Προς το περιεχόμενο

Office 365 family (6 χρήστες) από Amazon.de για 1 έτος στα 51.99€


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/9/2023 στις 5:11 ΜΜ, elpenor είπε

Ο πωλητής είναι χωρίς αμφιβολία το Amazon. Σχετικά με το Φ.Π.Α. δεν υπάρχει απαλλαγή επειδή είναι personal plan και όχι business.

https://answers.microsoft.com/en-us/msoffice/forum/all/vat-invoice-for-office-365-home/a413226f-7551-41a9-85f9-5873f0bb53ad

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Φαίνεται να είναι όντως το Amazon ο πωλητής παρά τα πολλά περίεργα που κατά την γνώμη μου παραπέμπουν σε μαϊμουδιές. Αν κάποιους δεν τους απασχολεί είναι άλλο ζήτημα.

Να μην γράφουμε όμως ανακρίβειες βασιζόμενοι σε μία ξεκάθαρα λανθασμένη απάντηση σε κάποιο φόρουμ(έστω και της Microsoft) από κάποιον που δεν είναι υπάλληλος της Microsoft και αναφέρομαι στον Φ.Π.Α.

Αν αγοράσει κάποιος το software από ελληνικό μαγαζί και το δώσει στον λογιστή του μία χαρά θα συμψηφίσει τον Φ.Π.Α. Και αναρωτιέμαι αν διαβάζετε τα προηγούμενα posts πριν απαντήσετε. Το ξαναγράφω λοιπόν για να μην παραπληροφορηθεί κάποιος. Από το κατάστημα που αγόρασα εγώ το Office365 family μία χαρά κάνει την αποφορολόγηση και εκδίδει ενδοκοινοτικό τιμολόγιο.

Ότι έγραψες λοιπόν αγαπητέ συμφορουμίτη elpenor, τουλάχιστον σε ότι αφορά τον Φ.Π.Α. είναι απολύτως ανακριβές. Για τον πωλητή φαίνεται να είναι το Amazon κατά την γνώμη μου όχι χωρίς αμφιβολία και η έλλειψη δυνατότητας αποφορολόγησης κάνει την όλη φάση μάλλον ύποπτη. Αν όχι ύποπτη σίγουρα σε βάζει σε σκέψεις γιατί να μην αποφορολογεί τον Φ.Π.Α. όταν το κάνουν άλλοι που είναι και μαγαζάκια σε σχέση με την Amazon.

Στις 13/9/2023 στις 7:05 ΜΜ, chris1010 είπε

Οτι λεει ο elpenor.Επαγγελματικα παιζουν μονο τα business και business 365 που πανε 300+ και 100+ αντιστοιχα.

Μην παιρνετε family γιατι σε ελεγχο δε περνανε.Τωρα αμα εισαι ενα ατομο με γραφειο στο σπιτι σου σιγα μην φερουν εισαγγελεα  , αλλα σε εταιρια (gold ή silver  microsoft partner δεν θυμαμαι ακριβως )  η BSA εριξε 5ψηφιο προστιμο γιατί αργησαν να ανανεωσουν τις αδειες απο τα office που τους δινει δωρεαν η microsoft...

 

Το έγραψα και πιο πάνω. Ναι μία εταιρεία πρέπει να πάρει Office 365 business. Υπάρχει όμως μία εξαίρεση που αφορά πάρα πολλούς. Αν είναι ατομική επιχείρηση και δεν την νοιάζει να χρησιμοποιεί το domain της microsoft στο office365(live.com, hotmail.gr κτλ) μπορεί να κάνει την δουλειά της με office 365 personal ή family. Η πηγή είναι η παρακάτω και η απάντηση είναι από υπάλληλο της Microsoft:

Χρήση office home/personal edition σε επιχείρηση - Κοινότητα της Microsoft

Και επιμένω γιατί μπορεί κάποιος που ανήκει στην παραπάνω κατηγορία και θα μπει σε αυτό το υποφόρουμ μάλλον δεν του περισσεύουν τα χρήματα και είναι κρίμα να πληρώσει παραπάνω από λάθος πληροφόρηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα το τιμολόγιο, δεν γράφει το ΑΦΜ της εταιρείας και είναι με 24% ΦΠΑ από Amazon Luxemburg. Στο Λουξεμβούργο το ΦΠΑ είναι 17% άρα το παραστατικό είναι λάθος. Θα ενημερώσω όταν μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2023 στις 7:41 ΜΜ, SV1EOD είπε

Το έγραψα και πιο πάνω. Ναι μία εταιρεία πρέπει να πάρει Office 365 business. Υπάρχει όμως μία εξαίρεση που αφορά πάρα πολλούς. Αν είναι ατομική επιχείρηση και δεν την νοιάζει να χρησιμοποιεί το domain της microsoft στο office365(live.com, hotmail.gr κτλ) μπορεί να κάνει την δουλειά της με office 365 personal ή family. Η πηγή είναι η παρακάτω και η απάντηση είναι από υπάλληλο της Microsoft:

Χρήση office home/personal edition σε επιχείρηση - Κοινότητα της Microsoft

Και επιμένω γιατί μπορεί κάποιος που ανήκει στην παραπάνω κατηγορία και θα μπει σε αυτό το υποφόρουμ μάλλον δεν του περισσεύουν τα χρήματα και είναι κρίμα να πληρώσει παραπάνω από λάθος πληροφόρηση.

Δεν ισχύει η απάντηση της υπαλλήλου , και ακόμα και αν την κρατήσεις σε screenshot δεν εχει πάλι καμία ισχύ γιατί υπερισχύει το terms of use and license agreement που αποδέχεσαι στην εγκατάσταση του OFFICE 365 home ή business , και εκει λέει με αρκετη σαφήνεια αν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς office 365 home σε ατομική επιχείριση ( δεν επιτρέπεται ούτε σε ΜΚΟ να φανταστείς και δεν νομίζω να εχει αλλάξει κάτι απο την τελευταία φορά που το εψαξα -  δεν εχω 365 για να το τσεκάρω)....

Οπότε αν θέλεις να εισαι νόμιμος μόνο business , και αν θες να είσαι παράνομος γιατί να πληρώνεις 52€?

Επεξ/σία από chris1010
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2023 στις 2:17 ΜΜ, chris1010 είπε

Δεν ισχύει η απάντηση της υπαλλήλου , και ακόμα και αν την κρατήσεις σε screenshot δεν εχει πάλι καμία ισχύ γιατί υπερισχύει το terms of use and license agreement που αποδέχεσαι στην εγκατάσταση του OFFICE 365 home ή business , και εκει λέει με αρκετη σαφήνεια αν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς office 365 home σε ατομική επιχείριση ( δεν επιτρέπεται ούτε σε ΜΚΟ να φανταστείς και δεν νομίζω να εχει αλλάξει κάτι απο την τελευταία φορά που το εψαξα -  δεν εχω 365 για να το τσεκάρω)....

Αυτό ήξερα, αυτό έγραψα και παρέθεσα και ότι στοιχεία είχα. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Αποκλείεται να έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά που το έψαξες. Όπως πολύ σωστά γράφεις θα υπερισχύει το terms of usage.

Δεν μου λέει κάτι το ότι δεν επιτρέπεται η χρήση σε ΜΚΟ, η ΜΚΟ δεν είναι επιχείρηση "φυσικού προσώπου" που είναι η ατομική και είναι μία πολύ ιδιαίτερη μορφή επιχείρησης(ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ). Πιστεύω ότι μάλλον έχεις δίκιο αλλά θα το ψάξω και θα επανέλθω.

Στις 30/9/2023 στις 2:17 ΜΜ, chris1010 είπε

Οπότε αν θέλεις να εισαι νόμιμος μόνο business , και αν θες να είσαι παράνομος γιατί να πληρώνεις 52€?

Αυτό είναι και θέμα προτίμησης. Θέλω να πω αν θέλεις/χρειάζεσαι το 6*1 TB του onedrive ή να είσαι πάντα updated ή να το έχεις ανά πάσα στιγμή σε οποιοδήποτε PC μέσω του cloud ταυτόχρονα με την σταθερή εγκατάσταση ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορεί να αρέσει σε κάποιον στο Office365 σε σχέση με το κανονικό Office μπορεί και να επιλέξει να πληρώνει 52 € ή 42-43 € αποφορολημένα για να το έχει σε μέχρι 30 συσκευές. Προσωπικά με χάλασε λίγο που από ότι λες  δεν είμαι νόμιμος αλλά αν αφήσουμε την νομιμότητα στην άκρη που ούτως ή άλλως αφορά το επιχειρηματικό κομμάτι, και για προσωπική χρήση μάλλον πάλι θα το αγόραζα αφού το μοιράζω στην οικογένεια. Ούτε 10 € δεν βγαίνει ανά άτομο. Νομίζω ότι για personal χρήση και πάλι αξίζει. Αν μου πεις βέβαια 30-40 € που κάνει το personal εκεί αρχίζεις να το σκέφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που λεει 17€ για πάντα, τι είναι? Ισχύει ή οχι? 

Επίσης αν ξέρει κανείς, αν κανω συνδρομή office 365, online δουλεύουν στο excel οι μακροεντολες (vba macro). Αν ναι, το σκέφτομαι ωστε να μπαίνω από android σε φύλλα που έχουν macro. 

https://iguru.gr/microsoft-office-365-lifetime-account-sta-17-99e/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωή δεν θα σου κρατήσει σίγουρα . Επίσης θα σου δώσουν αυτοί email και δεν θα μπορείς να συνδέσεις τον δικό σου λογαριασμό.

Μπορεί να λήξει σε έναν μήνα, μπορεί σε δύο χρόνια. Παίζεις Λόττο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Bourdoulas said:

Μια ζωή δεν θα σου κρατήσει σίγουρα . Επίσης θα σου δώσουν αυτοί email και δεν θα μπορείς να συνδέσεις τον δικό σου λογαριασμό.

Μπορεί να λήξει σε έναν μήνα, μπορεί σε δύο χρόνια. Παίζεις Λόττο.

Κατάλαβα.. Ετσι ήξερα και εγω, απλα είδα εκει το ελληνικό σιτε που λεει να αλλάξεις τον κωδικό αφού τα αγοράσεις οπότε υπέθεσα οτι θα έχεις και δικό σου email. Πιθανόν να γράφουν ότι ναναι όμως. 

Ετσι και αλλιως το έψαξα και είδα οτι και συνδρομή να κάνεις οι μακροεντολες vba σε excel δε θα δουλεύουν ουτε στο web.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/09/2023 at 20:00, gaakoum said:

Το Amazon βάζει εδώ και χρόνια το ΦΠΑ της χώρας στην οποία είναι ο αγοραστής 

Άλλο απόδειξη άλλο τιμολόγιο, έχεις δει ποτέ ξανά τιμολόγιο με ΦΠΑ της χώρας του πελάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/10/2023 at 16:21, oldnew said:

Εδω που λεει 17€ για πάντα, τι είναι? Ισχύει ή οχι? 

Επίσης αν ξέρει κανείς, αν κανω συνδρομή office 365, online δουλεύουν στο excel οι μακροεντολες (vba macro). Αν ναι, το σκέφτομαι ωστε να μπαίνω από android σε φύλλα που έχουν macro. 

https://iguru.gr/microsoft-office-365-lifetime-account-sta-17-99e/

δεν παίζει να είναι official license από MS

αν κατάλαβα σου δίνουν account και αλλάζεις το password....

"You will be the only owner of the account and we recommend changing the password to your own to ensure the privacy of your data"

άρα είναι εταιρικός λογαριασμός που κάποια στιγμή θα πάψει να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ioann1s είπε

δεν παίζει να είναι official license από MS

αν κατάλαβα σου δίνουν account και αλλάζεις το password....

"You will be the only owner of the account and we recommend changing the password to your own to ensure the privacy of your data"

άρα είναι εταιρικός λογαριασμός που κάποια στιγμή θα πάψει να υπάρχει.

Είναι κανονικο official αλλά μπορεί να λήξει οποιαδήποτε στιγμή. Το office που σου δινουν ειναι το κανονικο και οχι web. Δουλευουν ολα κανονικα. Εαν γουσταρει ο "πωλητης" μπορει να σου δωσει μεχρι και 5 TB στο one drive. 

Επεξ/σία από Ravager
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ravager said:

Είναι κανονικο official αλλά μπορεί να λήξει οποιαδήποτε στιγμή. Το office που σου δινουν ειναι το κανονικο και οχι web. Δουλευουν ολα κανονικα. Εαν γουσταρει ο "πωλητης" μπορει να σου δωσει μεχρι και 5 TB στο one drive. 

Όταν γράφεις ότι το office που σου δίνουν είναι το κανονικό εννοείς το 2021 Professional ή το 365 2309;

Official δεν μπορεί να είναι επειδή η Microsoft δεν πουλάει 365 lifetime plans. Αν έπρεπε να μαντέψω θα διχαζόμουν αν είναι κλεμμένο το account ή η πιστωτική που χρεώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elpenor είπε

Όταν γράφεις ότι το office που σου δίνουν είναι το κανονικό εννοείς το 2021 Professional ή το 365 2309;

Official δεν μπορεί να είναι επειδή η Microsoft δεν πουλάει 365 lifetime plans. Αν έπρεπε να μαντέψω θα διχαζόμουν αν είναι κλεμμένο το account ή η πιστωτική που χρεώνει.

Ειναι το 365. Το δινει σε developers. Αυτο ειναι. Απλα πρεπει να ανανεωνετε καθε 3μηνο. Αναλογα την χρηση σου. Και φυσικα ολοι αυτοι το πουλανε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2023 στις 11:24 ΜΜ, Ravager είπε

Ειναι το 365. Το δινει σε developers. Αυτο ειναι. Απλα πρεπει να ανανεωνετε καθε 3μηνο. Αναλογα την χρηση σου. Και φυσικα ολοι αυτοι το πουλανε. 

Αν ειναι σαν το εταιρικο ομως το admin οποτε θελει κανει reset password σε πεταει εξω κ εχει κ τα αρχεια σου. Εγω στο γραφειο δηλαδη που εφυγαν καποια ατομα , αλλαξα διευθυνση μειλ / password κ το εδωσα στον επομενο υπαλληλο που ειχε τα παλια μειλ και τα παντα ολα 

 

Αν ειναι κατι αλλο δε το ξερω αλλα δε θα το ρισκαρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2023 στις 10:13 ΠΜ, elpenor είπε

Άλλο απόδειξη άλλο τιμολόγιο, έχεις δει ποτέ ξανά τιμολόγιο με ΦΠΑ της χώρας του πελάτη;

Οι εταιρείες που κάνουν ηλεκτρονικό εμπόριο από κάποιο όριο και πάνω είναι υποχρεωμένες να χρεώνουν στα παραστατικά τους τον Φ.Π.Α. της χώρας του πελάτη. Το όριο αυτό είναι ή τα 35000€ ή τα 100000€ και καθορίζεται από την κάθε χώρα. Προφανώς οι μεγάλοι λιανοπωλητές όπως το Amazon το όριο αυτό το έχουν για πρωινό. Οπότε ναι το Amazon χρεώνει τον ΦΠΑ της χώρας του πελάτη.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_el.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...