Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως για αυτούς που δεν έχουνε switch και εφόσον έχουν next gen κονσόλα δεν είναι και άσχημα.
Σίγουρα θα χρειαζόταν μια αναβάθμιση στο hardware και στο Joy-Con.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mtifosi είπε

Καθόλου χιουμοριστικά το OLED δεν έχει σωστό rgb σε σχέση με lcd επομένως σε αυτό το τομέα είναι βήμα πίσω ...το ότι δεν ενοχλεί κάποιους μπορεί να είναι άλλο θέμα και για να έχεις retina θέλεις περισσότερο ppi από τα 200...

Αυτό που λες ίσχυε στο μακρινό παρελθόν με τις πρώτες OLED. Πλέον όλα τα σημερινά smartphones με OLED panels της Samsung και της LG, είναι true rgb που σε συνδυασμό με subpixel rendering καταλήγουν να δίνουν την εντύπωση ακόμα μεγαλύτερου sharpness. Διάβασε κάποιο άρθρο του displaymate για να δεις. Μόνο στις TV’s εξακολουθεί να υπάρχει αυτό το θέμα. 
 

Τώρα η Ν βέβαια φαντάζομαι ότι θα θέλει να τη βγάλει φθηνά όπως συνήθως και κρατάω κι εγώ μικρό καλάθι για την ποιότητα του panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα το αγοράσω το νέο switch. Μια καλύτερη οθόνη χρειάζεται η κονσόλα.

Πάντως μην εκπλαγεί κανείς αν σε κανά χρόνο ανακοινώσει και μοντέλο με καλύτερο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, mtifosi said:

Δεν καταλαβαίνεις ότι το πραγματικό ppi είναι λιγότερο λόγω OLED rgb ...

Δεν είμαι expert πάνω στις OLED, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω πάνω σε αυτό που αναφέρεις, πιθανόν να ισχύει αυτό που γράφεις. Έχεις κάποιο link που να το αναλύει;

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όλοι εκθειάζουν τις OLED οθόνες λόγω της χρωματικής παλέτας και του sharpness, ενώ τα αρνητικά που αναφέρονται αφορούν στον πεπερασμένο χρόνο ζωής των pixels. Σε γενικές γράμμες η εικόνα που έχω είναι πως OLED>>LCD.

7 hours ago, GeorgeMan said:

Καθίστε καθίστε, δεν είχε διακοπεί η παραγωγή του τωρινού tegra? 😂😂😂😂😂😂😂😂

Έτσι έλεγαν κάποια rumors, από διαφορετικές πηγές μάλιστα. Απ' ότι φαίνεται δεν ισχύουν.

------------------------------------------------

Εξακολουθώ να μην μπορώ να χωνέψω ότι δεν δίνουν έστω ένα μικρό boost στο SoC. Τα 1st και 2nd-party που έτρεχαν χάλια θα συνεχίσουν να τρέχουν χάλια, απλά τώρα θα τρέχουν σε πιο φανταχτερά χάλια. Εντυπωσιακό.

Αφήνω ένα παραθυράκι στο τι μπορεί να σημαίνει η προσθήκη ethernet port στο dock για το cloud gaming σε docked mode. Ελπίζω να σημαίνει πως η Ν βλέπει πιο ζεστά το cloud gaming στην κονσόλα και ότι θα χώσει και κάποια δική της υπηρεσία μέσα για να γλυτώσουμε από αυτή την ακαταστασία που υπάρχει τώρα.

Επίσης, ελπίζω να σημαίνει ότι θα δουλεύουν τα ethernet-to-USBC adapters με την κονσόλα σε φορητό mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Μακάρι να είχα χρόνο για σκότωμα να κάνω quote όλες τις βλακείες που γράφαμε όλοι. Θα βάλει το ένα, δεν έχει νόημα να βγει χωρίς το τάδε μπλα μπλα μπλα.

Είναι επειδή είστε ακόμα νέοι. Θα μάθετε.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
47 minutes ago, panther_512 said:

Είναι επειδή είστε ακόμα νέοι. Θα μάθετε.

 

Σου έδωσε 13% μεγαλύτερη οθόνη, 0% καλύτερο SoC και μπαταρία δεν ξέρω. Κάπου 5% Μ.Ο. Μέσα έπεσες 😛

Επειδή έχω διώξει το δικό μου, με αυτά τα specs δεν με ξύνει ιδιαίτερα το πορτοφόλι να πω την αλήθεια...
Μόνο αν βγουν 3-4 exclusives που οπωσδήποτε θέλω να παίξω και δε μπορώ να περιμένω κάτι θα γίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mtifosi είπε

Δεν καταλαβαίνεις ότι το πραγματικό ppi είναι λιγότερο λόγω OLED rgb ...

spacer.png

Κανονικό rgb είναι αυτές οι OLED απλά σε σχήμα ρόμβου και όχι τετραγωνάκια όπως οι LCD 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φωτεινότητα παιδιά και η ανακλαστικότητα του πάνελ είναι όλη η ουσία εδώ πέρα.

Να μπορείς επιτέλους να βγάλεις ένα φορητό της Νιντέντο σε εξωτερικό χώρο να παίξεις άνετα.

Νομίζω ότι το μόνο φορητό της που έπαιζε καλά σε εξωτερικό χώρο είναι το original Gameboy. Ειδικά τα DS, 3DS και το Switch είναι για κλάματα η κατάσταση.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, panther_512 said:

H φωτεινότητα παιδιά και η ανακλαστικότητα του πάνελ είναι όλη η ουσία εδώ πέρα.

Να μπορείς επιτέλους να βγάλεις ένα φορητό της Νιντέντο σε εξωτερικό χώρο να παίξεις άνετα.

Νομίζω ότι το μόνο φορητό της που έπαιζε καλά σε εξωτερικό χώρο είναι το original Gameboy. Ειδικά τα DS, 3DS και το Switch είναι για κλάματα η κατάσταση.

 

Πιο σημαντική από την φωτεινότητα και την ανακλαστικότητα της οθόνης είναι η αύξηση του μεγέθους της. Για να μπορείς να παίζεις τα «μεγάλα» games σε εξωτερικό χώρο, πρέπει πρώτα απ' όλα να μπορείς να διακρίνεις τι εμφανίζεται στην οθόνη.

Also, συμπληρωματικά πάνω σε αυτό που έλεγα πριν, ναι είναι μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ Lite και OLED, όπως ήταν και μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ Lite και V2.

Αλλά,

τα €100 που ζητάει έξτρα το V2 είναι αναλογικά περισσότερα από τα €150 που ζητάει το OLED σε σχέση με αυτά που προσφέρει το καθένα έναντι του Lite. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, αξίζει να δώσεις €150 για 1,5 ίντσα παραπάνω, παρά ένα κατοστάρικο για 0,7". Ξαναλέω, στο Lite όσα games έχουν πολύ διάβασμα είναι απαγορευτικά σε τόσο μικρή οθόνη, ενώ τα ίδια games είναι κουραστικά και στην οθόνη των V1/V2. Θεωρώ ότι δεν θα υφίσταται τέτοιο πρόβλημα στις 7" μιας και έχω δοκιμάσει PC/X1/PS4 games σε αυτές τις ίντσες μέσω streaming.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν είμαι expert πάνω στις OLED, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω πάνω σε αυτό που αναφέρεις, πιθανόν να ισχύει αυτό που γράφεις. Έχεις κάποιο link που να το αναλύει;

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι όλοι εκθειάζουν τις OLED οθόνες λόγω της χρωματικής παλέτας και του sharpness, ενώ τα αρνητικά που αναφέρονται αφορούν στον πεπερασμένο χρόνο ζωής των pixels. Σε γενικές γράμμες η εικόνα που έχω είναι πως OLED>>LCD.

 

Σωστά. OLED>>LCD. Τίποτα ομως δεν ειναι απόλυτο, το καθένα εχει δυνατά και αδύνατα σημεία, οπως ολα τα πράγματα.

Οι LED εχουν πολλες παραλλαγές, μονο οι Full Array Led (FALD) ειναι πλέον αρκετά κοντά στην εικόνα μιας OLED. Απο την άλλη, οι OLED φτάνουν μεχρι 700-800nits και αυτο στις φετινες με το 20% (υποτίθεται) πιο φωτεινό evo panel. Ενω κάποιες FALD (δεν ειναι ίδιες ολες) ξεπερνάνε εύκολα τα 1000nits.

Επίσης κάποιες LED εχουν και καλύτερο color volume (προσοχή οχι color gamut)

https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/color-volume-hdr-dci-p3-and-rec-2020

https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/wide-color-gamut-rec-709-dci-p3-rec-2020

Γενικά  σε σκοτεινό χώρο (οπως ειναι το ιδανικό για θέαση ταινιών) οι OLED ειναι ανώτερες. Σε πολύ φωτεινό, ηλιόλουστο χωρο, οι οποιες διαφορές ειναι πλεον δυσδιάκριτες με μια καλη FALD. Και λογο μεγαλυτερης φωτεινότητας οι LED FALD ειναι σοφότερη επιλογή.

Δεν γνωρίζω τι φωτεινότητα ειχε η οθονη του switch αλλα αν βάλουν panel σαν αυτό των τηλεοράσεων, θα εχει μικρότερη φωτεινότητα απο το ήδη υπάρχων V2.

Πολύ πιο πιθανό ομως, να βάλουν OLED/AMOLED κτλ οπως αυτες των κινητών samsung galaxy, oneplus, iPhone pro max κτλ που έχουν μεγαλύτερη φωτεινότητα απο τα panel των OLED TV. Εξάλλου δεν θα ειναι και νόημα σε φορητή συσκευή να μειώσουν την φωτεινότητα απο το ήδη υπάρχων μοντέλο.

Ελπίζω να βοήθησα.

------------------------------------------

Παίζω το εκπληκτικό ori and the will of wisps αλλα με έχει κουράσει το drift των joy cons.

εχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό χειριστήριο;

ή αναγκαστικά πάμε στην σίγουρη επιλογή Nintendo Switch Pro Controller στα 55€;

το 8Bitdo SN30 Pro+ G στα 43€ δεν ειναι αρκετά πιο οικονομικό για να ειναι no brainer επιλογή και ισως να αξίζει να δώσουμε τα 12€ παραπάνω για το Nintendo Switch Pro Controller..

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Πιο σημαντική από την φωτεινότητα και την ανακλαστικότητα της οθόνης είναι η αύξηση του μεγέθους της. Για να μπορείς να παίζεις τα «μεγάλα» games σε εξωτερικό χώρο, πρέπει πρώτα απ' όλα να μπορείς να διακρίνεις τι εμφανίζεται στην οθόνη.

Also, συμπληρωματικά πάνω σε αυτό που έλεγα πριν, ναι είναι μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ Lite και OLED, όπως ήταν και μεγάλη η χρηματική διαφορά μεταξύ Lite και V2.

Αλλά,

τα €100 που ζητάει έξτρα το V2 είναι αναλογικά περισσότερα από τα €150 που ζητάει το OLED σε σχέση με αυτά που προσφέρει το καθένα έναντι του Lite. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, αξίζει να δώσεις €150 για 1,5 ίντσα παραπάνω, παρά ένα κατοστάρικο για 0,7". Ξαναλέω, στο Lite όσα games έχουν πολύ διάβασμα είναι απαγορευτικά σε τόσο μικρή οθόνη, ενώ τα ίδια games είναι κουραστικά και στην οθόνη των V1/V2. Θεωρώ ότι δεν θα υφίσταται τέτοιο πρόβλημα στις 7" μιας και έχω δοκιμάσει PC/X1/PS4 games σε αυτές τις ίντσες μέσω streaming.

και για μένα η μεγαλύτερη οθόνη είναι must. Δλδ εμείς οι μύωπες μιλάμε σε μερικά game θέλουμε μεγεθυντικό φακό να διαβάσουμε τι γράφουν και να δούμε τι γίνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prefuse είπε

εχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό χειριστήριο;

ή αναγκαστικά πάμε στην σίγουρη επιλογή Nintendo Switch Pro Controller στα 55€;

το 8Bitdo SN30 Pro+ G στα 43€ δεν ειναι αρκετά πιο οικονομικό για να ειναι no brainer επιλογή και ισως να αξίζει να δώσουμε τα 12€ παραπάνω για το Nintendo Switch Pro Controller..

Αυτά τα  2 είναι τα πιο γνωστά controller(και άρα δοκιμασμένα)για το Switch.

Σαν φθηνότερη επιλογή υπάρχει η αγορά ενός dongle πχ https://www.skroutz.gr/s/18142551/8Bitdo-RET00102.html και να συνδεσεις ενα playstation/xbox controller(δεν το εχω δοκιμάσει προσωπικα αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω αξιζει τρελα η μεγαλυτερη οθονη κα ψηνομαι για αναβαθμιση

Βεβαια πες 250 να πωληθει το τωρινο(στην καλυτερη), μεχρι τα 400 που θα κανει μενουν 150 τα οποια ειναι αρκετα μεγαλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...