Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι οντως, εγω σε λιγες εβδομάδες λεω να φυγω οτι και να αποφασίσω θα παω στο νησι που κατάγομαι, απο εκει θα ψαξω για μετα

Επεξ/σία από Manefs23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Κανένας δε περνάει καλά σε χωριό στην Ελβετία με μηδέν κοινωνική ζωή. Απλά τα κάνει μασούρια για να γυρίσει κάποια στιγμή πίσω. Άλλο το "έχω την οικογένεια μου, μένουμε σε ενα μικρο μέρος, και δε νοιάζει η νυχτερινή ζωή" κι άλλο "έχω μηδέν κοινωνική ζωή και η καθημερινότητα μου είναι δουλειά-σπίτι-φαϊ-νετφλιξ". Και ξέχωρα απο το μέρος που μένεις, γιατί μπορεί και σε μια μεγάλη πόλη να κάνεις αυτή τη ζωή. 

Έχοντας ζήσει στο εξωτερικό για αρκετά χρόνια κι έχοντας αρκετούς φίλους που μένουν ακόμα, για να περνάει κάποιος καλά στο εξωτερικό θεωρώ πως πρέπει να ισχύουν τα εξής:

1. Να μένει σε μεγάλη πόλη ή έστω κοντά σε αυτή. Όχι στην οργή του θεού μια ώρα απο τον κοντινότερο πολιτισμό.

2. Να βρει μια ισορροπία μεταξύ εξόδων (σπίτι, διασκέδαση κλπ) κι αποταμίευσης.

3. Να κοινωνικοποιηθεί πάση θυσία με την τοπική κοινωνία (βοηθάει και το 1) και να μάθει τη γλώσσα.

4. Να παίρνει τόσο περισσότερα χρήματα που να αξίζει η μετανάστευση. Ένα 20% πάνω (σε αγοραστική δύναμη) δεν αλλάζει τη ζωή κανενός, εφόσον και στην Ελλάδα μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης. 

5. Να έχει ένα ξεκάθαρο πλάνο στο μυαλό του. Άλλη η μετανάστευση για μασούρια, άλλη η μετανάστευση για καλύτερο επίπεδο ζωής. Στην πρώτη περίπτωση δίνεις προτεραιότητα στην αποταμίευση στην άλλη δίνεις προτεραιότητα στην καθημερινότητα

6. Να μην πετάει χρόνια. Το να πας να αυτοαπομονωθείς σε ένα χωριό της Γερμανίας ή της Ελβετίας ή της Σουηδίας για μια 5ετια στα 30 σου για να κάνεις αποταμίευση είναι βλακώδες, εκτός αν πρέπει να ρεφάρεις χρέη. 

Πολύ σωστά τα γράφεις, να προσθέσω πως όπως σε όλες τις αποφάσεις στη ζωή, έτσι και αυτή (μάλλον, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ σε αυτή) πρέπει κάποιος να έχει ξεκάθαρο πλάνο μπροστά του τί ακριβώς θέλει να πετύχει. Το ΓΙΑΤΙ θέλει να πάει, όπου είναι να πάει. 

Το χωριό στην Ελβετία που λες, υπό συνθήκες μπορεί όντως να φέρει ευτυχία σε κάποιον. Σε κάποιον που του αρέσει η απόλυτη μοναξιά και η απομόνωση απ'τον κοινωνικό ιστό. Αρκεί να το κάνει συνειδητά. 

Και εδώ μπορεί να το κάνει, και υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν. 

Το να πάει όμως όπως είπες κάποιος για 5-6 χρόνια να απομονωθεί στα 30 του για να γυρίσει πίσω με ΛΕΦΤΑ, είναι τελείως κουτό. Πρώτον, γιατί σε 5 χρόνια δεν προλαβαίνεις να αποταμιεύσεις τίποτα το σπουδαίο όπου και να δουλεύεις, εκτός αν έχεις φύγει στα καράβια. Δεύτερον και ίσως πιο σημαντικό, τα 5 χρόνια αυτά δεν θα τα πάρεις πίσω ποτέ. Ποτέ δεν θα τα πάρεις, αλλά ειδικά στα 30 είναι μια ηλικία που θέτεις θεμέλια για το μέλλον σε διάφορα επίπεδα. Θέλουν πολύ προσοχή οι κινήσεις αυτές. Ούτε 25 χρονών είσαι να κάψεις μια 5ετία και τί έγινε (και Ελλάδα να ήσουν, στα 25 θα μπεκροέπινες στις κλαμπάρες έτσι και αλλιώς), ούτε 50 χρονών να πεις έχω μια τελευταία ευκαιρία. 

Γνώμη μου προφανώς. 

Γενικά πάντως, START WITH WHY. Και αυτό το WHΥ να είναι πολύ ισχυρό. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, yanis13 είπε

Όπως αντίστοιχα και οι ξένοι τουρίστες που έρχονται Ελλάδα δε βλέπουν τα δικά μας προβλήματα, που 28χρονοι μένουν ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά γιατί για ένα 2αρι στο Αιγάλεω θέλουν 480 μόνο για ενοίκιο. Ο τουρίστας έχει άλλη οπτική και είναι λογικό, πάει για 5 μέρες κάπου να ξεσκάσει και να περάσει καλά.

Δεν νομίζω, μάλλον δεν έχεις επαφή με τους "αντίστοιχους" τουρίστες. Όσους γνωρίζω που εχουν επισκεφτεί την Ελλάδα, εφόσον δεν έχουν πάει σε νήσια αλλα σε πόλεις, τους κάνει εντύπωση οι γελοίες συγκοινωνίες και η βρώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ideal09 είπε

Δεν νομίζω, μάλλον δεν έχεις επαφή με τους "αντίστοιχους" τουρίστες. Όσους γνωρίζω που εχουν επισκεφτεί την Ελλάδα, εφόσον δεν έχουν πάει σε νήσια αλλα σε πόλεις, τους κάνει εντύπωση οι γελοίες συγκοινωνίες και η βρώμα.

Ενδιαφέρουσα άποψη, ακούς αρνητικές απόψεις για πόλεις και ειδικά για την Αθήνα; Ίσως έχω μείνει λίγο πίσω εγώ! :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγαίνω off-topic, αλλά να απαντήσω σε κάτι.

Δεν συμφώνω ό,τι είναι κουτό να πετάς χρόνια στα 25 ή στα 30. Θεωρώ γενικά  σε όποιαδηποτε ηλικία και να είσαι πρέπει η ζωή σου να είναι γεμάτη, απο επαγγελματικές ή προσωπικές εμπειρίες, και ταξίδια. Αυτό που θέλω να πω οτι και στα 50 ή στα 60 να πετάς χρόνια απο την ζωή σου είναι κουτό. Απλά σε κάθε ηλικία είναι άλλες οι προτεραιότητες. Εμένα η λέξη σύνταξη δεν μου αρέσει. Εγώ γιαυτό δεν είμαι χαρούμενος αυτήν την περίοδο γιατι δεν κάνω κατι και θεωρώ οτι πετάω χρόνια απο την ζωή μου, με βάση τους σημερινούς μου στόχους. Ο Rupert Murdoch και Warren Buffett είναι 93 χρονών, o Donald Knuth είναι 87 χρονών και τους ζηλεύω :P που έχουν αυτήν την όρεξη. Η γιαγια μου κοντεύει τα 90, και αμα τις δώσεις τούβλα και τσιμέντο μπορεί να σου χτίσει σπίτι. Σηκώνεται στις 6 το πρωι, φυτεύει το περιβόλι της, πηγαίνει στις ελιές. Ασταμάτητη! Η νοοτροπία τους μου αρέσει. Προφανώς δεν εννοώ κάποιος να δουλεύει οικοδομή στα 80...

Θυμάμαι κάποτε είχα ακούσει μια συνέντευξη του Πάριου, και έλεγε ό,τι κοντά στα 50 (00ς) κατάλαβε οτι δεν πρέπει να δίνει βάση μόνο στην δουλειά, και κατάλαβε τι του έλειπε για να τον γεμίζει, και παρά το γεγονός οτι στα 80ς ή 90ς ήταν στα top, η τότε εποχή  (00ς)του άρεσε περισσότερο. Θύμαμαι είχε πει καθόταν στο λιμάνι Θεσσαλονίκης, γύριζε ενα βιντεο με το Βαρδή και γελούσε, τον ρώτησαν γιατι γελάς, και απάντησε "γιατί είμαι στα καλύτερα μου"

Λάθη στην ζωη μας όλοι κάνουμε.

Μου αρεσει ο στίχος: Τα καλύτερα μας χρόνια είναι τώρα, δεν φοβάμαι της ζωής την ανηφόρα.

 

Επεξ/σία από Manefs23
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 1:17 ΜΜ, polaki είπε

Το να πάει όμως όπως είπες κάποιος για 5-6 χρόνια να απομονωθεί στα 30 του για να γυρίσει πίσω με ΛΕΦΤΑ, είναι τελείως κουτό. Πρώτον, γιατί σε 5 χρόνια δεν προλαβαίνεις να αποταμιεύσεις τίποτα το σπουδαίο όπου και να δουλεύεις, εκτός αν έχεις φύγει στα καράβια. Δεύτερον και ίσως πιο σημαντικό, τα 5 χρόνια αυτά δεν θα τα πάρεις πίσω ποτέ. Ποτέ δεν θα τα πάρεις, αλλά ειδικά στα 30 είναι μια ηλικία που θέτεις θεμέλια για το μέλλον σε διάφορα επίπεδα. Θέλουν πολύ προσοχή οι κινήσεις αυτές. Ούτε 25 χρονών είσαι να κάψεις μια 5ετία και τί έγινε (και Ελλάδα να ήσουν, στα 25 θα μπεκροέπινες στις κλαμπάρες έτσι και αλλιώς), ούτε 50 χρονών να πεις έχω μια τελευταία ευκαιρία. 

Στην Ελλαδα εχουμε λιγο το χουι να βαζουμε τη ζωη σε κουτακια, πτυχιο 23, στρατος 24, δουλεια 25, συνταξη 55. Η ζωη βεβαια δεν δουλευει ετσι και το πηραμε χαμπαρι και με την οικονομικη κριση και με το κορονοιο.

Στην Αγγλια εγω τους χαιρομαι γιατι δεν σκεφονται ετσι, ξερω απειρους που καναν αλλαγη καρριερας στα 40-45, ξεκινησαν διδακτορικο/μαστερ στα 50 κλπ κλπ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/3/2024 στις 5:13 ΜΜ, FairyMairy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα και πρόσφατα τελείωσα και την 2η σχολή στο τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων. Η κατάσταση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά. Μετά λύπης μου και όντας μετανάστρια ήδη στην Ελλάδα με βαριά καρδιά, παίρνω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Γνωρίζω Αγγλικά, λίγα γαλλικά. Οι χώρες που σκέφτομαι να μεταναστεύσω είναι Ολλανδία, Δανία και Σουηδία. 

Θα ήθελα να σχολιάσετε παρόμοιες εμπειρίες μετανάστευσης και εάν γνωρίζετε πως είναι τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Έχω βαρεθεί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

Καλησπέρα, Η μετανάστευση δεν είναι εύκολη υπόθεση, τα πρώτα χρόνια θα ζοριστείς αρκετά αλλά μετά θα είσαι σχετικά καλύτερα. Εάν όντως το έχεις πάρει απόφαση να μεταναστεύσεις, δες τις παρακάτω συμβουλές για να έχεις ένα σχετικά ομαλό ξεκίνημα.

Πριν φύγεις από την Ελλάδα

α) Μετάφραση πτυχίων, διπλωμάτων, πιστοποιητικού γέννησης και σφραγίδα της Χάγης όπου χρειάζεται.
β) Απαραίτητη έρευνα για τα παρακάτω:
    1. Αίτηση αριθμού ασφάλισης στην νέα χώρα.
    2. Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού (δικαιολογητικά).
    3. Αναζήτηση κατοικίας για το πρώτο διάστημα (π.χ Airbnb, hostel or hotel, φιλοξενία σε φιλικό σπίτι (το ιδανικό)).
    4. Χρήματα για τα πρώτα έξοδα, θα έχεις αρκετά στη αρχή εκτός και εάν φιλοξενηθείς κάπου. Γενικά στο εξωτερικό, δεν μπορείς να μείνεις άνεργος για μεγάλο διάστημα, αφού θα έχεις πολλά έξοδα.
    5. Ρούχα και προσωπικά είδη για τους πρώτους μήνες. Η μετάβαση από μια θερμή χώρα σε μια ψυχρή, θέλει αρκετό χρόνο προσαρμογής, ειδικά αν είναι η πρώτη σου φορά.

Εφόσον πας σε χώρα, που δεν χρειάζεται visa εάν είσαι Έλληνας, σαν αυτές που ανέφερες, δεν συνιστάται να πας χωρίς να έχεις βρει την πρώτη σου εργασία απομακρυσμένα. Το LinkedIn, θα σε βοηθήσει στην αναζήτηση εργασίας και μπορείς να κάνεις συνέντευξη μέσω Skype. Αφού σου στείλουν την προσφορά εργασίας, τότε μπορείς να ξεκινήσεις την μετάβαση στην νέα χώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...