Προς το περιεχόμενο

Poor Things [2023]


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, paredwse είπε

 

 

Δεν έγραψα κάτι τέτοιο. Αλλά από τη στιγμή που

α) δεν σου αρέσει ο Λάνθιμος γενικώς και

β) δεν έχεις δει την ταινία για την ανοίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα,

δεν αντιλαμβάνομαι τη χρησιμότητα ή την αξία του μηνύματός σου.

Εσύ μπαίνεις σε κ άθε topic που ΔΕΝ σου αρέσει κάτι, για να ανακοινώσεις ότι δεν σου αρέσει; Γιατί; 

Unknown-2.jpg

Αν την είχα δει την ταινία,επιτρέπεται να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου;Ή μόνο θετικά σχόλια επιτρέπονται;

Σε αλλα θέματα όπου σχολιάζονται ταινίες,υπάρχουν τα πάντα από σχόλια,για το τρειλερ,το σκηνοθέτη,για άλλες δουλειές των ηθοποιών,και και και.Βλεπε Maverick,Indiana Jones κλπ.Εκει κανένα πρόβλημα.Εδω μην εκφράσουμε αρνητική άποψη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει την συγκεκριμένη ακόμα, μου άρεσε το The Favourite αρκετά, το The Killing of a Sacred Deer λιγότερο και ο Κυνόδοντας είναι μία από τις μεγαλύτερες ΜΑΛ@ΚΙΕΣ που έχω δει ποτέ μου. 

Over and Out. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, jmmys είπε

Αν την είχα δει την ταινία,επιτρέπεται να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου;Ή μόνο θετικά σχόλια επιτρέπονται;

Σε αλλα θέματα όπου σχολιάζονται ταινίες,υπάρχουν τα πάντα από σχόλια,για το τρειλερ,το σκηνοθέτη,για άλλες δουλειές των ηθοποιών,και και και.Βλεπε Maverick,Indiana Jones κλπ.Εκει κανένα πρόβλημα.Εδω μην εκφράσουμε αρνητική άποψη.

Καλά χαλάρωσε βρε!

Είναι σα να γράψει κάποιος "αυτά τα πατατάκια είναι αηδία, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει γιατί δεν μου άρεσε η συσκευασία τους..." 😛 

Το να μη σου αρέσει ένας σκηνοθέτης ή ένα συγκεκριμένο στυλ ταινιών είναι απολύτως κατανοητό! Σκέψου πως εγώ αρνούμαι να δω έστω και ένα καρέ από το Game of Thrones... Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μπουκάρω στο σχετικό topic γράφοντας πως είναι αηδία... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, billdanos said:

Σκέψου πως εγώ αρνούμαι να δω έστω και ένα καρέ από το Game of Thrones... Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μπουκάρω στο σχετικό topic γράφοντας πως είναι αηδία... :) 

Εάν μπεις στο topic για την τελευταία σεζόν, δεν πειράζει που δεν το έχεις δει, μπουκαρε και γραφτο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paredwse είπε

 

β) δεν έχεις δει την ταινία για την ανοίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα,

Unknown-2.jpg

Που να μπεις στο τοπικ της Φόνισσας που ο άλλος κάνει κριτική (η οποία δεν έχει σχέση με τη ταινία) και στο τέλος καταλήγει να γράψει ότι δεν είδε τη ταινία!!!!!

Νομίζω ότι είναι σημείο των καιρών η αρνητική ή θετική κριτική χωρίς να ξέρεις περί τίνος πρόκειται απλά για να παει καποιος με τη μόδα.

Όσο για εμένα, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν η ταινία μου άρεσε πραγματικά. Το σίγουρο είναι ότι γέλασα πολύ και γενικά ήταν ένα ευχάριστο 2ωρο. Αν θα έπρεπε να πω με 2 λέξεις τι ήταν το poor things θα το ονόμασα απενεχοποιηση του σεξ και της δηθενιας που μας έχει φάει για τη γυναίκα αντικείμενο του σεξ κτλ. Πολύ χρώμα, πολύ ειρωνικο χιούμορ. Επίσης καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ο εν λόγω σκηνοθέτης προτιμάει τη συγκεκριμένη ηθοποιό να πρωταγωνιστεί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
57 minutes ago, pontez2 said:

Που να μπεις στο τοπικ της Φόνισσας που ο άλλος κάνει κριτική (η οποία δεν έχει σχέση με τη ταινία) και στο τέλος καταλήγει να γράψει ότι δεν είδε τη ταινία!!!!!

Νομίζω ότι είναι σημείο των καιρών η αρνητική ή θετική κριτική χωρίς να ξέρεις περί τίνος πρόκειται απλά για να παει καποιος με τη μόδα.

[...]

Συμφωνώ, είναι σημείο των καιρών να έχουμε άποψη για ΟΛΑ. Είτε ξέρουμε είτε όχι, είτε γνωρίζουμε για τι μιλάμε είτε όχι - κυρίως όταν ΔΕΝ ξέρουμε, όταν ΔΕΝ γνωρίζουμε. 

Πάρε και μια εκπληκτική "κριτική" στο ίδιο πνεύμα, όπου ο τύπος παραδέχεται ανοιχτά ότι δεν έχει δει τίποτα από Λάνθιμο αλλά έχει άποψη... 

58 minutes ago, pontez2 said:

[...]

Όσο για εμένα, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν η ταινία μου άρεσε πραγματικά. Το σίγουρο είναι ότι γέλασα πολύ και γενικά ήταν ένα ευχάριστο 2ωρο. Αν θα έπρεπε να πω με 2 λέξεις τι ήταν το poor things θα το ονόμασα απενεχοποιηση του σεξ και της δηθενιας που μας έχει φάει για τη γυναίκα αντικείμενο του σεξ κτλ. Πολύ χρώμα, πολύ ειρωνικο χιούμορ. Επίσης καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ο εν λόγω σκηνοθέτης προτιμάει τη συγκεκριμένη ηθοποιό να πρωταγωνιστεί.

Έχω δει την ταινία και ακόμη επεξεργάζομαι τα συναισθήματα μου για αυτήν. Σίγουρα δεν είναι κάτι απλό ή εύπεπτο - και γι'αυτό μου αρέσει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paredwse είπε

Συμφωνώ, είναι σημείο των καιρών να έχουμε άποψη για ΟΛΑ. Είτε ξέρουμε είτε όχι, είτε γνωρίζουμε για τι μιλάμε είτε όχι - κυρίως όταν ΔΕΝ ξέρουμε, όταν ΔΕΝ γνωρίζουμε. 

Πάρε και μια εκπληκτική "κριτική" στο ίδιο πνεύμα, όπου ο τύπος παραδέχεται ανοιχτά ότι δεν έχει δει τίποτα από Λάνθιμο αλλά έχει άποψη... 

Έχω δει την ταινία και ακόμη επεξεργάζομαι τα συναισθήματα μου για αυτήν. Σίγουρα δεν είναι κάτι απλό ή εύπεπτο - και γι'αυτό μου αρέσει. 

Εγώ αφού διάβασα το άρθρο:

Homer Today GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, paredwse είπε

Συμφωνώ, είναι σημείο των καιρών να έχουμε άποψη για ΟΛΑ. Είτε ξέρουμε είτε όχι, είτε γνωρίζουμε για τι μιλάμε είτε όχι - κυρίως όταν ΔΕΝ ξέρουμε, όταν ΔΕΝ γνωρίζουμε. 

Το συγκεκριμένο θέμα αφορά μια ταινία,όχι κάποιο επιστημονικό θέμα.

Δεν χρειάζεται να εχεις ειδικές γνώσεις για να δεις μια ταινία,ώστε να εχεις άποψη για το αν σου άρεσε ή όχι.

Το σημείο των καιρών είναι ότι όποιος έχει άλλη άποψη από αυτή που πρέπει βάση κάποιων να έχει,τότε δεν πρέπει να μιλάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Το συγκεκριμένο θέμα αφορά μια ταινία,όχι κάποιο επιστημονικό θέμα.

Δεν χρειάζεται να εχεις ειδικές γνώσεις για να δεις μια ταινία,ώστε να εχεις άποψη για το αν σου άρεσε ή όχι.

Το σημείο των καιρών είναι ότι όποιος έχει άλλη άποψη από αυτή που πρέπει βάση κάποιων να έχει,τότε δεν πρέπει να μιλάει.

 

Μήπως να ξεκινήσουμε από τα βασικά? πχ να έχεις δει πρώτα την ταινία και μετά να πεις την οποιαδήποτε άποψη… 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 hours ago, jmmys said:

Αν την είχα δει την ταινία,επιτρέπεται να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου;Ή μόνο θετικά σχόλια επιτρέπονται;

Σε αλλα θέματα όπου σχολιάζονται ταινίες,υπάρχουν τα πάντα από σχόλια,για το τρειλερ,το σκηνοθέτη,για άλλες δουλειές των ηθοποιών,και και και.Βλεπε Maverick,Indiana Jones κλπ.Εκει κανένα πρόβλημα.Εδω μην εκφράσουμε αρνητική άποψη.

 

1 hour ago, jmmys said:

Το συγκεκριμένο θέμα αφορά μια ταινία,όχι κάποιο επιστημονικό θέμα.

Δεν χρειάζεται να εχεις ειδικές γνώσεις για να δεις μια ταινία,ώστε να εχεις άποψη για το αν σου άρεσε ή όχι.

Το σημείο των καιρών είναι ότι όποιος έχει άλλη άποψη από αυτή που πρέπει βάση κάποιων να έχει,τότε δεν πρέπει να μιλάει.

 

Επειδή είναι προφανές ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται. 

Κανείς δεν λέει να μην έχεις άποψη, ίδια με τη δικιά μου ή διαφορετική με τη δικιά μου, είναι αδιάφορο.
Κανείς δεν σου απαγόρευσε να έχεις άποψη - αν δεις, τα μηνύματα σου είναι ακόμη δημοσιευμένα, δεν στα αφαίρεσε κανείς.

Αλλά υπάρχει ένα αρχικό πρόβλημα: Μπαίνεις να σχολιάσεις μια ταινία, την οποία ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ. Δεν χρειάζεται όντως επιστημονικές γνώσεις, δεν χρειάζεται ειδικές γνώσεις. Χρειάζεται να ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ την ταινία για να την σχολιάσεις. 

Και μάλιστα μπαίνεις να σχολιάσεις μια ταινία ενός σκηνοθέτη που ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ και την ταινία που πας να σχολιάσεις ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ.

Τώρα είναι κατανοητό; :) 

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jmmys είπε

Το συγκεκριμένο θέμα αφορά μια ταινία,όχι κάποιο επιστημονικό θέμα.

Δεν χρειάζεται να εχεις ειδικές γνώσεις για να δεις μια ταινία,ώστε να εχεις άποψη για το αν σου άρεσε ή όχι.

Το σημείο των καιρών είναι ότι όποιος έχει άλλη άποψη από αυτή που πρέπει βάση κάποιων να έχει,τότε δεν πρέπει να μιλάει.

 

Συμφωνώ. Ταινία ειναι. Και για να την κρινεις πρέπει να έχεις κάνει το απλό. Να την έχεις δει.  (επειδη αναφέρεις το indiana jones, και εκει υπήρξε κουβέντα με άτομα που δεν ειχαν δει τη ταινία και την έκριναν αρνητικά -ή και θετικά, δε το ξέρω- )

Παιδιά, δε μπορω να πιστέψω οτι έχει γινει μοδα αυτη η ιστορία.

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος πάντων.Οκ λαθος μου.Κατανοητό.

Απλά μου έκανε εντύπωση ότι για οποιαδήποτε άλλη ταινία,οπου θα σχολίαζαν αρνητικά το τρέιλερ,την υπόθεση,το στυλ της ταινιας,τις προηγούμενες δουλειές του σκηνοθέτη,δηλαδή συζήτηση απλή,χωρίς να την έχουν δει,τέτοια αντίδραση δεν νομίζω να υπήρχε.
Την καλημέρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...