Προς το περιεχόμενο

FROG - UNLIMITED DATA , 120€ για ένα χρόνο μόνο στα μαγαζιά frog


blade_runner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, txcellas said:

Φίλε αλήθεια δεν κατάλαβα τίποτα από ότι του λες αλλά φαίνεται να ξέρεις τι λες!

Αν δεις σχεδόν ότι γράφω έχει σχολιαστεί και νωρίτερα.

N78 είναι η γρήγορη band του 5G στη χώρα μας.

92db είναι ένα πολύ καλό σήμα για την απόσταση των 2.5km, δείχνει ότι αλλά πράγματα είναι πιο σημαντικά από την απόσταση και ότι αν δεν δοκιμάσει κάποιος με καλό εξοπλισμό δεν μπορεί να ξέρει τι ταχύτητα θα πιάσει άσχετα από το πόσο κοντά είναι στην κεραία.

Primary B7 σημαίνει ότι το βασικό band που χρησιμοποιεί το router μου για να ξεκινήσει τη σύνδεση είναι το B7 που είναι σχετικά γρήγορο και ότι παρά την απόσταση δεν χρειάζομαι τα αργά bands, στην πραγματικότητα όταν τα ενεργοποιήσω πάρει πιο αργά.

2xB7 + 2xB3 είναι οι 4 συνδέσεις που κάνει σε 4G (LTE) το router ταυτόχρονα με τη N78 (5G). Οι 3 λέγονται CA και η μία primary. Θα μπορούσα να βάλω και άλλες ταυτόχρονα αλλά αντί να προσθέτουν αφαιρούν στην περίπτωση μου.

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση πες μου γιατί δεν κάθομαι να γράφω για να δείξω ότι το κατέχω, πράγμα που δεν ισχύει γιατί δεν το έχω σπουδάσει και οι γνώσεις μου είναι επιφανειακές και εμπειρικές, αλλά για να μην χρειαστεί να χάσουν άλλοι τις ώρες που έχασα εγώ.

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, elpenor είπε

Αν δεις σχεδόν ότι γράφω έχει σχολιαστεί και νωρίτερα.

N78 είναι η γρήγορη band του 5G στη χώρα μας.

92db είναι ένα πολύ καλό σήμα για την απόσταση των 2.5km, δείχνει ότι αλλά πράγματα είναι πιο σημαντικά από την απόσταση και ότι αν δεν δοκιμάσει κάποιος με καλό εξοπλισμό δεν μπορεί να ξέρει τι ταχύτητα θα πιάσει άσχετα από το πόσο κοντά είναι στην κεραία.

Primary B7 σημαίνει ότι το βασικό band που χρησιμοποιεί το router μου για να ξεκινήσει τη σύνδεση είναι το B7 που είναι σχετικά γρήγορο και ότι παρά την απόσταση δεν χρειάζομαι τα αργά bands, στην πραγματικότητα όταν τα ενεργοποιήσω πάρει πιο αργά.

2xB7 + 2xB3 είναι οι 4 συνδέσεις που κάνει σε 4G (LTE) το router ταυτόχρονα με τη N78 (5G). Οι 3 λέγονται CA και η μία primary. Θα μπορούσα να βάλω και άλλες ταυτόχρονα αλλά αντί να προσθέτουν αφαιρούν στην περίπτωση μου.

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση πες μου γιατί δεν κάθομαι να γράφω για να δείξω ότι το κατέχω, πράγμα που δεν ισχύει γιατί δεν το έχω σπουδάσει και οι γνώσεις μου είναι επιφανειακές και εμπειρικές, αλλά για να μην χρειαστεί να χάσουν άλλοι τις ώρες που έχασα εγώ.

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις! Εγώ έχω την κάρτα σε ένα παλιό κινητό που πιάνει 4g και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Ξέρω πως πρέπει να πάρω είτε ένα κινητό με 5g είτε ένα ρουτερ για να δω μεγαλύτερες ταχύτητες. Μένω στο κέντρο της Αθήνας και έχω download περίπου 70mpps και καμια 30ρια upload. Θα μπορουσα να κάνω κάτι χωρίς να αλλάξω συσκευή; Και με αυτά που έχω ειμαι ευχαριστημένος βέβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Συγνώμη αν είμαι off topic) Σήμερα με πήραν από την cosmote για ανανέωση συμβολαίου σταθερής, η κατοστάρα γραμμή με απεριόριστα τηλέφωνο που δεν με ενδιαφέρει βγαίνει 34 περίπου τον μήνα, σκέφτομαι τι ρούτερ (και πόσο θα κάνει) θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω και να βάλω δύο τέτοιες κάρτες sim ώστε να πετύχω και μεγαλύτερες ταχύτητες και αξιοπιστία και να το κόψω το σταθερό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@txchellas     92dB , είσαι καλύτερα από μένα !  Εγώ πιάνω συνήθως RSSI -98dBm . ( από τις ενδείξεις του  Netmonster app )  ( ποιό router  έχεις , κ για πoιό νησί λες αν επιτρέπεται ; )

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση την κεραία της Κοσμοτε στην γειτονιά μου ώσπου πήγα σήμερα σε ένα φίλο μου σε ισόγειο 2 τετράγωνα πιο κει  ... και προσπαθώντας να του δείξω την ανωτερότητα του 5g ... ως προς την 50ρα ADSL του ,  έγινα ρεζίλι !
Το speedtest της OOKLA δεν γύριζαν καν οι δείκτες ! 10 20 με το ζόρι πήγε download  και 0.κάτι upload

Επεξ/σία από chrismoute
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τι παιζει με το roaming στη συγκεκριμένη κάρτα; 

Είναι απεριοριστο στην ευρώπη όπως λέει το site? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Errik said:

Ξέρουμε τι παιζει με το roaming στη συγκεκριμένη κάρτα; 

Είναι απεριοριστο στην ευρώπη όπως λέει το site? 

Δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τι ισχυει μιας που δεν με αφορα, αλλα ειμαι σιγουρος πως εχει αναγραφει σε προηγουμενες σελιδες εδω και με λεπτομερειες τι εννοει "απεριοριστα" στο roaming, τι ταβανι εχει "ορθης χρησης".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, nek4d said:

Δεν θυμαμαι τωρα ακριβως τι ισχυει μιας που δεν με αφορα, αλλα ειμαι σιγουρος πως εχει αναγραφει σε προηγουμενες σελιδες εδω και με λεπτομερειες τι εννοει "απεριοριστα" στο roaming, τι ταβανι εχει "ορθης χρησης".

Δεν υπάρχει κάτι σαφές πέρα απο το site, το οποίο δεν αναφέρει ξεκάθαρη πολιτική ορθής χρήσης.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45cb-5de4-e053-181f12ac3db5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Errik said:

Δεν υπάρχει κάτι σαφές πέρα απο το site, το οποίο δεν αναφέρει ξεκάθαρη πολιτική ορθής χρήσης.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/pricelist.html?mtbid=7ce557a6-45cb-5de4-e053-181f12ac3db5

Δες σελ. 16, το πρωτο που γραφτηκε ειναι το παραπανω, αλλα μετα συμπληρωθηκαν και αλλες πληροφοριες.
Καποιος ανεφερε 10gb οριο. Τωρα αν μαθεις κατι νεωτερο, καλο ειναι να το μαθουμε και οι υπολοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αλλάξει σημα(δηλαδή χώρα) και μπεις συνν εφαρμογή σου λέει ποσα διαθέσιμη έχεις για roaming. Δεν έχει διαφορα αν είναι frog ή what’s up νομίζω. Ο κουμπάρος μου στην Βουλγαρία είχε 35 πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που το χρησιμοποιώ για backup σε σκληρούς από τότε που πήρε την κάρτα (λιγότερο από μηνα) έχω κατεβάσει 3,4tb. 

Από τις 12 το βράδυ μέχρι τώρα έχω κάνει restore 121gb και συνεχίζει. Πότε δεν είχα κάποιον κόφτη η περιορισμό ταχύτητας!

Όλα αυτά στην Ελλάδα πάντα και όχι εξωτερικό.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...