Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο σε σημεία κοντά στον Αρκτικό κύκλο; Δεν είναι φαινόμενο της Β. Ευρώπης γενικά.

Το ανέφερα στα πλαίσια πως δεν το είδα να είναι πραγματικότητα όπως παρουσιάζεται. Το βρήκα εν τέλει κλισέ και όχι ιδιαιτερα αντιπροσωπευτικό της κατάστασης που είδα (όχι ότι δεν μπορεί να τύχει, ανάλογα τον καιρό - κακοκαιρία/συννεφια). Σίγουρα ο καιρός που συνάντησα στο ΗΒ όταν βρέθηκα και τριγύρισα εκεί είναι απολύτως βιώσιμος και διόλου ακραίος. Ενδεχομένως κατά περιοχές (π.χ. Σκωτία) αυτό να διαφέρει, δεν το γνωρίζω. 

ΚΑι Αγγλία συμβαίνει,όχι τόσο αργα το βράδυ αλλά απο την άλλη ξημερώνει και πριν τις 5 το πρωί.

 

Παράπονα για καιρό ήλιο κλπ ακούω απο ανθρώπους που η  επόμενη φράση τους είναι "μου λείπει ο φραπές στην παραλία".

Στο χωριό μου λένε για αυτούς που τους φταίνε όλα ότι "στραβά κάθονται οι κότες"  .Πάντα θα βρουν κάτι να γκρινιάζουν.

Απλά τους αφήνεις στην γκρίνια τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, Ukforthemoment said:

ΚΑι Αγγλία συμβαίνει,όχι τόσο αργα το βράδυ αλλά απο την άλλη ξημερώνει και πριν τις 5 το πρωί.

 

Παράπονα για καιρό ήλιο κλπ ακούω απο ανθρώπους που η  επόμενη φράση τους είναι "μου λείπει ο φραπές στην παραλία".

Στο χωριό μου λένε για αυτούς που τους φταίνε όλα ότι "στραβά κάθονται οι κότες"  .Πάντα θα βρουν κάτι να γκρινιάζουν.

Απλά τους αφήνεις στην γκρίνια τους.

Σε αυτό σίγουρα συμφωνώ. Γενικότερα το επιχείρημα "επέστρεψα επειδή δεν άντεχα τον καιρό/ τη συννεφιά/το α και το β" το βρίσκω περίεργο. Θεωρώ πως υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι από πίσω, άμεσα συσχετισμένοι με θέματα εργασίας/οικογένειας και απλώς ο καιρός είναι μια εύχερη πρόφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Σε αυτό σίγουρα συμφωνώ. Γενικότερα το επιχείρημα "επέστρεψα επειδή δεν άντεχα τον καιρό/ τη συννεφιά/το α και το β" το βρίσκω περίεργο. Θεωρώ πως υπάρχουν σοβαρότεροι λόγοι από πίσω, άμεσα συσχετισμένοι με θέματα εργασίας/οικογένειας και απλώς ο καιρός είναι μια εύχερη πρόφαση.

Ξέρεις τι έχω καταλάβει? οι Έλληνες που είναι έξω 10-15-20 χρόνια φτάνουν σε ένα σημείο να έχουν λύσει όλα τους τα προβλήματα και απλά μετά ψάχνουν κάτι να γκρινιάξουν. Το απίστευτο της υπόθεσης είναι οτι αν τους ακούσεις να μιλάνε νομίζεις οτι τους κρατάνε με το ζόρι εδώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Ukforthemoment said:

ΚΑι Αγγλία συμβαίνει,όχι τόσο αργα το βράδυ αλλά απο την άλλη ξημερώνει και πριν τις 5 το πρωί.

 

Παράπονα για καιρό ήλιο κλπ ακούω απο ανθρώπους που η  επόμενη φράση τους είναι "μου λείπει ο φραπές στην παραλία".

Στο χωριό μου λένε για αυτούς που τους φταίνε όλα ότι "στραβά κάθονται οι κότες"  .Πάντα θα βρουν κάτι να γκρινιάζουν.

Απλά τους αφήνεις στην γκρίνια τους.

Καλα δεν ειμαστε και βιγκαν, να σε βλεπουμε στο δρομο και να λεμε δεν μας αρεσει ο καιρος αλλα αν καποιος ρωτησει λεμε οτι οκ, ο καιρος ειναι πραγμα που το ξεραμε αλλιως.
Η μοναξια ειναι πολυ μεγαλο προβλημα ομως για ολους οσους ερχονται μονοι τους και χωρις καποιο στοχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα τουριστηκα υπαρχει ζητηση και οι μισθοι ειναι ανωτεροι απο 600 ευρω, στην θεσσαλονικη τουλαχιστον που ξερω για σιγουρα, προσπαθεια θελει και ψαξιμο. προσωπικο θελουμε αλλα δεν βρισκουμε, και αμα βρισκουμε ειναι αστα να πανε.... αστα να πανε ομως.

τα 600 ευρω τα δικαιολογω για καποιον ομως που βαριεται να δουλεψει και ειναι στην κοσμαρα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

ασε ρε αδερφε και γω τα ιδια ακουγα για Λουξεμβουργο. Συνεχεια βροχες, νυχτωνει απο τις 4, κρυο πολυ.

Τελικά ξέρεις τι ισχύει. Νυχτώνει για κάνα 2μηνο απο τις 5-5:30 (όπως και στην Ελλάδα). Βροχές σε νορμάλ επίπεδα ευρωπαικής χώρας.Καμια σχέση με Αγγλία. Κρύο σε πολύ νορμάλ επίπεδα το μαξ π είδα φετος ήταν -10 6 ώρα το πρωί που πήγαινα για δουλειά αλλά μέσα στην μέρα πήγε -3,-4. Απλά έχουμε μάθει στο Ελλαδιστάν να έχει 10 μήνες καλοκαίρι. Φετος παντώς εγώ τις κατάλαβα και τις 4 εποχές.

Εννοείται ο καιρός δεν είναι θέμα, αυτά ειναι βλακείες απο ατομα που εχουν στο μυαλο τους οτι η κεντρική Ευρωπη ειναι στο ιδιο υψος με την Ισλανδια. Το Λουξεμβουργο πως σου φαινεται, δεν ειναι λιγο νεκρο(καλα η τοποθεσια του ειναι λες και βρισκεσαι σε 4 χωρες ταυτοχρονα δεν το συζηταμε αυτο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Εννοείται ο καιρός δεν είναι θέμα, αυτά ειναι βλακείες απο ατομα που εχουν στο μυαλο τους οτι η κεντρική Ευρωπη ειναι στο ιδιο υψος με την Ισλανδια. Το Λουξεμβουργο πως σου φαινεται, δεν ειναι λιγο νεκρο(καλα η τοποθεσια του ειναι λες και βρισκεσαι σε 4 χωρες ταυτοχρονα δεν το συζηταμε αυτο);

εξαρταται. Αν σε ενδιαφερει να εισαι καθε βραδυ εξω σε αλλο μπαρ ναι. αλλιως στα δικα μου ματια ειναι ολα τελεια. καλες υποδομες σε ολα, τρομερη ποιοτητα ζωης, ακριβη χωρα αλλα οι μισθοι ειναι αναλογοι και με το παραπανω. απειρες επιλογες για εκδρομες, ακομα και στο λουξ εχεις πολλες επιλογες για φαγητο καφε κτλ. το μονο αρνητικο που εχω βρει ειναι το αεροδρομιο καθως ειναι μικρο, σε περιοδους γιορτων πρεπει να πηγαινεις τουλαχιστον 2-2,5 ωρες πριν,μονο 2 ή 3 πτησεις απευθειας για ελλαδα με ετζιαν οι οποιες ειναι απλησιαστες τις περισσοτερες φορες και πρεπει να πηγαινεις με ανταποκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ανατολή και δύση εξαρτάται και από το πόσο κοντά βρίσκεσαι στα όρια της ζώνης ώρας.
Για παράδειγμα, η Κύπρος, για να βρίσκεται σε συμφωνία με την ελληνική ζώνη, έχει την ίδια ζώνη με την Αθήνα. Όμως, βρίσκεται αρκετά ανατολικότερα, οπότε νυχτώνει νωρίτερα και ξημερώνει επίσης νωρίτερα (ΠΟΛΥ, σε εκνευριστικό βαθμό).

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.suncalc.org/#/49.8167,6.668,7/2024.03.08/18:10/1/3

Λουξεμβούργο δείχνει να έχει ανατείλει στις 07:00 και να έχει δύσει στις 18:30. Λευκωσία 06:05 και 17:50. Δηλαδή ξυπνάμε το πρωί και δεν μπορούμε να ανοίξουμε τα πατζούρια γιατί θα στραβωθούμε.

Οπότε, όπως το δει κανείς, ειδικά άμα περνάει μεγάλο μέρος της ημέρας μέσα σε ένα κτίριο, χωρίς να αντιλαμβάνεται ιδιαίτερα τι συμβαίνει έξω.

Ένα άλλο που θα κερδίσεις στην κεντρική Ευρώπη, είναι το πράσινο, να βγαίνεις και να περπατάς δίπλα σε λίμνη/ποτάμι/πολλά δέντρα και νερό. Ελλάδα και μεγάλη πόλη είναι γκρίζο, το μπαζωμένο ποτάμι το περνάς από πάνω (ενίοτε σε επισκέπτεται στο σπίτι). Νοτιότερα είναι χωματί, νερό μόνο σε βίντεο.

Edit : Τα αεροπορικά, από την μία είναι ο μοναδικός τρόπος να ταξιδέψεις, από την άλλη είναι σχεδόν τζάμπα. Wizzair σε νεκρές περιόδους έχει με 10-20-30€ (παραπάνω είναι ακριβά).

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, LabrakisG1992 είπε

εξαρταται. Αν σε ενδιαφερει να εισαι καθε βραδυ εξω σε αλλο μπαρ ναι. αλλιως στα δικα μου ματια ειναι ολα τελεια. καλες υποδομες σε ολα, τρομερη ποιοτητα ζωης, ακριβη χωρα αλλα οι μισθοι ειναι αναλογοι και με το παραπανω. απειρες επιλογες για εκδρομες, ακομα και στο λουξ εχεις πολλες επιλογες για φαγητο καφε κτλ. το μονο αρνητικο που εχω βρει ειναι το αεροδρομιο καθως ειναι μικρο, σε περιοδους γιορτων πρεπει να πηγαινεις τουλαχιστον 2-2,5 ωρες πριν,μονο 2 ή 3 πτησεις απευθειας για ελλαδα με ετζιαν οι οποιες ειναι απλησιαστες τις περισσοτερες φορες και πρεπει να πηγαινεις με ανταποκριση.

Εκει που βρισκετα το Λουξ ίσως και το Σαρλερουα να αξιζει για να κατεβεις με Ryan.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, csontheline είπε

 

Edit : Τα αεροπορικά, από την μία είναι ο μοναδικός τρόπος να ταξιδέψεις, από την άλλη είναι σχεδόν τζάμπα. Wizzair σε νεκρές περιόδους έχει με 10-20-30€ (παραπάνω είναι ακριβά).

Σε αυτό δεν θα συμφωνήσω 100% ,(απο προς ΗΒ που το ψάχνω)  ειδικά φέτος έτσι όπως πεφτει το Πασχα των καθολικών και το δικό μας.Σε άκυρες μέρες και ώρες ξεκίνησα απο Μάη και έφτασα μέσα Ιούνη για να βρω προς Ελλάδα σε καλή τιμή με την  ryanair τελικά στις £60 .Το πιο φτηνό της wizz προς Αθήνα απο Λονδίνο (Luton/Gatwick ) ξεκινάει στις £40 αλλά δεν με βολευε καθώς είναι Κυριακή που σημαίνει ότι θέλω ξενοδοχείο . Επίσης έχει κόψει τη βραδινή πτήση απο Gatwick,η aegean βρήκε ευκαιρία και πρόσθεσε μια ακόμα πτήση την ημέρα απο Heathrow.

Ειδικά τα 10 και 20€ έχουν εξαφανιστεί εδώ και 2? χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ideal09 είπε

Εκει που βρισκετα το Λουξ ίσως και το Σαρλερουα να αξιζει για να κατεβεις με Ryan.

έχουμε σκύλο και δεν επιτρέπεται . Για εμάς είναι μονόδρομος η ετζιαν δυστυχώς . Γενικά όμως σαν επιλογή υπάρχει, ναι 

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποια Ασία μιλάμε, Ασία αξίζει αν μιλάμε για Ιαπωνία, Κορέα, Σιγκαπούρη, παράλια Κίνας. Αλλά εκεί ξεχνάς εντελώς την κοινωνική σου ζωή, γιατί ζείς για να δουλεύεις. Και καλή είναι η δουλειά, αλλά μιλάμε πως θα στερηθείς πχ να βλέπεις τα παιδιά σου να μεγαλώνουν.

Στις υπόλοιπες χώρες, το βιοτικό-κοινωνικό επίπεδο δεν είναι ακόμα το ίδιο και το σοκ μπορεί να είναι αρκετά μεγάλο για κάποιον που μεγάλωσε στην Ευρώπη και θεωρεί 5-10 πράγματα δεδομένα. 

Για οποιονδήποτε δυτικό, είναι ίσως η δυσκολότερη επιλογή για προσαρμογή.

Κατά τα άλλα, η χειρότερη επιλογή που έχω δεί Έλληνες να κάνουν πχ στο εξωτερικό, είναι να συναναστρέφονται μόνο με Έλληνες. Βλέπω ανθρώπους που ζουν στη χώρα (UK) 10+ χρόνια, και τα Αγγλικά τους είναι τουλάχιστον προβληματικά. Το χειρότερο δε, είναι πως δεν κατανοούν την κουλτούρα της χώρας που βρίσκονται (και υποκρίνονται στους υπόλοιπους πως τα καταλαβαίνουν όλα τέλεια).

Και μετά φταίνε όλοι οι άλλοι που τα πράγματα δεν τους πάνε καλά, εκτός από τους ίδιους. Κάπου εκεί αρχίζει και η κλάψα "φραπές-ήλιος-σουβλάκι", λες και είμαστε στη δεκαετία του '70 και ένα δάκρυ τρέχει ενώ παίζει Καζαντζίδης.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παρακολούθησει ακριβώς την συζήτηση αν όμως κάποιος έχει αμφιβολίες να σκεφτεί το εξής. Ο ένας αδερφός μετάναστευσε στην Αργεντινή. Η άλλη αδερφή μετανάστευσε στην Αγγλία. Ο τρίτος αδερφός έμεινε και σκοτώθηκε στα Τέμπη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...