Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Πιο σημαντική από την φωτεινότητα και την ανακλαστικότητα της οθόνης είναι η αύξηση του μεγέθους της. Για να μπορείς να παίζεις τα «μεγάλα» games σε εξωτερικό χώρο, πρέπει πρώτα απ' όλα να μπορείς να διακρίνεις τι εμφανίζεται στην οθόνη.

Also, συμπληρωματικά πάνω σε αυτό που έλεγα πριν, ναι είναι μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ Lite και OLED, όπως ήταν και μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ Lite και V2.

Αλλά,

τα €100 που ζητάει έξτρα το V2 είναι αναλογικά περισσότερα από τα €150 που ζητάει το OLED σε σχέση με αυτά που προσφέρει το καθένα έναντι του Lite. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, αξίζει να δώσεις €150 για 1,5 ίντσα παραπάνω, παρά ένα κατοστάρικο για 0,7". Ξαναλέω, στο Lite όσα games έχουν πολύ διάβασμα είναι απαγορευτικά σε τόσο μικρή οθόνη, ενώ τα ίδια games είναι κουραστικά και στην οθόνη των V1/V2. Θεωρώ ότι δεν θα υφίσταται τέτοιο πρόβλημα στις 7" μιας και έχω δοκιμάσει PC/X1/PS4 games σε αυτές τις ίντσες μέσω streaming.

Οι oled είναι λιγότερο "φωτεινές" απο τις Led. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Σαν φθηνότερη επιλογή υπάρχει η αγορά ενός dongle πχ https://www.skroutz.gr/s/18142551/8Bitdo-RET00102.html και να συνδεσεις ενα playstation/xbox controller(δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικα αυτό).

Με αυτο παιζω εγω συνηθως, λειτουργει απροβληματιστα, χανεις βεβαια το NFC αλλα προσωπικα δεν το εχω χρησιμοποιησει και ποτε 😛

Σχετικα με το καινουριο, προσωπικα θα προσπερασω διοτι αν και λατρευω τις OLED οθονες, δεν βρισκω τοσο μεγαλο κινητρο για να μπω σε διαδικασια πωλησης του παλιου και αγορας του νεου. Προφανως η μεγαλυτερη οθονη ειναι πολυ θετικη αναβαθμιση, αλλα still...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Αυτό που λες ίσχυε στο μακρινό παρελθόν με τις πρώτες OLED. Πλέον όλα τα σημερινά smartphones με OLED panels της Samsung και της LG, είναι true rgb που σε συνδυασμό με subpixel rendering καταλήγουν να δίνουν την εντύπωση ακόμα μεγαλύτερου sharpness. Διάβασε κάποιο άρθρο του displaymate για να δεις. Μόνο στις TV’s εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το θέμα. 
 

Τώρα η Ν βέβαια φαντάζομαι ότι θα θέλει να τη βγάλει φθηνά όπως συνήθως και κρατάω κι εγώ μικρό καλάθι για την ποιότητα του panel.

Diamont pixel pentile ειναι που δεν ειναι true rgb οπως τα τελευταια monitor oled που βγηκαν στο pc. Το displaymate συγκρινει 500ppi+ που εκει δεν φαινεται η διαφορα...

9 ώρες πριν, Jts είπε

spacer.png

Κανονικό rgb είναι αυτές οι OLED απλά σε σχήμα ρόμβου και όχι τετραγωνάκια όπως οι LCD 

Αφου το λες και μονος σου οτι ειναι σε σχημα ρομβου πως γινεται να ειν αι κανονικο...pentile ειναι

13 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν είμαι expert πάνω στις OLED, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω πάνω σε αυτό που αναφέρεις, πιθανόν να ισχύει αυτό που γράφεις. Έχεις κάποιο link που να το αναλύει;

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όλοι εκθειάζουν τις OLED οθόνες λόγω της χρωματικής παλέτας και του sharpness, ενώ τα αρνητικά που αναφέρονται αφορούν στον πεπερασμένο χρόνο ζωής των pixels. Σε γενικές γράμμες η εικόνα που έχω είναι πως OLED>>LCD.

Έτσι έλεγαν κάποια rumors, από διαφορετικές πηγές μάλιστα. Απ' ότι φαίνεται δεν ισχύουν.

Το oled εχει φοβερη εικονα αλλα εχει και αρκετα κουσουρια και αναμεσα στα αλλα ειναι οτι οσο ποιο πολυ ανεβαζεις την φωτεινοτητα τοσο κινδυνευεις με burn-in...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Diamont pixel pentile ειναι που δεν ειναι true rgb οπως τα τελευταια monitor oled που βγηκαν στο pc. Το displaymate συγκρινει 500ppi+ που εκει δεν φαινεται η διαφορα...

Αφου το λες και μονος σου οτι ειναι σε σχημα ρομβου πως γινεται να ειν αι κανονικο...pentile ειναι

Το oled εχει φοβερη εικονα αλλα εχει και αρκετα κουσουρια και αναμεσα στα αλλα ειναι οτι οσο ποιο πολυ ανεβαζεις την φωτεινοτητα τοσο κινδυνευεις με burn-in...

Νόμιζα ότι λες για το WRGB στα panel τις lg που εκεί όντως αν το δεις από κοντά φαίνεται η διαφορά με τις LCD. Το σχήμα ρόμβου δεν επηρεάζει οπτικά σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Jts είπε

Νόμιζα ότι λες για το WRGB στα panel τις lg που εκεί όντως αν το δεις από κοντά φαίνεται η διαφορά με τις LCD. Το σχήμα ρόμβου δεν επηρεάζει οπτικά σε κάτι.

Απο τη στιγμη που διαφερει το μεγεθος του rgb φυσικα και επηρεαζει...https://www.oled-info.com/pentile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, chek2fire είπε

:P

DAY ONE αγορά!! Πέρα απ τη πλάκα οι crt έχουν άλλη αίγλη!

 

 

Άλλο τώρα, έχει κανείς να προτείνει usb-ethernet? Είχα πάρει ένα αλλά τελικά δε το διάβαζε το nsw...

Επεξ/σία από I'm_busy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδια ειναι δυνατον να μην βγαζουν 4Κ output για τηλεοραση; Απαραδεκτοι εν ετη 2021. Δεν το παιρνω μονο και μονο γιαυτο ενω ημουν ετοιμος να το παρω για 2η κονσολα περαν του ps5 μου…Και ειμαι nintendo fan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Καλα ρε παιδια ειναι δυνατον να μην βγαζουν 4Κ output για τηλεοραση; Απαραδεκτοι εν ετη 2021. Δεν το παιρνω μονο και μονο γιαυτο ενω ημουν ετοιμος να το παρω για 2η κονσολα περαν του ps5 μου…Και ειμαι nintendo fan

Κάτι περίεργο παίχτηκε, όλα τα "leaks" που είχαν βγει και ήταν από σχετικά αξιόπιστες πηγές βγήκαν 100% αληθινά (2 usb ports+ethernet αντί 3 usb ports στο v2/v1, από 6,2" στις 7" μικραίνοντας τα bezels, OLED panel, επανασχεδιασμένο doc) εκτός του 4k upscaling (που επίσης το ανέφεραν όλοι). Στο τελευταίο patch, άμα δε κάνω λάθος, βρήκαν κώδικα που λέει ότι το νέο doc έχει 2 ή 2.1 hdmi, αναβάθμιση απ το προηγούμενο δηλαδή για υποστήριξη 4k. Αυτό πιθανόν να σημαίνει ότι είτε θα ενσωματώσουν με κάποιο τρόπο το upscaling σε όλες τις υπάρχουσες κονσόλες (με το ίδιο chip στο nvidia shield έπαιζε 4k video) και απλά δε το έχουν τελειοποιήσει ακόμα, είτε γιατί το αφαίρεσαν εν τέλη λόγο έλλειψης chip που θα συνεχιστεί και το '22, είτε ότι ετοιμάζουν και νέο revision για το επόμενο έτος (αυτό βάση ιστορικού της nintendo με τα handheld αλλά και κάποιον αναλυτών που υποθέτουν πως θα ακολουθήσει τη λόγικη των smartphone/iphone με ετήσια upgrades και 5-6ετή υποστήριξη ωστέ να μη χάσουν τη τεράστια βάση χρηστών). Επίσης παίζει και το λιγότερο πιθανό σενάριο, δηλαδή να γίνεται το boost μέσο νέου chip εντώς του νέου dock καθώς έφτιαξαν και έξτρα γρίλιες για τον εξαερισμό (αυτό φυσικά μπορεί απλά να έγινε για τα θέματα υπερθέρμανσης που είχε). Πάντως πιο πολύ πιστευώ σε νέο μοντέλο για του χρόνου καθώς άμα υπήρχε το 4kup θα το έλεγαν στο trailer ως selling point. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όσους αναρωτιούνται γιατί το Switch OLED δεν έχει τα πράγματα που έδειχναν τα leaks τόσο καιρό, λογικά η Ν δεν ήθελε να ρισκάρει φέρνοντας στην αγορά μια καινούργια κονσόλα με νέο chip η οποία θα είχε σίγουρα προβλήματα διαθεσιμότητας όπως συμβαίνει με PS5/Series. 

Είναι γεγονός ότι η Ν θέλει να βγάζει πολλά λεφτά και από τις πωλήσεις hardware σε αντίθεση με τους άλλους δύο όπου κερδίζουν κυρίως από υπηρεσίες και software. Η μεγάλη ζήτηση λοιπόν σε συνδυασμό με την περιορισμένη διαθεσιμότητα δεν είναι καθόλου καλό πλάνο γι αυτούς.

Μόλις λοιπόν ξεκαθαρίσει εντελώς το τoπίο με τους ημιαγωγούς, τότε θα σκάσει και το next-gen Switch. Πιστεύω ότι θα το δούμε το 2023 γιατί το πρόβλημα με την παραγωγή αναμένεται να συνεχιστεί και του χρόνου...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Σε όσους αναρωτιούνται γιατί το Switch OLED δεν έχει τα πράγματα που έδειχναν τα leaks τόσο καιρό, λογικά η Ν δεν ήθελε να ρισκάρει φέρνοντας στην αγορά μια καινούργια κονσόλα με νέο chip η οποία θα είχε σίγουρα προβλήματα διαθεσιμότητας όπως συμβαίνει με PS5/Series. 

Είναι γεγονός ότι η Ν θέλει να βγάζει πολλά λεφτά και από τις πωλήσεις hardware σε αντίθεση με τους άλλους δύο όπου κερδίζουν κυρίως από υπηρεσίες και software. Η μεγάλη ζήτηση λοιπόν σε συνδυασμό με την περιορισμένη διαθεσιμότητα δεν είναι καθόλου καλό πλάνο γι αυτούς.

Μόλις λοιπόν ξεκαθαρίσει εντελώς το τoπίο με τους ημιαγωγούς, τότε θα σκάσει και το next-gen Switch. Πιστεύω ότι δεν θα το δούμε πριν το 2022.

Μη κοροιδευόμαστε, δε βγάζει μόνο απ το hardware αμα πάρεις σα παράγοντα τα exclusives της και τι πωλήσεις κάνουν, για να μην αναφέρω mercendaise απλά έχει ως μόνο εισόδημα το gaming σε αντίθεση με τις άλλες δύο που και πάλι δεν είναι λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, I'm_busy είπε

Μη κοροιδευόμαστε, δε βγάζει μόνο απ το hardware αμα πάρεις σα παράγοντα τα exclusives της και τι πωλήσεις κάνουν, για να μην αναφέρω mercendaise απλά έχει ως μόνο εισόδημα το gaming σε αντίθεση με τις άλλες δύο που και πάλι δεν είναι λίγα.

Ναι δεν αντιλέγω. Έχει πολλές πηγές εσόδων.

Απλά τονίζω ότι η Ν θέλει οπωσδήποτε να βγάζει λεφτά από τις πωλήσεις hardware. Ποτέ δεν πουλούσε με χασούρα όπως οι άλλοι με την ελπίδα ότι θα έρθει περισσότερος κόσμος στο οικοσύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ναι δεν αντιλέγω. Έχει πολλές πηγές εσόδων.

Απλά τονίζω ότι η Ν θέλει οπωσδήποτε να βγάζει λεφτά από τις πωλήσεις hardware. Ποτέ δεν πουλούσε με χασούρα όπως οι άλλοι με την ελπίδα ότι θα έρθει περισσότερος κόσμος στο οικοσύστημα.

Καλα αυτοι βγαζουν απο την μυγα ξυγκι, απο το hardware δεν θα εβγαζαν 😛

Και για κατι εκτος του "pro"

Εχει παιξει κανενας το Μαριο γκολφ?

Εχω βαρεθει πλεον το mario kart και σκεφτομαι κατι καινουργιο αντισοτοιχο για για διπλο αλλα να παιζει χαλαρο solo.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...