Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Rebirth [PS5]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, L-Griever είπε

Εγώ έχω μια απορία.. Αυτή τη φορά βγάλανε λιγότερα κομμάτια για το FFVII Rebirth; Γιατί στο Remake η deluxe edition ήταν διαθέσιμη για κάποιο καιρό...

Όσο για το electroholic απλά μακριά έχω να πω. Είχα βάλει προπαραγγελία μέσω skroutz και αντί να το στείλουν απλά το παρέβλεψαν και με έβαλαν στην αναμονή εώς και 1 μήνα ενώ μόλις πριν χθες που μπήκα στο site τους ήταν διαθέσιμο. Μάλιστα αρνήθηκαν να εξυπηρετήσουν όταν τους πήρα τηλέφωνο. Το skroutz φυσικά μέχρι στιγμής δεν έκανε κάτι.

Θα μπορούσα να το αγοράσω όταν το είχε διαθέσιμο στο site της Square Enix αλλά μετά την από την άσχημη εμπειρία με αυτούς είπα να το πάρω από Ελλάδα. Φυσικά σε αυτούς το έχουν ίδια τιμή + φπα + μεταφορικά άρα βγαίνει ακριβότερο και εκτός αυτού σε κοροϊδεύουν κανονικότατα. Πάλι καλά που παρέβλεψα και δεν πήρα από αυτούς τη συλλεκτική..

Τι να πω μακάρι όσοι από μας το θέλουν, να τους έρθει...

Επίσης, αν σας ενδιαφέρει η μουσική, μπορείτε να αγοράσετε μέσω play-asia και στο amazon jp (έχει πάρα πολύ καλές τιμές).

Εγώ στο elctroholic πήρα τηλ να ρωτήσω αν το έχουν και έκανα παραγγελία τηλεφωνικά το deluxe εχθές, και μετά από 1 ώρα πήγα και το πήρα, δεν έκανα προπαραγγελία. Στο τηλ. μου είπε μία υπάλληλος ότι έχουν 3-4 κομμάτια στο κατάστημα περιστερίου και ότι είχαν περισσότερα στην αποθήκη τους στη Μάντρα. Αλλά ότι θα έκαναν 5 (!) ημέρες να το στείλουν από εκεί οπότε έδωσα τα στοιχεία μου το κατέγραψε ως παραγγελία και πήγα στο ίδιο το κατάστημα και το πήρα. Τουλάχιστον ήταν κοντά στο μετρό. Άλλη εμπειρία δεν έχω μαζί τους

Επεξ/σία από Kinnison84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Kinnison84 είπε

Εγώ στο elctroholic πήρα τηλ να ρωτήσω αν το έχουν και έκανα παραγγελία τηλεφωνικά το deluxe εχθές, και μετά από 1 ώρα πήγα και το πήρα, δεν έκανα προπαραγγελία. Στο τηλ. μου είπε μία υπάλληλος ότι έχουν 3-4 κομμάτια στο κατάστημα περιστερίου και ότι είχαν περισσότερα στην αποθήκη τους στη Μάντρα. Αλλά ότι θα έκαναν 5 (!) ημέρες να το στείλουν από εκεί οπότε έδωσα τα στοιχεία μου το κατέγραψε ως παραγγελία και πήγα στο ίδιο το κατάστημα και το πήρα. Τουλάχιστον ήταν κοντά στο μετρό. Άλλη εμπειρία δεν έχω μαζί τους

Άρα κάνανε επιλεκτική πώληση και όσοι το έβαλαν παραγγελία μέσω skroutz, απλά τους άφησαν σε δεύτερη μοίρα.

Μάλιστα τουλάχιστον μπήκαν στη μαύρη λίστα και αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Final Fantasy VII Rebirth [PS5]

Ρε παιδιά και εγώ πήγα public να παραλάβω και δεν είχαν καν το έξτρα steelbook διαθέσιμο. Ακριβώς και εγώ γιαυτο είχα προ παραγγείλει την Deluxe edition…. Πήρε κανεις έστω κ με την απλή το extra steelbook από public ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, apokotou1709 είπε

Ρε παιδιά και εγώ πήγα public να παραλάβω και δεν είχαν καν το έξτρα steelbook διαθέσιμο. Ακριβώς και εγώ γιαυτο είχα προ παραγγείλει την Deluxe edition…. Πήρε κανεις έστω κ με την απλή το extra steelbook από public ?

Με την απλή το πήραν κανονικά. Ξαναλέω, το σχετικό banner υπήρχε μόνο στις σελίδες των απλών εκδόσεων. Πλέον έχει αφαιρεθεί κιόλας μιας και ήταν pre order bonus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Με την απλή το πήραν κανονικά. Ξαναλέω, το σχετικό banner υπήρχε μόνο στις σελίδες των απλών εκδόσεων. Πλέον έχει αφαιρεθεί κιόλας μιας και ήταν pre order bonus

Και όμως υπάρχει ακόμα το banner και έχει δίκιο ο συμφορουμίτης

https://www.public.gr/product/gaming/playstation/games/ps5/final-fantasy-vii-rebirth--ps5/1865934

3 ώρες πριν, apokotou1709 είπε

Ρε παιδιά και εγώ πήγα public να παραλάβω και δεν είχαν καν το έξτρα steelbook διαθέσιμο. Ακριβώς και εγώ γιαυτο είχα προ παραγγείλει την Deluxe edition…. Πήρε κανεις έστω κ με την απλή το extra steelbook από public ?

image.png.c5c1b27d3843ec5d0cb053961ac6a6e4.png

Μπες στην σελίδα του Public, τράβηξε ένα screenshot το παραπάνω και δείξτο στο Public.

Το λένε και οι ίδιοι κάτω κάτω με πράσινο χρώμα, ότι το pre order bonus αφορά και την Deluxe edition.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Με την απλή το πήραν κανονικά. Ξαναλέω, το σχετικό banner υπήρχε μόνο στις σελίδες των απλών εκδόσεων. Πλέον έχει αφαιρεθεί κιόλας μιας και ήταν pre order bonus

Δεν ξέρω τελικά αν το πήρε κανείς το steel book είτε ειχε την απλή η την deluxe. Η φώτο πιο πάνω έχει ένα banner στην απλή έκδοση που λέει ότι η deluxe παίρνει και δώρο steelbook, και άλλο banner στην deluxe που λέει ότι η deluxe παίρνει μόνο το bangle. Ίσως να είναι και τυπογραφικό λάθος του site, αυτό φοβόμουν για αυτό και πριν το preorder κάλεσα στο public και μετά από πολλαπλές ερωτήσεις πήρα επιβεβαίωση και επανα-επιβεβαίωση από δύο διαφορετικά άτομα ότι το steelbook το παίρνεις και με την deluxe.

Τώρα η τα έκαναν ρόιδο και δεν τα έδωσαν σε κανέναν είτε όντως τα δώσανε σε αυτούς που πήρανε την απλή επιβεβαιωνοντας ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή οι υπάλληλοι στην εξυπηρέτηση μας είπαν εμάς ψέμματα, πιός ξέρει.

Επεξ/σία από Kinnison84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kinnison84 είπε

Δεν ξέρω τελικά αν το πήρε κανείς το steel book είτε ειχε την απλή

επιβεβαιωνω οτι το πηρε ατομο.

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Μπες στην σελίδα του Public, τράβηξε ένα screenshot το παραπάνω και δείξτο στο Public.

Το λένε και οι ίδιοι κάτω κάτω με πράσινο χρώμα, ότι το pre order bonus αφορά και την Deluxe edition.

Παραξενο. Αυτο που εβαλα πιο πισω ηταν απο you και δεν ανεφερε κατι για deluxa

Οντως, το εχει και στην σελιδα της deluxe. Οποτε ναι, πρεπει να τους τα βρουνε σε αυτους

https://www.public.gr/product/gaming/playstation/games/ps5/final-fantasy-vii-rebirth-deluxe-edition--ps5/1865935

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το παιχνίδι το παίζει κανένας αυτή τη στιγμή ή μόνο εγώ το πήρα digital; 😂 

Το θέμα έγινε κέντρο εξυπηρέτησης παραγγελιών! 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Παιδιά το παιχνίδι το παίζει κανένας αυτή τη στιγμή ή μόνο εγώ το πήρα digital; 😂 

Το θέμα έγινε κέντρο εξυπηρέτησης παραγγελιών! 

Οι 2 μας πρεπει να είμαστε με digital. Το ξεκίνησα προχθές με αργούς ρυθμούς. Μόλις πήρα το Chocobo.

Στα θετικά του ότι το συναίσθημα της νοσταλγίας χτυπάει κόκκινο. Το intro με τον Sephiroth το βρήκα εξαιρετικό και δε θυμάμαι αν στο αρχικό FF7 τον είχαμε δει έτσι το Sephiroth. Επίσης πρόσθεσαν κάποια πραγματάκια στο gameplay αλλά δε μπορώ να πω ακόμη αν αυτά είναι αρκετά για να σουλουπώσουν τις αδυναμίες του Part 1 στο κομμάτι του gameplay

Στα αρνητικά:

  • το "περπάτημα" στο open world μου φαίνεται πολύ τσαπατσούλικο
  • δε ξέρω αν κατάφεραν να κάνουν το exploration rewarding ή αν πάλι θα γυρίζω όλο το χάρτη για να βρω ένα hi-potion κρυμμένο
  • συνεχίζει να μη μου clickάρει το σύστημα μάχης

Όπως ανέφερες και συ προχθές δε μπορώ να το κρίνω σοβαρά ακόμη το παιχνίδι γιατί ειδικά το συγκεκριμένο θα κριθεί σχεδόν αποκλειστικά για την ιστορία και τη σκηνοθεσία του. Τα καινούρια πράγματα που έχω δει μέχρι στιγμής ούτε με ενθουσίασαν ούτε με απογοήτευσαν.

 

ΥΓ. Είχε πλάκα πριν 15 χρόνια όταν σκαρφαλώναμε στο Uncharted. Γίνεται να σταματήσουμε να σκαρφαλώνουμε σε κάθε Sony παιχνίδι? Φτάνει. Είναι εκνευριστικό.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα δεν με ενθουσίασε το σύστημα μάχης ούτε στο πρώτο. Και όσο αναφορά τα summons δυστυχώς, το παιχνίδι αποφασίζει για σένα πότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. 

Φαντάζομαι θα υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα από εξοπλισμό αυτή τη φορά μιας και είναι ανοιχτού κόσμου.

Γενικά η εξωτερική περιοχή γύρω από το Kalm μου φάνηκε όμορφη οπτικά. Ευτυχώς δεν είναι flat και δείνει την εντύπωση ενός αληθινού μέρους.

Όσο αναφορά το performance mode, είναι η πρώτη φορά που βρίσκω τόσο υπερβολική την θολούρα σε σημείο που να με κουράζει. Οι λεπτομέρειες του πλούσιου foliage γίνονται σαν σούπα. Μου θύμησε το Xenoblade στο Switch. Πρέπει να κάνουν κάποιο μεγάλο λάθος με το upscaling γιατί η ανάλυση (1152p) δεν είναι και η χαμηλότερη που έχουμε δει. Υπάρχουν παιχνίδια 1080p που δείχνουν πολύ πιο sharp.

Ίσως να το βάλω στην άκρη μη τυχόν και το διορθώσουν στην πορεία... 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Παιδιά το παιχνίδι το παίζει κανένας αυτή τη στιγμή ή μόνο εγώ το πήρα digital; 😂 

Το θέμα έγινε κέντρο εξυπηρέτησης παραγγελιών! 

Παίζωμεν παίζωμεν.

2 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Οι 2 μας πρεπει να είμαστε με digital. Το ξεκίνησα προχθές με αργούς ρυθμούς. Μόλις πήρα το Chocobo.

Στα θετικά του ότι το συναίσθημα της νοσταλγίας χτυπάει κόκκινο. Το intro με τον Sephiroth το βρήκα εξαιρετικό και δε θυμάμαι αν στο αρχικό FF7 τον είχαμε δει έτσι το Sephiroth. Επίσης πρόσθεσαν κάποια πραγματάκια στο gameplay αλλά δε μπορώ να πω ακόμη αν αυτά είναι αρκετά για να σουλουπώσουν τις αδυναμίες του Part 1 στο κομμάτι του gameplay

Στα αρνητικά:

  • το "περπάτημα" στο open world μου φαίνεται πολύ τσαπατσούλικο
  • δε ξέρω αν κατάφεραν να κάνουν το exploration rewarding ή αν πάλι θα γυρίζω όλο το χάρτη για να βρω ένα hi-potion κρυμμένο
  • συνεχίζει να μη μου clickάρει το σύστημα μάχης

Όπως ανέφερες και συ προχθές δε μπορώ να το κρίνω σοβαρά ακόμη το παιχνίδι γιατί ειδικά το συγκεκριμένο θα κριθεί σχεδόν αποκλειστικά για την ιστορία και τη σκηνοθεσία του. Τα καινούρια πράγματα που έχω δει μέχρι στιγμής ούτε με ενθουσίασαν ούτε με απογοήτευσαν.

 

ΥΓ. Είχε πλάκα πριν 15 χρόνια όταν σκαρφαλώναμε στο Uncharted. Γίνεται να σταματήσουμε να σκαρφαλώνουμε σε κάθε Sony παιχνίδι? Φτάνει. Είναι εκνευριστικό.

 

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Και εμένα δεν με ενθουσίασε το σύστημα μάχης ούτε στο πρώτο. Και όσο αναφορά τα summons δυστυχώς, το παιχνίδι αποφασίζει για σένα πότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις. 

Φαντάζομαι θα υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα από εξοπλισμό αυτή τη φορά μιας και είναι ανοιχτού κόσμου.

Γενικά η εξωτερική περιοχή γύρω από το Kalm μου φάνηκε όμορφη οπτικά. Ευτυχώς δεν είναι flat και δείνει την εντύπωση ενός αληθινού μέρους.

Όσο αναφορά το performance mode, είναι η πρώτη φορά που βρίσκω τόσο υπερβολική την θολούρα σε σημείο που να με κουράζει. Οι λεπτομέρειες του πλούσιου foliage γίνονται σαν σούπα. Μου θύμησε το Xenoblade στο Switch. Πρέπει να κάνουν κάποιο μεγάλο λάθος με το upscaling γιατί η ανάλυση (1152p) δεν είναι και η χαμηλότερη που έχουμε δει. Υπάρχουν παιχνίδια 1080p που δείχνουν πολύ πιο sharp.

Ίσως να το βάλω στην άκρη μη τυχόν και το διορθώσουν στην πορεία... 

Το πρώτο από την εισαγωγή κιόλας είναι επικό. Το Rebirth είναι πολύ όμορφο αλλά νομίζω ότι σα να πρόσθεσαν πράγματα που είναι αχρείαστα. Άλλη εμπειρία πουλούσε το Final Fantasy VII, άλλο κόσμο, τα εφέ του και τα cut scenes του και φυσικά ιστορία και συναίσθημα. Αυτά ανάμεσα σε άλλα το έκαναν να ξεχωρίζει από άλλους τίτλους και του έδιναν ξεχωριστή ταυτότητα.

Δε χρειαζόταν να προσθέσει στοιχεία ούτε από Uncharted, ούτε από Tomb Raider, παρόλα αυτά θα κριθεί στο τέλος ως συνολική εμπειρία.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το chocobo και ανοιξε ο χαρτης. 

Σε λιγο θα τελειωσω τη πρωτη περιοχη απο ολα τα marks και μπορω να πω οτι αυτο το κομματι ειναι οτι χειροτερο. Παω απο τη μια γωνια του χαρτη στην αλλη για να σκοτωσω 3 ποντικια και 2 λυκους. 
 

Δε μπορω να καταλαβω που απευθυνεται αυτο το πραγμα. Εχουν δει καποιο survey που ο κοσμος λεει οτι ειναι διασκεδαστικο; Αντε σε mmorpg να το καταλαβω για να αυξηθει το engangement. Εδω που αποσκοπει; Τι οφελος εχουν αν με τις ωρες τρεχω αριστερα δεξια κανοντας chores γιατι αρρωσταινω να βλεπω marks στο χαρτη.

Σε αλλο θεμα συζητουσαμε για τα κοστη των παιχνιδιων κτλ. Τρανο παραδειγμα πεταμενων χρηματων στον καδο.

Αν δε μπορεις να κανεις ενα Witcher 3 οπου το 90% των activities ειναι υπεροχο, μπορεις απλα να μειωσεις τα activities και να εχεις 4-5 side missions με το δικο τους story οπως εκανε το ghost of tsushima.

Δεν εχει καμια λογικη να ψαχνω το λυκο που επιτεθηκε στα chocobos ενω με κυνηγαει η μιση shinra και εχω ενα πλανητη να σωσω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

side activities τα οποία θεωρείτε boring και ανούσια, προσπεράστε τα και ασχολειθείτε με το κεντρικό παιχνίδι/ιστορία.

Μην κάθεστε και χαλιέστε από αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 6:30 ΜΜ, apokotou1709 είπε

Ρε παιδιά και εγώ πήγα public να παραλάβω και δεν είχαν καν το έξτρα steelbook διαθέσιμο. Ακριβώς και εγώ γιαυτο είχα προ παραγγείλει την Deluxe edition…. Πήρε κανεις έστω κ με την απλή το extra steelbook από public ?

 

Στις 1/3/2024 στις 6:34 ΜΜ, SabotazNic είπε

Με την απλή το πήραν κανονικά. 

Μόλις παρέλαβα το παιχνίδι από You. Αφαντο το Steelbook από το δέμα. Αγαπάμε Ελληνικές αλυσίδες.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...