Προς το περιεχόμενο

Αριθμός κινητού τηλεφώνου μόνο για να με καλούν


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από korakios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο application της vodafone έχει ένα κουμπί που λέει cashback. Το πατάς και σκάναρεις απόδειξη κανονικά όπως στο pockee με προϊόν που έχει επιστροφή σε €.

Σε 2-3 μέρες σου πιστώνουν το ποσό και το πατάς redeem και πρακτικά μετράει σαν ανανέωση €xx και τραβάει το πότε λήγει το υπόλοιπο νομίζω ένα μηνα (ή και δυο) αργότερα. 

Το κάνω για διατήρηση στο δεύτερο νούμερο μου βασικά.  

9 λεπτά πριν, korakios είπε

απο τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω οτι για κάποιες αγορές σκανάρεις μέσω app την απόδειξη και μπαίνουν μικροποσά

Αρκεί να λέει στο application του pockee οτι είναι επιστροφή cashback σε χρηματικό. Δε δίνει προφανώς τα bonus από ανανέωση απλά γλιτώνεις τη φραγή. Το έχω μονο για 2FA ουσιαστικά όταν έρχονται σαν sms στο δεύτερο.

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, zygorito είπε

Στο application της vodafone έχει ένα κουμπί που λέει cashback. Το πατάς και σκάναρεις απόδειξη κανονικά όπως στο pockee με προϊόν που έχει επιστροφή σε €.

Σε 2-3 μέρες σου πιστώνουν το ποσό και το πατάς redeem και πρακτικά μετράει σαν ανανέωση €xx και τραβάει το πότε λήγει το υπόλοιπο νομίζω ένα μηνα (ή και δυο) αργότερα. 

Το κάνω για διατήρηση στο δεύτερο νούμερο μου βασικά.

οκ , ψιλοκατάλαβα , είναι μπελάς για μένα , θα μεταβιβάσω σε λίγες μέρες το νούμερο σε f2g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

free2go , 8€ αρχικά και μετά ανα δίμηνο 1€ για να μην μπει φραγή , φθηνότερα απο voda με 4*13

Άρα, αγοράζω έναν νέο αριθμό free2go (sim) με 8€

Μπαίνω στην εφαρμογή και μπορώ να ανανεώνω αυτόματα κάθε μήνα με 1€ ή χειροκίνητα κάθε 2 μήνες με 1€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας τις απαντησεις σου τελικα το προβλημα σου ειναι οτι θεωρεις ακριβο το να εχεις οποιαδηποτε SIM, εκτος κα ιαν το κοστος ειναι 5€ το χρόνο. 

Στο τεχνικό κομμάτι δεν ξερω εαν οι εταιρειες μπορουν να κανουν φραφοι εξερχωμενων κανονικα οχι με πλαγιο τροπο οτι δνε πληρωνεις αρα στου κανω φραφγη γιατι νομιζω οτι μετα απο καποιο καιρο θα χασεις και το νουμερο.

Το μονο που  μπορω να σκεφτω ειναι με rooted android και καποια εφαργμογη που να κλειδωνει το outgoing.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stef157 είπε

Ο μπρο θέλει να έχει τηλεφωνικό αριθμό χωρίς να πληρώνει τίποτα για πάντα! μμμμμμαστα!

Ο μπρο δεν θέλει να πληρώνει 100€ το χρόνο για να διατηρεί απλά η γιαγιά έναν αριθμό για χρήση στο taxis

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ο μπρο δεν θέλει να πληρώνει 100€ το χρόνο για να διατηρεί απλά η γιαγιά έναν αριθμό για χρήση στο taxis

Να βάλεις τότε έναν δικό σου αριθμό και να τελειώνεις. ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό που θες δεν υπάρχει. Όλες οι εταιρίες χρεώνουν minimum 10€ στα καρτοκινητά και στο συμβόλαιο δεν θα βρεις κάτι φθηνότερο. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Haldol said:

Άσχετο, αλλά σχετικό:

Δίνει κάποιος VoIP πάροχος (τύπου Yuboto, Modulus, κ.λπ) αριθμό κινητού (69Χ); Θα έλυνε πολλά θέματα. 

ναι φυσικα, και εξωτερικου εταιρειες με ελληνικο αριθμο, πως νομιζεις οτι σε καλουν απο δεκαδες αλλα κινητα καθε φορα για να σο πουν για την FOREX.

αλλα τσαμπα δεν υπαρχει που θελει ο φίλος. Λυσεις του εχουμε δωσει πολλές αλλα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελβετία, πάντως, έχει λύσεις φθηνές. 20CHF αρχικό ποσό, σου μένουν στην κάρτα τα 15, δεν χρειάζεται ανανέωση κάθε μήνα, χωρίς ημερομηνία λήξης. Δεν είναι τόσο παράλογα αυτά που ζητάει ο φίλος. Εμείς έχουμε μάθει να δεχόμαστε κάθε παράλογη χρέωση από τα καρτέλ και να λέμε ευχαριστώ

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ  Vodafone CU ως δεύτερο αριθμό με το cashback που αναφέρει ο @zygorito.

Είναι η καλύτερη λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση. 

Θα βάλεις CU στον ηλικιωμένο και θα έχεις την εφαρμογή της Vodafone στο δικό σου κινητό. Μια στο τόσο θα παίρνεις από το supermarket κάποιο από τα προϊόντα που συμμετέχουν στο cashback. Θα σου δίνει κάποια λεπτά του ευρώ επιστροφή από την αγορά στο super τα οποία θα χρεισιμοποιείς για να κάνεις "ανανέωση" στο κινητό. Με αυτό τον τρόπο δεν γίνεται ποτέ φραγή, ούτε χρειάζεται να πληρώνεις για ανανέωση.

Εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ το δεύτερο νούμερο γιατί εκμεταλλεύομαι κάτι απεριόριστα MB που δίνει που και πού η Vodafone.

Πρόσεξε μόνο όταν πας σε κατάστημα για να βγάλεις την sim, θα σου προτείνουν προγράμματα, αυτόματες ανανεώσεις και αλλά τέτοια. Εσύ τους λες σε όλα όχι, και ζητάς μόνο την sim. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stef157 είπε

Να βάλεις τότε έναν δικό σου αριθμό και να τελειώνεις. ΠΡΟΦΑΝΩΣ αυτό που θες δεν υπάρχει. Όλες οι εταιρίες χρεώνουν minimum 10€ στα καρτοκινητά και στο συμβόλαιο δεν θα βρεις κάτι φθηνότερο. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Τον δικό μου τον έχω στο δικό μου Taxis. Δεν γίνεται ένας αριθμός να μπει σε διαφορετικά φυσικά πρόσωπα.

1 ώρα πριν, great είπε

ναι φυσικα, και εξωτερικου εταιρειες με ελληνικο αριθμο, πως νομιζεις οτι σε καλουν απο δεκαδες αλλα κινητα καθε φορα για να σο πουν για την FOREX.

αλλα τσαμπα δεν υπαρχει που θελει ο φίλος. Λυσεις του εχουμε δωσει πολλές αλλα....

Τη βρήκαμε τη λύση... free2go ή CU.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τα σχόλια!

Επεξ/σία από EchiDNA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Άρα, αγοράζω έναν νέο αριθμό free2go (sim) με 8€

Μπαίνω στην εφαρμογή και μπορώ να ανανεώνω αυτόματα κάθε μήνα με 1€ ή χειροκίνητα κάθε 2 μήνες με 1€

δυστυχώς δε γνωρίζω για αυτόματη ανανέωση , τώρα πρόσφατα πήρα (και εγώ για ηλικιωμένο) , άσχετα που θα γυρίσω σε λίγο και το δικό μου σε f2g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Τον δικό μου τον έχω στο δικό μου Taxis. Δεν γίνεται ένας αριθμός να μπει σε διαφορετικά φυσικά πρόσωπα.

Τη βρήκαμε τη λύση... free2go ή CU.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τα σχόλια!

δηλαδη το ταξις υποχρεωνει καποιον να εχει κινητο? δεν εχω βρε αδερφε, δεν θελω να εχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...