Προς το περιεχόμενο

PS5 Portal


dimitrissa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 19/01/2024 at 12:30, music_lover said:

Αυτό με το HDMI μου φαίνεται εντελώς "χαζό", μετά συγχωρήσεως 😆

 

On 19/01/2024 at 13:00, -WISE- said:

Υπάρχει και το άλλο που προτείνουν κάποιοι. Να ρίχνεις την ανάλυση του PS5 στα 1080p όταν παίζεις στο Portal...

 

On 19/01/2024 at 18:16, Malthador said:

Δεν είναι χαζό, βγάζει νόημα. Η Sony τα έχει κάνει ελαφρώς αχταρμά στη διαχείριση του Remote Play.

Για παράδειγμα, το official app για Mac δεν υποστηρίζει HDR, ενώ το Chiaki υποστηρίζει κανονικά και HDR. Θεωρώ ότι όταν η κονσόλα είναι συνδεδεμένη σε 4Κ τηλεόραση διαχειρίζεται το game με 4Κ ανάλυση (που ούτως ή άλλως το δείχνει στην TV σε 4Κ) και το streamάρει σε 1080p. Ενώ αν αφαιρεθεί το καλώδιο ή αν γυρίσει η κονσόλα σε 1080p, τότε και θα το διαχειρίζεται σε 1080p και θα το δείχνει στην ίδια ανάλυση και το streaming ίσως είναι καλύτερο (?) σε αυτή την περίπτωση.

Μεσοβέζικη λύση, αλλά τουλάχιστον μπορεί να δουλεύει για την ώρα. 

ούτε μισό στο δισεκατομμύριο. αν οι μηχανικοί του PS5 για να στριμάρουν σε συσκευή 1080p content το κάνουνε render σε 4Κ επειδή είναι συνδεδεμένο το PS5 σε 4Κ TV (ή επειδή οι ρυθμίσεις για το output του HDMI είναι 4Κ) τότε πρέπει να απολυθούν χθες και να πάνε ταμείο ανεργείας. οι συμβουλές αυτές είναι από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν μισή οκά απο τεχνολογία, συνήθως πιτσιρίκια που ξέρουν 5 πράγματα εμπειρικά και μπερδεύουν το βασικό principle του causation vs correlation. θα σκάλισαν την ρύθμιση, θα έτυχε να παίξει για λίγο καλύτερα (ή και placebo) και μπερδεύτηκαν.

 

1*8j7U89RK1SgopIGET0mSFA.png.6676a922c805885571e4205cbce3887b.pngeknbn2b019v71.png.webp.21b7308164ffe7cdbdf5247d5b3de41f.webp 

 

ούτε εγκαύματα παθαίνουμε επειδή τρώμε παγωτό ούτε η στέγη λύγισε επειδή έκατσε εκεί η γάτα

κάτι δεν πάει καλά στο wireless LAN τους όταν παίζουν σπίτι τους ή στο upload του σπιτιού / download του portal οταν παιζουν εκτος σπιτιου. δεν υπάρχει άλλη αιτία

αυτές τις μέρες επειδή είμαι άρρωστος κοιμάμαι σε ένα απομακρυσμένο σχετικά δωμάτιοαπό τα access points του σπιτιου και η ποιότητα είναι υποδεέστερη. όποτε ερχόταν η γυναίκα μου να μου πει κάτι και έμπαινε μπροστά στην κάσα της ανοιχτής πόρτας είχα και choppy playback. παω στο reddit να γράψω "όταν παίζετε στο portal μην αφήνετε την γυναίκα σας να σας μιλάει"

Επεξ/σία από Snolly
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Snolly είπε

 

 

ούτε μισό στο δισεκατομμύριο. αν οι μηχανικοί του PS5 για να στριμάρουν σε συσκευή 1080p content το κάνουνε render σε 4Κ επειδή είναι συνδεδεμένο το PS5 σε 4Κ TV (ή επειδή οι ρυθμίσεις για το output του HDMI είναι 4Κ) τότε πρέπει να απολυθούν χθες και να πάνε ταμείο ανεργείας. οι συμβουλές αυτές είναι από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν μισή οκά απο τεχνολογία, συνήθως πιτσιρίκια που ξέρουν 5 πράγματα εμπειρικά και μπερδεύουν το βασικό principle του causation vs correlation. θα σκάλισαν την ρύθμιση, θα έτυχε να παίξει για λίγο καλύτερα (ή και placebo) και μπερδεύτηκαν.

 

1*8j7U89RK1SgopIGET0mSFA.png.6676a922c805885571e4205cbce3887b.pngeknbn2b019v71.png.webp.21b7308164ffe7cdbdf5247d5b3de41f.webp 

 

ούτε εγκαύματα παθαίνουμε επειδή τρώμε παγωτό ούτε η στέγη λύγισε επειδή έκατσε εκεί η γάτα

κάτι δεν πάει καλά στο wireless LAN τους όταν παίζουν σπίτι τους ή στο upload του σπιτιού / download του portal οταν παιζουν εκτος σπιτιου. δεν υπάρχει άλλη αιτία

αυτές τις μέρες επειδή είμαι άρρωστος κοιμάμαι σε ένα απομακρυσμένο σχετικά δωμάτιοαπό τα access points του σπιτιου και η ποιότητα είναι υποδεέστερη. όποτε ερχόταν η γυναίκα μου να μου πει κάτι και έμπαινε μπροστά στην κάσα της ανοιχτής πόρτας είχα και choppy playback. παω στο reddit να γράψω "όταν παίζετε στο portal μην αφήνετε την γυναίκα σας να σας μιλάει"

😂😂😂 Απίθανη ανάλυση !!! 
 

Εγω μετά από 3 μέρες χρήσης και με το ps5 συνδεδεμένο πλέον μέσω Ethernet και το router στα 5ghz δεν κολλάει καθόλου, η αναλυση δε πέφτει ποτέ αλλά τα fps δεν είναι ποτέ σταθερά στα 60fps. Συνεχώς έχει drops αλλά οκ παίζεις πολύ άνετα πλέον.

Η συνδεση μου 300αρα οπτικη ίνα , ενώ ολες οι συσκευες και μάλιστα ασύρματα πιάνουν 300 download και 30 upload , δε ξέρω γιατί αλλά το download του ps5 παίζει στα 300 ενώ το upload μόνο στα 10! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Snolly said:

ούτε μισό στο δισεκατομμύριο. αν οι μηχανικοί του PS5 για να στριμάρουν σε συσκευή 1080p content το κάνουνε render σε 4Κ επειδή είναι συνδεδεμένο το PS5 σε 4Κ TV (ή επειδή οι ρυθμίσεις για το output του HDMI είναι 4Κ) τότε πρέπει να απολυθούν χθες και να πάνε ταμείο ανεργείας.

Ξαναλέω: δεν ξέρω πως δουλεύει το Portal, καθώς δεν έχω Portal. Ωστόσο, τόσο στο official app, όσο και στο chiaki, η κονσόλα εξακολουθεί και δίνει output σε 4K, ενώ streamάρει μέσω remote play. Είναι δεδομένο αυτό, το τσέκαρα ξανά τώρα. Δοκίμασέ το και μόνος σου και δες, μπες σε ένα γκέιμ και μετά ξεκίνα να παίζεις μέσω remote play, θα δεις ότι το PS5 σου θα συνεχίσει να παίζει στην τηλεόραση στην ίδια ανάλυση, δεν θα την κατεβάσει σε 1080p.

Εμένα προσωπικά, δεν με έχει επηρεάσει στο ελάχιστο το συγκεκριμένο πράγμα. Έχω τις κονσόλες μου συνδεδεμένες με καλώδιο στο μούφα router της Vodafone και streamάρουν άψογα σε 5Ghz band. Μπορεί σε κάποια άλλα setups να μην λειτουργεί καλά ωστόσο.

1 hour ago, Snolly said:

κάτι δεν πάει καλά στο wireless LAN τους όταν παίζουν σπίτι τους ή στο upload του σπιτιού / download του portal οταν παιζουν εκτος σπιτιου. δεν υπάρχει άλλη αιτία

Να το λέει κάποιος στο ινσόμνια ή στο ρέντιτ, να το δεχθώ. Να το λέει ο Hawker όμως που έδωσα παραπίσω, που έχει 1,8m subs και παίζει να έχει καλύτερη σύνδεση από οποιονδήποτε στην Ελλάδα, τότε μάλλον δεν παίζει κάτι με το setup του ή το upload του και κάποια άλλη αιτία φαίνεται να υπάρχει. Eκτός κι αν έχει πάρει πακέτο από την MS (?) για να θάψει την συσκευή, που μου φαίνεται λίγο δύσκολο, αλλά δεν το αποκλείω κιόλας.

Καλά εντωμεταξύ το εξωφρενικό να παίζουν άψογα κάποια γκέιμς, ενώ κάποια άλλα απαίσια, δεν το έχω συναντήσει ποτέ μου ως τώρα, σε όσους τρόπους κι αν έχω δοκιμάσει να streamάρω. Ή μου έπαιζαν όλα χάλια (και χρειάζονταν φτιάξιμο οι ρυθμίσεις του H/W) ή όλα άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ασύρματα έγω το έχω ξαναγράψει οτι το mesh network ειναι μονόδρομος για να έχεις ονομαστικές ταχύτητες στις συνδεδεμένες συσκευές σου. Δεν πα να πάρεις τα και καλά  gaming router που ειναι μια μλκ και μισή πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις. Εγώ προσωπικά  έγω ένα πολύ καλό draytek για ρούτερ και πάνω του έχω συνδέσει και ένα mesh που δίνει σήμα μετά σε άλλες δύο συνδεδεμένες mesh συσκευές με από εκεί ps5, xbox, server, nitnendo να συνδέονται πάνω τους με ethernet 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλήρης απογοήτευση so far... με το ipad + dualsense έπαιζα με ελάχιστα έως καθόλου framedrops σε 1080p.

Με το PS portal στα ίδια games, στο ίδιο σημείο μέσα στο σπίτι, έφτασα σε κάποια games να μην διαβάζεται ούτε το font στους διαλόγους λόγω του downscaling. Μπορεί να έφτασε και 240p ανάλυση σε κάποια σημεία...

To PS5 ειναι σχεδόν αδύνατον να ειναι συνδεδεμένο ενσύρματα πάνω στο router -λόγω setup- (και ναι, γνωρίζω οτι το best practice ειναι wired connection @ PS5), αλλά είχα κάνει τόσες δοκιμές με διαφορετικές συσκευές και το remote-play έπαιζε απροβλημάτιστα...


 

Επεξ/σία από Kapws
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kapws είπε

Πλήρης απογοήτευση so far... με το ipad + dualsense έπαιζα με ελάχιστα έως καθόλου framedrops σε 1080p.

Με το PS portal στα ίδια games, στο ίδιο σημείο μέσα στο σπίτι, έφτασα σε κάποια games να μην διαβάζετε ούτε το font στους διαλόγους λόγω του downscaling. Μπορεί να έφτασε και 240p ανάλυση σε κάποια σημεία...

To PS5 ειναι σχεδόν αδύνατον να ειναι συνδεδεμένο ενσύρματα πάνω στο router -λόγω setup- (και ναι, γνωρίζω οτι το best practice ειναι wired connection @ PS5), αλλά είχα κάνει τόσες δοκιμές με διαφορετικές συσκευές και το remote-play έπαιζε απροβλημάτιστα...


 

Συνδεσε το ps5 με το Ethernet απλά για δοκιμή. Δηλαδή φέρε τη κονσόλα δίπλα στο router και συνδεσε την με καλώδιο δίχως να έχεις συνδέσει κάποιο hdmi. Μόνο τροφοδοτικό και Ethernet. Απλά και μόνο για να δεις πως παίζει με αυτή τη συνθήκη και εάν ευθύνεται μόνο η ασύρματη συνδεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, Malthador said:

Ωστόσο, τόσο στο official app, όσο και στο chiaki, η κονσόλα εξακολουθεί και δίνει output σε 4K, ενώ streamάρει μέσω remote play.

ρε συ μιλαμε για να παιζεις χωρις να βλεπει καποιος τι παιζεις στην tv. προφανως αν θα βλεπεις και στην tv το output θα ειναι 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update.

Fritzbox 7530 --> Tuf AX 3000 για το routing Λογω καλυτερου management. Καλωδιο το ps5 στα 5ghz το Portal. Δοκιμασα τα εξης:

Rocket league : Δεν παιζεται λογω μικρο αλλα ειναι θεμα input latency. Εμπειρια χρησης 6/10

Jedi Survivor : Εχω βγάλει 3 chapter στο portal κυριως στο σαλονι και wc. Εμπειρια 8/10

Kena : Προχωρησα περίπου κανα 2ωρο το gameplay , για οσους ξερουν πηρα την μασκα και παω στον αδερφο. Εμπειρια 8/10

Τekken 8 Demo : Ολος παραδοξως δεν ειχα κανενα θεμα ισως λογω της απουσιας του online . Εμπειρια 8/10

*Η βαθμολογια εμπειριας μπαινει απο εμενα ως εμπειρια χρησης με την λογικη οτι ξερω τι αγορασα και τι περιμενα. Ψιλα κολληματακια υπηρξαν σε περιοχες που επρεπε να φορτωσει και το ιδιο το παιχνιδι καποιο μερος. Σημερα θα δοκιμασω το Plague tale να δω και εκει τι παιζει. 

Ολη η εμπειρια με εψησε για καποιο λογο να δω καποιο pc handheld...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα, αρκετά ικανοποιημένος από το portal, τρέχει άψογα όσο βρίσκομαι κοντά στο router (τυπικό cosmote) με 5 συσκευές στα 2.4ghz, 2 συσκευές στα 5ghz και την κονσόλα συνδεδεμένη με ethernet. Σκέφτομαι για αγορά το tplink deco mesh wifi ώστε να μπορεί να δουλέψει και στο υπνοδωμάτιο μιας και αν απομακρυνθω από το router η κατάσταση δεν παλεύεται, πιστεύετε θα κάνει δουλειά ή θα υπάρχει έξτρα lag και θα πάνε χαμένα τα χρήματα. 

 

Update: Δοκιμάστηκε με το tp link και πλέον τρέχει αξιόπιστα και στο υπνοδωμάτιο χωρίς έξτρα delays ή κάτι τέτοιο. 

Επεξ/σία από giwrgosd21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giwrgosd21 είπε

Καλησπέρα και από μένα, αρκετά ικανοποιημένος από το portal, τρέχει άψογα όσο βρίσκομαι κοντά στο router (τυπικό cosmote) με 5 συσκευές στα 2.4ghz, 2 συσκευές στα 5ghz και την κονσόλα συνδεδεμένη με ethernet. Σκέφτομαι για αγορά το tplink deco mesh wifi ώστε να μπορεί να δουλέψει και στο υπνοδωμάτιο μιας και αν απομακρυνθω από το router η κατάσταση δεν παλεύεται, πιστεύετε θα κάνει δουλειά ή θα υπάρχει έξτρα lag και θα πάνε χαμένα τα χρήματα. 

 

9 λεπτά πριν, nyne είπε

Πηρα το tuf ax6000,παιζει σχετικα καλα,θα επανελθω μετα απο εκτεταμενες δοκιμες...

Γενικά αν το πρόβλημα είναι η εμβέλεια, μπορείτε να δείτε και την λύση με mesh network με τα tp link που είχα πάρει και εγώ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ το download του ps5 είναι στα 300mbps , το upload είναι στα περίπου 6-10 ανάλογα. Η σύνδεση 300αρα οπτική ίνα και το ps5 συνδεδεμένο με καλώδιο στο router. 
 

Το κινητό μου ασύρματα πιάνει 300/30 🤔🤔🤔

IMG_4992.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κάνει σε όλους μας.Σε μια δοκιμή πάντως που έκανα νωρίς το πρωί μου έδειξε οντως το σωστό upload.Τις υπολοιπες ώρες για κάποιο λόγω βάζει cap...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2024 στις 3:31 ΜΜ, nyne είπε

Πηρα το tuf ax6000,παιζει σχετικα καλα,θα επανελθω μετα απο εκτεταμενες δοκιμες...

Πιστευω να μην σε εχω παρει στον λαιμο μου φιλε μου, παντως οσο παιζω εγω ειμαι ευχαριστημενος.  Ιδανικα θα μουν ευχαριστημενος με ενα 3o δωματιο στο σπιτι να τα εχω ολα καρφωμενα εκει αλλα δεν παιζει η φαση XD και ετσι στην δικη μου περιπτωση το portal εκατσε λουκουμι ΟΜΩΣ  αν ηταν unplayable θα επαιρνε το μπουλο επι τοπου και επισης αν ειχα τα οποιαδηποτε θεματα , θα τα ανεφερα. Μεχρι στιγμης για την δικη μου μοναδικη περιπτωση ειμαι αρκετα ικανοποιημενος , σε σημειο που ζαχαρωνω Steamdeck κλπ και επισης και κλεινω εδω , γυρισε πισω η επιθυμια για να παιξω στο switch. Αυτα απο μενα , καλη εβδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...