Προς το περιεχόμενο

Office 365 family (6 χρήστες) από Amazon.de για 1 έτος στα 51.99€


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, SV1EOD said:

Οι εταιρείες που κάνουν ηλεκτρονικό εμπόριο από κάποιο όριο και πάνω είναι υποχρεωμένες να χρεώνουν στα παραστατικά τους τον Φ.Π.Α. της χώρας του πελάτη. Το όριο αυτό είναι ή τα 35000€ ή τα 100000€ και καθορίζεται από την κάθε χώρα. Προφανώς οι μεγάλοι λιανοπωλητές όπως το Amazon το όριο αυτό το έχουν για πρωινό. Οπότε ναι το Amazon χρεώνει τον ΦΠΑ της χώρας του πελάτη.

https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/shopping/vat/index_el.htm

 

Αυτό που κάνεις link αναφέρεται σε ιδιώτες όχι σε εταιρείες, στις εταιρείες δεν υπάρχει ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Έχω δεκάδες τιμολόγιο από ενδοκοινοτικές χωρίς ΦΠΑ, πρώτη φορά βλέπω ένα που έχει (της Microsoft) και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι έγκυρο.

https://www.taxheaven.gr/circulars/9610/odhgia-2006-112-ek-toy-symboylioy-ths-28hs-noembrioy-2006-2006-112-ee

Αν δεν θέλεις να διαβάζεις την άπειρη νομοθεσία μία περίληψη από το chatgpt

Υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές;

ChatGPT
Ναι, υπάρχει απαλλαγή ΦΠΑ για τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές μεταξύ εταιρειών που βρίσκονται σε διάφορα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτή η απαλλαγή λέγεται "απαλλαγή από την εκπομπή" ή "απαλλαγή από τον φορολογούμενο," και σύμφωνα με αυτή την αρχή, ο ΦΠΑ δεν χρεώνεται στις πωλήσεις προς άλλες εταιρείες σε διάφορα κράτη μέλη της ΕΕ.

Για να εφαρμοστεί αυτή η απαλλαγή, πρέπει να ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις:

Και οι δύο εμπλεκόμενες εταιρείες πρέπει να είναι φορολογούμενες για το ΦΠΑ.

Οι αγαθοί πρέπει να μεταφέρονται από το ένα κράτος μέλος στο άλλο.

Οι αγαθοί πρέπει να χρησιμοποιηθούν στις επιχειρηματικές δραστηριότητες της εταιρείας που λαμβάνει τα αγαθά.

Οι εταιρείες πρέπει να παρέχουν τους απαραίτητους τεκμηριώσιμους αποδεικτικούς φορολογικής εγκαθίδρυσης.

Είναι σημαντικό να σημειώσετε ότι αν και υπάρχει απαλλαγή από την εκπομπή ΦΠΑ, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις σε σχέση με τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές, όπως η υποχρέωση τήρησης λογαριασμού (VAT return) και η υποβολή αναφορών στις φορολογικές αρχές. Συνιστάται να συμβουλευτείτε τον φορολογικό σας σύμβουλο ή τη φορολογική αρχή της χώρας σας για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την απαλλαγή ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/9/2023 στις 10:57 ΜΜ, elpenor είπε

Κοίταξα το τιμολόγιο, δεν γράφει το ΑΦΜ της εταιρείας και είναι με 24% ΦΠΑ από Amazon Luxemburg. Στο Λουξεμβούργο το ΦΠΑ είναι 17% άρα το παραστατικό είναι λάθος. Θα ενημερώσω όταν μου απαντήσουν.

 

Στις 25/9/2023 στις 11:00 ΜΜ, gaakoum είπε

Το Amazon βάζει εδώ και χρόνια το ΦΠΑ της χώρας στην οποία είναι ο αγοραστής 

 

Στις 3/10/2023 στις 10:13 ΠΜ, elpenor είπε

Άλλο απόδειξη άλλο τιμολόγιο, έχεις δει ποτέ ξανά τιμολόγιο με ΦΠΑ της χώρας του πελάτη;

Όντως έκανα λάθος αλλά έγινε επειδή μπερδεύτηκα σε αυτά που έγραψες επειδή σε χρεώσανε ΦΠΑ. Και υπέθεσα ότι δεν είχες κόψει τιμολόγιο αλλά απόδειξη. Σε ότι αφορά αυτό έγινε παρανόηση από μέρους μου. 

 

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Αυτό που κάνεις link αναφέρεται σε ιδιώτες όχι σε εταιρείες, στις εταιρείες δεν υπάρχει ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Έχω δεκάδες τιμολόγιο από ενδοκοινοτικές χωρίς ΦΠΑ, πρώτη φορά βλέπω ένα που έχει (της Microsoft) και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι έγκυρο.

Όντως το link που έδωσα αφορά ιδιώτες αλλά εκτιμώ πως το κομμάτι της απόδοσης του ΦΠΑ από κάποιο όριο συναλλαγών και πάνω ισχύει γενικά και όχι μόνο για ιδιώτες.

Εκεί που νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος είναι ότι στις εταιρείες δεν υπάρχει ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές. Ισχύει εφόσον έχεις ενεργοποιήσει την σχετική δυνατότητα και πρέπει να το κάνει ο λογιστής σου αυτό στην εφορία σου. Αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια που το ενεργοποίησα στην δική μου εταιρεία δεν γινόταν ηλεκτρονικά, έπρεπε να πάει κάποιος στην εφορία.

Είμαι βέβαιος ότι εφόσον δεν έχεις ενεργοποιήσει την σχετική δυνατότητα πληρώνεις ΦΠΑ κανονικά και στο τιμολόγιο. Δεν το ξέρω σίγουρα επειδή όταν μου χρειάστηκε ενδοκοινοτική αγορά ενεργοποίησα την απαλλαγή ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές  κατευθείαn. Αν ο πωλητής είναι τύπου Amazon το πιθανότερο (εκτιμώ) ότι ο λογιστής θα μπορεί να τον συμψηφίσει σαν να ήταν τιμολόγιο από ελληνική εταιρεία.

Το παραπάνω επιβεβαιώνεται έμμεσα από το ότι σε χρεώσανε ΦΠΑ στο τιμολόγιο άσχετα που ο ΦΠΑ δεν είναι ούτε της Ελλάδας ούτε του Λουξεμβούργου.

 

Στις 25/9/2023 στις 10:57 ΜΜ, elpenor είπε

Κοίταξα το τιμολόγιο, δεν γράφει το ΑΦΜ της εταιρείας και είναι με 24% ΦΠΑ από Amazon Luxemburg. Στο Λουξεμβούργο το ΦΠΑ είναι 17% άρα το παραστατικό είναι λάθος. Θα ενημερώσω όταν μου απαντήσουν.

Επιτρέψτε μου να σταθώ λίγο εδώ και έχει να κάνει με το ότι εξακολουθώ να θεωρώ την όλη φάση λίγο μαϊμουδιά άσχετα αν είναι όντως το Amazon από πίσω.

Το παραστατικό θεωρώ ότι είναι λάθος επειδή έπρεπε να χρεώσει λουξεμβουργιανό ΦΠΑ αφού δεν τον αποφορολογεί. Αν είχε την δυνατότητα να χρεώσει ελληνικό ΦΠΑ θα έπρεπε να τον χρεώνει στις αποδείξεις προς ιδιώτες και στα τιμολόγια προς εταιρείες που δεν έχουν δυνατότητα ενδοκοινοτικών με απαλλαγή ΦΠΑ και να μην τον χρεώνει στις εταιρείες που έχουν ενεργοποιημένη την σχετική δυνατότητα.

Αναρωτιέμαι όμως πως γίνεται ολόκληρο Amazon να κάνει τέτοια παιδαριώδη λάθη.  Επιμένω ότι φορολογικά τουλάχιστον κάτι δεν πάει καλά.

Επεξ/σία από SV1EOD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά χρεώθηκε ο ΦΠΑ 24%, αποδίδεται προφανώς μέσω moss, μια χαρά επίσης χρεώθηκε ΦΠΑ γενικότερα, για λόγους τους οποίους γνωρίζει ο προμηθευτής. Δεν είναι όλες οι συναλλαγές ενδοκοινοτικές.

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2023 στις 3:58 ΜΜ, Physics_Rulez είπε

Μια χαρά χρεώθηκε ο ΦΠΑ 24%, αποδίδεται προφανώς μέσω moss, μια χαρά επίσης χρεώθηκε ΦΠΑ γενικότερα, για λόγους τους οποίους γνωρίζει ο προμηθευτής. Δεν είναι όλες οι συναλλαγές ενδοκοινοτικές.

Αφού ο elpenor έκοψε τιμολόγιο και έχει ενεργοποιημένες τις ενδοκοινοτικές γιατί χρεώθηκε μία χαρά ο ΦΠΑ;

Τι πάει να πει:

Στις 9/10/2023 στις 3:58 ΜΜ, Physics_Rulez είπε

για λόγους τους οποίους γνωρίζει ο προμηθευτής

Μεταξύ εταιρειών που έχουν ενεργοποιημένη την σχετική δυνατότηα πως δεν γίνεται να μην είναι οι συναλλαγές ενδοκοινοτικές; Η συγκεκριμένη πως προκύπτει ότι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην απαλλαγή ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις. ΠΧ τα pre-used κινητά. Σίγουρα η Amazon ξέρει κάτι παραπάνω. Η συγκεκριμένη άδεια χρήσης αφορά ΜΟΝΟ ιδιώτες. Δεν νομίζω να χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2023 στις 12:33 ΜΜ, mcstefan7 είπε

Στην απαλλαγή ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις. ΠΧ τα pre-used κινητά. Σίγουρα η Amazon ξέρει κάτι παραπάνω. Η συγκεκριμένη άδεια χρήσης αφορά ΜΟΝΟ ιδιώτες. Δεν νομίζω να χρειάζεται να σχολιάσουμε κάτι παραπάνω.

Στα μεταχειρισμένα εφόσον έχει τιμολόγιο αγοράς του μεταχειρισμένου ο πωλητής χρεώνει διαφορικό ΦΠΑ δηλαδή υπάρχει επιβάρυνση ΦΠΑ μόνο πάνω στο κέρδος του πωλητή. Αυτό ισχύει γενικότερα στα μεταχειρισμένα και όχι μόνο στα κινητά. 

Το συγκεκριμένο πακέτο δεν είναι μεταχειρισμένο οπότε δεν μπορεί να μπει σε αυτή την λογική. Επίσης το συγκεκριμένο πακέτο αν αγοράστει από ελληνικό μαγαζί με τιμολόγιο ο λογιστής συμψηφίζει τον ΦΠΑ. Εγώ το έχω αγοράσει 2 φορές από άλλο ευρωπαϊκό e-shop ενδοκοινοτικά και μου έχουν αποφορολογήσει τον ΦΠΑ κανονικότατα και τις δύο φορές συν ότι το μαγαζί το πουλάγε και νομίζω το πουλάει φθηνότερα από ότι το Amazon ακόμα και όταν ίσχυε η προσφορά. Τι ξέρει παραπάνω η Amazon και αν ξέρει για εμένα είναι μεγάλο ερωτηματικό αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Βασικά το κανονικό Amazon σίγουρα θα ξέρει τα πάντα. Μην τα ξανααναλύουμε, δεν λέω ότι είμαι σίγουρος αλλά κάτι δεν μου πάει καλά με αυτό το Amazon και η μη αποφορολόγηση του ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές με προβληματίζει. 

Για το ότι αφορά μόνο ιδιώτες, έτσι πρέπει να είναι αλλά το ψάχνω για το αν υπάρχει εξαίρεση για ατομικές επιχειρήσεις και όταν και αν βγάλω άκρη θα επανέλθω για να πληροφορηθούν πιθανοί ενδιαφερόμενοι.

 

Στις 13/10/2023 στις 11:51 ΠΜ, kirileman είπε

Πάρτε το από Skroutz με 64 ευρώ, όσο κοστίζει το Personal.

Πάρα πολύ καλή τιμή και για 12-15 € διαφορά ίσως δεν αξίζει να το παραγγείλεις από εξωτερικό, να ψωνίζουμε και από εδώ. Ωστόσο αυτή η τιμή ισχύει τώρα, δεν νομίζω ότι ισχύει γενικά όταν θα το χρειαστείς. Από εκεί που το αγοράζω αλλά και τα υπόλοιπα e-shop στο idealo.de παίζουν στα 50 και κάτι ευρώ όλο τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν κάποια διαφορά μεταξύ τους, τα παρακάτω:

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/200429226_-365-single-de-microsoft.html

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/5119362_-office-365-home-de-1-jahr-microsoft.html

Είναι για sinlge το πρώτο link, αλλά το πρώτο μαγαζί αναφέρει:

Microsoft Office 365 Single - PC/MAC - 1 χρήστης - 5 συσκευές - άμεση λήψη + κλειδί προϊόντος
μόνο ως λήψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, enterhere είπε

Έχουν κάποια διαφορά μεταξύ τους, τα παρακάτω:

Στο πρώτο είναι λάθος η περιγραφή στο idealo. Η σωστή είναι η περιγραφή του μαγαζιού.

Το πρώτο είναι ένας χρήστης με 5 συσκευές. Το δεύτερο είναι 6 χρήστες με 5 συσκευές και πρώτο στην λίστα είναι το e-shop από το οποίο έχω αγοράσει δύο φορές μέχρι τώρα.

Αν χρειάζεσαι παραπάνω από έναν χρήστη το value for money του δεύτερου δεν παίζεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν ξέρω αν ακόμα αποτελεί προσφορά αλλά σήμερα (22/11) είναι στα 57€. Λιγότερο από 5€/μηνα και για 6 χρήστες με διαφορετικούς λογαριασμούς και 1tb στο onedrive έκαστος/η.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ktsolkas είπε

Δεν ξέρω αν ακόμα αποτελεί προσφορά αλλά σήμερα (22/11) είναι στα 57€. Λιγότερο από 5€/μηνα και για 6 χρήστες με διαφορετικούς λογαριασμούς και 1tb στο onedrive έκαστος/η.

αποτελεί προσφορά και θα πρότεινα για όποιον ενδιαφέρεται να κοιτάξει και λίγο πιο δίπλα αφού έχει για 15 μήνες + Norton 360 Deluxe για 1 έτος με 61€  ή με Mcafee αντίστοιχα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 12/2/2024 στις 10:52 ΠΜ, FiLw είπε

Καλημέρα! Ξανά στα 56.99. Έδω και κανά δυο βδομάδες που το κοιτάω δεν έπεσε κάτω από αυτή τη τιμή.

https://www.amazon.de/-/en/Microsoft-Multiple-Tablets-Download-Automatic/dp/B08VF19JRD

Γνωρίζεις μήπως εγώ που έχω ενεργή συνδρομή (με auto-renewal καθε χρόνο) μπορώ να το προσθέσω, ώστε η επόμενη ανανέωση να είσαι σε 1 χρόνο ή πρέπει να το απενεργοποιήσω πρώτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, vkvk said:

Γνωρίζεις μήπως εγώ που έχω ενεργή συνδρομή (με auto-renewal καθε χρόνο) μπορώ να το προσθέσω, ώστε η επόμενη ανανέωση να είσαι σε 1 χρόνο ή πρέπει να το απενεργοποιήσω πρώτα; 

Επειδή δεν το χω δοκιμάσει θα σου έλεγα να κοιτάξεις από τη σελίδα 2 έως 4 τα σχόλια του νήματος. Με ένα πέρασμα που έκανα
ναι μπορείς. Απλά επειδή είναι θέμα χρημάτων καλύτερα να κοιτάξεις και ο ίδιος.

Επεξ/σία από FiLw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...