Προς το περιεχόμενο

POCO X6 PRO 12GB/512GB στα 325 ευρώ @DHgate.


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, PaNtErAz είπε

Αυτό που ξέρω είναι ότι μόνο Ελληνικής εισαγωγής και κατεξαιρεσή EU μοντέλα καλύπτουν από εγγύηση. 

Φαντάζομαι ότι όπως και στο dhgate που ανοίχτηκε η προσφορά, επειδή στέλνονται από Ευρωπαική αποθήκη, πέφτουν στην κατηγορία του Ευρωπαικού μοντέλου.

Και η Infoquest, Global εκδόσεις εισάγει και δίνει στις μεγάλες αλυσίδες.

Βέβαια για το άλλο dhgate ο συμφορουμίτης @black66.gr που ρώτησε, του είπαν ότι καλύπτεται κανονικά η συσκευή για 2χρόνια.

Για το Aliexpress, που αναφέρθηκε πιο πάνω, δεν ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 591
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dhgate και Ali παρομοιες πλατφορμες ειναι με διαφορετιους πωλητες, σημασια εχει να βρεθουν οι επισημοι μεταπωλητες

Τον συγκεκριμενο που πηρα τον εψαξα πολυ παρα πολυ ωρα και διαβαζα σχεδον ολα τα σχολια απο διαφορα μοντελα κινητων που εστειλε, και βρηκα οτι εχει αποθηκες και στην πολωνια, ετσι ειχε γραψει σε εναν οτι του το εστειλε απο πολωνια αντι απο ισπανια για πιο γρηγορα. Οποτε ο συγκεκριμενος πωλητης αφου εχει αποθηκες και εκτος ισπανιας δεν ειναι "απλο μαγαζακι"

Απλη λογικη

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nick64 είπε

Είναι σίγουρο ότι ισχύει η εγγύηση Ελλάδα; Η infoquest είναι πολύ περίεργη με αυτά 

 

1 ώρα πριν, PaNtErAz είπε

Πρόσεχετε για αυτά που γράφεις για την εγγύηση, να είσαι 100% σίγουρος γιατί μπορεί να πάρεις στο λαιμό σου κάποιον. Αυτό που ξέρω είναι ότι μόνο Ελληνικής εισαγωγής και κατεξαιρεσή EU μοντέλα καλύπτουν από εγγύηση. Τα Global όχι. Εγώ βέβαια δεν είμαι 100% σίγουρος. Για αυτό λέω αν προσέχουμε λίγο τι γράφουμε.

Το αγόρασα πριν μερικές μέρες από το Dhgate  και την Γερμανική αποθήκη που έγραψα ξεκινώντας το θέμα. 

1ον. Όταν το αγόρασα έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου απάντησε πως από την στιγμή που είναι επίσημος μεταπωλητής της Xiaomi ισχύει όχι μόνο πανευρωπαϊκή εγγύηση αλλά και παγκόσμια όπου υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία της Xiaomi, και με παρέπεμψε στο site της Xiaomi στην σελίδα των αντιπροσώπων παγκόσμια όπου υπήρχε και η ελληνική αντιπροσωπεία (Infoquest).

https://www.mi.com/global/support/warranty/

και..

https://www.mi.com/gr/support/warranty/

2ον. Με το που το παρέλαβα πήρα τηλέφωνο την Infoquest και αφού ο υπάλληλος μου ζήτησε τον αριθμό IMEI, μου είπε ότι η συσκευή μου καλύπτεται πλήρως από την εγγύηση.

Ποτέ δεν θα έγραφα κάτι δημοσίως αν δεν ήμουν 100% σίγουρος. 

Όσο για το κατάστημα του AliExpress που έγραψε πιο πριν ο συμφορουμίτης @makhs5 από την στιγμή που είναι επίσημος μεταπωλητής Xiaomi η εγγύηση θα ισχύει και στην Ελλάδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, για να λυσω το μυστηριο, επειδη οπως ειπα το εψαξα παρα πολυ πριν αγορασω το κινητο (ειμαι πολυ της λεπτομερειας)  απο το xiaomi plaza το συγκεκριμενο, ΑΝΕΒΑΖΩ μια φωτο απο πελατη που αγορασε απο το ιδιο καταστημα που αγορασα και εγω.

Η συγκεκριμενη φωτο εχει ενα αυτοκολλητο αν δειτε εξωτερικα στη συσκευασια δειχνει εισαγωγη απο μια γερμανικη διευθυνση.

"Το ιδιο ακριβως αυτοκολλητο" εχει και η συσκευασια ενος poco x5  που αγορασε ενας πελατης απο το xiaomi plaza που αγορασα κι εγω.

Το "Ιδιο" ακριβως αυτοκολλητο εχει και σε μια φωτο απο το Dhgate η γερμανικη αποθηκη που αγορασε ο φιλος black66.gr.

Οποτε σκεφτειτε μονοι σας τα υπολοιπα.

φωτο.jpeg

Κατα 99.9% λοιπον καλυπτεται απο εγγυηση απο την infoquest

Οποτε με λιγα λογια, ιδια εισαγωγη, (μπορει και ιδιος πωλητης με αλλο ονομα) αρα αφου καλυπτεται το ενα, καλυπτεται και το αλλο

Επειδη στο Dhgate υπαρχουν μονο 2-3 πωλητες με το συγκεκριμενο κινητο, δεν υπαρχει ανταγωνισμος εχει πιο ανεβασμενη τιμη.

Ενω στο Ali που το πουλανε πολλοι περισσοτεροι, εκει παιζει ο ανταγωνισμος, και ετσι ριχνουν καποιοι πιο πολυ την τιμη.

Γι αυτο πιο φθηνο το κινητο απο Ali απο το Dhgate στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Πριν το αγορασω το ειχα βρει απο εδω λιγο φθηνοτερα  https://vi.aliexpress.com/item/1005006457266720.html αποστολη απο γαλλια

6 Ευρω φθηνοτερα, τελικη τιμη στα 275 ευρω.

(Σημερα ανεβασε την τιμη)

Αλλα επειδη ειχε γραψει ενας στα τελευταια σχολια οτι περασε η προθεσμια αποστολης και δεν του το εστειλε και ουτε απανταει καν στα μηνηματα του και του διεγραψε και το μυνημα του, τοτε απλα τον προσπερασα

Δεν αξιζει ρισκο για τοσο μικρη διαφορα τιμης

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Free_xariz είπε

καλησπέρα σας,
Είδα καλές τιμές και στο e-shop.gr

(ποια η γνώμη σας για το e-shop.gr ? ) 

Κινητά Τηλέφωνα Xiaomi 6 και άνω Fingerprint 5g Dual sim 12gb : E-shop.gr

Αυτο ειναι το απλο το x6 φιλε μου, οχι το pro

To x6 pro πολυ ισχυροτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως αυτο που ελεγα στην αρχη για την πισω πλατη του κινητου οτι ειναι πολυ φθηνη πλαστικουρα επιβεβαιωνεται απο ενα χρηστη που εγραψε στο youtube στον in2mobile , εγραψε αυτο:

 

""Ειμαι κάτοχος του κινητού 2 μήνες  ταχύτατο άψογο σε ολα αλλα εχω ένα παράπονο που με ξενερώνει...απο την πρώτη μέρα είναι με θήκη χωρίς καμία πτώση και όταν το εβγαλα να το καθαρίσω εχει γεμίσει γρατζουνιες η πλάτη του κινητού...

Απάντηση

@in2mobileGr
πριν από 3 ημέρες
Καλημέρα ! Μήπως μέσα στη θήκη είχε κάτι επιπλέον ή πολύ σκόνη?
Απάντηση

@PericlesTse
πριν από 3 ημέρες


@in2mobileGr σκόνη ίσως μεσα απο την τσέπη γιατί καποιες γρατσουνιές ειναι σαν κουκιδες αλλα και πάλι δεν ξέρω πως να το δικαιολογήσω""

 

Για να μην λετε καποιοι οτι ειμαι περιεργος οταν εγραψα οτι η πισω πλατη ειναι απαραδεκτη, αφου και σε θηκη, ναι ακομη και μεσα εκει, γρατζουνιεται απο απλη σκονη που μπορει να περασει μεσα

Οποτε αυτο το κινητο ειναι το μοναδικο που χρειαζεται και πισω προστατευτικη ζελατινα και οχι μονο απο μπροστα..

Περα απ τη πλακα απαραδεκτο αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makhs5 είπε

Οποτε αυτο το κινητο ειναι το μοναδικο που χρειαζεται και πισω προστατευτικη ζελατινα και οχι μονο απο μπροστα..

Περα απ τη πλακα απαραδεκτο αυτο

Ακόμα και σε iphone/Galaxy S παλιότερα θυμάμαι που ανέφερε κόσμος ότι έβλεπε γρατζουνιές στο γύρω γυαλιστερό πλαισιο  όταν έβγαζε το κινητό από την θήκη.

Μια από τα ιδια και με την οθονη και τα gorilla victus που και εκεί αν δείτε κάθε χρόνο στο ιντερνετ υπάρχει κόσμος που βλέπει με το καλημέρα γρατζουνιές στην οθόνη αν δεν βάλει τζαμάκι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ακόμα και σε iphone/Galaxy S παλιότερα θυμάμαι που ανέφερε κόσμος ότι έβλεπε γρατζουνιές στο γύρω γυαλιστερό πλαισιο  όταν έβγαζε το κινητό από την θήκη.

Μια από τα ιδια και με την οθονη και τα gorilla victus που και εκεί αν δείτε κάθε χρόνο στο ιντερνετ υπάρχει κόσμος που βλέπει με το καλημέρα γρατζουνιές στην οθόνη αν δεν βάλει τζαμάκι .

 

Εγω ξερω να πω οτι στο tcl 20l+ χωρις θηκη και δεν εχει κανει καμια γρατζουνια και ουτε δαχτυλιες αν δε το κρατας πχ με βρωμικα χερια, ειναι η πλατη πλαστικη γυαλιστερη, πολυ ομορφη, ακρυλικο γυαλι το γραφει η tcl, με μια αναζητηση απλη βρηκα οτι ειδος πλαστικου ειναι, αρα πλαστικη ειναι

Χαθηκε να του βαζαν μια τετοια πλαστικη πισω πλατη και στο poco; Σιγα το ποσον που θα κοστιζε παραπανω

Απλα εγω πιστευω εσκεμμενα δεν το κανανε, για να μην εχει ολα τα πλεονεκτηματα 

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, makhs5 είπε

Απλα εγω πιστευω εσκεμμενα δεν το κανανε, για να μην εχει ολα τα πλεονεκτηματα 

Για αυτό και κοιτάμε για αγορά απέξω, που η τιμή είναι χαμηλότερη, για να μην δίνουμε τόσο σημασία σε αυτά τα πράγματα.

Αλλιώς σκέφτεσαι την ποιότητα κατασκευής στα 250 και 300ευρώ και αλλιώς στα 470ευρώ που πωλείται στην Ελλάδα.

Τέλος για το πιο πίσω κατάστημα του Aliexpress, το καλύτερο θα ήταν ο πελάτης σας που πήρε το κινητό, να μιλούσε με Infoquest να του το επιβεβαίωναν και αυτοί ότι όλα είναι οκ(να ξέρει και ο ίδιος τι παίζει), όπως έκανε ο άλλος συμφορουμίτης πιο πίσω με το Dhgate.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τέλος για το πιο πίσω κατάστημα του Aliexpress, το καλύτερο θα ήταν ο πελάτης σας που πήρε το κινητό, να μιλούσε με Infoquest να του το επιβεβαίωναν και αυτοί ότι όλα είναι οκ(να ξέρει και ο ίδιος τι παίζει), όπως έκανε ο άλλος συμφορουμίτης πιο πίσω με το Dhgate.

Καπου θα μπερδευτηκες, εγω δεν εχω πελατη, ουτε ειπα για πελατη , ειπα εγω αγορασα το κινητο απο το xiaomi plaza, απο το Aliexpress

Πελατης εγραψα οτι κατεβασα φωτο απο το σαιτ "καποιου πελατη"   (δηλ καποιου αλλου που το αγορασε επισεις απο το  Aliexpress) για να δειτε οτι πιθανον ειναι η ιδια εισαγωγη οπως απο την γερμανικη αποθηκη του Dhgate

Οταν μου ερθει, εννοειτε θα παρω τηλ την infoquest  να επιβεβαιωσω και εγω αν ισχυει η εγγυηση απο αυτους

Η τιμη ναι ηταν πολυ καλη στα 281.17 ευρω γι αυτο και το αγορασα προχθες, 470 ευρω για τετοια κακη πλαστικη θηκη κινητου εγω δεν θα δινα με τιποτα, γιατι με ενδιαφερει και μια υποτυποδες καλη ποιοτητα κατασκευης, να μη γρατζουνιεται με το παραμικρο μεσα ακομη και στη θηκη

Επεξ/σία από makhs5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο σε αυτό. Διάβασα πιο πάνω για πελάτη και υπέθεσα ότι θα έγινε η αγορά για κάποιον 3ο.

Το ιδανικό πάντως(για όλους)να ήταν να ξέρουμε σίγουρα τι παίζει, γιατί γενικά το κομμάτι εγγύηση/Xiaomi/Infoquest ειναι λίγο μπέρδεμα στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εχεις δίκιο σε αυτό. Διάβασα πιο πάνω για πελάτη και υπέθεσα ότι θα έγινε η αγορά για κάποιον 3ο.

Το ιδανικό πάντως(για όλους)να ήταν να ξέρουμε σίγουρα τι παίζει, γιατί γενικά το κομμάτι εγγύηση/Xiaomi/Infoquest ειναι λίγο μπέρδεμα στην Ελλάδα.

Μολις ερθει εννοειτε θα παρω αμεσως τηλ να τσεκαρω για την εγγυηση τι παιζει εδω ελλαδα, αλλα οπως ειπα ειμαι 99.9% σιγουρος οτι απο τον συγκεκριμενο πωλητη θα ισχυει η εγγυηση κανονικα και εδω, οπως και απο το Dhgate

Αλλα σιγουρα δεν θα ειναι απο ολους τους πωλητες  στο Ali το ιδιο, να ισχυει δηλ απο ολους η εγγυηση

Θελει τσεκαρισμα το καταστημα αν ειναι εξουσιοδοτημενο mi 

Σιγουρα δεν ειναι ολες οι εισαγωγες ιδιες, κι ας πουλανε ολοι πχ global εκδοση

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...