Προς το περιεχόμενο

Αριθμός κινητού τηλεφώνου μόνο για να με καλούν


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από korakios,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δηλαδη το ταξις υποχρεωνει καποιον να εχει κινητο? δεν εχω βρε αδερφε, δεν θελω να εχω. 

Άμεσα δεν σε υποχρεώνει, αλλά έμμεσα.

Για παράδειγμα, το market pass της γιαγιάς το βάλαμε στο κινητό της γυναίκας μου. Αν χρειαστεί μια υπεύθυνη δήλωση ή οτιδήποτε που βγαίνει από το GOV.gr δεν μπορεί να το κάνει και πρέπει να πάει σε ΚΕΠ. Και άλλες περιπτώσεις που αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να τις ανακαλέσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 minutes ago, basilis_k6 said:

δηλαδη το ταξις υποχρεωνει καποιον να εχει κινητο? δεν εχω βρε αδερφε, δεν θελω να εχω. 

κανενα προβλημα μεινε σε σπηλιά. Οταν θα πρεπει να σου στειλουν καπου OTP για υπευθηνη δηλωση, για καποια αλλη πιστοιποιηση και για πολλα αλλα που παλια θα ετρεχες στην εφορια, εσυ πες οτι δεν εχεις κινητο. Μην μου πεις να στο στειλει μεσω μαιλ γιατι δεν θες κινητο αλλα εχεις μαιλ παμε για του γιατρού!

Επεξ/σία από great
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δηλαδη το ταξις υποχρεωνει καποιον να εχει κινητο? δεν εχω βρε αδερφε, δεν θελω να εχω. 

Το βασικό πρόβλημα δεν είναι τόσο με το taxis όσο με το ΕΘΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ (E.M.Eπ.). Στο taxis έτσι γενικά μπορείς ακόμη να βάλεις κινητό συγγενικού προσώπου στα στοιχεία επικοινωνίας. Στο ΕΜΕΠ όμως δεν μπορείς γιατί εφόσον ένα κινητό καταχωρηθεί σε ένα άτομο, δε σου επιτρέπει το σύστημα να το ξαναπεράσεις και σε άλλο. Ούτε σου επιτρέπει να κάνεις εγγραφή χωρίς δήλωση κινητού. Δεν μπορείς, ας πούμε, να κάνεις εγγραφή μόνο με μέιλ, σου ζητά οπωσδήποτε κινητό.

Πλέον, αν πας π.χ. ηλεκτρονικά να κάνεις επιβεβαίωση  προσωπικών στοιχείων σε μια τράπεζα, σε παραπέμπει στο gov.gr.  Το gov.gr υποχρεωτικά σε παραπέμπει στο ΕΜΕΠ και αν δεν έχεις κάνει εγγραφή εκεί, δε σ' αφήνει να προχωρήσεις στην επιβεβαίωση. Επομένως, αν θέλεις να κάνεις επιβεβαιώσεις στοιχείων ονλάιν και σε ηλικιωμένους συγγενείς ή ό,τι άλλο χρειάζεται επαλήθευση μέσω gov.gr, αναγκαστικά πρέπει να έχουν αριθμό κινητού για να εγγραφούν στο ΕΜΕΠ.

22 ώρες πριν, korakios είπε

free2go , 8€ αρχικά και μετά ανα δίμηνο 1€ για να μην μπει φραγή , φθηνότερα απο voda με 4*13

Αν η μικρότερη χρέωση για ανανέωση είναι 8€, πώς μπορείς να βάζεις 1€ ανά δίμηνο; Σου δίνει τέτοια επιλογή να βάζεις και μικρότερα ποσά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, terra45 είπε

Αν η μικρότερη χρέωση για ανανέωση είναι 8€, πώς μπορείς να βάζεις 1€ ανά δίμηνο; Σου δίνει τέτοια επιλογή να βάζεις και μικρότερα ποσά;

δίνει τέτοια επιλογή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/12/2023 at 21:57, zygorito said:

Αρκεί να λέει στο application του pockee οτι είναι επιστροφή cashback σε χρηματικό. Δε δίνει προφανώς τα bonus από ανανέωση απλά γλιτώνεις τη φραγή. Το έχω μονο για 2FA ουσιαστικά όταν έρχονται σαν sms στο δεύτερο.

Να υποθέσω πως εκ παραδρομής έγραψες pockee, πως εννοούσες το application my vodafone, ή όντως σχετίζεται το pockee;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, fotis1997 είπε

Χρησιμοποιώ  Vodafone CU ως δεύτερο αριθμό με το cashback που αναφέρει ο @zygorito.

Είναι η καλύτερη λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση. 

Θα βάλεις CU στον ηλικιωμένο και θα έχεις την εφαρμογή της Vodafone στο δικό σου κινητό. Μια στο τόσο θα παίρνεις από το supermarket κάποιο από τα προϊόντα που συμμετέχουν στο cashback. Θα σου δίνει κάποια λεπτά του ευρώ επιστροφή από την αγορά στο super τα οποία θα χρεισιμοποιείς για να κάνεις "ανανέωση" στο κινητό. Με αυτό τον τρόπο δεν γίνεται ποτέ φραγή, ούτε χρειάζεται να πληρώνεις για ανανέωση.

Εμένα με έχει βολέψει πάρα πολύ το δεύτερο νούμερο γιατί εκμεταλλεύομαι κάτι απεριόριστα MB που δίνει που και πού η Vodafone.

Πρόσεξε μόνο όταν πας σε κατάστημα για να βγάλεις την sim, θα σου προτείνουν προγράμματα, αυτόματες ανανεώσεις και αλλά τέτοια. Εσύ τους λες σε όλα όχι, και ζητάς μόνο την sim. 

που είναι αυτό το cashback στο cu; Δεν βρίσκω την επιλογή.

Μήπως εννοείς το smart pocket;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δέχεσαι μηνύματα και να έχεις δεδομένα ΧΩΡΙΣ δυνατότητα κλήσεων, υπάρχει πρόγραμμα της Vodafone που σου δίνει κάθε μήνα 200ΜΒ χωρίς πάγιο και χωρίς λήξη (λέει για 12 μήνες, εμένα ακόμα παίζει 13 μήνες μετά). Ίσως σε βολέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, csontheline είπε

Για να δέχεσαι μηνύματα και να έχεις δεδομένα ΧΩΡΙΣ δυνατότητα κλήσεων, υπάρχει πρόγραμμα της Vodafone που σου δίνει κάθε μήνα 200ΜΒ χωρίς πάγιο και χωρίς λήξη (λέει για 12 μήνες, εμένα ακόμα παίζει 13 μήνες μετά). Ίσως σε βολέψει.

Eμένα παίζει 2 χρόνια μετά την ημερομηνία λήξης,το έχω μονο για δεδομένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, The_Judas said:

Εγώ στην CU έχω χρήματα, αλλά δεν εμφανίζει τίποτα στο my vodafone.

Είσαι σίγουρος πως κοιτάς στην εφαρμογή "my vodafone" και όχι στην εφαρμογή του CU?

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω καν CU, μόνο πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας έχω στη voda και την επιλογή cashback όπως βλέπεις μου τη βγάζει κανονικά. Το πρόγραμμα cashback σου δίνει έκπτωση στους λογαριασμούς κινητής/σταθερής ή αυξάνει το υπόλοιπο σου όταν έχεις οποιοδήποτε καρτοκινητό voda.

29 minutes ago, The_Judas said:

οκ ευχαριστώ!

Μάλλον το βρήκες, ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είσαι σίγουρος πως κοιτάς στην εφαρμογή "my vodafone" και όχι στην εφαρμογή του CU?

Εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω καν CU, μόνο πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας έχω στη voda και την επιλογή cashback όπως βλέπεις μου τη βγάζει κανονικά. Το πρόγραμμα cashback σου δίνει έκπτωση στους λογαριασμούς κινητής/σταθερής ή αυξάνει το υπόλοιπο σου όταν έχεις οποιοδήποτε καρτοκινητό voda.

Μάλλον το βρήκες, ok.

ναι το βρήκα τώρα είχε κάποια κολλήματα η εφαρμογή και δεν το εμφάνιζε.

Δεν κατάλαβα ακόμη πως δουλεύει. Δηλαδή στο cashback καταχωρεί κάποιος αποδείξεις από τα προιόντα που αγοράζει και παίρνει μονάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, The_Judas said:

ναι το βρήκα τώρα είχε κάποια κολλήματα η εφαρμογή και δεν το εμφάνιζε.

Δεν κατάλαβα ακόμη πως δουλεύει. Δηλαδή στο cashback καταχωρεί κάποιος αποδείξεις από τα προιόντα που αγοράζει και παίρνει μονάδες;

Ναι, μέσα από την εφαρμογή μπορείς να δεις ποια προϊόντα και σε ποια s/m έχουν επιστροφή, μόλις τα αγοράσεις καταχωρείς την απόδειξη, και μετά από 2-3 ημέρες σου πιστώνουν το ποσό της επιστροφής το οποίο το εξαργυρώνεις όποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Να υποθέσω πως εκ παραδρομής έγραψες pockee, πως εννοούσες το application my vodafone, ή όντως σχετίζεται το pockee;

Βασικά είχα την εντύπωση οτι σχετίζονται μεταξύ τους, δηλάδη στο pockee βλέπεις τι έχει cashback και απλά το φωτογραφίζεις στο vodafone app όπως το φωτογράφιζες παλιά στο pockee ώστε να τα κάνεις redeem στο vodafone αντί του pockee. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, csontheline said:

Για να δέχεσαι μηνύματα και να έχεις δεδομένα ΧΩΡΙΣ δυνατότητα κλήσεων, υπάρχει πρόγραμμα της Vodafone που σου δίνει κάθε μήνα 200ΜΒ χωρίς πάγιο και χωρίς λήξη (λέει για 12 μήνες, εμένα ακόμα παίζει 13 μήνες μετά). Ίσως σε βολέψει.

 

1 hour ago, Ukforthemoment said:

Eμένα παίζει 2 χρόνια μετά την ημερομηνία λήξης,το έχω μονο για δεδομένα.

ειναι βεβαιο οτι καποια στιγη θα τρεξει κατι σε καποιο συστημα τους και θα τα φανε τα νουμερα αυτά. Οποτε μην κρεμεστε απο αυτό για κατι σημαντικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...