Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις τη διάθεση να μάθεις Γερμανικά και η Ελβετία είναι μία πολύ καλή λύση.

Εγώ έφυγα πρίν 2,5 περίπου χρόνια (στα 37 μου) και ήρθα στην Ελβετία και δεν έχω μετανιώσει στιγμή..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 06/03/2024 at 18:15, Ukforthemoment said:

Αυτό.Πρέπει να τα εχεις ψάξει καλά πριν κάνεις κίνηση.

 

Εγώ όταν ψαχνόμουν πριν μερικά χρόνια είχα βρει για Ολλανδία  το https://www.pollux.nl/en_GB/index.html   αλλά δεν το χρειάστηκα τελικά .

Ψάξε το όμως καλά τι ζητάνε τι παρέχουν.

Το συγκεκριμένο έχει θέσεις χωρίς απαίτηση ολλανδικών;

10 minutes ago, Skandalf said:

Αν έχεις τη διάθεση να μάθεις Γερμανικά και η Ελβετία είναι μία πολύ καλή λύση.

Εγώ έφυγα πρίν 2,5 περίπου χρόνια (στα 37 μου) και ήρθα στην Ελβετία και δεν έχω μετανιώσει στιγμή..

Σε τι τομέα εργασίας αν επιτρέπεται; Είχες κάνει προετοιμασία για κάποια θέση από πριν, όταν ήσουν Ελλάδα (interview, πρόταση εργασίας, κλπ) ή πήγες και ψάχτηκες εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Το συγκεκριμένο έχει θέσεις χωρίς απαίτηση ολλανδικών;

 

agency είναι,για κάθε θέση ίσως ζητάει άλλα.Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκεκριμένα για Σουηδία, δεν πας αν δεν βρείς δουλειά μέσω κάποιου Job seeker γραφείου όπου θα πάρει και ο μεσάζοντας τα λεφτάκια του γιατί δεν είναι τίποτα τσάμπα σε αυτή την ζωή. Είχα πάει πριν καιρό Σουηδία σε φίλο που είναι 4 χρόνια εκεί μηχανικός και πλέον έχει ενταχθεί στην κοινωνία. Η κοπέλα του που δεν είναι μηχανικός ή γιατρός ή ειδικότητα που χρειάζονται δεν μπορεί να κάνει κάτι, δεν μπορεί να βρει δουλειά, σπουδάζει και ψάχνει. Η κατάσταση στις μεγάλες-μεσαίες πόλεις είναι τραγική. Πολύ μετανάστευση απο Αφρική και Μέση Ανατολή. Παίζει πολύ μπούργκα και μερικές περιοχές έχουν γκετοποιηθεί πλήρως. Ο μέσος μισθός είναι πιο πάνω απο Ελλάδα αλλά τώρα ακόμα και στα χωρία υπάρχουν οικογένειες που ζουν απο Μεση Ανατολή 8 άτομα σε ένα διαμέρισμα που είναι για 2 άτομα. Συμπέρασμα δεν πας αν δεν βρεις εργασία σε εταιρεία με καλά λεφτά. Γιατί θα μπεις στην ίδια κατηγορία με τους υπόλοιπους. 

 

Επεξ/σία από hyperlost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, hyperlost said:

 Η κατάσταση στις μεγάλες-μεσαίες πόλεις είναι τραγική. Πολύ μετανάστευση απο Αφρική και Μέση Ανατολή. Παίζει πολύ μπούργκα και μερικές περιοχές έχουν γκετοποιηθεί πλήρως. 

Σε τι βαθμό ισχύουν όσα λέγονται για διάλυση του ιστού της σουηδικής κοινωνίας κατά τη γνώμη σου; Διαβάζω αντικρουόμενες απόψες επ' αυτού. Η αθρόα μετανάστευση δεν έχει σταματήσει τελευταία;

26 minutes ago, hyperlost said:

Η κοπέλα του που δεν είναι μηχανικός ή γιατρός ή ειδικότητα που χρειάζονται δεν μπορεί να κάνει κάτι, δεν μπορεί να βρει δουλεία, σπουδάζει και ψάχνει. 

Δεν φαντάζεσαι πόσο άσχημα μου χτυπάει αυτός ο τονισμός στο συνώνυμο της λέξης "εργασία". Προδιαθέτει πολύ αρνητικά για την εξέλιξη.

12 minutes ago, giwfys said:

Κ εγω η μονη χωρα που θα προτεινα ειναι ελβετια

Εδω ενας youtuber που ισως σε βοηθησει 

 

Η αλήθεια είναι πως για Ελβετία κυρίως διαβάζω πως υπάρχουν ευκαιρίες στον ξενοδοχειακό κλάδο - κυρίως εκτός μεγάλων πόλεων (δεν βρίσκουν προσωπικό σε πιο απόμερες περιοχές, Αλπεις, κλπ; ).

Για θέσεις στο χώρο του ΙΤ και γενικότερα για εξειδικευμένες θέσεις, πρέπει να είναι αρκετά δυσκολότερη η εύρεση θέσης σε σχέση με Γερμανία-Ολλανδία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σε Αλπεις κτλ υπαρχουν ευκαιριες(εποχιακες).

Ελβετια ειναι καλη διοτι εχει διπλασιους μισθους απο οποιαδηποτε αλλη χωρα στην Ευρωπη και παρα το κοστος ζωης σου μενουν περισσοτερα.

Ειδικα σε ξενοδοχειο πιθανοτατατα θα εχεις και στεγαση ισως και φαγητο οπως σου μενουν πολλα τσεπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια που σπουδασε τσαμπα, τωρα ψαχνεται να παει αλλου με παχυλο μισθο και θα μας βριζει που δεν εχουμε να της δωσουμε, καλός ο σοσιαλισμος μεχρι να ερθει η ωρα να δωσεις...

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, DrFreeman said:

Σε τι βαθμό ισχύουν όσα λέγονται για διάλυση του ιστού της σουηδικής κοινωνίας κατά τη γνώμη σου; Διαβάζω αντικρουόμενες απόψες επ' αυτού. Η αθρόα μετανάστευση δεν έχει σταματήσει τελευταία;

Δεν φαντάζεσαι πόσο άσχημα μου χτυπάει αυτός ο τονισμός στο συνώνυμο της λέξης "εργασία". Προδιαθέτει πολύ αρνητικά για την εξέλιξη.

είναι λάθος ο τόνος από την απροσεξία / ταχύτητα μου, αλλά ναι χτυπάει άσχημα. το διόρθωσα 

Επειδή πήρα άδεια και πήγα για διακοπές στην Σουηδία, ήμουν τουρίστας που έβγαζε φωτογραφίες και έτρωγε ασύστολα ότι μπορούσε κάθε μέρα μέχρι να σκάσει σε όσα περισσότερα μαγαζιά και περιοχές μπορούσα να προλάβω. Eίδα ότι πόλεις που ήταν καθαρά εκτός προτίμησης μετανάστευσης έχουν πλέον γεμίσει με μαντίλες. Σε καφετέριες, εστιατόρια & εμπορικά ο αριθμός των ανθρώπων απο Μέση Ανατολή ήταν αυξημένος. Εξω στους δρόμους η ίδια εικόνα,  πολλοί ξένοι απο μέση ανατολή. Πήγαμε σε 4 πόλεις συμπεριλαμβομένης και της Στοκχόλμης. Παλιά άκουγες Σουηδικά και Αγγλικά (που μιλάνε όλοι οι Σουηδοί τέλεια) στο σύνολο των μαγαζιών ή στα εμπορικά κέντρα, τώρα έπαιζαν τα αραβικά. Στα μαγαζιά συνήθως έβλεπες τραπέζι με 3-4 γυναίκες με μπούργκα και η καθεμία με 2-3 παιδία. Δεν ενοχλούσαν, αλλά η εικόνα της Σουηδίας όπως ήταν αντίγραφο της Αγγλίας έχει αλλάξει και υπήρχαν φορές που ένιωθες ότι είσαι σε συννεφιασμένο Μαρόκο. 

Σχετικά με τον φίλο μου, βγάζει καλά λεφτά, δουλεύει σε μεγάλη εταιρεία και ναι μπορεί να κάνει καλύτερη ζωή απο αυτήν που θα έκανε Ελλάδα. Αλλά κάλυψε κενό της σουηδικής βιομηχανίας ως πτυχιούχος μηχανικός με εμπειρία που ούτε σουηδικά χρειάστηκε να μάθει. Ακόμα και τώρα δεν ξέρει Σουηδικά. Μόνο τα βασικά. Η κοπέλα του από την άλλη πλευρά έχει μάθει σουηδικά τέλεια (σε ειδ. σχολείο του κράτους, δες παρακάτω), έκανε και κάνει σπουδές και ΔΕΝ μπορεί να βρει εργασία γιατί δεν έχει συγκεκριμένη ειδικότητα/πτυχίο ώστε να καλύψει κενό της Σουηδικής Οικονομίας. Η Σουηδία ζητούσε συγκεκριμένες ειδικότητες: Μηχανικούς, Γιατρούς και Νοσηλευτές. Αυτοί που είχαν πτυχία και εμπειρία μπορούνε να βρούνε καλές δουλειές με καλές απολαβές. Οι υπόλοιποι θα είναι χύμα στον κουβά για ότι θέση προκύψει, αν προκύψει, θα πρέπει μιλάς Σουηδικά. Για να τα μάθεις θα πας σε ειδικό σχολείο για μετανάστες με το σύνολο να είναι απο Μέση Ανατολή. Προφανώς ο μέσος Έλληνας είναι πιο κοντά με τον μέσο Σουηδό σαν αντίληψη της κοινωνίας. Τα πιστεύω που μεταφέρουν άνθρωποι απο άλλες περιοχές του κόσμου στην Σουηδία είναι χαοτικά με την αντίληψη που έχουν οι περισσότεροι Ευρωπαίοι για την διασκέδαση, την κοινωνία, τον διπλανό, το σωστό και το λάθος κλπ. 

Επεξ/σία από hyperlost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να φύγεις από Ελλάδα πρώτα υπογράφεις συμβόλαιο με τον εργοδότη όπου είναι να πας και μετά κλείνεις το εισιτήριο χωρίς επιστροφή 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Δεν είναι κάπως αναληθές αυτό; Δεν είδα να συμβαίνει κάτι τέτοιο στη Βρετανία - και βρέθηκα εκεί Νοέμβριο μήνα...

Όχι, δεν είναι αναληθές.

Με κακοκαιρία/συννεφιά/βροχή, μάλιστα, η αίσθηση που έχεις το σούρουπο είναι ιδιαίτερα έντονη, δηλαδή σκοτεινιάζει ακόμη και πριν τη δύση του ήλιου.

Δεν το ανέφερα αυτό το στοιχείο, όμως, για να πιάσουμε τα ρολόγια "α, όχι, δεν νυχτώνει 4, αλλά 4 και 19!" Το ανέφερα γιατί (θα έπρεπε να) είναι στοιχείο της προετοιμασίας το κλίμα του τόπου όπου πας να μείνεις.

Έχω δει ανθρώπους να ζορίζονται πάρα πολύ από τον καιρό (όχι στο στυλ "βρέθηκα το Νοέμβριο στη Αγγλία για 10 μέρες", αλλά στο στυλ "θα ζω εδώ τα επόμενα δέκα χρόνια") και δεν αναφέρομαι σε άγουρα παιδιά που τα βλέπουν όλα μαύρα και φαντάζονται παραδείσους στο εξωτερικό, αλλά και συνειδητοποιημένους επαγγελματίες.

Τέλος πάντων, εάν και εφόσον εμφανιστεί ξανά η TS κι έχει κάποια απορία, το ξανασυζητάμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεια απο agency στην Ολλανδια ειναι 80%-90% συγχρονη σκλαβια, ειδικα εαν ερθεις απο αλλη χωρα και πας κατ'ευθειαν εκει. Πολυ προσοχη στο τι θα βρειτε. 
Αυτο που πρεπει να εχει στο μυαλο του οποιος θελει μονος του να φυγει για εξωτερικο ειναι η μοναξια, η διαφορετικη κουλτουρα και η κατιφλα του καιρου. 

24 minutes ago, Snoob said:

Όχι, δεν είναι αναληθές.

Με κακοκαιρία/συννεφιά/βροχή, μάλιστα, η αίσθηση που έχεις το σούρουπο είναι ιδιαίτερα έντονη, δηλαδή σκοτεινιάζει ακόμη και πριν τη δύση του ήλιου.

Δεν το ανέφερα αυτό το στοιχείο, όμως, για να πιάσουμε τα ρολόγια "α, όχι, δεν νυχτώνει 4, αλλά 4 και 19!" Το ανέφερα γιατί (θα έπρεπε να) είναι στοιχείο της προετοιμασίας το κλίμα του τόπου όπου πας να μείνεις.

Έχω δει ανθρώπους να ζορίζονται πάρα πολύ από τον καιρό (όχι στο στυλ "βρέθηκα το Νοέμβριο στη Αγγλία για 10 μέρες", αλλά στο στυλ "θα ζω εδώ τα επόμενα δέκα χρόνια") και δεν αναφέρομαι σε άγουρα παιδιά που τα βλέπουν όλα μαύρα και φαντάζονται παραδείσους στο εξωτερικό, αλλά και συνειδητοποιημένους επαγγελματίες.

Τέλος πάντων, εάν και εφόσον εμφανιστεί ξανά η TS κι έχει κάποια απορία, το ξανασυζητάμε.


+1
Η γυναικα μου ζοριζεται παρα πολυ με τον καιρο στην Ολλανδια.  

Εγω ζοριζομαι το καλοκαιρι (καποιοι θα κραξουν) αλλα δεν αντεχω που ειναι μερα μεχρι τις 11 το βραδυ, δεν μπορω να χαλαρωσω. Εγω εχω μαθει καλοκαιρι 9 η ωρα νυχτα και βολτες και ποτακια στο σουρουπο, οχι ενα ατελειωτο απογευμα σε ενα μερος που πρεπει να πας να αραξεις σε ενα παρκο στο γκαζον για να περασεις "καλα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Εγω ζοριζομαι το καλοκαιρι (καποιοι θα κραξουν) αλλα δεν αντεχω που ειναι μερα μεχρι τις 11 το βραδυ, δεν μπορω να χαλαρωσω. Εγω εχω μαθει καλοκαιρι 9 η ωρα νυχτα και βολτες και ποτακια στο σουρουπο, οχι ενα ατελειωτο απογευμα σε ενα μερος που πρεπει να πας να αραξεις σε ενα παρκο στο γκαζον για να περασεις "καλα".

+1 και απο μένα γιαυτό. το χειμώνα την βγάζω μια χαρά και το καλοκαίρι βασικά αλλα αύτο που κυριολεκτικά 11 η ώρα είναι μέρα με σκοτώνει. θες να πας για ύπνο κομμάτια και είναι μέρα εξώ και δεν μπορείς  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, LabrakisG1992 said:

+1 και απο μένα γιαυτό. το χειμώνα την βγάζω μια χαρά και το καλοκαίρι βασικά αλλα αύτο που κυριολεκτικά 11 η ώρα είναι μέρα με σκοτώνει. θες να πας για ύπνο κομμάτια και είναι μέρα εξώ και δεν μπορείς  

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε σημεία κοντά στον Αρκτικό κύκλο; Δεν είναι φαινόμενο της Β. Ευρώπης γενικά.

55 minutes ago, Snoob said:

 

Έχω δει ανθρώπους να ζορίζονται πάρα πολύ από τον καιρό (όχι στο στυλ "βρέθηκα το Νοέμβριο στη Αγγλία για 10 μέρες", αλλά στο στυλ "θα ζω εδώ τα επόμενα δέκα χρόνια") .

Το ανέφερα στα εξής πλαίσια: δεν το είδα να είναι πραγματικότητα με τον απόλυτο τρόπο που παρουσιάζεται στην Ελλάδα. Το βρήκα εν τέλει κλισέ και όχι ιδιαιτερα αντιπροσωπευτικό της κατάστασης που βίωσα (όχι ότι δεν μπορεί να τύχει κάτι διαφορετικό, ανάλογα τον καιρό - κακοκαιρία/συννεφια). Σίγουρα ο καιρός που συνάντησα στο ΗΒ όταν βρέθηκα και τριγύρισα εκεί είναι απολύτως βιώσιμος και διόλου ακραίος, κατά την προσωπική μου άποψη. Ενδεχομένως κατά περιοχές (π.χ. Σκωτία) αυτό να διαφέρει, δεν το γνωρίζω. 

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...