Προς το περιεχόμενο

Τέλη κυκλοφορίας 2024


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης τωρα που το θυμαμαι , ειχα πληρωσει παλιοτερα ΕΝΦΙΑ την τελευταια στιγμη, το βραδυ πριν ληξει η προθεσμια . Μου ηρθε προστιμο 1€ και κατι , για εκπροθεσμη πληρωμη . 

Γιατι εγινε αυτο που λεω. Πηγαν την αλλη μερα οι κινησεις/πληρωμες  απο την τραπεζα  

Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου..... 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 minutes ago, 2MM said:

Επισης τωρα που το θυμαμαι , ειχα πληρωσει παλιοτερα ΕΝΦΙΑ την τελευταια στιγμη, το βραδυ πριν ληξει η προθεσμια . Μου ηρθε προστιμο 1€ και κατι , για εκπροθεσμη πληρωμη . 

Γιατι εγινε αυτο που λεω. Πηγαν την αλλη μερα οι κινησεις/πληρωμες  απο την τραπεζα  

Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου..... 

Και εγώ τοχω πάθει, μόνο που το πρόστιμο σβήστηκε αυτομάτως όταν ενημερώθηκε η ΑΑΔΕ για την πληρωμή και την ημέρα και ώρα που αυτή πραγματοποιήθηκε.

Δεν σου λέμε πως τα βγάζεις από το μυαλό σου, απλά σε ενημερώνουμε για μια λεπτομέρεια που σου διαφεύγει, το γεγονός ότι σημασία έχει πότε έγινε η πληρωμή και όχι πότε ενημερώθηκε η ΑΑΔΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και εγώ τοχω πάθει, μόνο που το πρόστιμο σβήστηκε αυτομάτως όταν ενημερώθηκε η ΑΑΔΕ για την πληρωμή και την ημέρα και ώρα που αυτή πραγματοποιήθηκε.

Δεν σου λέμε πως τα βγάζεις από το μυαλό σου, απλά σε ενημερώνουμε για μια λεπτομέρεια που σου διαφεύγει, το γεγονός ότι σημασία έχει πότε έγινε η πληρωμή και όχι πότε ενημερώθηκε η ΑΑΔΕ.

Δλδ πρεπει να αποδειξεις στην ΑΑΔΕ , οτι πληρωσες εμπροθεσμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 2MM said:

Δλδ πρεπει να αποδειξεις στην ΑΑΔΕ , οτι πληρωσες εμπροθεσμα . 

Όχι δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα, όπως έγραψα και παραπάνω η ΑΑΔΕ ενημερώνεται από την τράπεζα για το αν πλήρωσες εμπρόθεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όχι δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα, όπως έγραψα και παραπάνω η ΑΑΔΕ ενημερώνεται από την τράπεζα για το αν πλήρωσες εμπρόθεσμα.

Εμενα παντως δεν ειχε σβηστει το προστιμο  και το πληρωσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, 2MM said:

Εμενα παντως δεν ειχε σβηστει το προστιμο  και το πληρωσα 

Μάλλον βιάστηκες, ειδικά για βεβαιωμένες οφειλές παίρνει μερικές μέρες μέχρι να ενημερωθεί η ΑΑΔΕ και να διορθώσει το λάθος, έχει αναφερθεί από πολλά μέλη αυτό εδώ στο insomnia.

Αντιθέτως για τα τέλη κυκλοφορίας ενημερώνεται σχεδόν άμεσα, τουλάχιστον από την Εθνική που τα πληρώνω εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Μάλλον βιάστηκες, ειδικά για βεβαιωμένες οφειλές παίρνει μερικές μέρες μέχρι να ενημερωθεί η ΑΑΔΕ και να διορθώσει το λάθος, έχει αναφερθεί από πολλά μέλη αυτό εδώ στο insomnia.

Αντιθέτως για τα τέλη κυκλοφορίας ενημερώνεται σχεδόν άμεσα, τουλάχιστον από την Εθνική που τα πληρώνω εγώ.

Οταν το πηρα χαμπαρι και το πληρωσα ειχαν περασει τουλαχιστον 10 μερες  νομιζω. Δεν θυμαμαι κι ακριβως , γιατι περασε καιρος . Τεσπα 1,5€ ηταν , σιγα το ποσο. 

Ειμαστε και εκτος θεματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, 2MM είπε

Παιδια εγω πληρωσα χθες βραδυ στις 22:30 τα τελη στο ενα αμαξι , και μου ηρθε email επιβεβαιωσης που λεει 

Όνομα Πληρωμής: Τέλη Κυκλοφορίας
Η συναλλαγή εκτελέστηκε με κωδικό: χχχχχχχχχχχ
Τύπος Συναλλαγής: Πληρωμή
Ημερομηνία Πληρωμής: 28/02/2024
Τρόπος Πληρωμής: Λογαριασμός

Τα πληρωσα 27 και μου λεει ημερομηνια πληρωμης 28 

ΔΕΝ ντρέπονται καθόλου!

5 ώρες πριν, 2MM είπε

Ποιο οριο εννοεις, της ωρας? 

Υπαρχουν τραπεζες που κανουν κινησεις αργα το βραδυ ?

Είμαι 100% σίγουρος ότι υπήρχαν τράπεζες που έλεγαν:

Πληρώστε ΜΕΧΡΙ τάδε ώρα για να θεωρηθεί εντός της ΙΔΙΑΣ ημέρας η πληρωμή. Η μία έλεγε πχ 18.00 η άλλη μέχρι 20.00 η άλλη μέχρι 22.00

Δεν ξέρω αν αλλάξε αυτό γιατί πολύ καιρό έχω να πληρώσω τελευταία στιγμή.

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν έχει σημασία το πότε θα ενημερωθεί η ΑΑΔΕ, σημασία έχει μόνο η ώρα που πραγματοποιήθηκε η πληρωμή.

Κατά τα άλλα δεν διαφωνώ, όπως έγραψα και παραπάνω καλύτερα να μην το αφήσει για τελευταία στιγμή.

ΑΝ 29 έπεφτε ΣΆΒΒΑΤΟ, τι θα λέγαμε τότε?

Άλλες ερμηνείες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, 2MM said:

Οταν το πηρα χαμπαρι και το πληρωσα ειχαν περασει τουλαχιστον 10 μερες  νομιζω. Δεν θυμαμαι κι ακριβως , γιατι περασε καιρος . Τεσπα 1,5€ ηταν , σιγα το ποσο. 

Ειμαστε και εκτος θεματος 

Κάποιες φορές ενώ είχε ενημερωθεί η ΑΑΔΕ, ενώ εμφάνιζε κανονικά την πληρωμή στην καρτέλα "πληρωμές", έπαιρνε ακόμα και δυο μήνες να ενημερωθεί η καρτέλα με τις οφειλές.

11 hours ago, 2MM said:

Ειμαστε και εκτος θεματος 

Ok τότε, ας μην αναφερθεί ξανά κάτι για ΕΝΦΙΑ.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναρωτιέμαι σε ποια παράταση  (Νο ???) θα είμαστε όλοι άνετοι και θα πάψει να υπάρχει το άγχος για το αν περνάει μία πληρωμή στις 11:59 ή το αν έχει "πέσει το σύστημα".

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, GREGORYMO said:

Είμαι 100% σίγουρος ότι υπήρχαν τράπεζες που έλεγαν:

Πληρώστε ΜΕΧΡΙ τάδε ώρα για να θεωρηθεί εντός της ΙΔΙΑΣ ημέρας η πληρωμή. Η μία έλεγε πχ 18.00 η άλλη μέχρι 20.00 η άλλη μέχρι 22.00

Αν η τράπεζα σου δεν εκτελεί άμεσα τις πληρωμές (πχ η Alpha), τότε εννοείται πως επιβάλλεται να μην αφήνεις τις πληρωμές σου για τελευταία στιγμή.

11 hours ago, GREGORYMO said:

Δεν ξέρω αν αλλάξε αυτό γιατί πολύ καιρό έχω να πληρώσω τελευταία στιγμή.

Το πότε πληρώνεις δεν έχει να κάνει, την ειδοποίηση ότι η πληρωμή δεν θα γίνει άμεσα στη βγάζει ούτως ή άλλως, και όχι μόνο όταν πληρώνεις τελευταία στιγμή.

11 hours ago, GREGORYMO said:

ΑΝ 29 έπεφτε ΣΆΒΒΑΤΟ, τι θα λέγαμε τότε?

Άλλες ερμηνείες?

Το τι θα λέγατε ούτε το ξέρω ούτε με ενδιαφέρει, σημασία έχει η προθεσμία πληρωμής, και εφόσον είναι μέχρι τις 29/02 μια χαρά θα είναι εμπρόθεσμη εφόσον γίνει έως 29/02.

6 minutes ago, haris_216 said:

Αναρωτιέμαι σε ποια παράταση  (Νο ???) θα είμαστε όλοι άνετοι και θα πάψει να υπάρχει το άγχος για το αν περνάει μία πληρωμή στις 11:59 ή το αν έχει "πέσει το σύστημα".

Δεν χρειάζεται να αναρωτιέσαι, αυτός που θα πληρώσει τελευταία στιγμή σίγουρα δεν θα είναι άνετος, όσες παρατάσεις και να δοθούν.

3 minutes ago, Bomber-21 said:

Εμείς πάντως που πήραμε υβριδικό στην οικογένεια τέλος 2018 το πήραμε έχοντας στο μυαλό μας ότι τα μηδενικά τέλη ίσχυαν μόνο για την τρέχουσα χρονιά, δεν υπήρχε εγγύηση ότι θα είναι μηδενικά και το 2019.

Τώρα αν εσύ πήρες υβριδικό έχοντας σαν δεδομένο ότι ποτέ δεν θα πληρώσεις τέλη, εσύ μόνο φταίς, και όχι οι άλλοι που σου έλεγαν πάρε υβριδικό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

Ποιος σας είπε και τι ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...