Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που ειχα δοκιμασει το remote play σε ενα Xiaomi mi A3 οταν ανοιγα bluetooth γινοταν unplayable εστω και αν ημουν συνδεδεμενος στα 5GHz. Με το που το εκλεινα ολα οκ. Δυστυχως οταν παρεμβαλεται wifi σε streaming δεν μπορεις να πεις θα δουλευει σιγουρα. Ειναι ανα περιπτωση και αναλογα το hardware, συνδεσμολογια, τοιχοι κτλ. Ενα να μην ειναι οκ απο ολα αυτα θα υπαρχει προβλημα. Για μενα οποιος θελει να δοκιμασει το portal καλυτερα θα ηταν να κανει πρωτα ενα test με το remote play μεχρι να δει τι ρυθμισεις πρεπει να κανει στο δικτυο/εξοπλισμο του ετσι ωστε να μην εχει lag

Επεξ/σία από spocky
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

wow

Τεράστια νέα. Η συσκευή αποκτά εντελώς νέο προφίλ πλέον, σκέφτομαι σοβαρά να τσιμπήσω ένα για να το κρατήσω σε χαμηλό firmware.

Και για να καταλαβαίνουμε για τι πράγμα μιλάμε, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:

1) Κατάφεραν μέσα σε ένα μήνα να κάνουν jailbreak το proprietary firmware που φοράει η συσκευή και να κάνουν compile τον PPSSPP για αυτό το firmware

ή

2) Κατάφεραν μέσα σε ένα μήνα να κάνουν jailbreak το όχι-και-τόσο-proprietary firmware που φοράει η συσκευή και στο οποίο τρέχει natively o PPSSPP

Και επειδή είμαι φαν του Occam's Razor, ποντάρω στο δεύτερο: ότι η συσκευή τρέχει Android και επομένως the sky's the limit. Ανυπομονώ να δω το Portal να τρέχει XBOX games μέσω local/cloud streaming.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Malthador είπε

wow

Τεράστια νέα. Η συσκευή αποκτά εντελώς νέο προφίλ πλέον, σκέφτομαι σοβαρά να τσιμπήσω ένα για να το κρατήσω σε χαμηλό firmware.

Και για να καταλαβαίνουμε για τι πράγμα μιλάμε, υπάρχουν δύο ενδεχόμενα:

1) Κατάφεραν μέσα σε ένα μήνα να κάνουν jailbreak το proprietary firmware που φοράει η συσκευή και να κάνουν compile τον PPSSPP για αυτό το firmware

ή

2) Κατάφεραν μέσα σε ένα μήνα να κάνουν jailbreak το όχι-και-τόσο-proprietary firmware που φοράει η συσκευή και στο οποίο τρέχει natively o PPSSPP

Και επειδή είμαι φαν του Occam's Razor, ποντάρω στο δεύτερο: ότι η συσκευή τρέχει Android και επομένως the sky's the limit. Ανυπομονώ να δω το Portal να τρέχει XBOX games μέσω local/cloud streaming.

Στο πρώτο άκουσμα ήμουν και εγώ ενθουσιασμένος. Όταν το ξανασκέφτηκα όμως, meeeeh. Δσυστυχώς το sky is the limit δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Μιλάμε για έναν Snapdragon 680 αν δεν κάνω λάθος και με πολύ μικρή εσωτερική μνήμη. 

Οπότε το πολύ να παίζει μέχρι PSP, λίγο GameCube, και αν, σε emulation. Που και πάλι περιορίζεται πάρα πολύ από την εσωτερική μνήμη. Το να βάλεις εξωτερική μνήμη σε μια φορητή συσκευή, πέρα από micro sd, είναι αστείο και καθόλου πρακτικό.

Και από εκεί και πέρα streaming Xbox , pc σε μια πολύ ωραία οθόνη στα 200 ευρώ. Ε αυτό είναι το limit του.

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

η sony από τι ξέρω τρέχει στα συστήματα της μια custom  έκδοση του freebsd λειτουργικού 

Ισχύει αυτό αλλά επειδή το portal φοράει Snapdragon arm αρχιτεκτονικής δεν νομίζω ότι χρησιμοποιεί freebsd. Για αυτό γίνεται λόγος για Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Στο πρώτο άκουσμα ήμουν και εγώ ενθουσιασμένος. Όταν το ξανασκέφτηκα όμως, meeeeh. Δσυστυχώς το sky is the limit δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Μιλάμε για έναν Snapdragon 680 αν δεν κάνω λάθος και με πολύ μικρή εσωτερική μνήμη. 

Οπότε το πολύ να παίζει μέχρι PSP, λίγο GameCube, και αν, σε emulation. Που και πάλι περιορίζεται πάρα πολύ από την εσωτερική μνήμη. Το να βάλεις εξωτερική μνήμη σε μια φορητή συσκευή, πέρα από micro sd, είναι αστείο και καθόλου πρακτικό.

Και από εκεί και πέρα streaming Xbox , pc σε μια πολύ ωραία οθόνη στα 200 ευρώ. Ε αυτό είναι το limit του.

Ισχύει αυτό αλλά επειδή το portal φοράει Snapdragon arm αρχιτεκτονικής δεν νομίζω ότι χρησιμοποιεί freebsd. Για αυτό γίνεται λόγος για Android.

το linux έχει support απο το 19, δεν ξέρω όμως αν έχει ακολουθήσει και το freebsd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Bourdoulas said:

Δυστυχώς το sky is the limit δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Ναι, υπερβάλλω λίγο.

Πιο πολύ σαν streaming machine το εννοώ. Στα 150-200 ευρώ είναι καλύτερη πρόταση από αυτές που κυκλοφορούν εκεί έξω στο κομμάτι της οθόνης και της εργονομίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, baspav είπε

Χωρίς MicroSD slot δεν έχει πλάκα.

Οπότε limit είναι η εσωτερική μνήμη 😕

Δεν θα μπορούσε άραγε να γίνει χρήση OTG στη θύρα φόρτισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, -WISE- said:

Δεν θα μπορούσε άραγε να γίνει χρήση OTG στη θύρα φόρτισης;

Όλα είναι σχετικά.

Αν μπορείς χάνει λίγο από τη φορητότητά του με ένα στικάκι να κρέμεται. 

Αν μπορείς επίσης παίζει ρόλο αν δίνει ρεύμα η θύρα φόρτισης και πόσο δίνει για να βάλεις στικάκι. Στο playstation mini πχ ήθελες ή powered usb hub ή κάποια συγκεκριμένα usb sticks που είχαν τεσταριστεί από τους "ειδικούς" ή μία μικρούλα επέμβαση στην m/b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάπου είδα (νομίζω reddit) ότι είναι μόνο για ρεύμα η θύρα του portal, δεν έχει τα data δηλαδή. Δεν ξέρω κατά πόσο όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, baspav είπε

Όλα είναι σχετικά.

Αν μπορείς χάνει λίγο από τη φορητότητά του με ένα στικάκι να κρέμεται. 

Αν μπορείς επίσης παίζει ρόλο αν δίνει ρεύμα η θύρα φόρτισης και πόσο δίνει για να βάλεις στικάκι. Στο playstation mini πχ ήθελες ή powered usb hub ή κάποια συγκεκριμένα usb sticks που είχαν τεσταριστεί από τους "ειδικούς" ή μία μικρούλα επέμβαση στην m/b.

Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι ούτε θα το προσέχεις και δεν θα ενοχλεί έτσι όπως είναι δομημένο το Portal.

 

085ad151cac3bd322b6a3bdd1960bb51.jpg_750x750.jpg_.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, -WISE- είπε

Κάτι τέτοιο πιστεύω ότι ούτε θα το προσέχεις και δεν θα ενοχλεί έτσι όπως είναι δομημένο το Portal.

 

085ad151cac3bd322b6a3bdd1960bb51.jpg_750x750.jpg_.webp

Ότι πρέπει για να καταστρέψεις την θύρα σε βάθος χρόνου 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...