηγαν στο ξενοδοχειο, εγραψαν σχολια  "απουσια παραληπτη, επιθυμει να παραλαβει στο καταστημα"!!!!

3) ΤΑΧΥΔΕΜΑ: Οσα εχω στειλει εχουν παει την επομενη ημερα. Δεν την ηξερα την εταιρεια, ενας προμηθευτης μου εστειλε μπαταριες UPS με αυτη και επαθα σοκ, 1 ημερα Μυκονο . Πλεον οτι στελνω ειναι με αυτους και ησυχασα

sc01262045.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filipprin said:

Το χειμωνα τα καραβια απο τα φορτηγά ζουνε οποτε να εισαι σίγουρος οτι τα προσέχουνε περισσοτερο απο οτι νομιζεις.Απο την αλλη οτι εχει εισητηριο μπαινει καραβι.Αυτο με το οβερμπουκιν ειναι κατι που συμβαινει σπανια δεν ειναι τοσο συχνο οσο νομίζεις η θέλεις να μας κάνεις να νομιζουμε.

Βλεπεις οτι και αλλοι εδω μεσα σου λενε οτι αυτα που λες ειναι λαθος αλλα εσυ επιμενεις.Αυτο κατι μου θυμιζει........

Και αυτο το ριμαδι το λινκ που εχει βάλεις αφορα παντοφλες που πανε περα δωθε καθε ωρα ηγουμενιτσα -κερκυρα και οχι καραβια της γραμμης που γυριζουν το Αιγαιο και εξυπητετουν μεταφορικα ολα τα νησια μας στα οποια φυσικα δεν υπαρχει οβερμπουκιν ουτε κατα διάνοια.

18 μερες  για να παει  Αθηνα Σαμο ενα καλαμι με ACS και 15 ευρω.Στο καταστημα (οχι στο σπιτι) που τελικα πηγα να παραλαβω εγω γιατι αλλιώς θα εκανε αλλες τοσες μερες μεχρι να ερθει.

Το πασχα εσειλα μια κουτα πραγματα για τα βαφτιστηρια με μετφορικη απο το ρεντη με κοστος 7 ευρω και σε 4 μερες ητανε εξω απο την πορτα.Ποτε ξανα κουριερ...........

 

Σου λένε πως είσαι λάθος, γράφεις ξανά το ίδιο πράγμα ακόμα και μετά απο λινκ που μιλάει για overbooking

Εχουν γράψει και άλλοι πως τα φορτηγά των μεταφορικών μπορεί να μείνουν πίσω, αλλα εκεί εσύ επιμένεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το ριμαδι το λινκ που εχει βάλεις αφορα παντοφλες που πανε περα δωθε καθε ώρα ηγουμενιτσα -κερκυρα και οχι καραβια της γραμμης που γυριζουν το Αιγαιο και εξυπητετουν μεταφορικα ολα τα νησια μας στα οποια φυσικα δεν υπαρχει οβερμπουκιν ουτε κατα διάνοια.

Για τα υπολοιπα δεν βγαζεις νοημα.Καπου έχεις χαθει.........Τελος παντων αν νομίζεις οτι αυτος που γραφει το τελευταιο ποστ κερδιζει απαντησε και γραψε οτι θελεις.

Θα τα ξαναπουμε καπου αλλου

54 λεπτά πριν, sdikr είπε

Σου λένε πως είσαι λάθος, γράφεις ξανά το ίδιο πράγμα ακόμα και μετά απο λινκ που μιλάει για overbooking

 

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχει καποιες κουριερ που παιζουνε καλα ομως δεν δεχονται μεγαλα καταστηματα να στειλουν με αυτες. Μετα απο αυτο υπερφορτωση σε καποιες κουριερ απο μεγαλες συνεργασιες και αποκλειστικοτητες. Γιατι αν το καταστημα σε αφηνε να επιλεξεις καταρχην δεν θα ειχαν μονοπωλιο αυτες οι κουριερ, τυπου μονο μια στις επιλογες.

 

Οσο για τα πρακτορεια μεταφορων με φορτηγα καποια εχουν παθει πλακα απο φορτιο εργασιας. Απ οσα μου εχουν πει οι ιδιοι δεν βρισκουν προσωπικο με τιποτα. Οσο για τα καραβια τους αφηνουν απ εξω συχνα φορτηγα, μαλλον δεν εχουν προλαβει να βγαλουν εισιτηριο δεν ξερω γιατι αλλα τους αφηνουν συνεχεια φορτηγα εξω συμφωνα με οσα μου ειπαν γιατι δεν χωρανε, η κινηση πολυ μεγαλη ακουγονται σκεψεις για ειδικη γραμμη πλοιου μονο για τα φορτηγα.

Το μεγαλο φορτιο στην υψηλη σεζον και λιγο πριν στην προετοιμασια.

Απο παλια διαφορα επαγγελματα τρεχανε πολυ σε υψηλη σεζον οπως και ακομα τωρα, επισης και πολλες αλλες κατηγοριες οπως οι μεταφορικες.

 

Αποτελεσμα συμπερασματος υπερφορτωση καλης λειτουργιας. Ομως οχι ολες αλλα  καποιες κουριερ εχουν αναγκη απο διορθωσεις περισσοτερο στα καταστηματα-συνεργατες τους, πιθανα αλλου διορθωση για την κουριερ και αλλου για καταστηματα  της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...