Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, dimitrissa είπε

@-WISE- φίλε μου να κάνω άλλη μια ερώτηση . Το ότι όλες οι συσκευές στο σπίτι είναι συνδεδεμένος στα 5ghz πιστεύεις επηρεάζει; Θα ήταν καλύτερο μήπως να αφήσω το portal να τρέχει στα 5ghz και τα κινητά λαπτοπ κλπ στα 2.4; Η δε παίζει ρόλο; 
 

Ευχαριστω και πάλι :)

Θεωρώ ότι δεν έχει σχέση τόσο το σε ποιο δίκτυο είναι η κάθε συσκευή αλλά το πόσο χρησιμοποιείται εκείνη την ώρα. Πχ αν ανεβοκατεβάζεις ή βλέπεις netflix όσο παίζεις, θα επηρεάζει σίγουρα τη εμπειρία στο Portal. Παρόλα αυτά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις δοκιμές. Αν έχεις όρεξη και χρόνο κάντο δοκιμαστικά και πες μας. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 minutes ago, vag.patrick said:

παιζει τον ρολο του ο εξοπλισμος παιδες ομως... Τι ρουτερ εχετε κλπ αν εχετε του παροχου η του 50ρικου απο το εμποριο μην περιμενετε παπαδες... Μπορει να παιζει αλλα καπου καπου να χει ψιλοθεματα. Εγω δεν εχω αντιμετωπισει κατι , αλλα για να πω και την αληθεια ο σκοπος που αγοραστηκε ειναι για να κατσω στο σαλονι που ειναι το 5 και να παιξω γιατι η τηλεοραση ειναι δεσμευμενη απο την γυναικα η το παιδι.

Κοιτα αν ο μεσος χρηστης χρειαζεται ρουτερ των 200 ευρω για να παιξει τοτε καταλαβαινεις οτι υπαρχει θεμα...Παντως το fritz 7590 τον 200+ ευρω δεν του κανει,αντε να δουμε κ με ενα gaming router,αν κ δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως εκει το θεμα αλλα στην υλοποιηση του remote play...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nyne είπε

Κοιτα αν ο μεσος χρηστης χρειαζεται ρουτερ των 200 ευρω για να παιξει τοτε καταλαβαινεις οτι υπαρχει θεμα...Παντως το fritz 7590 τον 200+ ευρω δεν του κανει,αντε να δουμε κ με ενα gaming router,αν κ δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως εκει το θεμα αλλα στην υλοποιηση του remote play...

Ενα asus tuf των 120€ εχω εγω πανω σε ενα fritzbox και παιζει νερο και στην κρεβατοκαμαρα. Τα σωστα τα ασυρματα δικτυα θελουν λεφτα ακομα και για τα βασικα. Π.χ ενα powerline που να μουδωσει φουλ ταχυτητα θελει ενα 100€ σιγουρα. Το  asus παραδειγμα μου δωσε 30% παραπανω 5ghz σημα σε σχεση με ενα xiaomi AX1800.. το οποιο xiaomi ειναι πολυ τιμιο για το 50ρικο που το ειχα παρει αλλα στο 5ghz δεν μπορει να αποδωσει τοσο καλα.

Τεσπα το ζουμι στο portal ειναι οτι η μεριδα ανθρωπων που απευθυνεται ουσιαστικα ειναι πολυ μικρη και αν ειναι περιπτωσεις σαν και μενα αλλα δεν θελουν να διαθεσουν τα εξτρα χρηματα σε δικτυο στο σπιτι ισως να αντιμετωπισουν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλό θα ήταν να δοκιμάσετε να παίξετε στο κινητό/τάμπλετ/PC σας με remote play πριν πάτε στην αγορά του portal. Λίγο πολύ τα ίδια αποτελέσματα θα έχετε όσον αφορά στην εμπειρία χρήσης. Αν, δηλαδή, η δοκιμή με το κινητό έχει lags κολλήματα, τότε τα ίδια αποτελέσματα θα έχετε και με το Portal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να δώσεις 220€ για το portal, 200€ για αλλο router.. εεεε τοτε δίνεις 400€ και παίρνεις ενα μονιτορ και βάζεις επάνω το PS5.. 😁😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vorlon68 είπε

Αν ειναι να δώσεις 220€ για το portal, 200€ για αλλο router.. εεεε τοτε δίνεις 400€ και παίρνεις ενα μονιτορ και βάζεις επάνω το PS5.. 😁😁

Καλά, με τα σάπια ρουτερ που δίνουν πλέον, νομίζω επιβάλλεται πλέον να πάρεις δικό σου να γλυτώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leo066 είπε

Το Fritz που αναφέρθηκε πριν είναι οτιδήποτε άλλο έτος από σάπιο. Αν έχεις Fritz δεν υπάρχει λόγος να βάλεις και κάποιο άλλο ρουτερ 

Τα fritz ειναι πολυ καλα στην διαχειριση της γραμμης κλπ αλλα στο ασυρματο δικτυο και στον ελεγχο του bandwidth εινια λιγο οτι να ναι. δεν μ αρεσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vag.patrick είπε

Τα fritz ειναι πολυ καλα στην διαχειριση της γραμμης κλπ αλλα στο ασυρματο δικτυο και στον ελεγχο του bandwidth εινια λιγο οτι να ναι. δεν μ αρεσε....

Έχω καμία 40αρια συσκευές στο 7530 και δεν είχα ποτέ θέμα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 hours ago, -WISE- said:

Υπάρχει και το άλλο που προτείνουν κάποιοι. Να ρίχνεις την ανάλυση του PS5 στα 1080p όταν παίζεις στο Portal...

5 hours ago, -WISE- said:

Υπάρχει και το άλλο που προτείνουν κάποιοι. Να ρίχνεις την ανάλυση του PS5 στα 1080p όταν παίζεις στο Portal...

Δεν είναι χαζό, βγάζει νόημα. Η Sony τα έχει κάνει ελαφρώς αχταρμά στη διαχείριση του Remote Play.

Για παράδειγμα, το official app για Mac δεν υποστηρίζει HDR, ενώ το Chiaki υποστηρίζει κανονικά και HDR. Θεωρώ ότι όταν η κονσόλα είναι συνδεδεμένη σε 4Κ τηλεόραση διαχειρίζεται το game με 4Κ ανάλυση (που ούτως ή άλλως το δείχνει στην TV σε 4Κ) και το streamάρει σε 1080p. Ενώ αν αφαιρεθεί το καλώδιο ή αν γυρίσει η κονσόλα σε 1080p, τότε και θα το διαχειρίζεται σε 1080p και θα το δείχνει στην ίδια ανάλυση και το streaming ίσως είναι καλύτερο (?) σε αυτή την περίπτωση.

Μεσοβέζικη λύση, αλλά τουλάχιστον μπορεί να δουλεύει για την ώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το θέμα είναι να το πιάνεις κ αν παιζεις,άμα είναι να σπάω τα μη πω ,να αλλάζω ανάλυση στο ps5 να κάνω ένα σωρό κόλπα κ μετά άμα θέλω πάλι να αλλάξω την ανάλυση για να παίξω στη τηλεόραση κτλ Ε εντάξει.Αμα ήμουν 20 χρόνων οκ θα τα έκανα όσο μεγαλώνεις θες απλά να παίζει χωρίς κόλπα.Ας ελπίσουμε ότι θα ρολαρει κάποιο update η sony και θα ισιωσει η κατάσταση.Αν και επειδή τη ξέρουμε μάλλον θα αργήσει κ ας ελπίζουμε να έρθει κάποιο update,γιατί αλλιώς καλά κρασιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nyne είπε

Παιδιά το θέμα είναι να το πιάνεις κ αν παιζεις,άμα είναι να σπάω τα μη πω ,να αλλάζω ανάλυση στο ps5 να κάνω ένα σωρό κόλπα κ μετά άμα θέλω πάλι να αλλάξω την ανάλυση για να παίξω στη τηλεόραση κτλ Ε εντάξει.Αμα ήμουν 20 χρόνων οκ θα τα έκανα όσο μεγαλώνεις θες απλά να παίζει χωρίς κόλπα.Ας ελπίσουμε ότι θα ρολαρει κάποιο update η sony και θα ισιωσει η κατάσταση.Αν και επειδή τη ξέρουμε μάλλον θα αργήσει κ ας ελπίζουμε να έρθει κάποιο update,γιατί αλλιώς καλά κρασιά.

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι (όπως και εγώ) δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Με router της Cosmote, ούτε καλώδια βγάζω, ούτε τίποτα. 

Όλα τρέχουν νεράκι εκτός του FIFA 23 όπως γράφω και πιο πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, vag.patrick said:

Ενα asus tuf των 120€ εχω εγω πανω σε ενα fritzbox και παιζει νερο και στην κρεβατοκαμαρα. Τα σωστα τα ασυρματα δικτυα θελουν λεφτα ακομα και για τα βασικα. Π.χ ενα powerline που να μουδωσει φουλ ταχυτητα θελει ενα 100€ σιγουρα. Το  asus παραδειγμα μου δωσε 30% παραπανω 5ghz σημα σε σχεση με ενα xiaomi AX1800.. το οποιο xiaomi ειναι πολυ τιμιο για το 50ρικο που το ειχα παρει αλλα στο 5ghz δεν μπορει να αποδωσει τοσο καλα.

Τεσπα το ζουμι στο portal ειναι οτι η μεριδα ανθρωπων που απευθυνεται ουσιαστικα ειναι πολυ μικρη και αν ειναι περιπτωσεις σαν και μενα αλλα δεν θελουν να διαθεσουν τα εξτρα χρηματα σε δικτυο στο σπιτι ισως να αντιμετωπισουν προβλημα.

Φίλε μου συγνώμη αλλά δεν έχω ρούτερ τον 50€ έχω των 240,δεν είχα πρόβλημα ποτέ ..Τώρα ως καταναλωτής το να πρέπει να πάρω άλλο router και να δώσω πχ 200 όπως το asus που θέλω να πάρω Ε καλά...Κ αν το πάρω κ πάλι δεν παίζει καλά τι κάνουμε ?Επίσης ας έδινε κάποια specs να έλεγε παίζει με quad core gaming router μπλα μπλα μπλα.Δεν είναι τυχαίο που σε όλα τα review οι περισσότεροι λένε για προβλήματα ,οκ το καταλάβαμε κ ξέραμε ότι ειναι τζόγος λόγω της υλοποίησης,αλλά εδώ φαίνεται ότι είναι γενικά προβληματική η κατάσταση...

5 minutes ago, -WISE- said:

Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι (όπως και εγώ) δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Με router της Cosmote, ούτε καλώδια βγάζω, ούτε τίποτα. 

Όλα τρέχουν νεράκι εκτός του FIFA 23 όπως γράφω και πιο πάνω. 

Μπράβο και να το χαίρεσαι όμως στα περισσότερα review βλέπω ότι λένε για προβλήματα,μακάρι να έχω πέσει εγώ στη περίπτωση αλλά δεν το πιστεύω...Πιθανά θα πάρω ένα (ακομα)πολύ καλό ρούτερ κ θα δοκιμάσω εκ νέου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nyne είπε

Φίλε μου συγνώμη αλλά δεν έχω ρούτερ τον 50€ έχω των 240,δεν είχα πρόβλημα ποτέ ..Τώρα ως καταναλωτής το να πρέπει να πάρω άλλο router και να δώσω πχ 200 όπως το asus που θέλω να πάρω Ε καλά...Κ αν το πάρω κ πάλι δεν παίζει καλά τι κάνουμε ?Επίσης ας έδινε κάποια specs να έλεγε παίζει με quad core gaming router μπλα μπλα μπλα.Δεν είναι τυχαίο που σε όλα τα review οι περισσότεροι λένε για προβλήματα ,οκ το καταλάβαμε κ ξέραμε ότι ειναι τζόγος λόγω της υλοποίησης,αλλά εδώ φαίνεται ότι είναι γενικά προβληματική η κατάσταση...

Μπράβο και να το χαίρεσαι όμως στα περισσότερα review βλέπω ότι λένε για προβλήματα,μακάρι να έχω πέσει εγώ στη περίπτωση αλλά δεν το πιστεύω...Πιθανά θα πάρω ένα (ακομα)πολύ καλό ρούτερ κ θα δοκιμάσω εκ νέου...

Φαντάζομαι ότι μόνο δοκιμές μπορείς να κάνεις. 

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και πριν αρχίσω να χαλάω έξτρα χρήματα, θα έπαιρνα το portal και θα πήγαινα σε κάποιον φίλο με καλή σύνδεση και ps5. Στην χειρότερη θα πήγαινα σε φίλο,  γονιό, συγγενή αν δεν υπήρχε κάποιος με PS5 και θα έπαιρνα μαζί μου και την κονσόλα μου για δοκιμές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες καλή σύνδεση τι εννοείς?Πιθανά να είναι κ θέμα παρεμβολών,έχω 3 wifi από γείτονες κοντά και φυσικά αρκετά μακρύτερα.Κοιτα έχω router καλό μόνο ως access point αλλά οκ να δεχθώ ότι δεν είναι gaming ρούτερ,έτσι κ αλλιώς λέω να αναβαθμίσω το ασύρματο γιατί έχω οπτική κ όταν πάω σε ταχύτητα 1gbps θα χρειαστώ να έχει πόρτα wan 2.5 για να μπορώ να εκμεταλλεύομαι ασύρματα όλη τη ταχύτητα.Οταν το πάρω θα σας πω τα αποτελέσματα,επίσης μπορεί αυτό που εσείς θεωρείτε φυσιολογικό ως ποιότητα εμένα να με χαλάει λόγω ευαισθησίας στα fps στο lag κτλ .Δηλαδή πλέον δεν έχω διακοπές αλλά η εμπειρία παίζει από καλή σε μέτρια,όχι στην εικόνα αλλά στη ταχύτητα των fps και πιθανά στο frame pacing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...