Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα και πρόσφατα τελείωσα και την 2η σχολή στο τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων. Η κατάσταση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά. Μετά λύπης μου και όντας μετανάστρια ήδη στην Ελλάδα με βαριά καρδιά, παίρνω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Γνωρίζω Αγγλικά, λίγα γαλλικά. Οι χώρες που σκέφτομαι να μεταναστεύσω είναι Ολλανδία, Δανία και Σουηδία. 

Θα ήθελα να σχολιάσετε παρόμοιες εμπειρίες μετανάστευσης και εάν γνωρίζετε πως είναι τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Έχω βαρεθεί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

Επεξ/σία από FairyMairy
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η γνωμη μου ως εργαζομενος στο εξωτερικο ειναι να μην πας χυμα χωρις να εχεις δουλεια ή υποσχεση προσληψης. Να κανεις τις ενεργειες που χρειαζονται απο εδω ωστε να προετοιμασεις το εδαφος. Αρκετοι ελληνες πανε στο εξωτερικο απροετοιμαστοι, καθονται 1-2 μηνες χωρις να βρουν εργασια και γυρνουν πισω απρακτοι εχοντας στο μεταξυ χαλασει 4-5 χιλιαρικα. Δεν ειμαι αρνητικος στη μεταναστευση γενικα, αλλα ειμαι κατα του να πας με 2 βαλιτσες και κλεισμενο χοστελ για 15 ημερες.

Για Σουηδια πχ που ξερω 5 πραγματα παραπανω, το να βρεις δουλεια χωρις να γνωριζεις τη γλωσσα ειναι αρκετα δυσκολο (εκτος αν εισαι ΙΤ ή μηχανικος). Δυσκολο να βγαλεις προσωπικο αριθμο (ή εστω προσωρινο) χωρις δουλεια, εισαι τουριστρια. Χωρις προσωπικο αριθμο κανεις εργοδοτης δε θα ασχοληθει μαζι σου. Επισης τα οικονομικα των Σουηδων ειναι χειροτερα σε σχεση με 5 χρονια πριν, δεν ξερω ποσο ευκολα ζητουν κοσμο για δουλεια, οι δεικτες ανεργιας εχουν ανεβει.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, FairyMairy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα

 

18 λεπτά πριν, FairyMairy είπε

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Σίγουρα με λίγη προσπάθεια, ειδικά τους θερινούς μήνες, δεν παίρνεις μόνο 600 ευρώ στην Ελλάδα. Όταν λες τουριστικά, μαγειρική, service, φιλοξενία? Τι? Γιατι τον χειμώνα αντίστοιχα βόρειες χώρες ψάχνουν προσωπικό, με αρκετά καλά χρήματα. Προφανώς και πάλι πρέπει να προσπαθήσεις με συνεντεύξεις κτλ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

 

Σίγουρα με λίγη προσπάθεια, ειδικά τους θερινούς μήνες, δεν παίρνεις μόνο 600 ευρώ στην Ελλάδα. Όταν λες τουριστικά, μαγειρική, service, φιλοξενία? Τι? Γιατι τον χειμώνα αντίστοιχα βόρειες χώρες ψάχνουν προσωπικό, με αρκετά καλά χρήματα. Προφανώς και πάλι πρέπει να προσπαθήσεις με συνεντεύξεις κτλ 

Έχω τελειώσει ΙΕΚ πάνω στην Διοίκηση Τουρισμού. Έχω φύγει επίσης 2 σεζόν και έχω δουλέψει πάνω στο σέρβις. Έπαιρνα το 2018 650 ευρω για 7/7. Τέρμα κοροιδία. Μετά γύρισα στην πόλη μου και σπούδασα στο Πανεπιστήμιο και δεν σταμάτησα να δουλεύω κάτα την διάρκεια των σπουδών μου. Εδώ και 3 χρόνια δουλεύω σε μια καλή θέση γραφείου αλλά τα λεφτά είναι πολύ λίγα. 600 ευρώ για τα τωρινά δεδομένα είναι ψίχουλα. Δεν θέλω να μείνω άλλο Ελλάδα και να μετανιώσω που δεν έφυγα εξωερικό. 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντως με 600 ευρώ τι θα κανείς..? Νοίκι να πληρώσεις φαγητό βενζίνες...? Δεν βγαινει η ζωη με αυτα τα λεφτα...

39 λεπτά πριν, Snoob είπε

Οι χώρες που αναφέρεις, κατακλύζονται από ανειδίκευτους μετανάστες. Και, δεν το λέω για κακό, αλλά με αυτά τα χαρτιά, σε αυτές τις χώρες, ανειδίκευτος είσαι.

Στην Ολλανδία, όπου πλέον αποκτώ μια σαφή εικόνα, χωρίς να μιλάς τη γλώσσα, θα τρέχεις μαζί με όλους τους άλλους ανειδίκευτους για μεροκάματα μερικής απασχόλησης στα διάφορα σούπερ μάρκετ, να στοιβάζεις προϊόντα στα ράφια. Σουηδία τα ίδια ακούω, αλλά δεν έχω άνθρωπο εκεί.

Τα πράγματα παντού ζορίζουν. Και δεν είναι φτηνό να ζεις σε αυτές τις χώρες, έχουν μεν καλύτερους μισθούς, αλλά έχουν και ακριβότερες τιμές. 

Το να πει κάποιος "αγανάκτησα, τα μαζεύω και πάω έξω", ήταν είναι και θα είναι συνταγή αποτυχίας. Μόνο στοχευμένα, με συμφωνημένη δουλειά, ώστε να υπάρχει δυνατότητα προϋπολογισμού, "τόσα θα βγάζω, τόσα θα ξοδεύω, τι μου μένει και τι μπορώ να κάνω με αυτά εκεί που θα πάω", ώστε να μπορεί να γίνει σύγκριση με την Ελλάδα.

Ξέρω πολύ κόσμο που έφυγε βλαστημώντας το "Ελλαδιστάν" και επέστρεψε βλαστημώντας το όποιο -σταν είχε επιλέξει στα κουτουρού.

 

Στον τομεα του ΙΤ τι παιζει στην Ολλανδια αυτη την στιγμη...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Η γνωμη μου ως εργαζομενος στο εξωτερικο ειναι να μην πας χυμα χωρις να εχεις δουλεια ή υποσχεση προσληψης.

Αυτό.Πρέπει να τα εχεις ψάξει καλά πριν κάνεις κίνηση.

 

Εγώ όταν ψαχνόμουν πριν μερικά χρόνια είχα βρει για Ολλανδία  το https://www.pollux.nl/en_GB/index.html   αλλά δεν το χρειάστηκα τελικά .

Ψάξε το όμως καλά τι ζητάνε τι παρέχουν.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doctorkostis είπε

Η γνωμη μου ως εργαζομενος στο εξωτερικο ειναι να μην πας χυμα χωρις να εχεις δουλεια ή υποσχεση προσληψης. Να κανεις τις ενεργειες που χρειαζονται απο εδω ωστε να προετοιμασεις το εδαφος. Αρκετοι ελληνες πανε στο εξωτερικο απροετοιμαστοι, καθονται 1-2 μηνες χωρις να βρουν εργασια και γυρνουν πισω απρακτοι εχοντας στο μεταξυ χαλασει 4-5 χιλιαρικα. Δεν ειμαι αρνητικος στη μεταναστευση γενικα, αλλα ειμαι κατα του να πας με 2 βαλιτσες και κλεισμενο χοστελ για 15 ημερες.

Για Σουηδια πχ που ξερω 5 πραγματα παραπανω, το να βρεις δουλεια χωρις να γνωριζεις τη γλωσσα ειναι αρκετα δυσκολο (εκτος αν εισαι ΙΤ ή μηχανικος). Δυσκολο να βγαλεις προσωπικο αριθμο (ή εστω προσωρινο) χωρις δουλεια, εισαι τουριστρια. Χωρις προσωπικο αριθμο κανεις εργοδοτης δε θα ασχοληθει μαζι σου. Επισης τα οικονομικα των Σουηδων ειναι χειροτερα σε σχεση με 5 χρονια πριν, δεν ξερω ποσο ευκολα ζητουν κοσμο για δουλεια, οι δεικτες ανεργιας εχουν ανεβει.

 

Μα αν δεν είσαι εκεί δεν ασχολούνται καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι ειδικευμένοι μπορούν να βρουν καλές δουλειές, πάντοτε υπάρχει ζήτηση. Και το κομμάτι της τεχνολογίας εξελίσσεται πολύ καλά στην Ολλανδία, ήδη από φοιτητές βρίσκουν -οι καλύτεροι, προφανώς- συμπαθητικές θέσεις. Και τα πανεπιστήμια δεν θεωρούν τη διασύνδεση με την αγορά "ξεπούλημα" και "ντροπή", αντίθετα βοηθούν τους φοιτητές τους και με περηφάνια παρουσιάζουν το πού εργάζονται οι απόφοιτοί τους.

Σε θέσεις τεχνολογίας, δεν έχεις θέμα να πας μόνο με Αγγλικά και οι Ολλανδοί γενικά δεν θα στραβώσουν καθόλου αν τους μιλήσεις στα Αγγλικά (όπως είχα κάνει το λάθος, αλλά πριν πολλά χρόνια, να προσπαθήσω στη Γαλλία :D ) Ακόμη και στην ενέργεια (πετρέλαια/φυσικό αέριο) ή στα ναυπηγεία, αλλά μιλάμε για φουλ εξειδικευμένες θέσεις. Και στα καταστήματα, από τη λαϊκή αγορά μέχρι ό,τι θέλεις, μια χαρά θα συνεννοηθείς στα Αγγλικά. Τώρα, σε κανένα χωριό, να πας στον πάγκο ενός ηλικιωμένου να αγοράσεις χειροποίητα ξύλινα τσόκαρα, οκ, μπορεί και να έχεις μια δυσκολία, στις πόλεις, όμως, από το νότο μέχρι το βορρά, μιλάνε όλοι.

Έχω φίλο χρόνια στη Χάγη, σε πλήρως εξειδικευμένη θέση σχετική με υπολογιστές/δίκτυα/ασφάλεια, μόνο με Αγγλικά, έχει μάθει Ολλανδικά απλά για τα βασικά, ευχαριστώ/παρακαλώ και πέντε στοιχειώδη πράγματα στα μαγαζιά.

Αλλά, αν πούμε για τουρισμό, θα σου ζητήσουν Ολλανδικά στη "βιτρίνα" των καταλυμμάτων/ξενοδοχείων (αρκετός εσωτερικός με ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας αλλά και πέρα-δώθε με Γερμανία και Βέλγιο), εκτός κι αν πας για λάντζα/κουβάλημα κτλ. Που, προσωπικά, δεν θα έφευγα από εδώ για να πάω λάντζα Ολλανδία, αλλά ο καθένας κρίνει.

Αυτό που θα επαναλάβω, για κάθε ενδιαφερόμενο, είναι να μην ξεκινήσει στην τύχη. Να ξέρει πού πάει. Τι περιθώριο έχει να επιμείνει και πού να στραφεί. Για μεροκάματα, να τσοντάρεις ώστε ο κορβανάς να μην αδειάσει τελείως όσο ψάχνεις στοχευμένα, έχοντας προετοιμάσει το έδαφος, βρίσκεις, και σε σούπερ μάρκετ, και στις λαϊκές. Αλλά, είσαι απέναντι σε στρατιές φοιτητών (η Ολλανδία έχει μαζέψει άπειρο κόσμο, μετά το αυτοκτονικό Brexit) και μεταναστών, οπότε είναι τελείως προσωρινό μέτρο.

Κι αν είναι να πας να κάνεις μεροκάματα εκεί, καλύτερα εδώ, ειλικρινά. Γιατί, ειδικά στο βορρά, πέφτει το σκοτάδι από τις 4 το χειμώνα και δεν θέλει πολύ ο αλέγρος Έλληνας να αρχίσει τα "σαν τη Χαλκιδική δεν έχει".

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, ppaio said:

Μα αν δεν είσαι εκεί δεν ασχολούνται καν...

Σουηδία χωρίς προηγούμενη αναγνώριση πτυχίου από επίσημο φορέα στη χώρα, μόνο με αγγλικά και χωρίς personnummer είσαι πρακτικά τουρίστας ανειδίκευτος με ανταγωνισμό ορδές απελπισμένων μεταναστών. Και πάλι δε θα ασχοληθεί κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτέ, μα ποτέ, μη φύγει κάποιος χωρίς να έχει ήδη βρεί δουλειά, ή να έχει ένα σοβαρό αποθεματικό ώστε να μπορέσει να περάσει κάποιες εβδομάδες σε κάποια κατοικία ενώ ψάχνει.

Στην Ιρλανδία έχουμε τρέξει να σώσουμε άνθρωπο, Έλληνα πολίτη, από την άκρη του δρόμου, ο οποίος ήταν στα βιολογικά του όρια.

Αυτό γιατί υπήρχε η αντίληψη του "πάμε κι όλα θα βρουν το δρόμο τους".

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ εργασία δεν αλλάζεις, αν δεν έχεις βρει μία άλλη. 

Πόσο μάλλον, να αλλάζεις χώρα χωρίς να έχεις βρει δουλειά. 

Βήμα στο κενό. 

Δεν το λέω για τον νηματοθέτη, αλλά αν δεν βρεις μία δουλειά αξιώσεων στο εξωτερικό, δεν  έχει και ιδιαίτερο νόημα. 

Τι να δουλεύεις σέρβις στην Ελλάδα, τι στο εξωτερικό; 

 

Επεξ/σία από Rebelos2018
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλκιδική που είμαι εγώ ψάχνουν παντού προσωπικό και οι μισθοί είναι πολύ παραπάνω από 650€. Πχ ξέρω γυραδικο όπου στον τυλιχτη/κόφτη δινει και 2500€ αρκεί να είναι καλό χέρι.

Κι εγώ έκανα εξωτερικό, Αγγλία και Ισπανία, αλλά αν πας ξεβρακωτος στ αγγούρια δυστυχώς χαΐρι δεν έχει. 

 

Επεξ/σία από Finn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αποφασίσεις που θα πας κοίταξε να επικοινωνήσεις με Ελληνικές κοινότητες, μπορείς να βοηθηθείς αρκετά. Για Γερμανία δεν θα στο πρότεινα, στον τομέα σου είναι δύσκολο να πας κάπου χωρίς να μιλάς την γλώσσα. Οπότε ή κοιτάς για Ην.Β ή ξεκινάς να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα σε ένα επίπεδο Α2, Β1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ilkor said:

Όταν αποφασίσεις που θα πας κοίταξε να επικοινωνήσεις με Ελληνικές κοινότητες, μπορείς να βοηθηθείς αρκετά. Για Γερμανία δεν θα στο πρότεινα, στον τομέα σου είναι δύσκολο να πας κάπου χωρίς να μιλάς την γλώσσα. Οπότε ή κοιτάς για Ην.Β ή ξεκινάς να μαθαίνεις μια ξένη γλώσσα σε ένα επίπεδο Α2, Β1.

ΗΒ το ξεχνας. ειναι εκτος ΕΕ πλεον!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...