Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v3


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
7 hours ago, D.Luffy said:

Σε όσους αναρωτιούνται γιατί το Switch OLED δεν έχει τα πράγματα που έδειχναν τα leaks τόσο καιρό, λογικά η Ν δεν ήθελε να ρισκάρει φέρνοντας στην αγορά μια καινούργια κονσόλα με νέο chip η οποία θα είχε σίγουρα προβλήματα διαθεσιμότητας όπως συμβαίνει με PS5/Series. 

Κι εγώ σε αυτό τείνω. Παραήταν specific τα σημεία που έπεσε μέσα το Bloomberg για να μην ήταν και το 4K. 

Προφανώς το συζήτησαν σε κάποιο σημείο, αλλά τελικά θα θεώρησαν λάθος να μπλέξουν με νέο τσιπάκι που δεν θα μπορούσε να παραχθεί σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, imr είπε

Καλα αυτοι βγαζουν απο την μυγα ξυγκι, απο το hardware δεν θα εβγαζαν 😛

Και για κατι εκτος του "pro"

Εχει παιξει κανενας το Μαριο γκολφ?

Εχω βαρεθει πλεον το mario kart και σκεφτομαι κατι καινουργιο αντισοτοιχο για για διπλο αλλα να παιζει χαλαρο solo.

 

το mario golf τώρα το πείρα δεν το ξεκίνησα ακόμα για διπλό πάντως mario tennis. Μιλάμε είχα φάει 200 ώρες με αυτό το game

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2021 στις 4:30 ΠΜ, chek2fire είπε

το mario golf τώρα το πείρα δεν το ξεκίνησα ακόμα για διπλό πάντως mario tennis. Μιλάμε είχα φάει 200 ώρες με αυτό το game

Μηπως το εχεις δοκιμασει με motion control και εαν ναι πως φανηκε..?

 

4 ώρες πριν, panther_512 είπε

Θα είναι ενδιαφέρον αν το Νέο Switch έχει ανθεκτικότερα Joy-cons, αν και το αμφιβάλλω.

 

Χρησιμοποιουν τα ιδια οποτε μια απο τα ιδια https://www.vgchartz.com/article/449685/nintendo-switch-oled-model-has-the-same-joy-cons-base-model-nintendo-confirms/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mtifosi είπε

Μηπως το εχεις δοκιμασει με motion control και εαν ναι πως φανηκε..?

 

Χρησιμοποιουν τα ιδια οποτε μια απο τα ιδια https://www.vgchartz.com/article/449685/nintendo-switch-oled-model-has-the-same-joy-cons-base-model-nintendo-confirms/

θα το δοκιμάσω τώρα που θα βρω χρόνο και θα ενημερώσω στο νήμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχουν σκάσει τα πρώτα hands-on για το OLED μοντέλο (από gamespot, ign και verge) και όλα μιλούν για πολύ καλύτερη οθόνη, τόσο σε ζωντάνια, όσο και σε φωτεινότητα.

Σχετικά με το σε ποιους απευθύνεται το νέο μοντέλο, έχω καταλήξει στο εξής breakdown:

1. Αν κάποιος είναι owner:

  • Αν κάποιος έχει NSw Lite και ενδιαφέρεται να παίζει και μεγάλα games (και όταν λέω «μεγάλα» εννοώ games που δεν είναι indies, platformers, metroidvania κλπ), τότε το impact που θα δει από την μετάβαση στο OLED μοντέλο θα είναι τεράστιο, μιας και σε κάτι BotW/Fire Emblem/Witcher 3/Xenoblade/Skyrim/Dark Souls βγάζεις τα μάτια σου επιεικώς.
  • Αν κάποιος έχει NSw Lite και τον ενδιαφέρουν μόνο τα indies και τα μικρότερα games, δεν υπάρχει λόγος να θυσιάσει την καλύτερη φορητότητα για να μεταβεί στο νέο μοντέλο, μια χαρά είναι playable αυτά τα games και στις 5,5".
  • Αν κάποιος έχει V1/V2 NSw και παίζει κατά βάση docked, τότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μεταβεί στο νέο μοντέλο. Η μόνη διαφορά για αυτόν τον owner, είναι το ethernet port που μπορεί να το λύσει με ένα adapter.
  • Αν κάποιος έχει V1/V2 NSw και παίζει κατά βάση φορητά, τότε θα πρέπει να δει το νέο μηχανάκι από κοντά για να κρίνει αν αξίζει η διαφορά στο μέγεθος της οθόνης. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν θα αξίζει η μετάβαση σε τόσο μεγάλο βαθμό.

2. Αν κάποιος δεν είναι owner και σκέφτεται να γίνει, τότε το OLED μοντέλο είναι μονόδρομος σε όλες τις περιπτώσεις, εκτός από την περίπτωση που το θέλει αποκλειστικά και μόνο για indie machine, που πάει στο Lite. Σε κάθε άλλη περίπτωση το OLED μοντέλο κερδίζει στα σημεία. Το V2 μοντέλο γίνεται obsolete σε αυτή την χρηματική διαφορά, μιας και κάτι το ethernet port, κάτι τα 32GB επιπλέον μνήμη, κάτι το καλύτερο kickstand, όλες αυτές οι βελτιώσεις θα κόστιζαν στο παλιό μοντέλο περίπου τόσο αν ήθελε κάποιος να τις διορθώσει.

Προσωπικά, έχοντας ως main Switch το Lite, θα το σκοτώσω και θα τσιμπήσω το νέο μοντέλο, μιας και θέλω να παίζω και games που έχουν πολύ διάβασμα τα οποία δεν με βολεύουν στο Lite.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα πριν λιγο την ανακοινωση και φωτογραφιες του νεου μοντελου. Ως κατοχος ηδη δυο switch η αποφαση ειναι πολυ δυσκολη... Βαζω στην ακρη την oled... 

Δηλαδη θεωρειτε οτι το μεγεθος της νεας οθονης ειναι τοσο μεγαλυτερο ωστε να βλεπεις καλυτερα αυτα που δυσκολευοσουν πριν? Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Ειδα πριν λιγο την ανακοινωση και φωτογραφιες του νεου μοντελου. Ως κατοχος ηδη δυο switch η αποφαση ειναι πολυ δυσκολη... Βαζω στην ακρη την oled... 

Δηλαδη θεωρειτε οτι το μεγεθος της νεας οθονης ειναι τοσο μεγαλυτερο ωστε να βλεπεις καλυτερα αυτα που δυσκολευοσουν πριν? Εγω δεν ειμαι καθολου σιγουρος.. 

κάτσε να δούμε πρώτα τα review που θα βγούνε και να το δούμε από κοντά. Σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο από το τωρινο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα είναι εύκολη η επιλογή. Το παίρνω day one. Πρώτον γιατί παίζω αποκλειστικά φορητά. Δεύτερον γιατί καιρό τώρα θέλω να περάσω μεγαλύτερη SD και βαριόμουν την διαδικασία. Τρίτον γιατί είναι ευκαιρία το παλιό να το κάνω testing machine ή να το δώσω στα ανηψια μου μαζί με κάνα Mario. 

Σε κάθε περίπτωση το μηχανάκι θα γίνει δικό μου εφόσον δεν πέσουμε σε προβλήματα διαθεσιμότητας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα ενδιαφέρον video από γνωστό YouTuber όσον αφορά την έλευση του νέου switch

https://youtu.be/TMFEEOjQ0tA

Οσοι λοιπόν δεν είναι ευχαριστημένοι με το hw της κονσόλας, θέλουν κάτι παραπάνω κτλ, ας πάρουν ένα ps5, αν βρούν

Επεξ/σία από vasilisga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vasilisga είπε

Ένα ενδιαφέρον video από γνωστό YouTuber όσον αφορά την έλευση του νέου switch

https://youtu.be/TMFEEOjQ0tA

Οσοι λοιπόν δεν είναι ευχαριστημένοι με το hw της κονσόλας, θέλουν κάτι παραπάνω κτλ, ας πάρουν ένα ps5, αν βρούν

Πάντως, αν σκεφτεί κανείς ότι κοστίζει όσο ένα PS5 digital... Ε δεν δικαιολογεί καθόλου την τιμή του. Κανένα vs αλλά απλή παρατήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, lebron15 said:

Πάντως, αν σκεφτεί κανείς ότι κοστίζει όσο ένα PS5 digital... Ε δεν δικαιολογεί καθόλου την τιμή του. Κανένα vs αλλά απλή παρατήρηση.

Ανάλογα. 

Πόση διάρκεια μπαταρίας έχει το PS5 digital? 

Εν τω μεταξύ τις πωλήσεις τις κοιτάζει κανείς? 

Ποιος από εμάς θα είχε προϊόν που πουλάει σε αυτό το ρυθμό και θα έριχνε την τιμή? Ή θα έβγαζε άλλο δυνατότερο με κίνδυνο να μην έχει καν αρκετά τσιπάκια να καλύψει παραγωγή και ζήτηση? 

Κάπου είδα στο Facebook ένα βίντεο από κάποιον developer που έχει απογοητευθεί με το OLED μοντέλο. Θα πέσει το ενδιαφέρον γιατί θα γίνονται πιο δύσκολα τα ports. 

Βέβαια μέχρι να γίνουν όλα αυτά και να σταματήσουν να βγάζουν για τα παλιά παιχνίδια θα είναι καιρός να βγει το Switch 2. Οπότε τελικά τι θα κέρδιζε η Nintendo αν έβγαζε κάτι ελαφρώς δυνατότερο τώρα? 

Θα ήθελα και εγώ στα ίδια λεφτά να δίνει OLED, διπλή RAM, καλύτερο SoC και 2 παιχνίδια δώρο. Επιχειρηματικα όμως δεν έχει κανένα λόγο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, lebron15 said:

Πάντως, αν σκεφτεί κανείς ότι κοστίζει όσο ένα PS5 digital... Ε δεν δικαιολογεί καθόλου την τιμή του. Κανένα vs αλλά απλή παρατήρηση.

Για πες, μου περισσεύουν 400 ευρώ, που να πάω να αγοράσω PS5 digital; Γιατί κάτι 700άρια βλέπω στο skroutz.

Όταν θα βρίσκεις PS5 στο ράφι με την ίδια ευκολία που βρίσκεις Switch θα ξανασυζητήσουμε το τι δικαιολογεί την τιμή του και τι όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...