Προς το περιεχόμενο

να μάθω Linux?


Ptolemaios1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από comfuzio,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, mphxths είπε

Οχι. Μπορει να παει στο γοογλε που εχει απειρη πληροφορια υπο την μορφη βιντεο , εικονων , γραπτου λογου. Και αν δεν βρει ή δεν καταλαβει κατι , μετα να παει στον Αργυρη.
 

Ακριβως το αναποδο πρεπει να γινει οπως περιγραφω παραπανω. Αλλα ξεχασα , ειμαστε στην εποχη των millenials που τα περιμενουν ολα στο πιατο , μασημενη τροφη.
 

Πάντα υπάρχει ένα μικρό ψάξιμο το οποίο σου δίνει το έναυσμα για κάτι. Τώρα αυτό είναι στο google; Είναι στην καθημερινότητα σου; Νιώθω όμως ότι είναι τόσο αυτονόητο αυτό και λέω τόσο αυτονόητα πράγματα στα οποία απλά θες να διαφωνήσεις . Είναι σαν να σου λέω ότι η γη είναι στρογγυλή και να μου λες ότι δεν είναι "ακριβώς στρογγυλή αλλά μοιάζει ....." thank you captain obvious πάμε παρακάτω. Δεν θα βγάλει κάπου όλο αυτό.

16 ώρες πριν, capthookb είπε

Μανώλη, δεν έκανα κάτι άλλο από το να σου πω τη δική μου γνώμη. Ακόμα και το να αποφασίσεις εαν θες ή όχι να ασχοληθείς με κάτι, δεν πρέπει να βασίζεται στις γνώμες των άλλων γιατί καθένας είναι διαφορετικός και βλέπει τα πράγματα αλλιώς. 

Π.χ. ουκ ολίγες φορές, την έχω πατήσει με αγορές από skroutz επειδή προτίμησα αυτό που είχε περισσότερες ψήφους. Ναι, το προϊόν έκανε για αυτούς οι οποίοι το είχαν ψηφίσει. Για εμένα όμως δεν έκανε. Όχι γιατί το προϊόν που πήρα εγώ ήταν σκάρτο, αλλά γιατί είχαμε διαφορετική νοοτροπία για το τι είναι αυτό που θέλουμε να αγοράσουμε. 

Η εμπειρία μου, μου έχει διδάξει πράγματα που εχω πληρώσει ακριβά. Σε ερωτήσεις, όπως:

  • Αξίζει να τα φτιάξω με αυτή τη γκόμενα;
  • Αξίζει να παω γυμναστήριο;
  • Αξίζει να σπουδάσω αυτό;
  • Αξίζει να διαβάσω/παρακολουθήσω/ το Χ;

Εάν δεν το ξεκινήσεις να το κάνεις, δε θα ξέρεις εάν αξίζει, γιατί το τι άξίζει είναι διαφορετικό για τον καθένα. Πηγαίνεις με το τι θες να κάνεις στη ζωή σου και ρισκάρεις. Αλλά κατά την υποκειμενική μου γνώμη, πάντα ό,τι μαθαίνουμε είναι καλό, ακόμα κι αν μη μας αφορά άμεσα ή έμμεσα. Σε βάθος χρόνου είναι καλό.

*Συγγνώμη εάν ήμουν ίσως λίγο απότομος., στην πρώτη μου απάντηση.

Αυτό που τώρα περιγράφεις είναι η έτοιμη τροφή που αναφέρει ο Μπήχτης από πάνω.

Το τι θα ακούσεις από κάποιον άλλο δεν σημαίνει ότι πρέπει να το λάβεις ως απόλυτη αλήθεια. Κριτική σκέψη. Επίσης πρέπει να την χρησιμοποιήσεις αυτή την ριμάδα έτσι ώστε να βρεις και το κατάλληλο άτομο να ρωτήσεις. Αν έρθεις να ρωτήσεις εμένα για το πως να γίνεις φέτες και αν αξίζει το γυμναστήριο που δεν πατάω τα πόδια μου φυσικά και θα σε παραπληροφορήσω. Αν πας να ρωτήσεις κάποιον που είναι ήδη φέτες θα σου δώσει 5 χρήσιμα tips από που να ξεκινήσεις, σου πει και πέντε λάθς που έκανε και αυτός τότε η πληροφορία αυτή έχει αξία. Γενικά παίρνοντας μια γνώμη από έναν άνθρωπο που έχει επιτύχει αυτό που θέλεις να πετύχεις μόνο κέρδος είναι.

Τώρα αν το παραπάνω το θεωρείτε μασημένη τροφή, δικό σας πρόβλημα. Καλή τύχη σε ότι προσπαθείτε να μάθετε και να βελτιώσετε.

 

7 ώρες πριν, feia53 είπε

Να παρατήσω επιτέλους τα windows;

Αυτό είναι ένα παράδειγμα κακής ερώτησης. Όπως και οι προηγούμενοι ξεχνάνε να εκφράσουν το τι θέλουν να πετύχουν με την αλλαγή αυτή. Ο Μπήχτης έχει αναλύσει από πάνω πολλά if else και η αλήθεια είναι πως κάποιος μπορεί να έχει την πρόθεση να σε βοηθήσει δίνοντας σου μια κατεύθυνση, αλλά ίσως δεν μπορεί να αφιερώσει τόσο χρόνο όπως έγινε παραπάνω. Επίσης πολύ πληροφορία απ' τα παραπάνω για την δική σου περίπτωση χρήσης είναι ανούσια και έτσι τρως και εσύ χρόνο στο να διαβάσεις την απάντηση.

Ένα σωστό παράδειγμα ερώτησης θα ήταν ότι "Έχω το x μηχάνημα και το χρησιμοποιώ για  browsing και κολλάει. Θα μπορέσω να κάνω μετάβαση σε linux και να συνεχίσω να κάνω browsing χωρίς να δώσω δεκάρα τσακιστή;" Αυτό είναι αρκετά καλύτερο και γι αυτόν που θα βοηθήσει και γι αυτόν που θα βοηθηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μπήχτη είσαι λίγο τσιτωμένος. Επειδή και εγώ πρωτοέβαλα linux το 1998 περίπου, με suse 5.2 να καταλάβεις δέν νομίζω ότι με το σεντόνι που έγραψες είπες κάτι διαφορετικό απο ότι εγώ με δύο γραμμές.

Τα τελευταία 20+ χρόνια με debian δέν υπήρξε κάτι που να μήν μπόρεσα να κάνω σε linux. Με βάση τις δικές μου ανάγκες πάντα έτσι; Ούτε παιχνίδια παίζω ούτε επαγγελματίας είμαι.

Και Θα σου πώ και κάτι που πιθανώς σου διαφεύγει. Εγώ μπορώ να δεχτώ ότι τα windows είναι καλύτερο λειτουργικό σύστημα απο το linux, χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις για να το στηρίξω. Το να συγκρίνεις όμως ένα εμπορικό προιόν, που το φτιάχνει μια εταιρεία για να βγάλει λεφτά, με κάτι που σου παρέχεται δωρεάν και ελεύθερα να το χρησιμοποιήσεις  είναι σάν να συγκρίνεις μήλα με αλεύρι. Πολύ φοβάμαι πώς απο τη δεκαετία του '90 μέχρι τώρα δεν ήταν αρκετός ο χρόνος για να καταλάβεις τί είναι το linux και τί σημαίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, feia53 said:

Τα τελευταία 20+ χρόνια με debian δέν υπήρξε κάτι που να μήν μπόρεσα να κάνω σε linux.

Eγω δεν ειπα κατι αντιθετο σε αυτο. Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που μπορεις να κανεις την δουλεια σου μια χαρα ΚΑΙ με λινουξ. Αλλα με το χερι στην καρδια απαντα στην επομενη ερωτηση. Με ποιο απο τα δυο λειτουργικα θα εκανες τις ιδιες δουλειες που κανεις τοσα χρονια πιο ευκολα ? Και επειδη εσυ και εγω μπορει να εχουμε ενα αλφα επιπεδο τεχνικων γνωσεων , βαλε στην θεση σου εναν μεσο χρηστη ... και μετα απαντησε την.
 

37 minutes ago, feia53 said:

Εγώ μπορώ να δεχτώ ότι τα windows είναι καλύτερο λειτουργικό σύστημα απο το linux

Αυτη η προταση ειναι πολυ γενικη. Δεν θεωρω οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο. Στα σημεια ισως να κερδιζει μια το ενα , μια το αλλο. Εγω αυτο που λεω ειναι οτι τα windows ειναι πιο ευχρηστα. Αρα αν δεν συντρεχει καποιος τραγικα σημαντικος λογος , ειναι χωρις ουσια καποιος να διαλεξει λινουξ , ετσι μονο για την επανασταση ...
 

39 minutes ago, feia53 said:

Το να συγκρίνεις όμως ένα εμπορικό προιόν, που το φτιάχνει μια εταιρεία για να βγάλει λεφτά, με κάτι που σου παρέχεται δωρεάν και ελεύθερα να το χρησιμοποιήσεις  είναι σάν να συγκρίνεις μήλα με αλεύρι.

Υπαρχει συνεντευξη του Λινους που λεει ξεκαθαρα οτι οταν εφτιαχνε τον κερνελ , τον προοριζε για desktop χρηση. Και σε αυτην την χρηση , τοσα χρονια μετα εχει αποτυχει. Δικα του λογια και αυτα. Αρα οταν ο ιδιος ο δημιουργος του κερνελ λεει τετοιο πραμα , αυτοματως αρχιζουν οι συγκρισεις με τα desktop λειτουργικα. Το οτι τα windows τα φτιαχνει εταιρια ενω τις διανομες χομπιστες , δωρεαν κλπ , τα ακουω βερεσε... Ασε που δεν ισχυει στο 100% αυτο. Υπαρχουν εταιριες που φτιαχνουν σχετικα αξιολογες διανομες (ubuntu , fedora , debian , manjaro , opensuse κλπ). Αλλα ακομα και αυτες εχουν ιδιοτροπιες και δυσχρηστιες.
 

44 minutes ago, feia53 said:

Πολύ φοβάμαι πώς απο τη δεκαετία του '90 μέχρι τώρα δεν ήταν αρκετός ο χρόνος για να καταλάβεις τί είναι το linux και τί σημαίνει.

Ειναι ιδεα ε ? Φιλοσοφια ε ? Κατι μεγαλυτερο απο ολους μας ? :) χαχα
 

45 minutes ago, feia53 said:

Φίλε μπήχτη είσαι λίγο τσιτωμένος.

Χαλαω το ονειρο των linux users το ξερω , και αυτο ισως να φαινεται οτι τσιτωνομαι. Μπα οχι , χαρα και ηδονη ειναι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mphxths είπε

Χαλαω το ονειρο των linux users το ξερω , και αυτο ισως να φαινεται οτι τσιτωνομαι. Μπα οχι , χαρα και ηδονη ειναι :) 

Καθόλου... Εγώ σαν backend developer, με επιπλέον σημαντική χρήση containers, kubernetes και όλα τ' άλλα tools που είναι native σε Linux... τα windows μονό ως ανέκδοτο τα βλέπω... 

Χωρίς το Linux + το tiling windows manager που χρησιμοποιώ, η παραγωγικότητά μου θα ήταν 10 φορές πιο κάτω!

Το Linux δεν είναι για όλους... αλλά γι' αυτούς που είναι , δεν υπάρχει κανενά άλλο λειτουργικό που να το πλησιάζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, agejon said:

Εγώ σαν backend developer, με επιπλέον σημαντική χρήση containers, kubernetes και όλα τ' άλλα tools που είναι native σε Linux... τα windows μονό ως ανέκδοτο τα βλέπω... 

Αναλογα "native" εργαλεια υπαρχουν και στα windows :) Απλα επελεξες λινουξ για αλλους λογους. Μια χαρα στηνεις kubernetes/dockers και σε windows.
 

27 minutes ago, agejon said:

Χωρίς το Linux + το tiling windows manager που χρησιμοποιώ, η παραγωγικότητά μου θα ήταν 10 φορές πιο κάτω!

Δεν θελω να ακυρωσω τους tiling wm αλλα οταν βλεπω ΥΤ βιντεος που ο YTuber παλευει να θυμηθει τα shortcuts και μετα σπαει τα δαχτυλα του για να τα πατησει , καπου με πιανει ενα γελιο ! :) Ενταξει , τουλαχιστον δεν διενυσε 20 εκατοστα το χερι του να παει μεχρι το ποντικι... τι λεμε τωρα... παραγωγικοτητα x10 καλα τα λες ;) 
 

30 minutes ago, agejon said:

Το Linux δεν είναι για όλους... αλλά γι' αυτούς που είναι , δεν υπάρχει κανενά άλλο λειτουργικό που να το πλησιάζει...

Προφανως , ανεφερα παραπανω τις κατηγοριες των λινουξ χρηστων :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tiling window manager είναι το κερασάκι στη τούρτα… Μην τα μπερδεύεις… και κυρίως μη κοροϊδεύεις πράγματα που δεν γνωρίζεις και δεν έχεις καμμία εμπειρία…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, agejon said:

Το tiling window manager είναι το κερασάκι στη τούρτα… Μην τα μπερδεύεις… και κυρίως μη κοροϊδεύεις πράγματα που δεν γνωρίζεις και δεν έχεις καμμία εμπειρία…

Οπως ειπα , δεν ακυρωνω τους tiling wm. Ειναι αυτοι που ειναι. Το να μου τους πλασαρει καποιος σαν στοιχειο αυξησης παραγωγικοτητας κοροιδευω. Οταν βλεπω (στα ΥΤ videos) να πασχιζουν να θυμηθουν τα shortcuts και τα δαχτυλα πρεπει να κανουν yoga για να τα πετυχουν. Πως αυξανεται η παραγωγικοτητα ακριβως ? Επειδη δεν παει το χερι μεχρι το ποντικι ? Αυτο ειναι το αφηγημα ? Α ξεχασα , ειναι οτι εχουμε 20 παραθυρα το ενα διπλα στο αλλο σε μεγεθος 1x1 pixel :) Εμενα προσωπικα δεν με πειθει. Αν πειθει τον εκαστοστε developer , περι ορεξεως ...

Kαι η πλακα ξερεις ποια ειναι ? Tα windows ... did it better. Δεν ανακαλυψαν κανα τροχο προφανως , προυπηρχαν 3rd party apps που το κανανε , αλλα η υλοποιηση συνδυαζει τα καλα και των "δυο κοσμων".

Οσο για κερασακια και τουρτες ... πηγαινε πες τα στον TS που ρωταει αν πρεπει να μαθει λινουξ. Εμεις ξερουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της παραγωγικότητας είναι σχετικό για τον καθένα. Εμένα στα windows 10 το tile system στην ultrawinde οθόνη μου φαίνεται δύσχρηστο καθώς μου φαίνεται δύσχρηστο να έχεις συγκεκριμένα grid layouts καθώς κάθε φορά είναι διαφορετικές οι ανάγκες.

Σε windows χρησιμοποιώ windowGrid και σε Linux δεν το έχω χρειαστεί ακόμα αλλά θα δοκίμαζα το QuickTile ή pygrid.

 

22 ώρες πριν, mphxths είπε

Αναλογα "native" εργαλεια υπαρχουν και στα windows :) Απλα επελεξες λινουξ για αλλους λογους. Μια χαρα στηνεις kubernetes/dockers και σε windows.

Καλύτερα να τρέξω το project μου σε ένα άλλο server παρά σε docker στημένο στα windows. Σέρνετε και είναι εκνευριστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2023 στις 12:27 ΜΜ, mphxths είπε

Οχι. (Ακολουθει εξηγηση)
 

Αυτο σηκωνει πολυ συζητηση.
 

Λοιπον , κοιτα να δεις πως εχουν τα πραγματα. Ασχολουμαι με το λινουξ απο την δεκαετια του '90 και πιστευω οτι  εχω δει ολη την εξελιξη του. Παντα μιλαμε για τις διανομες , οταν λεμε "λινουξ" , για να μπορουμε να συνεννοηθουμε. Προφανως απο τοτε μεχρι σημερα η εξελιξη ειναι μεγαλη. Ειναι τοσο μεγαλη ομως ωστε να κοντραριστει με τα windows ? Δεν βαζω τα mac στην εξισωση γιατι εκει μιλαμε για αγορα και hardware για να εχουμε την βελτιστη εμπειρια χρησης. 
Η απαντηση λοιπον ειναι οχι. Ηρθε η χρονια του "linux desktop" ? Οχι και λιγο δυσκολο να ερθει. Ποιοι ειναι οι λογοι ? Θα αναφερω μερικους και θα γινει αντιληπτο οτι δημιουργειται ενας φαυλος κυκλος...

1. Preinstalled distros σε καινουργια μηχανηματα ? Αυτο το ειχε πει καποτε ο Λινους , αλλα δεν νομιζω οτι στεκει και πολυ. Αντε πες οτι ολα τα μηχανηματα ερχοντουσαν με καποια διανομη προεγκατεστημενη θα μαθαινε ο καθε μεσος - αδαης χρηστης καποια στιγμη να χειριζεται λινουξ διανομες με δεδομενο το επιπεδο τεχνικης φυσης που εχουν ? Εγω πιστευω πως οχι.
2. Τεχνικη φυση διανομων - Η καθε διανομη εχει την φιλοσοφια της. Οι περισσοτερες απαιτουν καποιο επιπεδο τεχνικων γνωσεων. Ελαχιστες , μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου μπορουν να δουλεψουν out-of-the-box και να ειναι ευχρηστες στο ιδιο επιπεδο με τα windows.
3. Eιδικες καταστασεις - Gaming , 3d modelling / designing , video/audio creating/editing , 3d printing , photo editing κλπ οπου τα εργαλεια στα windows ειναι κλασεις ανωτερα απο τα αντιστοιχα στο λινουξ. Μην ακουσω για blender και gimp και να τα συγκρινει καποιος με photoshop και 3ds max ξερωγω και πηδηχτω απο κανα παραθυρο. ΑΑΑ τιτλοι , ειτε μιλαμε για εφαρμογες ειτε για παιχνιδια δυσκολο να φτιαχτουν για λινουξ , γιατι ειναι μικρη αγορα , για ολους τους υπολοιπους λογους που αναφερω. Αρα ... φαυλος κυκλος.
4. Πλουραρισμος + χομπισμος = ? - Απειρα προτζεκς , απειρα APIs , απειρα DEs , απειρα τα παντα , η μεγαλη πλειοψηφια των οποιων παρατιουνται γιατι τα εφτιαχνε καποιος χομπιστας που καποια στιγμη βαρεθηκε ή τελειωσε ο ελευθερος χρονος ή τα donations.
5. Hardware - Το οτι καποιος πρεπει να ψαξει συγκεκριμενο linux-friendly hardware για να κανει την δουλεια του απροβληματιστα με το λινουξ ειναι κατι που με ξεπερναει. Εχω gaming laptop , με optimus γραφικα και οποτε του βαζω καποια λινουξ διανομη υποφερει το κορμι μου. Περα απο το optimus graphics κομματι που πλεον αποτελει το μικροτερο προβλημα , πολλα περιφερειακα του μηχανηματος ειναι φτιαγμενα για windows. Το firmware τους περιμενει να βρει windows και στα logs της διανομης σκανε απειρα warnings/errors και θελει ενα σκασμο παραμετρους για να ερθουν στα ισα τους. Καποια δε , δεν δουλευουν καν (bluetooth , touchpad) χωρις χειροκινητη παρεμβαση. Οχι ρε φιλε , περιμενω να δουλευει το λειτουργικο μου σε ο,τι μηχανημα μου ερθει στο κεφαλι να αγορασω. Αλλιως παω σε mac αν ειναι να περιοριζομαι στο τι hardware θα παρω.
6. Εμφανιση - Δεν ξερω τι ονειρο εχουν δει κατι hardcore wannabe hackers guru , αλλα εγω θελω εμφανισιμο λειτουργικο. Οχι γραφικα επιπεδου windows XP ή επιπεδου nscde που εχω δει οτι trade-αρει πολυ τελευταια στο ΥΤ. Σε αυτο το κομματι , μιλαμε για gnome και kde , τα δυο πιο ολοκληρωμενα απο ολες τις αποψεις DEs. Και στο θεμα εμφανισης αποτυγχανουν. Κατι πανε να πουν , αν ασχοληθεις εκτενως με themes/cursors και τα σχετικα. Ασε δε που δεν υπαρχει συνοχη στο theming , ειδικα αν βαλεις gtk εφαρμογη se qt περιβαλλον και το αναποδο. Μην πεταχτει κανεις και μιλησει για kvantum ... Ακομα και σε αποκλειστικα gtk DE , δεν υπαρχει συνοχη στο theming μεταξυ παλιων (gtk2) εφαρμογων με καινουργιων (gtk3/4) εφαρμογων. Ενα χαος...
7. Απο την στιγμη που καποιος μπορει να βαλει λινουξ μεσω WSL και VM , δεν βλεπω και ιδιαιτερους λογους να το βαλει καποιος σε bare metal.

Θα πει τωρα καποιος , υπαρχει καποιος λογος να παει καποιος σε linux ? Φυσικα , παραθετω μερικους :

1. Παλιο μηχανημα - Το κλασικο σεναριο χρεπολαγνειας που καποιος ανασταινει ενα παλιο μηχανημα με καποια ελαφρια διανομη. Μην φανταζομαστε οτι επειδη η διανομη ειναι ελαφρια και πιανει π.χ. 300mb ram οτι η χρηση ενος Η/Υ με τα σημερινα δεδομενα ειναι "ελαφρια" υποθεση. Ναι το αναστησαμε εως ενα σημειο , αλλα απο κει και περα το hardware θα ειναι εμποδιο σε οποιαδηποτε αλλη "βαρια" χρηση.
2. Φιλοσοφικοι / ιδεολογικοι λογοι - Κλασικοι πορωμενοι χρηστες , που βλεπουν συνομωσιες πισω απο τα παντα και ειναι διατεθειμενοι να θυσιασουν την ευχρηστια τους στον βωμο της ιδεολογιας τους. Ασχετα αν αυτο σημαινει οτι πρεπει να λιωνουν πανω στο τερματικο ολη μερα και να βλεπουν ενα ασχημο desktop την υπολοιπη ζωη τους και να κανουν ενα καρο ρυθμισεις για να κανουν την πιο απλη εργασια. Α και φυσικα , vpn , brave browser , no systemd , no DE γιατι..χακεραδες , tin foil στο κεφαλι και δεν ξερωγω τι αλλα ακραια μπορουν να σκεφτουν για να διαφυλαξουν την ιδιωτικοτητα τους , που την ιδια στιγμη την δινουν φορα παρτιδα στο κινητο τους και στα social media.
3. Eιδικες καταστασεις - Π.χ. εργασιακος χωρος αρα γλυτωνουμε λεφτα σε αδειες , ειδικα μηχανηματα/εφαρμογες που ειναι για λινουξ κλπ.

ΠΡοφανώς είσαι δυσαρεστημένος απο το linux αλλά τα λες όλα λάθος. Όσο παλιός χρήστης και αν είσαι, δυστυχώς τα λες λάθος. 

1. Αν έρχονταν τα μηχανήματα με προεγκατεστημένο το linux ( έστω, ubuntu ή mint ) ο κόσμος θα έβλεπε το λειτουργικό με καλύτερο μάτι, γιατί θα καθόταν να ασχοληθεί μαζί του. Είναι πολλοί οι χρήστες εκεί έξω που δεν κάνουν κάτι το εξεζητημένο με τα pc's τους και θα τους κάλυπτε μια χαρά το linux. Και αυτοί οι χρήστες, σε ένα περιβάλλον ubuntu για παράδειγμα, δεν θα χρειαζόταν να μπουν στο terminal για να κάνουν τη δουλειά τους. Μια χαρά εξυπηρετεί το gui ένα απλό χρήστη.

2. Η κάθε διανομή έχει τη φύση της και το κοινό στο οποίο απευθύνεται. Π.χ. για καθημερινή χρήση έχω mint στο laptop μου, αλλά έχω μάθει και το Gentoo. Θα υπεισέλθω στις λεπτομέρειες περί Gentoo λίγο παρακάτω. Ο νέος χρήστης που δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του στο ubuntu ή στο mint.

3. Οι χρήστες ειδικών καταστάσεων, ήδη γνωρίζουν τί πρέπει να κάνουν και αράζουν στα Windows, τουλάχιστον για επαγγελματική χρήση. Για παράδειγμα, χρησιμοποιώ επαγγελματικά το illustrator.  Γι'αυτό το λόγο και το μηχάνημα παραγωγής μου, τρέχει windows, αλλά το μηχάνημα με το οποίο περνάω τις περισσότερες ώρες μέσα στην ημέρα, τρέχει linux πλέον. Αν το illustrator έβγαινε για linux, πραγματικά δεν θα ασχολιόμουν ποτέ ξανά με τα windows, τόσο απλά.

4. Και πάλι αναφέρεσαι στον χρήστη που ψάχνει να κάνει κάτι εξεζητημένο με το pc του στο linux. Ο μέσος χρήστης, δεν θα ασχοληθεί καν. Θα τραβήξει πακέτα απο τα standard repositories και όλα καλά.

5. Όπως έχω πει και σε άλλο νήμα, έχω περάσει linux σε 5 μηχανήματα, απο πολύ παλιά έως και αρκετά πρόσφατα ( μέχρι 10ης γενιάς i5 ). Ουδέποτε είχα πρόβλημα με τους drivers, να μην αναγνωρίζεται κάτι, να σκάει κάτι κλπ. ΠΟΤΕ. Ίσως το προχωρημένο επίπεδό σου στο linux να σε οδηγεί σε υπερβολές και να κάνεις μαντάρα το σύστημά σου. Μάλλον εδώ ισχύει το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι".

6. Δεν σου αρέσει η εμφάνιση του linux? Σοβαρά; Το linux το κάνεις όπως γουστάρεις, είτε εύκολα με έτοιμα θέματα, είτε με λίγο παραπάνω κόπο. Βλέπω φωτογραφίες στο σχετικό site στο οποίο ανεβάζουν screenshots απο συστήματα και μου τρέχουν τα σάλια. Τέτοια παραμετροποίηση δεν μπορείς να έχεις στα windows, παρά μόνο αν φορτώσεις επιπλέον εφαρμογές, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια του συστήματος. Προσωπικά, έχω xfce4 και έχω ακολουθήσει τις οδηγίες για να το κάνω να μοιάζει με macos. Κουκλί!!!

7. Μπορεί να κάνει και το αντίθετο. Να τρέξει linux και μέσα σε vm να βάλει τα windows ( το κάνω και αυτό, ενώ έχω στήσει και proxmox server ) οπου με τα passthrough έχω κάνει το σύστημά μου να τρέχει καλύτερα το illustrator λόγω τεχνικών λεπτομερειών ( την rx580 που δεν τη καταδέχεται το illustrator στα windows, μια χαρά την αξιοποιεί μέσω proxmox αφού είναι η μοναδική gpu που βλέπει ).

 

Πάμε τώρα και στα περί των λόγων για να βάλει κάποιος linux:

1. Παλιό μηχάνημα: Αγαπητέ, τώρα θα σου μιλήσω για το gentoo. Σε Fujitsu Futro S920 με AMD GX415 ( που κανονικά είναι thinclient και όχι κύριο μηχάνημα ), έχω στήσει gentoo. Ναι, κάνει γύρω στη μια ημέρα να τελειώσει το compiling αν σκάσει κανένα βαρβάτο update. Το μηχάνημα όμως πάει σφαίρα. Το έστησα για να παίζει καμιά ταινία στο kodi και όχι μόνο το κάνει αξιοπρεπέστατα, αλλά παίζει και youtube ( 1080p, οκ, στα 4Κ τα φτύνει το καημένο ), σερφάρει και γενικότερα τρέχει σαν ένας φυσιολογικός υπολογιστής. Για πλάκα πριν βάλω gentoo, του έβαλα windows 11, debloated. Απλά σερνόταν. Και ναι, δεν είναι αυτοσκοπός το να αναβιώσουν όλα τα παλιά μας μηχανήματα, αλλά δεδομένου ότι το linux δεν έχει τις ( ΧΑΖΕΣ ) απαιτήσεις των windows σε πόρους ( απλά για να χαζολογάνε σε idle κατάσταση και αν ανοίξεις κανένα browser το pagefile παίρνει φωτιές ), αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται ένας απλός χρήστης να κάνει περιττές αναβαθμίσεις σε hardware μόνο και μόνο για να τρέξει το λειτουργικό. 

2. Ιδεολόγοι και συνωμοσιολόγοι,ε? Ως παλιός χρήστης του linux, φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως το linux έχει ελάχιστο έως και καθόλου spyware σε αντίθεση με τα windows που η lan εργάζεται υπερωρίες για να στέλνει πληροφορίες στη μαμά microsoft. Να με συμπαθάς, αλλά προτιμώ το linux και ως προς αυτό το ζήτημα.

3. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο πήρα στα σοβαρά το linux. Επειδή έχω κλειδί για τα windows αγορασμένο με 10 ευρώ απο αυτά που πωλούνται σε διάφορα sites και επειδή το laptop λειτουργεί στο χώρο εργασίας μου, εγκατέστησα linux ( με βαριά καρδιά αρχικά, πριν καταλάβω πως πραγματικά λειτουργεί ) υπό το φόβο μη μου τη πέσει κανείς και πληρώνω πρόστιμα. Έλα μου όμως που τώρα απλά δεν θέλω να βλέπω ούτε ζωγραφιστά τα windows...

Στις 18/10/2023 στις 10:10 ΜΜ, mphxths είπε

Eγω δεν ειπα κατι αντιθετο σε αυτο. Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που μπορεις να κανεις την δουλεια σου μια χαρα ΚΑΙ με λινουξ. Αλλα με το χερι στην καρδια απαντα στην επομενη ερωτηση. Με ποιο απο τα δυο λειτουργικα θα εκανες τις ιδιες δουλειες που κανεις τοσα χρονια πιο ευκολα ? Και επειδη εσυ και εγω μπορει να εχουμε ενα αλφα επιπεδο τεχνικων γνωσεων , βαλε στην θεση σου εναν μεσο χρηστη ... και μετα απαντησε την.

Με το linux! Αν είχα το illustrator στο linux, πραγματικά δεν θα είχα κανένα λόγο να διαθέτω πόρους του συστήματος στα windows. Άσε που πλέον έχω εθιστεί στο terminal για τη διαχείριση του συστήματος. Δεν μπορώ άλλο gui!!!

Στις 18/10/2023 στις 10:10 ΜΜ, mphxths είπε

Χαλαω το ονειρο των linux users το ξερω , και αυτο ισως να φαινεται οτι τσιτωνομαι. Μπα οχι , χαρα και ηδονη ειναι :) 

Μπα. Το αντίθετο. Μας φτιάχνεις το κέφι! Ένα χρόνο πριν, θα συμφωνούσα μαζί σου. Τώρα απλά χαμογελάω, επειδή διακρίνω τις ανακρίβειες στις οποίες υποπέφτεις. 

Στις 18/10/2023 στις 11:13 ΜΜ, mphxths είπε

Δεν θελω να ακυρωσω τους tiling wm αλλα οταν βλεπω ΥΤ βιντεος που ο YTuber παλευει να θυμηθει τα shortcuts και μετα σπαει τα δαχτυλα του για να τα πατησει , καπου με πιανει ενα γελιο ! :) Ενταξει , τουλαχιστον δεν διενυσε 20 εκατοστα το χερι του να παει μεχρι το ποντικι... τι λεμε τωρα... παραγωγικοτητα x10 καλα τα λες ;) 

Αγαπητέ, δεν είμαι δυνατός χρήστης του linux. Όπως προείπα, το χρησιμοποιώ συστηματικά γύρω στο χρόνο. Όμως, βλέπω dwm και λιώνω, παθαίνω πλάκα. Το ότι ένας youtuber δεν θυμάται τα shortcuts, δεν λέει τίποτα. Ακόμα κι εγώ ο άπειρος, γνωρίζω απο που ορίζονται τα shortcuts και στον i3 που δοκίμασα για λίγο, έφτιαξα μερικά και μια χαρά τα θυμόμουν.

@Ptolemaios1 Για να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στην ερώτησή σου:

Ναι, ασχολήσου με το linux, ειδικά αν είσαι μικρός σε ηλικία. Αν είναι κάτι που μετανιώνω τώρα στα 45 μου, είναι που ενώ μικρότερος είχα περισσότερο χρόνο για να ασχοληθώ ( ασχολιόμουν ούτως ή άλλως με τους υπολογιστές μου, πέραν της παραγωγικότητας ), έκατσα και άκουσα τη γνώμη του κάθε δυσαρεστημένου απο το linux, τα γνωστά κλισέ ότι είναι δύσκολο λειτουργικό, ότι είναι για ειδικές περιπτώσεις, ότι δεν έχει υποστήριξη, ότι δεν έχει εφαρμογές, ότι έχει προβλήματα συμβατότητας με το hardware και λοιπές χαριτωμενιές. 

Μπούρδες. Πριν ένα χρόνο έμπαινα στο terminal και δεν ήξερα ούτε το "ls". Τώρα εγκαθιστώ διανομές για πλάκα, κάνω ένα βασικό troubleshooting όταν προκύψει πρόβλημα και το σημαντικότερο, έχω μάθει πως να αναζητώ λύση σε όποιο πρόβλημα προκύψει, με τη βοήθεια του google.

Το linux έχει τεράστιες δυνατότητες σαν λειτουργικό, είναι παραμετροποιήσιμο ( αν θέλεις να το παραμετροποιήσεις ) και είναι ξεκάθαρο ως προς τις απαιτήσεις του. Αν σου "γκρινιάξει", θα σου πει ακριβώς τί το ενοχλεί, θα το ψάξεις και θα βρεις τη λύση. Προβλήματα μου έχουν προκύψει μέσα στον ένα χρόνο που το χρησιμοποιώ συστηματικά και θα ήμουν μεγάλος ψεύτης αν υποστήριζα το αντίθετο. Όμως, κανένα ουσιαστικό πρόβλημα που να μη μου επιτρέψει να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή μου, ενώ μια δυο φορές μέχρι να βρω λύση, γύρισα σε παλιότερο, πιο σταθερό kernel.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να πειράξεις το λειτουργικό, δεν είσαι υποχρεωμένος να το αναγκάσεις να σου "γκρινιάξει". out of the box, μια διανομή ubuntu ή mint, θα καλύψει ένα standard χρήστη που θέλει να σερφάρει, να κάνει κανένα λογιστικό φύλλο κλπ. 

Αν όμως ασχοληθείς σε βάθος με το linux, θα καταλάβεις τί εστί να έχεις τον έλεγχο του συστήματός σου, να ορίζεις εσύ τί θα εγκατασταθεί, με ποιο τρόπο, ποιες εφαρμογές θα εγκατασταθούν και ποιες θα φύγουν. Απλά δες τί μπορεί να κάνει το gentoo ή το arch για να καταλάβεις ποιες είναι οι πραγματικές δυνατότητες ΑΝ θελήσεις να πας σε αυτό το στάδιο.

Και μη παραβλέπεις κάτι πολύ σημαντικό: το linux τρέχει σε ένα μικρό ποσοστό desktop υπολογιστών, αλλά το μεγαλύτερο μέρος των servers, τρέχουν linux. Αν δεν σου χτυπάει ένα καμπανάκι για ακόμα και ενδεχόμενη καριέρα πάνω σε αυτό, να στο χτυπήσω εγώ. ΜΑΚΑΡΙ να είχα ασχοληθεί με το linux στα πρώτα του βήματα ή έστω πριν μια δεκαετία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 minutes ago, uniquegr said:

Όσο παλιός χρήστης και αν είσαι, δυστυχώς τα λες λάθος. 

Προσωπικη σου αποψη. Οπως και προσωπικη μου αποψη ειναι , οτι εσυ τα λες λαθος ;) 
 

48 minutes ago, uniquegr said:

1. Αν έρχονταν τα μηχανήματα με προεγκατεστημένο το linux ( έστω, ubuntu ή mint ) ο κόσμος θα έβλεπε το λειτουργικό με καλύτερο μάτι, γιατί θα καθόταν να ασχοληθεί μαζί του. Είναι πολλοί οι χρήστες εκεί έξω που δεν κάνουν κάτι το εξεζητημένο με τα pc's τους και θα τους κάλυπτε μια χαρά το linux. Και αυτοί οι χρήστες, σε ένα περιβάλλον ubuntu για παράδειγμα, δεν θα χρειαζόταν να μπουν στο terminal για να κάνουν τη δουλειά τους. Μια χαρά εξυπηρετεί το gui ένα απλό χρήστη.

Οχι. Ο κοσμος , ο μεσος χρηστης , δεν θελει να ασχοληθει με το λειτουργικο του. Αν πρεπει ο χρηστης να ασχοληθει με το λειτουργικο του , να το ρυθμισει , να το ομορφυνει , να το φερει στα μετρα του (σε υπερβολικο βαθμο ενασχοληση εννοω) , τοτε το λειτουργικο εχει αποτυχει. Το λειτουργικο πρεπει να ειναι στην ακρη και απλα να δουλευει. Και επειδη εφερες το ubuntu ως παραδειγμα , αυτοι οι χρηστες θα ειχαν σοβαρο προβλημα με την διανομη αυτη , γιατι αν και σε μεγαλο βαθμο ευχρηστη , η εμμονη που εχει με τα snaps , μακροπροθεσμα θα δημιουργηθουν προβληματα.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

2. Η κάθε διανομή έχει τη φύση της και το κοινό στο οποίο απευθύνεται. Π.χ. για καθημερινή χρήση έχω mint στο laptop μου, αλλά έχω μάθει και το Gentoo. Θα υπεισέλθω στις λεπτομέρειες περί Gentoo λίγο παρακάτω. Ο νέος χρήστης που δεν θέλει να ασχοληθεί ιδιαίτερα, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του στο ubuntu ή στο mint.

Ο νεος χρηστης καλα καλα δεν ξερει απο windows. Ειναι πολυ γενικο το θεμα για να πουμε γενικες αποψεις. Εχει να κανει με το ποσο του κοβει του χρηστη , τι τεχνικες γνωσεις εχει και σε τι βαθμο , τι δουλειες κανει κλπ.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

4. Και πάλι αναφέρεσαι στον χρήστη που ψάχνει να κάνει κάτι εξεζητημένο με το pc του στο linux. Ο μέσος χρήστης, δεν θα ασχοληθεί καν. Θα τραβήξει πακέτα απο τα standard repositories και όλα καλά.

Και ποσο σιγουρος εισαι οτι υπαρχουν τα πακετα που θελει ο χρηστης στα ρεπος ? brave ? chrome ? microsoft edge ? Και αναφερομαι μονο σε browsers... καλυτερα να μην πιασω αλλες κατηγοριες. 
 

48 minutes ago, uniquegr said:

5. Όπως έχω πει και σε άλλο νήμα, έχω περάσει linux σε 5 μηχανήματα, απο πολύ παλιά έως και αρκετά πρόσφατα ( μέχρι 10ης γενιάς i5 ). Ουδέποτε είχα πρόβλημα με τους drivers, να μην αναγνωρίζεται κάτι, να σκάει κάτι κλπ. ΠΟΤΕ. Ίσως το προχωρημένο επίπεδό σου στο linux να σε οδηγεί σε υπερβολές και να κάνεις μαντάρα το σύστημά σου. Μάλλον εδώ ισχύει το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι".

Εχεις περασει λινουξ σε 5 μηχανηματα , εχω περασει λινουξ σε 500 μηχανηματα. Το οτι υπαρχει linux friendly hardware δεν ειναι δικη μου εμπνευση. Ειναι η πραγματικοτητα. Πριν μια βδομαδα ειπα να περασω λινουξ στο gaming laptop που εχω. Το touchpad δεν δουλευε , παρα μονο με ρυθμισεις που εκανα με το χερι. Το ιδιο και το bluetooth. Απειρα μηνυματα στα logs σχετικα με το bios και τα firmwares των περιφερειακων υποσυστηματων, που οκ δεν τα λες critical errors , αλλα υπηρχαν , δειγμα οτι αλλα περιμενε το λινουξ να βρει και αλλα βρηκε. 
Να μην αναφερθω στα optimus graphics που οκ , ο driver τα υποστηριζει πλεον , αλλα σαν χρηση , πρεπει να βαζεις 3rd party apps για να κανεις την διαχειριση των 2 καρτων.
Οχι μαλλον , σιγουρα εδω ισχυει το "μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι" απο ο,τι βλεπω.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

6. Δεν σου αρέσει η εμφάνιση του linux? Σοβαρά; Το linux το κάνεις όπως γουστάρεις, είτε εύκολα με έτοιμα θέματα, είτε με λίγο παραπάνω κόπο. Βλέπω φωτογραφίες στο σχετικό site στο οποίο ανεβάζουν screenshots απο συστήματα και μου τρέχουν τα σάλια. Τέτοια παραμετροποίηση δεν μπορείς να έχεις στα windows, παρά μόνο αν φορτώσεις επιπλέον εφαρμογές, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την ασφάλεια του συστήματος. Προσωπικά, έχω xfce4 και έχω ακολουθήσει τις οδηγίες για να το κάνω να μοιάζει με macos. Κουκλί!!!

Ναι δεν μου αρεσει. Σοβαρατοτα. Η vanilla εμφανιση των DEs ειναι για να ξερνας. Το λινουξ το κανεις οπως γουσταρεις αλλα οπως εγραψα και στο #1 , αν ειναι να καθομαστε να ασχολουμαστε με το λειτουργικο και οχι με τις οποιες εργασιες εχει ο καθενας μας να κανει , εχει χαθει το παιχνιδι. Ναι , για χομπυ , να κατσει καποιος και να χαιρεται με το παιχνιδι της παραμετροποιησης και της ρυθμισης , το λινουξ παιζει χωρις αντιπαλο. Για χομπυ... για παιχνιδι.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

7. Μπορεί να κάνει και το αντίθετο. Να τρέξει linux και μέσα σε vm να βάλει τα windows ( το κάνω και αυτό, ενώ έχω στήσει και proxmox server ) οπου με τα passthrough έχω κάνει το σύστημά μου να τρέχει καλύτερα το illustrator λόγω τεχνικών λεπτομερειών ( την rx580 που δεν τη καταδέχεται το illustrator στα windows, μια χαρά την αξιοποιεί μέσω proxmox αφού είναι η μοναδική gpu που βλέπει ).

Μπορει και να μην μπορει ομως. Εφαγα πολλες μερες σκεφτομενος αυτο το σκηνικο. Δηλαδη linux host και windows σε vm , με gpu passthrough. Αλλα στην δικη μου περιπτωση , οπως και στην περιπτωση οσων εχουν φορητο με optimus graphics , με την 2η καρτα να ειναι στον "αερα" , χωρις να "οδηγαει" καποια εξοδο , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. 
Αλλα η ουσια δεν ειναι αυτη. Το σκηνικο που περιγραφεις , ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν απευθυνεται στον μεσο χρηστη... αρα ακυρο επιχειρημα.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

1. Παλιό μηχάνημα: Αγαπητέ, τώρα θα σου μιλήσω για το gentoo. Σε Fujitsu Futro S920 με AMD GX415 ( που κανονικά είναι thinclient και όχι κύριο μηχάνημα ), έχω στήσει gentoo. Ναι, κάνει γύρω στη μια ημέρα να τελειώσει το compiling αν σκάσει κανένα βαρβάτο update. Το μηχάνημα όμως πάει σφαίρα. Το έστησα για να παίζει καμιά ταινία στο kodi και όχι μόνο το κάνει αξιοπρεπέστατα, αλλά παίζει και youtube ( 1080p, οκ, στα 4Κ τα φτύνει το καημένο ), σερφάρει και γενικότερα τρέχει σαν ένας φυσιολογικός υπολογιστής. Για πλάκα πριν βάλω gentoo, του έβαλα windows 11, debloated. Απλά σερνόταν. Και ναι, δεν είναι αυτοσκοπός το να αναβιώσουν όλα τα παλιά μας μηχανήματα, αλλά δεδομένου ότι το linux δεν έχει τις ( ΧΑΖΕΣ ) απαιτήσεις των windows σε πόρους ( απλά για να χαζολογάνε σε idle κατάσταση και αν ανοίξεις κανένα browser το pagefile παίρνει φωτιές ), αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται ένας απλός χρήστης να κάνει περιττές αναβαθμίσεις σε hardware μόνο και μόνο για να τρέξει το λειτουργικό. 

1. Gentoo σε τοσο παλιο μηχανημα δεν ειναι μαγκια. Ειναι μαζοχισμος. Δεν τον κρινω , ειναι χαρακτηριστικο του ανθρωπινου ειδους. Και η πλακα ειναι οτι λες οτι παει σφαιρα. Ναι παει σφαιρα , μετα απο 4 μερες compiles. Ελπιζω να καταλαβαινεις την αντιφαση των δυο αυτων γεγονοτων που περιγραφεις.
Απο κει και περα , σχολιαζεις τις απαιτησεις των windows και του λινουξ (της οποιας διανομης) και στην ουσια συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια. Τα services που παρεχουν τα windows ειναι μακραν περισσοτερα και καλυτερα απο ο,τι οποιασδηποτε καλοστημενης διανομης. Και αντε πες οτι αντικειμενικα μια διανομη λινουξ ειναι πιο ελαφρια απο τα windows. Ε και ?
Το εχουμε πει πολλακις... μπουταρες linux και μετα ? Καθεσαι και χαζευεις το background ? Αν το hardware δεν τραβαει να παιξει 1080p ταινια ή να παιξει καποιο παιχνιδι ή να επεξεργαστει ηχο/βιντεο/κλπ , ο,τι λειτουργικο και να χρησιμοποιησει , ειναι ανευ σημασιας.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

2. Ιδεολόγοι και συνωμοσιολόγοι,ε? Ως παλιός χρήστης του linux, φαντάζομαι ότι γνωρίζεις πως το linux έχει ελάχιστο έως και καθόλου spyware σε αντίθεση με τα windows που η lan εργάζεται υπερωρίες για να στέλνει πληροφορίες στη μαμά microsoft. Να με συμπαθάς, αλλά προτιμώ το linux και ως προς αυτό το ζήτημα.

Εκτος και αν ζεις πανω στο βουνο σε καποια στανη και δεν ερχεσαι επαφη με κανεναν ανθρωπο , τοτε οι μεγαλες εταιριες ξερουν τι κανεις. Ειτε απο το κινητο σου , ειτε απο τα social media σου , ειτε απο τα κινητα/social media των ανθρωπων που κινουνται γυρω σου. Αν νομιζεις οτι το telemetry της microsoft ειναι το σημαντικοτερο των προβληματων σου στο θεμα "ιδιωτικοτητα" τοτε πασο , δεν μπορω να σε βοηθησω σε κατι. Οπως εχω ξαναπει , ειναι ψυχολογικος ο παραγοντας. Τιποτα παραπανω. Να εκανα κατι και ειμαι ασφαλης...ενω μεσα μου ξερω οτι δεν ειμαι. Αλλα να , την νικησα την microsoft... #not. Iσως να δεχτω οτι το telemetry , κακοβουλο ή μη , τρωει καποιους πορους. Αν ομως οι ποροι αυτοι ειναι τοσοι πολλοι που δεν αντεχει το μηχανημα και γινεται θεμα , τοτε ειναι ωρα για αναβαθμιση.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

Με το linux! Αν είχα το illustrator στο linux, πραγματικά δεν θα είχα κανένα λόγο να διαθέτω πόρους του συστήματος στα windows. Άσε που πλέον έχω εθιστεί στο terminal για τη διαχείριση του συστήματος. Δεν μπορώ άλλο gui!!!

Το illustrator ειναι gui προγραμμα. Ενω εσυ λες οτι δεν θες αλλο ... gui. Ειδες που υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα ? Ναι θελουμε τις εφαρμογουλες μας , αλλα το παιζουμε και hardcore wannabe linux guru με κορωνες του στυλ "δεν μπορω αλλο gui". Λες και η ενασχοληση με gui εφαρμογες ή με τερματικα κανει τον μαγκα. Δεν εζησες μαλλον εποχες DOS να δεις τι σημαινει τερματικο. one line terminal κιολας... Και εκει δεν ειχες επιλογες.. DOS ... τιποτα αλλο. Και οι εφαρμογες , ηταν σε ascii mode , με κατι "▓" για περιγραμματα και πλαισια.Οταν ηρθαν τα windows , ηταν σαν να ειδαμε το φως το αληθινο. Οταν πιασαμε ποντικι , ενα δακρυ κυλισε στα ματια μας. Και καποιοι προσπαθουν να μας πουν οτι ειναι μαγκια το tiling wm και το τερματικο... Μαγκια ενω υπαρχει η επιλογη του gui. Αν πεις δηλ μια μερα , βαρεθηκα το τερματικο και την ασχημια του λινουξ , εχεις επιλογες... Τοτε δεν ειχες. Αυτα στο χωριο μου τα λεμε , τζαμπα μαγκιες.
Οσο για τους πορους του συστηματος , το μηχανημα μου ειναι 8 πυρηνο με ΧΧ γιγα ραμ και ssd δισκους. Οπως και του 90% των χρηστων σημερα. Δεν νομιζω οι ποροι , οι οποιοι ποροι φευγουν σε τιποτα telemetry ειναι υπολογισιμη ποσοτητα.
 

48 minutes ago, uniquegr said:

Τώρα απλά χαμογελάω, επειδή διακρίνω τις ανακρίβειες στις οποίες υποπέφτεις. 

Και στο Ματριξ χαμογελουσαν , γιατι οπως ειπαμε .. μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι ;) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οχι. Ο κοσμος , ο μεσος χρηστης , δεν θελει να ασχοληθει με το λειτουργικο του. Αν πρεπει ο χρηστης να ασχοληθει με το λειτουργικο του , να το ρυθμισει , να το ομορφυνει , να το φερει στα μετρα του (σε υπερβολικο βαθμο ενασχοληση εννοω) , τοτε το λειτουργικο εχει αποτυχει. Το λειτουργικο πρεπει να ειναι στην ακρη και απλα να δουλευει. Και επειδη εφερες το ubuntu ως παραδειγμα , αυτοι οι χρηστες θα ειχαν σοβαρο προβλημα με την διανομη αυτη , γιατι αν και σε μεγαλο βαθμο ευχρηστη , η εμμονη που εχει με τα snaps , μακροπροθεσμα θα δημιουργηθουν προβληματα.

Το πόσο ωραίο δείχνει ένα λειτουργικό σύστημα, εξαρτάται απο τον χρήστη του, τα γούστα του. Το μόνο που μου αρέσει απο τα Windows 11, είναι η μπάρα εργασιών, κάτι που το έχει εξ'ορισμού το xfce4 και με ένα theme γίνεται μούρλια.

Ανάφερα το ubuntu, αλλά ανάφερα και το mint...

6 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο νεος χρηστης καλα καλα δεν ξερει απο windows. Ειναι πολυ γενικο το θεμα για να πουμε γενικες αποψεις. Εχει να κανει με το ποσο του κοβει του χρηστη , τι τεχνικες γνωσεις εχει και σε τι βαθμο , τι δουλειες κανει κλπ.

Ακριβώς επειδή ο νέος χρήστης δεν ξέρει καλά καλά ούτε τα windows, γι'αυτό και θα μπορούσε να εξοικειωθεί πιο εύκολα με το linux. Ο νέος χρήστης, θα μάθει πιο εύκολα όντας οι γνώσεις του "λευκή σελίδα", έτσι δεν είναι;

7 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και ποσο σιγουρος εισαι οτι υπαρχουν τα πακετα που θελει ο χρηστης στα ρεπος ? brave ? chrome ? microsoft edge ? Και αναφερομαι μονο σε browsers... καλυτερα να μην πιασω αλλες κατηγοριες. 

Τι να σου πω... Σε ubuntu, alpine, mint, gentoo και arch, βρήκα όλους τους προαναφερθέντες browsers χωρίς πρόβλημα. Μόνο τον edge δεν έψαξα, αφού ως χρήστης των windows, έφαγα αρκετό χρόνο για να βρω το τρόπο να τον διαγράψω. Πραγματικά, πες μου ένα λόγο για τον οποίο κάποιος θα ήθελε να εγκαταστήσει τον edge.

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εχεις περασει λινουξ σε 5 μηχανηματα , εχω περασει λινουξ σε 500 μηχανηματα. Το οτι υπαρχει linux friendly hardware δεν ειναι δικη μου εμπνευση. Ειναι η πραγματικοτητα. Πριν μια βδομαδα ειπα να περασω λινουξ στο gaming laptop που εχω. Το touchpad δεν δουλευε , παρα μονο με ρυθμισεις που εκανα με το χερι. Το ιδιο και το bluetooth. Απειρα μηνυματα στα logs σχετικα με το bios και τα firmwares των περιφερειακων υποσυστηματων, που οκ δεν τα λες critical errors , αλλα υπηρχαν , δειγμα οτι αλλα περιμενε το λινουξ να βρει και αλλα βρηκε. 
Να μην αναφερθω στα optimus graphics που οκ , ο driver τα υποστηριζει πλεον , αλλα σαν χρηση , πρεπει να βαζεις 3rd party apps για να κανεις την διαχειριση των 2 καρτων.
Οχι μαλλον , σιγουρα εδω ισχυει το "μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι" απο ο,τι βλεπω.

Εγώ με τον Lenovo Ideapad i330-15ikb που διαθέτω πάντως, τα έχω όλα σε λειτουργία. touchpad, wifi, bluetooth, και τις δύο κάρτες γραφικών, όλα. Δεν γνωρίζω τον υπολογιστή σου, αλλά μη ξεχνάμε ότι μιλάμε και για ένα αρχάριο χρήστη... Πόσες πιθανότητες έχει να αγοράσει ένα απαιτητικό μηχάνημα σαν το δικό σου; 

Εσένα τώρα, μπορεί να σου φαίνονται λίγα τα 5 μηχανήματα που έχω στήσει, αλλά με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά μεταξύ τους, έχω 100% επιτυχία.

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπορει και να μην μπορει ομως. Εφαγα πολλες μερες σκεφτομενος αυτο το σκηνικο. Δηλαδη linux host και windows σε vm , με gpu passthrough. Αλλα στην δικη μου περιπτωση , οπως και στην περιπτωση οσων εχουν φορητο με optimus graphics , με την 2η καρτα να ειναι στον "αερα" , χωρις να "οδηγαει" καποια εξοδο , ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. 
Αλλα η ουσια δεν ειναι αυτη. Το σκηνικο που περιγραφεις , ελπιζω να καταλαβαινεις οτι δεν απευθυνεται στον μεσο χρηστη... αρα ακυρο επιχειρημα.

Windows VM έχω στημένο μέσα στο mint για κάποιες μικροεφαρμογές που χρειάζομαι να έχω χωρίς να ανατρέχω στον server. Στον proxmox όμως, τα χρησιμοποιώ όλα. Onboard γραφικά, RX580, κάρτες δικτύου, δίσκοι, όλα σε passthrough. 

Προφανώς και δεν απευθύνεται στον μέσο χρήστη, αλλά εγώ αναφέρθηκα στα vm's για άλλο λόγο, όχι για να επιχειρηματολογήσω υπέρ του proxmox server μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, uniquegr said:

Το πόσο ωραίο δείχνει ένα λειτουργικό σύστημα, εξαρτάται απο τον χρήστη του, τα γούστα του. Το μόνο που μου αρέσει απο τα Windows 11, είναι η μπάρα εργασιών, κάτι που το έχει εξ'ορισμού το xfce4 και με ένα theme γίνεται μούρλια.

Ανάφερα το ubuntu, αλλά ανάφερα και το mint...

To ποσο ωραιο δειχνει ενα λειτουργικο συστημα μετα απο ρυθμισεις δεν με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει το ποσο ωραιο δειχνει ΕΞΑΡΧΗΣ. Για να ειναι ευχρηστο και λειτουργικο και να κανω την δουλεια μου. Αν πρεπει να το ομορφυνω οπωσδηποτε εξαρχης , για να μπορω να δουλεψω σαν ανθρωπος..χαθηκε το παιχνιδι. Να μην αναφερθω σε gtk , qt , kvantum , themes , icons , cursors και το κακο συναπαντημα. Δεν ειναι ολα χωρις προβληματα σε τετοια customizations. Πιστεψε με εχω κανει πολλα , και παντα κατι θα "χτυπαει". Το ταδε theme δεν εχει αρκετα icons να καλυψει ολες τις εφαρμογες , το αλλο theme ειναι qt και δεν κολλαει σε gtk DE , να σου και το kvantum , το οποιο ευχεσαι να υποστηριζει το theme σου , το αλλο theme ειναι για gtk3/4 και οι gtk2 εφαρμογες (που ναι , καποιες υπαρχουν ακομα) δεν δειχνουν σωστα.. και γινεται ενας αχταρμας..
 

14 minutes ago, uniquegr said:

Ακριβώς επειδή ο νέος χρήστης δεν ξέρει καλά καλά ούτε τα windows, γι'αυτό και θα μπορούσε να εξοικειωθεί πιο εύκολα με το linux.

Αν το λινουξ ηταν πιο ευχρηστο απο τα windows. Δεν ειναι. Αρα ποιος ο λογος να βαλεις τον χρηστη να εξοικειωθει με το λινουξ ? Ιδεολογικοι και φιλοσοφικοι λογοι ? Μαζοχισμος ? Δεν μιλαμε για δυο λειτουργικα του ιδιου επιπεδου για να πεις οτι θα θεσεις εναν νεο χρηστη ενωπιον και των δυο ή ενος εκ των δυο. Μιλαμε για τα windows , που παρολα τα προβληματα του , ειναι ενα πληρες λειτουργικο , τοσο λειτουργικα οσο και εμφανισιακα και για λινουξ διανομες , που γινεται ενας κακος χαμος. Μπορεις να βρεις απο την πιο ευχρηστη εως την πιο δυσχρηστη , απο την πιο ομορφη εως την πιο ασχημη , απο την πιο τεχνικη εως την πιο user friendly. 

Τα εχω πει και στο παρελθον και μαλλον με ακουσε και ο Λινους και τα ειπε και αυτος (υπαρχει βιντεο με συνεντευξη του). Ειχα πει οτι ο πλουραρισμος δεν βοηθαει να χτυπησεις το desktop κομματι. Πρεπει να μπουν στανταρντς. Σε γραφικα , σε εφαρμογες , σε formats πακετων κλπ. Δεν μπορεις να εχεις δεκαδες DEs/WMs , δεκαδες APIs , χιλιαδες εφαρμογες που οι περισσοτερες παρατιουνται , δεκαδες package managers/formats εφαρμογων. Η καθε διανομη θελει να ανακαλυψει τον τροχο απο την αρχη. Γιατι ?

Μεχρι να μπουν στανταρντς , θα εχουμε 100αδες διανομες , η καθε μια με την ιδιοτροπια της , καμμια πληρως ... πληρης και θα προσελκυουν πελατεια απο τα σκοτεινα υπογεια των σπιτιων ... ξερεις ποιους λεω... tin foils , free the nipple...εε εννοω το software γιατι το τζαμπα ειναι γλυκο και σιγα μην πληρωνεται ο αλλος για τον κοπο του και wannabe hackers...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mphxths είπε

1. Gentoo σε τοσο παλιο μηχανημα δεν ειναι μαγκια. Ειναι μαζοχισμος. Δεν τον κρινω , ειναι χαρακτηριστικο του ανθρωπινου ειδους. Και η πλακα ειναι οτι λες οτι παει σφαιρα. Ναι παει σφαιρα , μετα απο 4 μερες compiles. Ελπιζω να καταλαβαινεις την αντιφαση των δυο αυτων γεγονοτων που περιγραφεις.
Απο κει και περα , σχολιαζεις τις απαιτησεις των windows και του λινουξ (της οποιας διανομης) και στην ουσια συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια. Τα services που παρεχουν τα windows ειναι μακραν περισσοτερα και καλυτερα απο ο,τι οποιασδηποτε καλοστημενης διανομης. Και αντε πες οτι αντικειμενικα μια διανομη λινουξ ειναι πιο ελαφρια απο τα windows. Ε και ?
Το εχουμε πει πολλακις... μπουταρες linux και μετα ? Καθεσαι και χαζευεις το background ? Αν το hardware δεν τραβαει να παιξει 1080p ταινια ή να παιξει καποιο παιχνιδι ή να επεξεργαστει ηχο/βιντεο/κλπ , ο,τι λειτουργικο και να χρησιμοποιησει , ειναι ανευ σημασιας.

Καθόλου μαζοχισμός, γιατί ήταν καθαρά για δοκιμή του λειτουργικού, σε ένα υπολογιστή που συνήθως κάθεται. Το συγκεκριμένο μηχάνημα όμως, πραγματικά πάει σφαίρα. Το πρόβλημα του χρονοβόρου compiling υποθέτω ότι γνωρίζεις πως λύνεται. Εγώ τουλάχιστον που είμαι αρχάριος, ήδη γνωρίζω δύο τρόπους...

 

Ως προς τα services των Windows, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα αναφέρεις σαν επιχείρημα υπέρ των Windows. Στο δικό μου μηχάνημα, μετά το debloat έχουν πέσει στα 90 ( idle, οταν πριν το debloat ήταν μεταξύ 140 και 150 και με χρήση ραμ τουλάχιστον 4Gb, ενώ τώρα έχει πέσει στα 2Gb ).

Ακόμα και η κατάσταση idle όμως, είναι ενδεικτική του τρόπου με τον οποίο λειτουργεί το εκάστοτε σύστημα. Και στη τελική, το Gentoo μου σε idle έχει κάτω απο 1% χρήση CPU και γύρω στα 150 mb ram. Αν μη τι άλλο, με το ίδιο μηχάνημα, έχω εντελώς διαφορετικά αποθέματα πόρων, όταν αυτά που εγώ χρησιμοποιώ σε κατάσταση φόρτου, τα windows τα θέλουν για να τρέχουν στο ρελαντί.

21 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εκτος και αν ζεις πανω στο βουνο σε καποια στανη και δεν ερχεσαι επαφη με κανεναν ανθρωπο , τοτε οι μεγαλες εταιριες ξερουν τι κανεις. Ειτε απο το κινητο σου , ειτε απο τα social media σου , ειτε απο τα κινητα/social media των ανθρωπων που κινουνται γυρω σου. Αν νομιζεις οτι το telemetry της microsoft ειναι το σημαντικοτερο των προβληματων σου στο θεμα "ιδιωτικοτητα" τοτε πασο , δεν μπορω να σε βοηθησω σε κατι. Οπως εχω ξαναπει , ειναι ψυχολογικος ο παραγοντας. Τιποτα παραπανω. Να εκανα κατι και ειμαι ασφαλης...ενω μεσα μου ξερω οτι δεν ειμαι. Αλλα να , την νικησα την microft... #not. Iσως να δεχτω οτι το telemetry , κακοβουλο ή μη , τρωει καποιους πορους. Αν ομως οι ποροι αυτοι ειναι τοσοι πολλοι που δεν αντεχει το μηχανημα και γινεται θεμα , τοτε ειναι ωρα για αναβαθμιση.

Δεν έχω πρόβλημα πόρων στο μηχάνημα που τρέχει Windows, απλά δεν γουστάρω να βλέπω να δουλεύει υπερωρίες η lan μου για να στέλνει πληροφορίες στη μαμά Microsoft, πως να το κάνουμε. Τρώει όμως πόρους και τρώει πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, uniquegr said:

Το πρόβλημα του χρονοβόρου compiling υποθέτω ότι γνωρίζεις πως λύνεται.

Το προβλημα του χρονοβορου compiling λυνεται με αναβαθμιση του hardware..βεβαια τοτε δεν εχει νοημα να κανεις compiles...oh wait... αυτοακυρωθηκαμε ;)
 

9 minutes ago, uniquegr said:

Ως προς τα services των Windows, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα αναφέρεις σαν επιχείρημα υπέρ των Windows. Στο δικό μου μηχάνημα, μετά το debloat έχουν πέσει στα 90 ( idle, οταν πριν το debloat ήταν μεταξύ 140 και 150 και με χρήση ραμ τουλάχιστον 4Gb, ενώ τώρα έχει πέσει στα 2Gb ).

Ακόμα και η κατάσταση idle όμως, είναι ενδεικτική του τρόπου με τον οποίο λειτουργεί το εκάστοτε σύστημα. Και στη τελική, το Gentoo μου σε idle έχει κάτω απο 1% χρήση CPU και γύρω στα 150 mb ram. Αν μη τι άλλο, με το ίδιο μηχάνημα, έχω εντελώς διαφορετικά αποθέματα πόρων, όταν αυτά που εγώ χρησιμοποιώ σε κατάσταση φόρτου, τα windows τα θέλουν για να τρέχουν στο ρελαντί.

Με αυτα που γραφεις , καταλαβαινω πως δεν καταλαβαινεις πως λειτουργουν τα λειτουργικα. Τα services που με τοσο καμαρι αναφερεις οτι τα μειωσες , δεν ειναι πασιετζες και χρωματακια. Ειναι ... services. Καποιον σκοπο εξυπηρετουσαν. Μπορει για το δικο σου use case να μην ηταν χρησιμα , για καποιου αλλου μπορει να ηταν. Δεν ξερω αν το ξερεις , αλλα τα windows απευθυνονται σε ΟΛΟΥΣ τους χρηστες... οχι μονο σε σενα και σε μενα.
Απο κει και περα , τα μπακαλιστικα , τοσo cpu usage και τοση ram... τα ακουω βερεσε. Δεν καταλαβαινεις πως διαχειριζονται τα λειτουργικα την μνημη. Οτι cache-αρουν μνημη για να μπορεις να κανεις καποιες εργασιες πολυ γρηγορα. Ο,τι αποδεσμευουν μνημη οταν την χρειαστουν καπου αλλου..οτι οσο περισσοτερη μνημη βρισκει ενα λειτουργικο (ασχετως λειτουργικου) , τοσο περισσοτερη μνημη θα cache-αρουν. 

Οταν εβαλα στο gaming laptop , εγκατασταση archlinux , που οπως καταλαβαινεις , αν καταλαβαινεις , ηταν πολυ λιτη χωρις πολυ bloatware μιας και την ειχα στησει με το χερι ... μετα απο μερικη ωρα ειχα 10gb ram καταναλωση μονο με τον browser ανοιχτο. Πολυ απλα ειχε cache-αρει μνημη και την αποδεσμευε οποτε χρειαζοταν. Δεν ειναι θεμα windows ή κακοδιαχειρισης μνημης οταν βλεπεις μεγαλη καταναλωση. Ολα τα λειτουργικα το ιδιο κανουν. Το ποσο δεσμευουν οταν πρωτο-μπουταρουν ειναι αναξιο αναφορας. Διοτι το μηχανημα δεν θα μεινει εκει απραγο , θα ξεκινησει να δουλευει...
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το illustrator ειναι gui προγραμμα. Ενω εσυ λες οτι δεν θες αλλο ... gui. Ειδες που υπαρχουν δυο μετρα και δυο σταθμα ? Ναι θελουμε τις εφαρμογουλες μας , αλλα το παιζουμε και hardcore wannabe linux guru με κορωνες του στυλ "δεν μπορω αλλο gui". Λες και η ενασχοληση με gui εφαρμογες ή με τερματικα κανει τον μαγκα. Δεν εζησες μαλλον εποχες DOS να δεις τι σημαινει τερματικο. one line terminal κιολας... Και εκει δεν ειχες επιλογες.. DOS ... τιποτα αλλο. Και η εφαρμογες , ηταν σε ascii mode , με κατι "▓" για περιγραμματα και πλαισια.Οταν ηρθαν τα windows , ηταν σαν να ειδαμε το φως το αληθινο. Οταν πιασαμε ποντικι , ενα δακρυ κυλισε στα ματια μας. Και καποιοι προσπαθουν να μας πουν οτι ειναι μαγκια το tiling wm και το τερματικο... Μαγκια ενω υπαρχει η επιλογη του gui. Αν πεις δηλ μια μερα , βαρεθηκα το τερματικο και την ασχημια του λινουξ , εχεις επιλογες... Τοτε δεν ειχες. Αυτα στο χωριο μου τα λεμε , τζαμπα μαγκιες.
Οσο για τους πορους του συστηματος , το μηχανημα μου ειναι 8 πυρηνο με ΧΧ γιγα ραμ και ssd δισκους. Οπως και του 90% των χρηστων σημερα. Δεν νομιζω οι ποροι , οι οποιοι ποροι φευγουν σε τιποτα telemetry ειναι υπολογισιμη ποσοτητα.

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι το illustrator είναι ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα, άρα χρειάζομαι το gui. Αυτό που είπα, είναι ότι δεν μου αρέσει πλέον να παραμετροποιώ / διαχειρίζομαι το σύστημα μέσω gui. Απο τη στιγμή που κατάλαβα πως λειτουργεί το terminal, το λάτρεψα. Του λέω ακριβώς αυτό που θέλω και απλά το κάνει. Simple as that.

Το ποιος παριστάνει τον μάγκα και ειδήμονα, φαίνεται. Δεν χρειάζεται να μπω στη διαδικασία να τον αναδείξω. να σου τονίσω πάντως ένα σημαντικό λάθος που κάνεις στις υποθέσεις σου: ακριβώς επειδή έχω δουλέψει msdos ( 3.3 ), γι'αυτό το λόγο και νιώθω άνετα με το terminal. Και πιο πριν, δούλευα Commodore 64, εν έτει 1986~1987, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι ο Commodore δεχόταν εντολές στο περιβάλλον της basic... Είδες που βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα;

Το θέμα δεν είναι οι πόροι που καταναλώνει η τηλεμετρία απο μόνη της. Είναι ότι τα windows σαν λειτουργικό έχουν στηθεί με τρόπο που να εξυπηρετεί το μεγαλύτερο μέρος των υποψηφίων χρηστών, είναι παραφορτωμένο με περιττές μπούρδες και ενώ έχει και αυτό αρκετές δυνατότητες, πρέπει κάποιος να ασχοληθεί πολύ σοβαρά μαζί του ( και φυσικά, να πετάξει αρκετές απο τις μπούρδες έξω απο το δίσκο ). Να σου τονίζω σε αυτό το σημείο ότι αν είναι κάτι για το οποίο μου αρέσει το Gentoo, είναι ότι εγκαθίσταται με τα άκρως απαραίτητα και πρέπει ο χρήστης να προσθέσει de κλπ. Zero bloat που λεν και στο χωριό μου.

31 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και στο Ματριξ χαμογελουσαν , γιατι οπως ειπαμε .. μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι ;) 

Ουδέν σχόλιον.

12 λεπτά πριν, mphxths είπε

To ποσο ωραιο δειχνει ενα λειτουργικο συστημα μετα απο ρυθμισεις δεν με ενδιαφερει. Με ενδιαφερει το ποσο ωραιο δειχνει ΕΞΑΡΧΗΣ. Για να ειναι ευχρηστο και λειτουργικο και να κανω την δουλεια μου. Αν πρεπει να το ομορφυνω οπωσδηποτε εξαρχης , για να μπορω να δουλεψω σαν ανθρωπος..χαθηκε το παιχνιδι. Να μην αναφερθω σε gtk , qt , kvantum , themes , icons , cursors και το κακο συναπαντημα. Δεν ειναι ολα χωρις προβληματα σε τετοια customizations. Πιστεψε με εχω κανει πολλα , και παντα κατι θα "χτυπαει". Το ταδε theme δεν εχει αρκετα icons να καλυψει ολες τις εφαρμογες , το αλλο theme ειναι qt και δεν κολλαει σε gtk DE , να σου και το kvantum , το οποιο ευχεσαι να υποστηριζει το theme σου , το αλλο theme ειναι για gtk3/4 και οι gtk2 εφαρμογες (που ναι , καποιες υπαρχουν ακομα) δεν δειχνουν σωστα.. και γινεται ενας αχταρμας..

Ένα βασικό θέμα, μπορεί να το περάσει οποιοσδήποτε και δεν χρειάζονται όλα αυτά που περιγράφεις. Ναι, δυσκολεύτηκα να περάσω το θέμα του macos και αναγκάστηκα να βάλω xfce4 για να το καταφέρω, οπότε καταλαβαίνω αυτό που λες, όμως υπάρχουν πάμπολα θέματα που εγκαθίστανται με ένα κλικ.

14 λεπτά πριν, mphxths είπε

Αν το λινουξ ηταν πιο ευχρηστο απο τα windows. Δεν ειναι. Αρα ποιος ο λογος να βαλεις τον χρηστη να εξοικειωθει με το λινουξ ? Ιδεολογικοι και φιλοσοφικοι λογοι ? Μαζοχισμος ? Δεν μιλαμε για δυο λειτουργικα του ιδιου επιπεδου για να πεις οτι θα θεσεις εναν νεο χρηστη ενωπιων και των δυο ή ενος εκ των δυο. Μιλαμε για τα windows , που παρολα τα προβληματα του , ειναι ενα πληρες λειτουργικο , τοσο λειτουργικα οσο και εμφανισιακα και για λινουξ διανομες , που γινεται ενας κακος χαμος. Μπορεις να βρεις απο την πιο ευχρηστη εως την πιο δυσχρηστη , απο την πιο ομορφη εως την πιο ασχημη , απο την πιο τεχνικη εως την πιο user friendly. 

Τα εχω πει και στο παρελθον και μαλλον με ακουσε και ο Λινους και τα ειπε και αυτος (υπαρχει βιντεο με συνεντευξη του). Ειχα πει οτι ο πλουραρισμος δεν βοηθαει να χτυπησεις το desktop κομματι. Πρεπει να μπουν στανταρντς. Σε γραφικα , σε εφαρμογες , σε formats πακετων κλπ. Δεν μπορεις να εχεις δεκαδες DEs/WMs , δεκαδες APIs , χιλιαδες εφαρμογες που οι περισσοτερες παρατιουνται , δεκαδες package managers/formats εφαρμογων. Η καθε διανομη θελει να ανακαλυψει τον τροχο απο την αρχη. Γιατι ?

Μεχρι να μπουν στανταρντς , θα εχουμε 100αδες διανομες , η καθε μια με την ιδιοτροπια της , καμμια πληρως ... πληρης και θα προσελκυουν πελατεια απο τα σκοτεινα υπογεια των σπιτιων ... ξερεις ποιους λεω... tin foils , free the nipple...εε εννοω το software γιατι το τζαμπα ειναι γλυκο και σιγα μην πληρωνεται ο αλλος για τον κοπο του και wannabe hackers...

Γνωρίζεις πολύ καλά φαντάζομαι το mint. Άρτιο λειτουργικό σύστημα, έτοιμο στημένο για αυτόν που δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ, με browser, de και τα όλα του. Αναγνωρίζει όλες τις συσκευές και τέλος. Δυστυχώς, ο πολύς κόσμος ακούει απόψεις σαν και τις δικές σου και νομίζει ότι δεν θα κάνει τη δουλειά του με το mint. Εγώ πάντως, μια χαρά την έκανα. Browsing, ταινιούλες, facebook, λογιστικό φύλλο ( που πλέον ένας νόμιμος χρήστης του office μπορεί να το χρησιμοποιεί σε οποιοδήποτε λειτουργικό, αφού δεν εξαρτάται απο αυτό μιας που παρέχεται μέσω web browser ).

9 λεπτά πριν, mphxths είπε

Το προβλημα του χρονοβορου compiling λυνεται με αναβαθμιση του hardware..βεβαια τοτε δεν εχει νοημα να κανεις compiles...oh wait... αυτοακυρωθηκαμε ;)
 

Πρόσεξε όμως: το futro s920 καίει τραγικά ελάχιστο ρεύμα. Μπορώ να το αφήνω αναμένο, να μη το σβήνω ποτέ και πάλι να μην έχει επίπτωση στη τσέπη μου. Επιπλέον, έχει παθητική ψύξη της cpu, άρα είναι αθόρυβο. Για τους δικούς μου λόγους που δεν θέλω να εξηγήσω, θέλω στο σαλόνι μου να έχω 100% αθόρυβο μηχάνημα. Το Futro το κάνει. 

Η λύση αγαπητέ δεν είναι απαραίτητα η αναβάθμιση του hardware. Είναι η χρήση ισχυρότερου hardware για το compiling. Είτε δεν το γνωρίζεις, είτε πάνω στη φούρια σου να πεις την εξυπνάδα σου, το έκανες αβαβά. Έλα όμως που υπάρχει σαν δυνατότητα. Και όχι, δεν θα το κάνει αυτό ένας χρήστης με απλές απαιτήσεις, αλλά το συγκεκριμένο μηχάνημα δεν εξυπηρετεί απλές ανάγκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...