Προς το περιεχόμενο

Βαρεθήκατε κι εσείς το gaming;


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, saxelectroartist είπε

Και η διασκέδαση ανάγκη είναι φίλε μου.

Είναι

Αλλά το gaming φτάνει τρελά ποσά και είδικα με VR και διάφορα τέτοια

Αλίμονο να ονομάζονται αυτά "ανάγκη"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον μεγάλωσα, δεν υπάρχει κάτι καινούργιο να παρουσιαστεί και ο τεχνικός τομέας δεν προχωράει αρκετά εντυπωσιακά. Και τα τρία αυτά σε συνδυασμό με έχουν κάνει να μην παίζω όπως παλιά. 

-Το ότι μεγάλωσα είναι ο πιο ασήμαντος λόγος για εμένα από τους τρεις. Έχω ελεύθερο χρόνο, στον οποίο όμως προτιμώ να κάνω άλλα πράγματα. Παρόλα αυτά, όταν πέσω σε κάποιο παιχνίδι που θα μου κάνει το κλικ, θα παρατήσω τις άλλες δευτεεύουσες ασχολίες μου και θα ασχοληθώ με αυτό. Πρόσφατα παραδείγματα το Prey και το Jagged Alliance 3, τα ξεζούμισα και τα σκεφτόμουν και πριν πέσω για ύπνο.

-Δεν υπάρχει κάτι καινούργιο που να μην έχω δει. Βάζω το Baldur's Gate III, βλέπω γραφικά/UI από Divinity και νιώθω να ανακατεύεται το στομάχι μου - το είχα παίξει πολλές ώρες το 2. Παίζω καμιά ωρίτσα και φτάνω στους πρώτους διαλόγους, όπου η κοπελιά  μου λέει "α, δεν είμαι έτοιμη να σου μιλήσω για αυτά ακόμη". Εκεί αναγούλιασα, το έχω κάνει ήδη υπερβολικά πολλές φορές για να το αντέξω άλλη μία.

- Ο τεχνικός τομέας δεν προχωράει. Έπαιζα στον Amstrad 6128 το Toyota Celica GT rally και ήμουν χαρούμενος. Μετά έπαιξα το Sega Rally σε PC (non hardware accelerated) και το βρήκα καταπληκτικό. Μετά έπαιξα το Colin Mc Rae rally hardware accelerated από την Voodoo 1 και έπαθα σοκ από τα γραφικά. Με το GTR του 2005 τα γραφικά στα racing για εμένα ήταν πια όσο καλά ήθελα. To ίδιο και με τα action, δεν χρειάζομαι γραφικά καλύτερα από του πχ. Bioshock Infinite. Ε, πόση εξέλιξη έχουν γνωρίσει τα γραφικά την τελευταία 10ετία; Για εμένα όχι τόση που να με τραβάνε. Όταν ανεβάζεις τις αναλύσεις στα 4k, το Refresh rate στα 240Hz, βάζεις όλα τα μπιχλιμπίδια στο on και, για να προσέξεις τις διαφορές, πρέπει να πάρεις screenshots και να τα συγκρίνεις σε μεγέθυνση, αυτό δεν είναι εξέλιξη. 

Γιατί τότε διατηρώ ένα σχετικά δυνατό μηχάνημα; Γιατί κάπου κάπου, ίσως μια ή δυο φορές το χρόνο, κάποιο παιχνίδι θα με πείσει. Σίγουρα δεν θα με πείσει για τον τεχνικό του τομέα, αυτός δεν με αφορά πια. Aυτό που θα με τραβήξει θα είναι το σενάριο, αλλά θα πρέπει να συνοδεύεται από καλούς μηχανισμούς και gameplay. Αλλιώς παραείμαι μεγάλος.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Όσο περνάνε τα χρόνια χάνεται κάπως η "προτεραιότητα" ΑΛΛΑ όχι το ενδιαφέρον ας πούμε του gaming διότι όσοι δουλεύουνε καθημερινώς, δυστυχώς δεν μας μένουν πολλές ώρες για να ασχοληθούμε με το gaming. Πολλές φορές ξέρω ότι δεν έχω χρόνο να παίξω να κάτσω να ψάξω να ρανω, αλλά θέλω πάντα να έχω το pc μου έτοιμο και να μπορεί να παίξει οποιοδήποτε παιχνίδι, ακόμα και αν δεν πολύ παίζω πλέον. Όσοι αγαπάνε το gaming πιστεύω ποτέ δεν θα το εγκαταλείψουν πλήρως αλλά στην ζωή τους καλώς η κακώς πλέον μπαίνουν άλλες προτεραιότητες όχι γιατί τις βάζουμε εμείς αλλά επειδή είναι αναγκαίο να μπουν. Αυτά που έγραψα τα έγραψα με βάση το δικια μου οπτική. Αλλά ποτέ δεν είπα οκ, ξέρεις κάτι μεγάλωσα δεν ξανά παίζω παιχνίδια. Μπορεί να τα έχω παρατήσει μπορεί πολλά αλλά πάντα θα κάτσω έστω λίγο να κοιτάξω. Πιστεύω το να βαρεθεις η να χάσεις κάπως το ενδιαφέρον σου για τα παιχνίδια σε μια περίοδο, όσο μεγάλη και αν είναι, αυτό είναι φυσικό επακόλουθο. Σίγουρα στο μέλλον όμως  θα επιστρέψεις έστω και για λίγο να θυμηθείς τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Voodooman said:

Μάλλον μεγάλωσα, δεν υπάρχει κάτι καινούργιο να παρουσιαστεί και ο τεχνικός τομέας δεν προχωράει αρκετά εντυπωσιακά. Και τα τρία αυτά σε συνδυασμό με έχουν κάνει να μην παίζω όπως παλιά. 

-Το ότι μεγάλωσα είναι ο πιο ασήμαντος λόγος για εμένα από τους τρεις. Έχω ελεύθερο χρόνο, στον οποίο όμως προτιμώ να κάνω άλλα πράγματα. Παρόλα αυτά, όταν πέσω σε κάποιο παιχνίδι που θα μου κάνει το κλικ, θα παρατήσω τις άλλες δευτεεύουσες ασχολίες μου και θα ασχοληθώ με αυτό. Πρόσφατα παραδείγματα το Prey και το Jagged Alliance 3, τα ξεζούμισα και τα σκεφτόμουν και πριν πέσω για ύπνο.

-Δεν υπάρχει κάτι καινούργιο που να μην έχω δει. Βάζω το Baldur's Gate III, βλέπω γραφικά/UI από Divinity και νιώθω να ανακατεύεται το στομάχι μου - το είχα παίξει πολλές ώρες το 2. Παίζω καμιά ωρίτσα και φτάνω στους πρώτους διαλόγους, όπου η κοπελιά  μου λέει "α, δεν είμαι έτοιμη να σου μιλήσω για αυτά ακόμη". Εκεί αναγούλιασα, το έχω κάνει ήδη υπερβολικά πολλές φορές για να το αντέξω άλλη μία.

- Ο τεχνικός τομέας δεν προχωράει. Έπαιζα στον Amstrad 6128 το Toyota Celica GT rally και ήμουν χαρούμενος. Μετά έπαιξα το Sega Rally σε PC (non hardware accelerated) και το βρήκα καταπληκτικό. Μετά έπαιξα το Colin Mc Rae rally hardware accelerated από την Voodoo 1 και έπαθα σοκ από τα γραφικά. Με το GTR του 2000 τα γραφικά στα racing για εμένα ήταν πια όσο καλά ήθελα. To ίδιο και με τα action, δεν χρειάζομαι γραφικά καλύτερα από του πχ. Bioshock Infinite. Ε, πόση εξέλιξη έχουν γνωρίσει τα γραφικά την τελευταία 10ετία; Για εμένα όχι τόση που να με τραβάνε. Όταν ανεβάζεις τις αναλύσεις στα 4k, το Refresh rate στα 240Hz, βάζεις όλα τα μπιχλιμπίδια στο on και, για να προσέξεις τις διαφορές, πρέπει να πάρεις screenshots και να τα συγκρίνεις σε μεγέθυνση, αυτό δεν είναι εξέλιξη. 

Γιατί τότε διατηρώ ένα σχετικά δυνατό μηχάνημα; Γιατί κάπου κάπου, ίσως μια ή δυο φορές το χρόνο, κάποιο παιχνίδι θα με πείσει. Σίγουρα δεν θα με πείσει για τον τεχνικό του τομέα, αυτός δεν με αφορά πια. Aυτό που θα με τραβήξει θα είναι το σενάριο, αλλά θα πρέπει να συνοδεύεται από καλούς μηχανισμούς και gameplay. Αλλιώς παραείμαι μεγάλος.

Συμφωνώ απόλυτα!! Gamer από εποχή Amstrad CPC 6128 & Amiga 1200 AGA!! 😁
Τα τελευταία δέκα χρόνια δεν υπάρχει πρόοδος στο gaming, αναλύσεις και refresh rates... Έχω 165 Hz monitor... Οκ...
Δύσκολα παιχνίδι θα σε βάλει στην έννοια του Gaming!!
Παιχνίδι που έπαθα πλάκα, με το σενάριο κυρίως, και μετά όλα τα άλλα, που όπως λένε και πολλοί gamers από εξωτερικό και συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει ταινία, είναι το The Life is Strange 2!! Ακόμα μου έχει μείνει και το έχω τελειώσει εδώ και δύο βδομάδες... Ανήκει στην κατηγορία των advantures, story tales etc...
Σπάνια θα μου το κάνει αυτό παιχνίδι πλέον...
Από την άλλη τελείωσα στον WINUAE πριν 1-2 χρόνια το θρυλικό adventure Simon the Sorcerer, όπου μου έδωσε την ίδια μαγεία!!
Αρά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το ότι ωριμάσαμε... 😉
Τα περισσότερα παιχνίδια βασίζονται στην τεχνολογία των γραφικών και μόνο, δυστυχώς... Και γι'αυτό δεν...
Προσωπικά αυτό έχω διαπιστώσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά και γω με την σειρά μου θα ήθελα να παραθέσω τις απόψεις μου μιας και έχω φτάσει στα 40 και έχω ασχοληθεί με τα games πολλές ώρες..

το όλο θέμα θεωρώ για εμάς τους παλιούς που έχουμε προλάβει φοβερούς τίτλους παιχνιδιών είναι οτι τα σημερινά παιχνίδια κατ εμέ δεν έχουν κάποια δυσκολία στο gameplay τους από άποψη επίλυσης..δεν υπάρχουν πλέον παιχνίδια που να έχουν όμορφους και έξυπνους γρίφους για να σε κρατάνε λίγο(βλ. broken sword ,monkey island ,silent hill ,τα παλιά resident evil...).θα σταθώ στο resident evil 1 remake που μου έκανε τεράστια εντύπωση οτι άλλαξαν τον γρίφο με τους πινάκες(οι παλιοί καταλαβαίνουν..:) που στο παλιό σπάσαμε το κεφάλι μας να βρούμε την λύση ενώ οταν έπαιξα το remake ton ειχαν αλλάξει τελείως με έναν πολύ απλουστευμένο γρίφο και μου έκανε μεγάλη εντύπωση..σto silent hill 2 ειχε να επιλέξεις και επίπεδο δυσκολίας γρίφων..παλιά είχαμε και χαρτί και μολύβι δίπλα μας σημειώναμε κάτι αν χρειαζόταν..πλέον βλέπω ότι  τα περισσότερα  games σήμερα εχουν μια γραμμικότητα δεν έχει πολλά πράγματα για να σε κουράσει εγκεφαλικά  όπως έκανα παλιά games..και συνεχίζω παίζω ακόμα άλλα λίγοι τίτλοι πλέον σε κρατάνε στο να συνεχίσεις και να μην πεις ''κάτσε να το τερματίσω γιατί το άρχισα''

θεωρώ οτι αν βάλεις ενα πιτσιρικά να παίξει παλιούς τίτλους (phantasmagoria 1, 2, broken sword, monkey island, simon the sorcerer, myst, riven και αλλα παρομοια.. ) θα τα παρατήσει γιατι έχει μάθει στην ευκολία δεν θέλει να κουραστεί εγκεφαλικα..

γενικά έχει χαθεί η μαγεία της σκέψης..εύχομαι οι developers kai η νεα γενια να αρχίσουν να το αναζητούν..

συγγνώμη αν κούρασα, αλλά ήθελα να εκφράσω και γω την άποψή μου σαν άτομο που παίζει απο παλιά games kai έχει δει την εξέλιξη τους σε απο ολες τις αποψεις..

Επεξ/σία από x0ntr0s
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, x0ntr0s said:

καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά και γω με την σειρά μου θα ήθελα να παραθέσω τις απόψεις μου μιας και έχω φτάσει στα 40 και έχω ασχοληθεί με τα games πολλές ώρες..

το όλο θέμα θεωρώ για εμάς τους παλιούς που έχουμε προλάβει φοβερούς τίτλους παιχνιδιών είναι οτι τα σημερινά παιχνίδια κατ εμέ δεν έχουν κάποια δυσκολία στο gameplay τους από άποψη επίλυσης..δεν υπάρχουν πλέον παιχνίδια που να έχουν όμορφους και έξυπνους γρίφους για να σε κρατάνε λίγο(βλ. broken sword ,monkey island ,silent hill ,τα παλιά resident evil...).θα σταθώ στο resident evil 1 remake που μου έκανε τεράστια εντύπωση οτι άλλαξαν τον γρίφο με τους πινάκες(οι παλιοί καταλαβαίνουν..:) που στο παλιό σπάσαμε το κεφάλι μας να βρούμε την λύση ενώ οταν έπαιξα το remake ton ειχαν αλλάξει τελείως με έναν πολύ απλουστευμένο γρίφο και μου έκανε μεγάλη εντύπωση..σto silent hill 2 ειχε να επιλέξεις και επίπεδο δυσκολίας γρίφων..παλιά είχαμε και χαρτί και μολύβι δίπλα μας σημειώναμε κάτι αν χρειαζόταν..πλέον βλέπω ότι  τα περισσότερα  games σήμερα εχουν μια γραμμικότητα δεν έχει πολλά πράγματα για να σε κουράσει εγκεφαλικά  όπως έκανα παλιά games..και συνεχίζω παίζω ακόμα άλλα λίγοι τίτλοι πλέον σε κρατάνε στο να συνεχίσεις και να μην πεις ''κάτσε να το τερματίσω γιατί το άρχισα''

θεωρώ οτι αν βάλεις ενα πιτσιρικά να παίξει παλιούς τίτλους (phantasmagoria 1, 2, broken sword, monkey island, simon the sorcerer, myst, riven και αλλα παρομοια.. ) θα τα παρατήσει γιατι έχει μάθει στην ευκολία δεν θέλει να κουραστεί εγκεφαλικα..

γενικά έχει χαθεί η μαγεία της σκέψης..εύχομαι οι developers kai η νεα γενια να αρχίσουν να το αναζητούν..

συγγνώμη αν κούρασα, αλλά ήθελα να εκφράσω και γω την άποψή μου σαν άτομο που παίζει απο παλιά games kai έχει δει την εξέλιξη τους σε απο ολες τις αποψεις..

Εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω οτι δεν εχει να κανει με την ηλικια 

Εγω γυρναω απο την δουλεια καθομαι τρωω βλεπω κανα youtube και υπνος..Οταν επαιξα το baldurs gate 3 πχ ,το youtube εγινε baldurs gate και ξεχασα τι ωρα ειναι..Δεν ειναι κακα τα νεα παιχνιδια που βγαινουν,αλλα οι παλιοι αυτα τα παιχνιδια τα εχουν παιξει 1000αδες φορες ,τα ιδια και τα ιδια,η κανουν milk series ,αρμεγμα κανονικο,οποτε ειναι αδυνατον να παιξεις αυτα τα παιχνιδια ,θελεις κατι να σε κρατησει..Το τρομερο στορυ¨?Οτι ειναι challenging?κατι ρε παιδι μου..Πχ παιζω συνεχεια souls like παιχνιδια γιατι με κραταει το challenge,επαιξα bg3 για το στορυ και τις αμετρητες επιλογες

Αν βαλεις καθε χρονια τα παιχνιδια κατω ,θα δεις οτι τα καλα παιχνιδια δεν ειναι παραπανω απο 4 τιτλοι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

α) πολλοι μπορει να μην ηταν ποτε "gamers". επαιζαν ενα συγκεκριμενο τυπο παιχνιδιου, δεν υπαρχει πλεον κατι αντιστοιχο ή κατι τοσο ποιοτικο οποτε σιγα σιγα σβηνει και το ενδιαφερον τους. (π.χ wowαδες, lolαδες, csαδες, lineagαδες, staraftαδες, ageofempirαδες κτλ)

β) αλλοι ζουν  με nostalgia bias. τα παλια τα games, καλυτερα, πιο δυσκολα. πλεον ολα ευκολα. guess what το ιδιο ευκολα θα ηταν και σημερα καθως οτιδηποτε θες απο walkthroughs κτλ ειναι ενα κλικ μακρια. οπου κολλας το παλευεις λιγο απο εδω λιγο απο εκει και αν σου βγει η πιστη πας στην λυση. Aλλος βρισκει τα souls like δυσκολα (προσωπικα δεν τα βρισκω δυσκολα, υπομονη και μνημη θελουν να παρατηρησεις τα patterns και τα rotations), αλλος βρισκει δυσκολο οτι χρειαζεται πολυ καλο hand to eye coordination, οτι χρειαζεται πολυ καλα reflex κτλ κτλ. υποκειμενικη η δυσκολια στις περισσοτερες περιπτωσεις.

γ) burnout. εγω προσωπικα βρισκομαι σε αυτη την κατηγορια. φετος αν δεν υπηρχε το BG3 παιζει να μην ειχα παιξει και σχεδον τιποτα. Καηκα. Το εχω ξαναπαθει 2-3 φορες ακομα, να περναω περιοδους που δεν θελω να παιξω τιποτα, επειδη εχω παραπαιξει και δεν σηκωνει αλλο ο οργανισμος μου gaming, απλα παλιοτερα μου επαιρνε απο 1 μηνα μεχρι 2-3 μηνες max. τα 3/4 του χρονου φετος ειμαι σε τετοιο mode.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2023 στις 9:53 ΠΜ, Federacion είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Εδώ και αρκετό καιρό δεν μπορώ να βρω κάτι που πραγματικά να σκέφτομαι πως και πως να πάω να το παίξω. Παίζω σε PC και PS4, λογικά ότι κυκλοφορεί το έχω δοκιμάσει τουλάχιστον, παρόλαυτα από το Witcher 3 και μετά όλα μου φαίνονται μια αέναη επανάληψη.
Δεν περπάτησε και το VR gaming, ή δεν έχω το μπάτζετ να έχω κάτι καλό και χάνω εκεί πράγματα, αλλά πιστεύω πως η βιομηχανία απλά αρμέγει παρά δημιουργεί κάτι πρωτότυπο.

Προτάσεις, ιδέες ευπρόσδεκτες!

Όπως λέει και μια φίλη μου, θέλει και λίγη αγρανάπαυση το χωράφι. Με όλα συμβαίνει συν τω χρόνω, ακόμα και με το σεξ ενδεχομένως. Είτε το αφήνεις εντελώς για ένα χρονικό διάστημα, ώστε να σου λείψει και ενδεχομένως να το λαχταρήσεις και πάλι είτε δοκιμάζεις κάτι διαφορετικό. 

Προσωπικά την είχα περάσει μια τέτοια φάση περίπου 20 χρόνια πριν ως φοιτητής. Παρόλο που ήταν μια εποχή εντελώς διαφρετική, μια εποχή με τρομακτική πρόοδο και αλλαγές στον χώρο και παρόλο που δεν είχα μέχρι τότε χαρεί ελεύθερος gaming χωρίς περιορισμούς, η συνεχής πολύωρη ενασχόληση, με είχε φτάσει σε ένα τέλμα. Μετά από ένα διάλειμμα, το ενδιαφέρον επανήλθε στα πρότερα επίπεδα. Από τότε δεν το έχω χάσει ποτέ. Προφανώς πολλά έχουν αλλάξει στα επόμενα 20 χρόνια και ως προς εμένα, αλλά και ως προς τον χώρο, αλλά το ενδιαφέρον υπάρχει και θεωρώ θα υπάρχει μία ζωή. Ενδεχομένως να υπάρχει επειδή οι διαθέσιμες ώρες είναι πλέον πολύ περιορισμένες βέβαια, οπότε σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει το στοιχείο του κορεσμού, αλλά της ανεκπλήρωτης επιθυμίας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Voodooman said:

Ε, πόση εξέλιξη έχουν γνωρίσει τα γραφικά την τελευταία 10ετία; Για εμένα όχι τόση που να με τραβάνε. Όταν ανεβάζεις τις αναλύσεις στα 4k, το Refresh rate στα 240Hz, βάζεις όλα τα μπιχλιμπίδια στο on και, για να προσέξεις τις διαφορές, πρέπει να πάρεις screenshots και να τα συγκρίνεις σε μεγέθυνση, αυτό δεν είναι εξέλιξη. 

Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί, δεν χρειάζεσαι φωτογραφία και μεγέθυνση για να δεις την εξέλιξη στα γραφικά τα τελευταία 10 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ας μη γινόμαστε υπερβολικοί, δεν χρειάζεσαι φωτογραφία και μεγέθυνση για να δεις την εξέλιξη στα γραφικά τα τελευταία 10 χρόνια. 

άμα σκεφτείς ότι το 2013 κυκλοφόρησε το tlou δεν έχει τόσο τρανταχτές διαφορες στα γραφικά με σήμερα... το gaming πάσχει σε αλλα πράγματα κατά τη γνώμη μου που το κρατάνε πίσω με αποτέλεσμα να βαριεται ο κόσμος όπως τα ανύπαρκτα physics και το κάκιστο AI

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

άμα σκεφτείς ότι το 2013 κυκλοφόρησε το tlou δεν έχει τόσο τρανταχτές διαφορες στα γραφικά με σήμερα... το gaming πάσχει σε αλλα πράγματα κατά τη γνώμη μου που το κρατάνε πίσω με αποτέλεσμα να βαριεται ο κόσμος όπως τα ανύπαρκτα physics και το κάκιστο AI

Η αρχική έκδοση δείχνει τα χρόνια της σίγουρα το remake που ήρθε είναι πολύ ανώτερο. Στο ΑΙ και στα physics έχουμε κάνει πολλά βήματα πίσω το έχουν παρατήσει λίγο το άθλημα σε αυτό τον τομέα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η αρχική έκδοση δείχνει τα χρόνια της σίγουρα το remake που ήρθε είναι πολύ ανώτερο. Στο ΑΙ και στα physics έχουμε κάνει πολλά βήματα πίσω το έχουν παρατήσει λίγο το άθλημα σε αυτό τον τομέα. 

γι αυτό εμενα με τράβαν πιο πολύ αλλα games πλέον που έχουν κάτι διαφορετικό να δώσουν παρα γραφικά (όχι ότι δε τα θέλουμε και αυτά)...

πχ όταν πρώτο έπαιξα zelda botw είχα κολλήσει πολύ άσχημα... επίσης έχω κολλήσει πολύ άσχημα με αυτό

αν προσπεράσεις τα γραφικά αυτό που κάνει είναι απίστευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

γι αυτό εμενα με τράβαν πιο πολύ αλλα games πλέον που έχουν κάτι διαφορετικό να δώσουν παρα γραφικά (όχι ότι δε τα θέλουμε και αυτά)...

πχ όταν πρώτο έπαιξα zelda botw είχα κολλήσει πολύ άσχημα... επίσης έχω κολλήσει πολύ άσχημα με αυτό

αν προσπεράσεις τα γραφικά αυτό που κάνει είναι απίστευτο...

Εξου ότι και η indie σκηνή που αρκετοί σνομπάρουν έχει να δώσει πάρα πολλά διαμάντια που έχουν αυτό το κάτι που λείπει από τα περισσότερα ΑΑΑ σήμερα. Παίζω και εγώ πάρα πολλά τέτοια και φαίνεται το μεράκι. Paint the town red/rollerdrome/little misfortune/tsioque μερικά από τα άγνωστα διαμάντια που πολλοί θα δουν τα γραφικά και θα πουν σιγά μην τα παίξω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος αρκετών κονσολών,είμαι ήδη 50 και η αγάπη μου για τα "ηλεκτρονικά" δεν έπαψε ποτέ μιας και είμαι παιδί των "ουφάδικων" της χρυσής δεκαετίας των 80ς...

Αυτή η αγάπη παραμένει ασβέστη,αν και πατέρας 2 παιδιών έχω μεταλαμπαδεύσει αυτή την αγάπη και στις κορούλες μου.

Ο χρόνος είναι αυτός που δυστυχώς δεν μας δίνει την ευκαιρία να παίξουμε χωρίς να υπάρχει αύριο,έχω παιχνίδια με την ζελατίνα,έχω στη βιβλιοθήκη του PS4 πάνω από 250 παιχνίδια πολλά από τα οποία δεν τα έπαιξα ποτέ!

Αρκούμε σε παιχνίδια του ποδιού δηλαδή σε παιχνίδια του κινητού που και εκεί πάλι αισθάνομαι την ίδια λαχτάρα και χαρά του gamer!Η αλήθεια είναι ότι όταν ανοίγω την κονσόλα,ενώ έχω την επιθυμία,με αγχώνει κάθε φορά που σκέφτομαι ότι δεν έχω χρόνο και ξενερώνω και τα παρατάω...Δηλαδή η επιθυμία υπάρχει,χρόνος δεν υπάρχει..Είναι σαν αυτό που λένε οι παππούδες για το σεξ"τώρα που έγινε η θάλασσα γιαούρτι εμείς δεν έχουμε κουτάλι!"Έτσι και εγώ,κάποτε ψάχναμε να βρούμε κάνα καταστάρικο στις τσέπες για να πάμε στα ηλεκτρονικά,τώρα που έχουμε τα πάντα δεν έχουμε χρόνο...

Παρεπιπτόντως λατρεμένο παιχνίδι Heroes of Might and Magic που κυκλοφόρησε από την Ubisoft για pc,όλα αγαπημένα με ιδιαίτερη αναφορά στο 3 και 5.Μηπως έχουμε κανένα νέο αν θα κυκλοφορήσει το 8;

Καλές γιορτές σε όλους!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...