Προς το περιεχόμενο

Starfield [Xbox Series S|X]


NickTG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που ακριβώς; Στις μάχες ή στη μετακίνηση στον προορισμό;

Δεν χρειάζεται εννοείται να κάνεις ολόκληρη τη διαδρομή μέχρι τον πλανήτη/προορισμό. Έχει fast travel. Είτε βρίσκεσαι σε πλανήτη και θέλεις πχ να μεταφερθείς στο διαστημόπλοιο είτε βρίσκεσαι στο διαστημόπλοιο και θέλεις να μεταφερθείς στον προορισμό πάτησε το LB εστίασε στον προορισμό και πάτησε το Α.

Το ίδιο ισχύει περίπου και με τον αστροχάρτη, κάνε το απαραίτητο zoom και κάνε jump (X) στον προορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ξεκινησα και εγω χτες στο ταπεινο series s και ειχα να πορωθω ετσι απο το Elden Ring. Εκλεισα 7 ωρες σερι ενω ειχα να ανοιξω την κονσολα μηνες. Οσο προχωρας τοσο πιο εθιστικο γινεται! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, shodan said:

Που ακριβώς; Στις μάχες ή στη μετακίνηση στον προορισμό;

Δεν χρειάζεται εννοείται να κάνεις ολόκληρη τη διαδρομή μέχρι τον πλανήτη/προορισμό. Έχει fast travel. Είτε βρίσκεσαι σε πλανήτη και θέλεις πχ να μεταφερθείς στο διαστημόπλοιο είτε βρίσκεσαι στο διαστημόπλοιο και θέλεις να μεταφερθείς στον προορισμό πάτησε το LB εστίασε στον προορισμό και πάτησε το Α.

Το ίδιο ισχύει περίπου και με τον αστροχάρτη, κάνε το απαραίτητο zoom και κάνε jump (X) στον προορισμό.

Στην μετακίνηση κυρίως. Μου έλεγα σε κάποια φάση (μόλις πρωτοανέβεις στο σκάφος) να καταστρέψω κάποια εχθρικά σκάφη και μετά να μαζέψω τα συντρίμμια τους για πόρους. Μου φαινόταν ότι το σκάφος μου δεν κινείται. Θα το ξανακοιτάξω όταν έχω περισσότερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, ναι ήταν λίγο περίεργο στην αρχή και για να μαζέψεις τα υλικά από τα συντρίμια πρέπει πρακτικά να βρίσκεσαι ακριβώς μπροστά και να πατήσεις το Α.

Επίσης με το αριστερό αναλογικό αυξάνεις και μειώνεις ταχύτητα. Μήπως το είχες τέρμα χαμηλά ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Στην μετακίνηση κυρίως. Μου έλεγα σε κάποια φάση (μόλις πρωτοανέβεις στο σκάφος) να καταστρέψω κάποια εχθρικά σκάφη και μετά να μαζέψω τα συντρίμμια τους για πόρους. Μου φαινόταν ότι το σκάφος μου δεν κινείται. Θα το ξανακοιτάξω όταν έχω περισσότερο χρόνο.

αριστερα κατω εχει ενα πινακακι με 6 επιλογες.πηγαινε με τα βελακια στο χειριστηριο στη 4 γραμμη γραφει ENG εννοει την μηχανη οσο ανεβαζεις γραμμες τοσο πιο γρηγορα θα πηγαινει.αντιστοιχα οι υπολοιπες γραμμες ειναι:κανονι/πυραυλος/αυτοματο/μηχανη/ασπιδα/χρονομεταφορα.πειραματησου λιγο κ θα καταλαβεις.υποψιν εχεις 14 points τα μοιραζεις οπου θελεις οπως θελεις οποτε θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναγραψα και διπλα

αψογο το παιχνιδι μεχρι στιγμης, αλλα τα 30fps ειναι απαλευτα.

Δηλαδη ας ενεργοποιουσαν fsr και να παιζαμε σε 1440 και να πιαναμε 60

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Θα δοκιμάσω και εγώ να βγάλω το motion blur γιατί τα 30 fps κάπως μου φαίνονται στα μάτια.. 

Γενικα και οχι ειδικα, σε καθε game απενεργοποιεις Motion blur, film grain, vignette( ισως οριακα οχι σε vr games), chromatic aberration

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το film grain μειώστε το σταδιακά μέχρι να βρείτε το ιδανικό ποσοστό  για εσάς. Δεν είναι κακό λίγο κινηματογραφικό feel ειδικά σε αυτό το παιχνίδι. 
 

@SabotazNic γενικά ναι ισχύει αλλά με αυτά που διαβάζω επηρέαζε περισσότερο τα πιο παλιά παιχνίδια. Πλέον γίνεται καλύτερη δουλειά. Ειδικά στο rachet και το miles morales (chromatic και motion blur μόνο) τα αφησα στο on.  

Επεξ/σία από Lotof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε 65αρα C1 OLED και Series X με VRR on & motion blur on, τα 30 FPS τα καταλαβαίνεις από το πρώτο δευτερόλεπτο. Και στις μάχες ειδικά ακόμη περισσότερο.

Χίλιες φορές να είχε μικρότερη ανάλυση με 60 FPS.

Τέλος πάντων, είμαι στην αρχή εκεί που πρέπει να πας να σκοτώσεις τον αντίπαλο αρχηγό στη βάση του (νομίζω η πρώτη αποστολή είναι) κι έφαγα 1 ώρα κάνοντας looting σε ότι παπαριά υπάρχει μέσα στη βάση του. Πολύ άχρηστο πράγμα όμως!! 
Με κούρασε όλο αυτό και το έκλεισα αφήνοντας μου μία meh πρώτη εντύπωση.

Έτσι πάει όλο το παιχνίδι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σε Oled/Series X , πραγματικα τα 30fps πρωτη φορα με κουραζουν τοσο πολυ, μαλλον εχει καλομαθει το ματι στα 60. 

Επισης εχω παιξει 4-5 ωρες και μου εχει κρασαρει το παιχνιδι 5 φορες . Στα καλα καθουμενα ενω παιζω με πεταει στο μενου του xbox και πρεπει να κανω παλι boot το παιχνιδι απο την αρχη. 

Γενικα αντιλαμβανομαι οτι ειναι massive, τις επιλογες, το craft , το διαστημα κλπ κλπ κλπ αλλα εχουμε 2023 και το περιτυλιγμα(γραφικα, frames, μοντελα χαρακτηρων) πρεπει να ειναι τουλαχιστον στο Μ.Ο. Δεν ζηταω γραφικα naughty dog προς θεου, εχω παιξει το skyrim στο ps3 που στο Windhelm παιζαμε με 8-10 fps αλλα λιγο περισσοτερο προσοχη στη λεπτομερεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bill_viper είπε

Τέλος πάντων, είμαι στην αρχή εκεί που πρέπει να πας να σκοτώσεις τον αντίπαλο αρχηγό στη βάση του (νομίζω η πρώτη αποστολή είναι) κι έφαγα 1 ώρα κάνοντας looting σε ότι παπαριά υπάρχει μέσα στη βάση του. Πολύ άχρηστο πράγμα όμως!! 
Με κούρασε όλο αυτό και το έκλεισα αφήνοντας μου μία meh πρώτη εντύπωση.

Στο looting έτσι πάει και αργότερα αυτό γίνεται χειρότερο επειδή έχεις θέμα και με το βάρος, μιας και ακόμα και πιο χρήσιμα πράγματα που μαζεύεις από mining ή για crafting, προσθέτουν αρκετό βάρος, και υπάρχει θέμα.

Αρα αναγκαστικά για αρχή, προσπερνάτε ότι άχρηστο πράγμα βλέπετε γύρω σας που δεν είναι πχ med kit, εξοπλισμός κλπ. Και ακόμα και στον εξοπλισμό πρέπει να τσεκάρετε τι πέφτει πριν το σηκώσετε για να μην έχετε θέμα με τον χώρο.

Αλλο σπαστικό είναι ότι οι vendors όταν πάς να πουλήσεις πράγματα έχουν ένα χρηματικό όριο σε αυτά που πουλάς πχ 5000. Οταν τελειώσει αυτό δεν σου δίνουν τίποτα σε αυτά που πουλάς. Πρέπει να πας να κοιμηθείς να κάνει reset το ποσό αυτό και πάλι από την αρχή.

Και όπως έγραψα και στο δίπλα θέμα στα Traits, να ξεκλειδώσετε το Weight lifting από τα πρώτα για να έχετε παραπάνω χώρο σε αυτά που σηκώνετε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...