Προς το περιεχόμενο

Καστοριά, πετρελαιοκίνητο 4Χ4


teo_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ChristosVl είπε

που ηταν το λαθος? Τις επιλογες snow/sport τις εχει χειροκινητα..

Ειναι και μινι επενδυση πλεον ενα diesel αυτοκινητο και ειδικα ενα 4χ4 diesel γιατι δεν χανουν απο τιμη,και δεν καινε τιποτα

Τα καινουρια παιρνουν κανονικα στο κρυο εχουν προθερμαντηρα στο θαλαμο καυσης , μεχρι και το dacia παιρνει σε -10 και πιο κατω.

Καλο και το t roc αλλα οπως ειπατε 1000αρακι καιει παραπανω, πιο πολυ πολης το βλεπω,οχι οτι μπορει με χιονολαστιχα να μην την παλεψει, αλλα θα προτιμουσα diesel καθως με εχουν βγαλει ασπροπροσωπο.

 

 

 

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εάν παρατηρήσετε θα δείτε ότι τα περισσότερα που πωλούνται είναι πετρελαιοκίνητα πάρα βενζινοκίνητα. Κοιτάξτε να δείτε τα καινούργια βενζινοκίνητα πάνω από 6.5 με 7 Δεν έχουν και δεδομένου ότι ένα πετρελαιοκίνητο το λιγότερο που καίει είναι 5 l δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάει κάποιος σε πετρελαιοκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 minutes ago, tilaverboy said:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Εάν παρατηρήσετε θα δείτε ότι τα περισσότερα που πωλούνται είναι πετρελαιοκίνητα πάρα βενζινοκίνητα. Κοιτάξτε να δείτε τα καινούργια βενζινοκίνητα πάνω από 6.5 με 7 Δεν έχουν και δεδομένου ότι ένα πετρελαιοκίνητο το λιγότερο που καίει είναι 5 l δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να πάει κάποιος σε πετρελαιοκίνητο

Ειναι το ιδιο ομως με A/C ανοιχτο,φορτωμενο και σε ανηφορες? Απλα καθημερινα πραγματα, αυτα ειναι που με εχουν κεδρισει προσωπικα. 

Με βενζινη μου βγαζει οσα χιλιομετρα λεει το καντραν μονο οταν το εχω στο νου μου , αλλαγες στις 2000 στοφες και τετοια, οταν το παω ησυχα φουλ δηλαδη.Με πετρέλαιο καμια σχεση πηγαινω οπως ναναι με A/C ανοιχτο, αν βιαστω το παταω και τιποτα μη σου πω και παραπανω μου βγαζει αν το πας ησυχα γενικα.

Ναι δεν ειναι ασχημο και το 6-7 δεδομενου  οτι ειναι 1000αρακι τουρμπατο suv και "τσουλαει",καλο και αυτο..ειδικα αν ειναι μες την πολη 6-7 μια χαρα

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεσαι ούτε αλυσίδες για εκεί. Παίρνεις την Εγνατία και σε 20 λεπτά περίπου είσαι τελωνείο. Μια ευθεία είναι. Η Χλοη είναι έξω από την πόλη και θες αμάξι για να πας . Δεν είναι πολύ μακριά για να πας με τα πόδια αλλά δε θα το πρότεινα με τίποτα,ειδικά με παιδί σε καρότσι. Στο ενυδρείο δε ξέρω που ακριβώς εννοείς μιας και εκεί δύσκολα να βρεις σπίτι, αλλά φαντάζομαι ότι εννοείς το Νταηλάκι. Η παλιά πόλη,περιοχή Ντολτσο είναι στη νότια παραλία δίπλα στη λίμνη. Σε καμία από τις παραπάνω περιοχές δε θα έχεις πρόβλημα με τα χιόνια. Ίσως στο Νταηλάκι που με προσοχή μπορείς να ανέβεις/κατέβεις με προσοχή. Αλυσίδες δεν έχω βάλει ποτέ μου ,ούτε τα παλαιότερα χρόνια που είχε μισό μέτρο χιόνι. Βάλε χειμερινά ελαστικά και μη φοβάσαι τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ChristosVl είπε

Ειναι το ιδιο ομως με A/C ανοιχτο,φορτωμενο και σε ανηφορες? Απλα καθημερινα πραγματα, αυτα ειναι που με εχουν κεδρισει προσωπικα. 

Με βενζινη μου βγαζει οσα χιλιομετρα λεει το καντραν μονο οταν το εχω στο νου μου , αλλαγες στις 2000 στοφες και τετοια, οταν το παω ησυχα φουλ δηλαδη.Με πετρέλαιο καμια σχεση πηγαινω οπως ναναι με A/C ανοιχτο, αν βιαστω το παταω και τιποτα μη σου πω και παραπανω μου βγαζει αν το πας ησυχα γενικα.

Ναι δεν ειναι ασχημο και το 6-7 δεδομενου  οτι ειναι 1000αρακι τουρμπατο suv και "τσουλαει",καλο και αυτο..ειδικα αν ειναι μες την πολη 6-7 μια χαρα

 

 

 

 

Τι να σας πω νομίζω με 20 Nm Ανεβαίνεις άνετα δηλαδή εγώ για να σας δώσω να καταλάβετε την ανηφόρα της καρδιάς που με ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο ζοριζόταν 1600 κυβικά με το 1000 το ανεβαίνω Για την πλάκα μου. Το πετρέλαιο ας πούμε στο 1,6 Tdi νομίζω είναι 26. Είναι σίγουρα μεγαλύτερη ροπή αλλά μετά κρεμάει πάνω από τις 3000 στροφές. Τώρα άμα είναι να δώσεις για 2000 κυβικά για να πάρεις πετρέλαιο κάτω από 30 δεν θα βρεις κάτι αλλά αν είναι να δώσεις 30 για να πάρεις μεταχειρισμένο και καινούργιας γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teo_gr είπε

Θα μένω είτε στο ενυδρείο ή στην Χλόη ή στην παλια πόλη της Καστοριάς. Γενικά στον αστικό ιστό. Θα δουλεύω όμως στο τελωνείο Κρυσταλλοπηγής. Ξέρω ότι ο δρόμος για εκεί είναι καινούργιος, απλά το αναφέρω. 

Κατά σειρά ενυδρείο, παλιά πόλη, χλόη. Αλλά θα χρειαστεί να ανέβεις μια ανηφόρα που γενικά όταν χιονίσει έχει ένα μικρό θέμα. Πήρε το μάτιμ μου για ένα πολύ ωραίο σπίτι στους Αμπελόκηπους (διπλα η εγνατία, γλυτώνεις πολλά). Καλώς ήρθες στην πόλη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, ChristosVl said:

που ηταν το λαθος? Τις επιλογες snow/sport τις εχει χειροκινητα..

Μα η επόμενη επιλογή είναι το auto... Κάτι από τα τέσσερα πρέπει υποχρεωτικά να είναι επιλεγμένο (snow, sport, lock, auto). Δεν υπάρχει κάτι που να απενεργοποιεί πλήρως την τετρακίνηση (αυτό που αναφέρατε δηλαδή, περί αποκλειστικής εμπρόσθιας κίνησης). Το κουμπί (περιστροφικος επιλογέας) απλώς αλλάζει την κατανομή της ροπής σε εμπρός και πίσω τροχούς.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, teo_gr είπε

Καλημέρα σε όλους!

Θα σας φανεί λίγο περίεργη η ερώτηση και αρκετά συγκεκριμένη. 

 

Τους επόμενους μήνες θα χρειαστεί να μετακομίσω στην πόλη της Καστοριάς με την οικογένεια. Επειδή έχω ενα τρίθυρο Honda civic και πρόσφατα έγινα μπαμπάς, ήθελα ούτως ή άλλως να το αλλάξω, για λόγους ευκολίας. Και σκεφτόμουν μιας που μπήκα στην διαδικασία εύρεσης καινούριου αυτοκινήτου, και λόγω του ότι Καστοριά παίζουν χιόνια-παγετοί κτλ συν του ότι θα μετακινουμαι στα σύνορα λόγω εργασίας, να παρω ένα SUV πετρέλαιο με τετρακίνηση. Συγκεκριμένα κοιτάω κατι Qashqai (αν και μεγάλος μου πόθος είναι το Huyndai Tucson, αλλά είναι πολύ καινούριο για να βρω φτηνό μεταχειρισμένο).

Η ερωτήσεις λοιπόν είναι:

-Λογικό δεν είναι να ψάχνω πετρέλαιο όταν θα κάνω τόσα χιλιόμετρα;

-Η τετρακίνητη για μια πόλη όπως η Καστοριά είναι must ή είμαι υπερβολικός;

-Έχετε να προτείνετε κάποιο suv πεντάθυρο (στην λογική του Qashqai) και ποιο;

Ευχαριστώ!

Τα Honda CR-V και HR-V τα έχεις κοιτάξει ή ξεφεύγουν , με το idtec μοτέρ . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Τα Honda CR-V και HR-V τα έχεις κοιτάξει ή ξεφεύγουν , με το idtec μοτέρ . 

 

Θα τα δω αν και νομίζω οτι θα βρω πιο εύκολα ενα φτηνό qashqai.

3 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Κατά σειρά ενυδρείο, παλιά πόλη, χλόη. Αλλά θα χρειαστεί να ανέβεις μια ανηφόρα που γενικά όταν χιονίσει έχει ένα μικρό θέμα. Πήρε το μάτιμ μου για ένα πολύ ωραίο σπίτι στους Αμπελόκηπους (διπλα η εγνατία, γλυτώνεις πολλά). Καλώς ήρθες στην πόλη μας.

Την Χλοη πως και την βάζεις τελευταία; Υποτίθεται εκεί είναι τα καλύτερα (νεόδμητα) σπίτια...

Επειδή δεν μπορώ να βρω την αγγελία για τους Αμπελόκηπους, αν μπορέσεις να την εντοπίσεις θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για Καστοριά, Νορβηγία πάντως με χειμερινά ελαστικά μέχρι και στους -25 δεν είχα θέματα με πετρέλαιο (έχει προθερμαντήρες) και χωρίς τετρακίνηση (RWD).

Αυτό που δεν είχα και είχαν συνάδελφοι ήταν προθερμαντήρα καμπίνας με χρονοδιακόπτη ή τηλεχειρισμό (φάση από το κινητό να βάζεις μπροστά την θέρμανση ώστε μέχρι να πας στο αμάξι να έχει ζεστάνει η καμπίνα + να έχουν ξεπαγώσει υαλοκαθαριστήρες κτλ)

Εγώ θα κοίταγα σε κάποιο μη-τετρακίνητο πετρέλαιο για το πήγαινε-έλα στη δουλειά (εκτός αν θες το 4Χ4 για βόλτες σε βουνά/χιονοδρομικά κτλ). Επίσης το Civic για 2ο δεν είναι κακό (εκτός αν υπάρχει ήδη άλλο μικρό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις ψάχνω για πετρέλαιο καινούργιο πχ και δεν βγάζουν πλέον! Πχ qashqai μόνο βενζίνη και υβριδικό βενζίνη. Και σε άλλες μάρκες που είδα πχ Suzuki Cross, τα ίδια!

Μονόδρομος το μεταχειρισμένο τελικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, teo_gr said:

Ρε σεις ψάχνω για πετρέλαιο καινούργιο πχ και δεν βγάζουν πλέον! Πχ qashqai μόνο βενζίνη και υβριδικό βενζίνη. Και σε άλλες μάρκες που είδα πχ Suzuki Cross, τα ίδια!

Μονόδρομος το μεταχειρισμένο τελικά;

ισχυει δυσκολα τα πραγματα με καινουργια diesel.

Ναι γι αυτο κρατανε τιμη..εχεις δει τιποτα απο μεταχειρισμενα qashqai? εχει αρκετα καλα με ενα 20ρικο του 2018+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω τι πήρα εγώ που είχα τις ίδιες απαιτήσεις.Mitsubishi ASX 1.8 Diesel 4wd.

Μιλάμε για μεταχειρισμένο πάντα,είναι σε πολύ καλές τιμές,με καλό εξοπλισμό (πανοραμικές οροφές κλπ) τετρακίνηση με επιλογή 2Wd-4wd και lock ,έχει την περισσότερη δύναμη στην κατηγορία 150 ίπποι /300nm ροπή (και αν σε ενδιαφέρει παίρνει καμία 30-40 αλογα με το καλημέρα χωρίς καμία μετατροπή,μόνο πρόγραμμα) , οικονομικό στην οδήγηση για το μέγεθος και την απόδοση του (γρήγορο ταξίδι φορτωμένο με AC 6.4L,αν είσαι μίζερος ! κλπ μπορείς να παίξεις και στα 5-6 ) και είναι μακράν ομορφότερο από τα quasqai ,ειδικά όλο το εμπρός μέρος .τα μοντέλα 2011-15 νομίζω είχαν τον πιο δυνατο 1.8 di-d της Mitsubishi με τα 150 ,μετά έβαλαν τον 1.6 renault με χαμηλότερη ιπποδύναμη 117.Ολα είναι είναι euro5 και πάνω εννοείτε .

Επεξ/σία από babisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λ

Η Ρενό (=νισσαν) ,δεν έχει; 

Δεν ειδα Ρενό, να πω την αλήθεια. Θα ρίξω μια ματιά. 

4 ώρες πριν, ChristosVl είπε

ισχυει δυσκολα τα πραγματα με καινουργια diesel.

Ναι γι αυτο κρατανε τιμη..εχεις δει τιποτα απο μεταχειρισμενα qashqai? εχει αρκετα καλα με ενα 20ρικο του 2018+

Ναι αυτά κοιτάω. Τίμια τα θεωρώ. 

29 λεπτά πριν, babisgr είπε

Θα σου πω τι πήρα εγώ που είχα τις ίδιες απαιτήσεις.Mitsubishi ASX 1.8 Diesel 4wd.

Μιλάμε για μεταχειρισμένο πάντα,είναι σε πολύ καλές τιμές,με καλό εξοπλισμό (πανοραμικές οροφές κλπ) τετρακίνηση με επιλογή 2Wd-4wd και lock ,έχει την περισσότερη δύναμη στην κατηγορία 150 ίπποι /300nm ροπή (και αν σε ενδιαφέρει παίρνει καμία 30-40 αλογα με το καλημέρα χωρίς καμία μετατροπή,μόνο πρόγραμμα) , οικονομικό στην οδήγηση για το μέγεθος και την απόδοση του (γρήγορο ταξίδι φορτωμένο με AC 6.4L,αν είσαι μίζερος ! κλπ μπορείς να παίξεις και στα 5-6 ) και είναι μακράν ομορφότερο από τα quasqai ,ειδικά όλο το εμπρός μέρος .τα μοντέλα 2011-15 νομίζω είχαν τον πιο δυνατο 1.8 di-d της Mitsubishi με τα 150 ,μετά έβαλαν τον 1.6 renault με χαμηλότερη ιπποδύναμη 117.Ολα είναι είναι euro5 και πάνω εννοείτε .

Ωραία πρόταση. Θα το κοιτάξω γιατί μ άρεσε, ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...