Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν γουστάρεις δικτυακές καταστάσεις,servers, distributed filesystems και άλλα τέτοια προχωρημενα, ξεκάθαρα ΝΑΙ. Ακόμα και στο οικιακό σου δίκτυο, γουστάρεις πχ να στήσεις τοπικό NTP server? Η ίσως server εκτυπωτή, που να τον βλέπουν όλα τα PC και κηνητά  αυτόματα με Avahi/Zeroconf/Bonjour? Καμιά samba που να σερβίρει κοινόχρηστα το btrfs volume? Ισωσ κανένα DNS που να κόβει τις διαφημίσεις ΑΛΛΑ να περνάνε τα "κομμένα"  της ΕΔΠΤΕΠΗΕ (ή όπως αλλιώς λένε τους παληάνθρωπους που δε μας αφήνουν να βλέπουμε σάιτ με τορρεντ); Ναι το ξέρω οτι γίνεται με pee hole (λολ) ,αλλά έχει πιό πολή πλάκα να το κάνεις μόνος σου. Να βάλεις firewall δικό σου και να βλέπεις τους κινέζους να σου χτυπάνε την πόρτα;

Αλλιώς άστο.

I use arch btw

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/10/2023 στις 8:55 ΜΜ, capthookb είπε

Όχι. Όποιος ταιριάζει με το Linux δε θα ρωτούσε ποτέ, αλλά δε θα προλάβαινε να δοκιμάζει και να ψάχνει.

Εσύ θα μάθαινες 3DS max χωρίς να ρωτήσεις και να ψαχτείς καθόλου για το τι θα σου αποφέρει αυτή η γνώση ή αν με το συγκεκριμένο λογισμικό μπορείς να πετύχεις τους στόχους σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα ρωτούσα γιατί δεν υπάρχει κάποιος να μου το δώσει έτοιμο στο πιάτο. Τα πράγματα είναι σχετικά. Μόνο εγώ θα μπορούσα να απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, capthookb είπε

Δε θα ρωτούσα γιατί δεν υπάρχει κάποιος να μου το δώσει έτοιμο στο πιάτο. Τα πράγματα είναι σχετικά. Μόνο εγώ θα μπορούσα να απαντήσω στα ερωτήματα που θέτεις.

Πολύ απόλυτο αυτό που λες. Μάθε να ζητάς την γνώμη των άλλων μερικές φορές. Εγώ για παράδειγμα αυτή την στιγμή είμαι στο δίλημμα αν πρέπει να μάθω φωτογραφία, να αγοράσω εξοπλισμό και τι. Δεν είναι κακό να βουτάς στα βαθιά μόνος σου, αλλά καμιά φορά μια συμβουλή μπορεί να σου γλιτώσει κόπο και χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχετε πιασει ασχετα θεματα.

On 14/10/2023 at 20:55, capthookb said:

Όποιος ταιριάζει με το Linux δε θα ρωτούσε ποτέ, αλλά δε θα προλάβαινε να δοκιμάζει και να ψάχνει.

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν καποιος δεν ξερει τι παραπανω του προσφερει το λινουξ , προφανως πρεπει να ρωτησει και αυτοι που ξερουν τι παραπανω μπορει να του προσφερει , εφοσον διευκρινησουν τις αναγκες του TS , μπορουν να του εκφερουν μια αποψη.

Ειναι σαν να λεω , "παιδια εχω ενα toyota corolla του '70. Εχει νοημα να αγορασω toyota corolla του 2023 ?" . Και να του απαντησει καποιος "Ξερεις ? Αν θελεις 25 αεροσακους , ναι εχει νοημα". Επειδη δηλ ρωτησα ως ανιδεος (θεωρητικα μιλαμε παντα , χαρην παραδειγματος :) ) περι αυτοκινητων , παει να πει οτι δεν "ταιριαζω" με ενα συγχρονο αυτοκινητο ? 

To linux δεν ειναι μονο για τους χακεραδες - λινουξ γκουρου που θα κατσουν με τις ωρες να παραμετροποιουν. Υπαρχουν ευχρηστες διανομες που δουλευουν μια χαρα out-of-the-box και μπορει να βοηθησουν συγκεκριμενα use cases , αρχαριων χρηστων.

2 hours ago, manolis940 said:

Εγώ για παράδειγμα αυτή την στιγμή είμαι στο δίλημμα αν πρέπει να μάθω φωτογραφία, να αγοράσω εξοπλισμό και τι.

Το συγκεκριμενο παραδειγμα , απτεται δεξιοτητων που μπορει καποιος να εχει ή οχι. Δηλαδη εγω τετοιο δίλημμα δεν θα ειχα , γιατι δεν το εχω με την φωτογραφια. Αρα δεν θα μπω σε ενα φορουμ να ρωτησω ... παιδια να μαθω απο φωτογραφια ? τι εξοπλισμο να παρω ? Δεν υπαρχει καν νοημα.

Το παραδειγμα με το 3ds max , κολαει περισσοτερο αλλα απο ενα σημειο και περα , καποιος "επαγγελματιας" γνωριζει τα εργαλεια του καλυτερα απο τριτους και δεν περιμενει γνωμες απο ενα φορουμ. Εχω φιλο 3d designer/modeller και δεν περιμενει απο εμενα να του πω για 3ds max , photoshop , blender , gimp κλπ και ποιο ειναι καλυτερο απο το αλλο. Καπου πρεπει να υπαρχει και η προσωπικη ενασχοληση και ψαξιμο ... αν μη τι αλλω το γοογλε μας εχει κανει ολους σοφοτερους.

Ακομα λοιπον , και ο φιλος που ρωτησε για το λινουξ , θα μπορουσε να ψαξει στο γοογλε , να δει τι εστι λινουξ , τα υπερ και τα κατα και μετα να ερθει στο φορουμ , και να ψαξει εξιδεικευμενες πληροφοριες και γνωμες. Το "να μαθω λινουξ ή οχι ?" ειναι λιγο γενικη "δεν εχω ψαξει τιποτα , καντε ολη την δουλεια εσεις" ερωτηση ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Το παραδειγμα με το 3ds max , κολαει περισσοτερο αλλα απο ενα σημειο και περα

Παραλληλισμοί είναι και τα 2 που έδωσα και αυτό της φωτογραφίας, αλλά και αυτό του 3Ds Max. Παρόμοια σημεία μπορώ να βρω στο παράδειγμα με το corolla. Δεν πρόκειται ποτέ να είναι το ίδιο. Καλό είναι να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά θέλοντας να αυτοπροβληθούμε ως οι θεοί που γνωρίζουμε την απολυτή αλήθεια.

 

17 ώρες πριν, mphxths είπε

Το συγκεκριμενο παραδειγμα , απτεται δεξιοτητων που μπορει καποιος να εχει ή οχι. Δηλαδη εγω τετοιο δίλημμα δεν θα ειχα , γιατι δεν το εχω με την φωτογραφια.

Οι δεξιότητες αποκτιούνται. Με ένα video να φανταστείς 2 ωρών περρίπου βγάζω 10 φορές καλύτερες φωτογραφίες, με low end κινητό. Όχι με κάποια επαγγελματική μηχανή. Δεν υπάρχει για μένα δεν το έχω με κάτι. Είναι όμως ένα άλλο θέμα.

Να μείνουμε πάντως στο γενικό συμπέρασμα. Αν θες να μάθεις κάτι και θες να γλυτώσεις χρόνο στο να ψάχνεις άσκοπα δεξιά και αριστερά, ρώτα έναν άνθρωπο που ήδη το κάνει. Θα γλιτώσεις απ' το να πετάξεις άσκοπα κόπο και χρόνο δεξιά και αριστερά γιατί εκεί έξω κυκλοφορεί πολύ πληροφορία, αλλά και πολύς θόρυβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, manolis940 said:

αλό είναι να μην κάνουμε την τρίχα τριχιά θέλοντας να αυτοπροβληθούμε ως οι θεοί που γνωρίζουμε την απολυτή αλήθεια.

Ολοι εδω στο ινσομνια γνωριζουν οτι ειμαι ο θεος που γνωριζει την απολυτη αληθεια. Δεν χρειαζεται να αυτοπροβληθω.
 

33 minutes ago, manolis940 said:

Οι δεξιότητες αποκτιούνται.

Σαφως. Ενα ανθρωπος με υψος 1.50 μπορει να μαθει μπασκετ. Αλλα καμμια ομαδα δεν προκειται να τον παρει. Καποιοι εχουν εφεση σε καποια πραγματα παραπανω απο καποιους αλλους και καποια πραγματα απαιτουν καποια βιολογικα χαρακτηριστικα για να αποδωθουν στο μεγιστο...

Αλλιως με την δικη σου λογικη , ολοι οι ποδοσφαιριστες ειναι στο ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ επιπεδο , ολοι οι φωτογραφοι ειναι το ΙΔΙΟ καλοι , ολοι οι γιατροι το ΙΔΙΟ δεξιοτεχνες , ολοι οι ραλλιστες το ΙΔΙΟ καλοι.
 

33 minutes ago, manolis940 said:

Αν θες να μάθεις κάτι και θες να γλυτώσεις χρόνο στο να ψάχνεις άσκοπα δεξιά και αριστερά, ρώτα έναν άνθρωπο που ήδη το κάνει. Θα γλιτώσεις απ' το να πετάξεις άσκοπα κόπο και χρόνο δεξιά και αριστερά γιατί εκεί έξω κυκλοφορεί πολύ πληροφορία, αλλά και πολύς θόρυβος.

Η προσωπικη ενασχοληση και ψαξιμο δεν πειραξε κανεναν. Δεν ειναι ωραιο να περιμενεις απο τους αλλους να κανουν την δουλεια για σενα , οταν αυτη πλεον γινεται πανευκολα απο τον καθενα. Μπορει να ψαξει καποιος τα παντα , και ο,τι δεν καταλαβει ή δεν βρει , ας ερθει να ρωτησει...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Η προσωπικη ενασχοληση και ψαξιμο δεν πειραξε κανεναν. Δεν ειναι ωραιο να περιμενεις απο τους αλλους να κανουν την δουλεια για σενα ,

Είπα εγώ κάτι τέτοιο παραπάνω; Ρε διαβάστε λίγο πριν γράψετε. Στα στάδια του διαλόγου υπάρχει και αυτό της κατανόησης. Πριν πάτε στην απάντηση μερικοί κάντε μια στάση και εκεί.

Να το κάνουμε πενηνταράκια μέσω παραδείγματος. Ας πούμε ότι ο Γιώργος θέλει να μάθει να φτιάχνει Ιστοσελίδες. Μπορεί να πάει στον Αργύρη που εργάζεται χρόνια κάποια χρόνια πάνω σε αυτό τον τομέα και να του υποδείξει μερικά tutorials άντε και να του δώσει μερικά hints με τα συστατικά της μέρη Frondend, Backend, techical SEO κτλ. Δεν λέω πουθενά να απαιτήσει απ' τον Αργύρη να κάτσει με τις ώρες να του εξηγεί όλα τα παραπάνω. Πέντε λεπτά φτάνουν και μετά μπορεί να ψάξει μόνος του.

Δεν είναι όλο αυτό ούτε μασιμένη πληροφορία ούτε κάποιος κάνει την δουλειά για σένα. Αυτό ακριβώς γίνεται και σε αυτό το thead.

Η απομυθοποίηση των ταλέντων, το άστοχο παράδειγμα σου και το πόσο θεός είσαι, είναι εντλώς εκτός θέματος και δεν θα ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, manolis940 said:

Μπορεί να πάει στον Αργύρη

Οχι. Μπορει να παει στο γοογλε που εχει απειρη πληροφορια υπο την μορφη βιντεο , εικονων , γραπτου λογου. Και αν δεν βρει ή δεν καταλαβει κατι , μετα να παει στον Αργυρη.
 

17 minutes ago, manolis940 said:

Πέντε λεπτά φτάνουν και μετά μπορεί να ψάξει μόνος του.

Ακριβως το αναποδο πρεπει να γινει οπως περιγραφω παραπανω. Αλλα ξεχασα , ειμαστε στην εποχη των millenials που τα περιμενουν ολα στο πιατο , μασημενη τροφη.
 

18 minutes ago, manolis940 said:

και το πόσο θεός είσαι, είναι εντλώς εκτός θέματος και δεν θα ασχοληθώ.

Προφανως ειναι εντος θεματος , γιατι ασχολεισαι με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανώλη, δεν έκανα κάτι άλλο από το να σου πω τη δική μου γνώμη. Ακόμα και το να αποφασίσεις εαν θες ή όχι να ασχοληθείς με κάτι, δεν πρέπει να βασίζεται στις γνώμες των άλλων γιατί καθένας είναι διαφορετικός και βλέπει τα πράγματα αλλιώς. 

Π.χ. ουκ ολίγες φορές, την έχω πατήσει με αγορές από skroutz επειδή προτίμησα αυτό που είχε περισσότερες ψήφους. Ναι, το προϊόν έκανε για αυτούς οι οποίοι το είχαν ψηφίσει. Για εμένα όμως δεν έκανε. Όχι γιατί το προϊόν που πήρα εγώ ήταν σκάρτο, αλλά γιατί είχαμε διαφορετική νοοτροπία για το τι είναι αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε. 

Η εμπειρία μου, μου έχει διδάξει πράγματα που εχω πληρώσει ακριβά. Σε ερωτήσεις, όπως:

  • Αξίζει να τα φτιάξω με αυτή τη γκόμενα;
  • Αξίζει να παω γυμναστήριο;
  • Αξίζει να σπουδάσω αυτό;
  • Αξίζει να διαβάσω/παρακολουθήσω/ το Χ;

Εάν δεν το ξεκινήσεις να το κάνεις, δε θα ξέρεις εάν αξίζει, γιατί το τι άξίζει είναι διαφορετικό για τον καθένα. Πηγαίνεις με το τι θες να κάνεις στη ζωή σου και ρισκάρεις. Αλλά κατά την υποκειμενική μου γνώμη, πάντα ό,τι μαθαίνουμε είναι καλό, ακόμα κι αν μη μας αφορά άμεσα ή έμμεσα. Σε βάθος χρόνου είναι καλό.

*Συγγνώμη εάν ήμουν ίσως λίγο απότομος., στην πρώτη μου απάντηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και έχει γίνει πολλές φορές αυτη η κουβέντα, να προσθέσω και εγώ το λιθαράκι μου. Εγώ θα αντέστρεφα το αρχικό ερώτημα ώς εξής: Να παρατήσω επιτέλους τα windows; πιστεύω οτι το linux έχει φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο. Θεωρώ οτι ο μόνος που έχει πραγματική ανάγκη να πληρώσει για λειτουργικό σύστημα πλέον, είναι αυτός που για συγκεκριμένους λόγους, χρησιμοποιεί συγκεκριμένα προγράμματα που ο συγγραφέας τους τα γράφει μόνο για windows ή για mac. Σε αυτούς βεβαίως συμπεριλαμβάνονται οι gamers και σίγουρα πολλοί επαγγελματίες της πληροφορικής που σίγουρα μου διαφεύγουν. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους όμως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εβαλα Linux εδω και 5 χρόνια. Το εκανα απο περιέργεια, καθοτι μια ζωη ειχα windows απο τα 98SΕ μεχρι και τα 10αρια και θεωρώ οτι πλεον εφτασα σε κορεσμό με αυτο το λειτουργικό σε οτι αφορα τις γνωσεις μου, και ετσι ηθελα να δοκιμάσω κατι αλλο, κατι νεο. 

Απο την στιγμη που το παραμετροποίησα οπως ηθελα, για εμενα ειναι μια χαρα τα linux, και δεν νομίζω οτι θα γυρίσω πισω στα windows. Τα εχω μονο σαν 2ο λειτουργικό για κάποια προγράμματα που εχω εκει για την δουλειά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, feia53 said:

Να παρατήσω επιτέλους τα windows;

Οχι. (Ακολουθει εξηγηση)
 

5 hours ago, feia53 said:

πιστεύω οτι το linux έχει φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο.

Αυτο σηκωνει πολυ συζητηση.
 

5 hours ago, feia53 said:

Θεωρώ οτι ο μόνος που έχει πραγματική ανάγκη να πληρώσει για λειτουργικό σύστημα πλέον, είναι αυτός που για συγκεκριμένους λόγους, χρησιμοποιεί συγκεκριμένα προγράμματα που ο συγγραφέας τους τα γράφει μόνο για windows ή για mac. Σε αυτούς βεβαίως συμπεριλαμβάνονται οι gamers και σίγουρα πολλοί επαγγελματίες της πληροφορικής που σίγουρα μου διαφεύγουν. Για όλους εμάς τους υπόλοιπους όμως όχι.

Λοιπον , κοιτα να δεις πως εχουν τα πραγματα. Ασχολουμαι με το λινουξ απο την δεκαετια του '90 και πιστευω οτι  εχω δει ολη την εξελιξη του. Παντα μιλαμε για τις διανομες , οταν λεμε "λινουξ" , για να μπορουμε να συνεννοηθουμε. Προφανως απο τοτε μεχρι σημερα η εξελιξη ειναι μεγαλη. Ειναι τοσο μεγαλη ομως ωστε να κοντραριστει με τα windows ? Δεν βαζω τα mac στην εξισωση γιατι εκει μιλαμε για αγορα και hardware για να εχουμε την βελτιστη εμπειρια χρησης. 
Η απαντηση λοιπον ειναι οχι. Ηρθε η χρονια του "linux desktop" ? Οχι και λιγο δυσκολο να ερθει. Ποιοι ειναι οι λογοι ? Θα αναφερω μερικους και θα γινει αντιληπτο οτι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος...

1. Preinstalled distros σε καινουργια μηχανηματα ? Αυτο το ειχε πει καποτε ο Λινους , αλλα δεν νομιζω οτι στεκει και πολυ. Αντε πες οτι ολα τα μηχανηματα ερχοντουσαν με καποια διανομη προεγκατεστημενη θα μαθαινε ο καθε μεσος - αδαης χρηστης καποια στιγμη να χειριζεται λινουξ διανομες με δεδομενο το επιπεδο τεχνικης φυσης που εχουν ? Εγω πιστευω πως οχι.
2. Τεχνικη φυση διανομων - Η καθε διανομη εχει την φιλοσοφια της. Οι περισσοτερες απαιτουν καποιο επιπεδο τεχνικων γνωσεων. Ελαχιστες , μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου μπορουν να δουλεψουν out-of-the-box και να ειναι ευχρηστες στο ιδιο επιπεδο με τα windows.
3. Eιδικες καταστασεις - Gaming , 3d modelling / designing , video/audio creating/editing , 3d printing , photo editing κλπ οπου τα εργαλεια στα windows ειναι κλασεις ανωτερα απο τα αντιστοιχα στο λινουξ. Μην ακουσω για blender και gimp και να τα συγκρινει καποιος με photoshop και 3ds max ξερωγω και πηδηχτω απο κανα παραθυρο. ΑΑΑ τιτλοι , ειτε μιλαμε για εφαρμογες ειτε για παιχνιδια δυσκολο να φτιαχτουν για λινουξ , γιατι ειναι μικρη αγορα , για ολους τους υπολοιπους λογους που αναφερω. Αρα ... φαυλος κυκλος.
4. Πλουραρισμος + χομπισμος = ? - Απειρα προτζεκς , απειρα APIs , απειρα DEs , απειρα τα παντα , η μεγαλη πλειοψηφια των οποιων παρατιουνται γιατι τα εφτιαχνε καποιος χομπιστας που καποια στιγμη βαρεθηκε ή τελειωσε ο ελευθερος χρονος ή τα donations.
5. Hardware - Το οτι καποιος πρεπει να ψαξει συγκεκριμενο linux-friendly hardware για να κανει την δουλεια του απροβληματιστα με το λινουξ ειναι κατι που με ξεπερναει. Εχω gaming laptop , με optimus γραφικα και οποτε του βαζω καποια λινουξ διανομη υποφερει το κορμι μου. Περα απο το optimus graphics κομματι που πλεον αποτελει το μικροτερο προβλημα , πολλα περιφερειακα του μηχανηματος ειναι φτιαγμενα για windows. Το firmware τους περιμενει να βρει windows και στα logs της διανομης σκανε απειρα warnings/errors και θελει ενα σκασμο παραμετρους για να ερθουν στα ισα τους. Καποια δε , δεν δουλευουν καν (bluetooth , touchpad) χωρις χειροκινητη παρεμβαση. Οχι ρε φιλε , περιμενω να δουλευει το λειτουργικο μου σε ο,τι μηχανημα μου ερθει στο κεφαλι να αγορασω. Αλλιως παω σε mac αν ειναι να περιοριζομαι στο τι hardware θα παρω.
6. Εμφανιση - Δεν ξερω τι ονειρο εχουν δει κατι hardcore wannabe hackers guru , αλλα εγω θελω εμφανισιμο λειτουργικο. Οχι γραφικα επιπεδου windows XP ή επιπεδου nscde που εχω δει οτι trade-αρει πολυ τελευταια στο ΥΤ. Σε αυτο το κομματι , μιλαμε για gnome και kde , τα δυο πιο ολοκληρωμενα απο ολες τις αποψεις DEs. Και στο θεμα εμφανισης αποτυγχανουν. Κατι πανε να πουν , αν ασχοληθεις εκτενως με themes/cursors και τα σχετικα. Ασε δε που δεν υπαρχει συνοχη στο theming , ειδικα αν βαλεις gtk εφαρμογη se qt περιβαλλον και το αναποδο. Μην πεταχτει κανεις και μιλησει για kvantum ... Ακομα και σε αποκλειστικα gtk DE , δεν υπαρχει συνοχη στο theming μεταξυ παλιων (gtk2) εφαρμογων με καινουργιων (gtk3/4) εφαρμογων. Ενα χαος...
7. Απο την στιγμη που καποιος μπορει να βαλει λινουξ μεσω WSL και VM , δεν βλεπω και ιδιαιτερους λογους να το βαλει καποιος σε bare metal.

Θα πει τωρα καποιος , υπαρχει καποιος λογος να παει καποιος σε linux ? Φυσικα , παραθετω μερικους :

1. Παλιο μηχανημα - Το κλασικο σεναριο χρεπολαγνειας που καποιος ανασταινει ενα παλιο μηχανημα με καποια ελαφρια διανομη. Μην φανταζομαστε οτι επειδη η διανομη ειναι ελαφρια και πιανει π.χ. 300mb ram οτι η χρηση ενος Η/Υ με τα σημερινα δεδομενα ειναι "ελαφρια" υποθεση. Ναι το αναστησαμε εως ενα σημειο , αλλα απο κει και περα το hardware θα ειναι εμποδιο σε οποιαδηποτε αλλη "βαρια" χρηση.
2. Φιλοσοφικοι / ιδεολογικοι λογοι - Κλασικοι πορωμενοι χρηστες , που βλεπουν συνομωσιες πισω απο τα παντα και ειναι διατεθειμενοι να θυσιασουν την ευχρηστια τους στον βωμο της ιδεολογιας τους. Ασχετα αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να λιωνουν πανω στο τερματικο ολη μερα και να βλεπουν ενα ασχημο desktop την υπολοιπη ζωη τους και να κανουν ενα καρο ρυθμισεις για να κανουν την πιο απλη εργασια. Α και φυσικα , vpn , brave browser , no systemd , no DE γιατι..χακεραδες , tin foil στο κεφαλι και δεν ξερωγω τι αλλα ακραια μπορουν να σκεφτουν για να διαφυλαξουν την ιδιωτικοτητα τους , που την ιδια στιγμη την δινουν φορα παρτιδα στο κινητο τους και στα social media.
3. Eιδικες καταστασεις - Π.χ. εργασιακος χωρος αρα γλυτωνουμε λεφτα σε αδειες , ειδικα μηχανηματα/εφαρμογες που ειναι για λινουξ κλπ.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...