Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αφου μιλάς λίγα Γαλλικά (το πόσο λίγα είναι εσυ το ξερεις) έχεις και την επιλογή για Λουμεβούργο. Οι περισσότερες  δουλειές ζήτανε Αγγλικά σίγουρα, κάποιες και Γαλλικά. Μην κάνεις το λάθος να πας κάπου χωρίς να έχεις κλείσει δουλειά. Ειδικά σε συγκεκριμένες χώρες όπω το Λουξεμβουργο το κοστος είναι τέτειο που δύσκολα βγάζεις μήνα χωρίς να δουλευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, FairyMairy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα και πρόσφατα τελείωσα και την 2η σχολή στο τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων. Η κατάσταση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά. Μετά λύπης μου και όντας μετανάστρια ήδη στην Ελλάδα με βαριά καρδιά, παίρνω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Γνωρίζω Αγγλικά, λίγα γαλλικά. Οι χώρες που σκέφτομαι να μεταναστεύσω είναι Ολλανδία, Δανία και Σουηδία. 

Θα ήθελα να σχολιάσετε παρόμοιες εμπειρίες μετανάστευσης και εάν γνωρίζετε πως είναι τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Έχω βαρεθεί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

Εργάζεσαι full ή part time κ παίρνεις μονον 600€ ;

Πρωτού μεταναστεύσεις, έχεις σκεφτεί να αλλάξεις εργοδότη; 

Οι χώρες που αναζητείς εργασία, ψάχνουν για υψηλά καταρτισμένο προσωπικό ή στους τομείς όπου υπάρχει shortage (υγεία, οικοδομή, οδηγός).  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, FairyMairy said:

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα και πρόσφατα τελείωσα και την 2η σχολή στο τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων. Η κατάσταση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά. Μετά λύπης μου και όντας μετανάστρια ήδη στην Ελλάδα με βαριά καρδιά, παίρνω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Γνωρίζω Αγγλικά, λίγα γαλλικά. Οι χώρες που σκέφτομαι να μεταναστεύσω είναι Ολλανδία, Δανία και Σουηδία. 

Θα ήθελα να σχολιάσετε παρόμοιες εμπειρίες μετανάστευσης και εάν γνωρίζετε πως είναι τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Έχω βαρεθεί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

οπως σου εγραψαν μη κουνήσεις ποδι αν δεν εχεις καποιο συμβολαιο. Θα καταστραφεις οικονομικα (το κοστος ζωης στη κεντρικη/δυτικη ευρωπη με μισθους Ελλαδας ειναι εφιαλτης). Ψαξε απο λινκεντιν, ιντερνετ κτλ

Απο εκει και περα κατα τη γνωμη μου αν βελτιωσεις Γαλλικα περισσοτερες αγορες ανοιγουν (Γαλλια/Βελγιο και λιγο Ελβετια/Λουξ) αποτι σκετα Αγγλικα.

Γενικα το ιδανικο ειναι να εχεις καλο υποβαθρο σε γνωσεις και γλωσσες απο Ελλαδα και μετα να πας εξω. Η προυπηρεσια Βοηθα αλλα οχι και απαραιτητη

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

UK μόνο με sponsorship από εργοδότη, και τους τελευταίους μήνες έγινε ακόμα πιο δύσκολο αφού απαιτεί ακόμα υψηλότερο εισόδημα για να πάρεις working visa

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RedEnergy είπε

UK μόνο με sponsorship από εργοδότη, και τους τελευταίους μήνες έγινε ακόμα πιο δύσκολο αφού απαιτεί ακόμα υψηλότερο εισόδημα για να πάρεις working visa

Για UK αναλυτικά στο https://www.gov.uk/guidance/the-uks-points-based-immigration-system-information-for-eu-citizens.el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, FairyMairy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα και πρόσφατα τελείωσα και την 2η σχολή στο τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων. Η κατάσταση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά. Μετά λύπης μου και όντας μετανάστρια ήδη στην Ελλάδα με βαριά καρδιά, παίρνω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Γνωρίζω Αγγλικά, λίγα γαλλικά. Οι χώρες που σκέφτομαι να μεταναστεύσω είναι Ολλανδία, Δανία και Σουηδία. 

Θα ήθελα να σχολιάσετε παρόμοιες εμπειρίες μετανάστευσης και εάν γνωρίζετε πως είναι τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Έχω βαρεθεί να προσπαθώ χωρίς αποτέλεσμα!

 

18 ώρες πριν, FairyMairy είπε

Έχω τελειώσει ΙΕΚ πάνω στην Διοίκηση Τουρισμού. Έχω φύγει επίσης 2 σεζόν και έχω δουλέψει πάνω στο σέρβις. Έπαιρνα το 2018 650 ευρω για 7/7. Τέρμα κοροιδία. Μετά γύρισα στην πόλη μου και σπούδασα στο Πανεπιστήμιο και δεν σταμάτησα να δουλεύω κάτα την διάρκεια των σπουδών μου. Εδώ και 3 χρόνια δουλεύω σε μια καλή θέση γραφείου αλλά τα λεφτά είναι πολύ λίγα. 600 ευρώ για τα τωρινά δεδομένα είναι ψίχουλα. Δεν θέλω να μείνω άλλο Ελλάδα και να μετανιώσω που δεν έφυγα εξωερικό. 

Τα πράγματα στις χώρες που αναφέρεις έχουν αλλάξει τα τελευταία χρόνια.

Στον κλάδο σου θα σου πρότεινα να κάνεις πρώτα μια "εσωτερική μετανάστευση" σε κανένα τουριστικό προορισμό.

Οι μισθοί που αναφέρεις παραπέμπουν ξεκάθαρα σε πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας πως δεν πας αλλά όχι ξεβράκωτος, θέλει αναγνώριση διπλώματος σε κάποιες χώρες, θέλει γλώσσα σε όλες πριν πας, και πριν πας θα πρπει ήδη να έχεις κανονίσει για εργασία (αφού έχει κανονίσει πτυχίο και γλώσσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουρισμός πλεον και 600€ δεν πανε μαζι πλεον.

Ξερω ατομα που πανε και τους κλεινουν για την επομενη χρονια απο τωρα. 1000€ τα χεις αν ξερεις γλωσσα, εχει καποια εμπειρια σε σχετικο κλαδο. Μαζι με διαμονη και φαγητο τις περισσότερες φορες.

Σκεψου να μεταναστευσης πρωτα εσωτερικα, σε κανενα νησι, σε χαλκιδικη. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το εξωτερικό έχει τελειώσει πλέον. Ο βορράς δεν έχει ανάγκη πλέον από εργαζόμενους, για αυτό αυξάνεται και η ακροδεξιά. Τα αγγλικά σου είναι άχρηστα για την ΕΕ, ναι μεν ιδανικά αν είσαι super senior με 100 χρόνια προϋπηρεσία μπορείς να δουλέψεις μόνο με αυτά, αλλά ας επιστρέψουμε στην πραγματικότητα. Πρώτα θα ξέρεις άπταιστα την γλώσσα και μετά μεταναστεύεις. Δεν είμαστε πλέον στο 70 που πήγαιναν όλοι στα εργοστάσια της Γερμανίας χωρίς να ξέρουν λέξη. Τα λίγα γαλλικά δεν οδηγούν πουθενά, πρέπει να τα ξέρεις άπταιστα διότι έχεις να ανταγωνιστές 300 εκατομμύρια αφρικανους που τα έχουν ως μητρική γλώσσα. 

Στην Ευρώπη πλέον μόνο τα γερμανικά μπορούν να σου δώσουν ψωμί και ένα καλό βιοτικό επίπεδο

Όπως σου είπαν, είσαι στο κλάδο του τουρισμού, πως είναι δυνατόν να θέλεις να φύγεις από τη χώρα που το μόνο που έχει είναι ο τουρισμός? Μάλλον δεν έχεις κάνει σωστή επιλογή θέσης εργασίας. Σίγουρα μπορείς να βρεις αλλού 

Επεξ/σία από Macosj
  • Confused 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και οι παραπάνω, δεν έχεις φτάσει καν το ταβάνι στην Ελλάδα ώστε να αρχίσεις να σκέφτεσαι το εξωτερικό. Άμα δέχτηκες να δουλεύεις 7/7 για 650€ ή όπως τώρα για 600€, φαντάσου πόση εκμετάλλευση έχεις να φας σε ξένη χώρα, ως πρακτικά ανειδίκευτος εργάτης.

Όλες οι χώρες της Δύσης λίγο πολύ άρχισαν να ζορίζονται οικονομικά (και κοινωνικά), και καθώς το κόστος ζωής στις περισσότερες από αυτές είναι υψηλότερο από αυτό της Ελλάδας (με την έννοια του πόσο κοστίζουν τα περισσότερα αγαθά και υπηρεσίες), δεν ξέρουμε πόσο άσχημα ακόμα θα ζορίσουν τα πράγματα για τη χαμηλή και τη μεσαία τάξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Macosj είπε

Το εξωτερικό έχει τελειώσει πλέον. Ο βορράς δεν έχει ανάγκη πλέον από εργαζόμενους, για αυτό αυξάνεται και η ακροδεξιά. Τα αγγλικά σου είναι άχρηστα για την ΕΕ, ναι μεν ιδανικά αν είσαι super senior με 100 χρόνια προϋπηρεσία μπορείς να δουλέψεις μόνο με αυτά, αλλά ας επιστρέψουμε στην πραγματικότητα. Πρώτα θα ξέρεις άπταιστα την γλώσσα και μετά μεταναστεύεις. Δεν είμαστε πλέον στο 70 που πήγαιναν όλοι στα εργοστάσια της Γερμανίας χωρίς να ξέρουν λέξη. Τα λίγα γαλλικά δεν οδηγούν πουθενά, πρέπει να τα ξέρεις άπταιστα διότι έχεις να ανταγωνιστές 300 εκατομμύρια αφρικανους που τα έχουν ως μητρική γλώσσα. 

Στην Ευρώπη πλέον μόνο τα γερμανικά μπορούν να σου δώσουν ψωμί και ένα καλό βιοτικό επίπεδο

Όπως σου είπαν, είσαι στο κλάδο του τουρισμού, πως είναι δυνατόν να θέλεις να φύγεις από τη χώρα που το μόνο που έχει είναι ο τουρισμός? Μάλλον δεν έχεις κάνει σωστή επιλογή θέσης εργασίας. Σίγουρα μπορείς να βρεις αλλού 

Καμία επαφή με την πραγματικότητα τουλάχιστον στα μισά απο αυτά που λες. Αυτά μπορεί να ισχύουν εκεί που είσαι εσύ αλλά όχι στην υπόλοιπη Ευρώπη. 

Τα αγγλικά φυσικά δεν είναι άχρηστα, εκτός αν μένεις σε ένα χωριό της Γερμανίας και σπας πέτρες. Σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες είναι απαραίτητα. Όλοι οι Ευρωπαικοί φορείς και οι μεγάλες εταιρίες δουλεύουν επι το πλείστον στα Αγγλικά. Έγω προσωπικά μένω σε χώρα που έχει τρεις επίσημες γλώσσες και χρησιμοποιούνται με αυτή την σειρά (Γαλλικά, Λουξεμβουργιανά, Γερμανικά ) και δεν μιλάω καμία. Μια χαρά βρήκα πολύ καλή δουλειά μόνο με τα Αγγλικά (εκτός αν κάποιον τον ενδιαφέρει να δουλέψει σαν εργάτης). Το σχόλιο για τους Αφρικανούς το αφήνω ασχολίαστο. Επίσης μόνο τα Γερμανικά μπορούν να σου δώσουν καλο βιοτικό επίπεδο? Στην Γερμανία μπορεί. Έκτος Γερμανίας πάντως αυτό δεν ισχύει.

Στο μόνο που συμφωνώ είναι οτι εαν ασχολήσε με τα τουριστικά απο την Ελλάδα δεν φεύγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LabrakisG1992 είπε

Καμία επαφή με την πραγματικότητα τουλάχιστον στα μισά απο αυτά που λες. Αυτά μπορεί να ισχύουν εκεί που είσαι εσύ αλλά όχι στην υπόλοιπη Ευρώπη. 

Τα αγγλικά φυσικά δεν είναι άχρηστα, εκτός αν μένεις σε ένα χωριό της Γερμανίας και σπας πέτρες. Σε όλες τις Ευρωπαικές χώρες είναι απαραίτητα. Όλοι οι Ευρωπαικοί φορείς και οι μεγάλες εταιρίες δουλεύουν επι το πλείστον στα Αγγλικά. Έγω προσωπικά μένω σε χώρα που έχει τρεις επίσημες γλώσσες και χρησιμοποιούνται με αυτή την σειρά (Γαλλικά, Λουξεμβουργιανά, Γερμανικά ) και δεν μιλάω καμία. Μια χαρά βρήκα πολύ καλή δουλειά μόνο με τα Αγγλικά (εκτός αν κάποιον τον ενδιαφέρει να δουλέψει σαν εργάτης). Το σχόλιο για τους Αφρικανούς το αφήνω ασχολίαστο. Επίσης μόνο τα Γερμανικά μπορούν να σου δώσουν καλο βιοτικό επίπεδο? Στην Γερμανία μπορεί. Έκτος Γερμανίας πάντως αυτό δεν ισχύει.

Στο μόνο που συμφωνώ είναι οτι εαν ασχολήσε με τα τουριστικά απο την Ελλάδα δεν φεύγεις.

Προφανώς είπα ότι ΜΟΝΟ τα αγγλικά είναι άχρηστα. Στην σύγχρονη εποχή δεν χρειάζεται να λέει κάποιος ότι ξέρει αγγλικά, θα πρέπει να είναι δεδομένο. Εσύ βρήκες δουλειά μόνο με αυτά, σε ποιον τομέα δεν μας λες, κατά 99% θα είναι πληροφορικής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Macosj είπε

Προφανώς είπα ότι ΜΟΝΟ τα αγγλικά είναι άχρηστα. Στην σύγχρονη εποχή δεν χρειάζεται να λέει κάποιος ότι ξέρει αγγλικά, θα πρέπει να είναι δεδομένο. Εσύ βρήκες δουλειά μόνο με αυτά, σε ποιον τομέα δεν μας λες, κατά 99% θα είναι πληροφορικής 

Σε Ευρωπαικό Φορέα δουλευώ. Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο οικονομικά/opeartions.

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολοι της λετε της κοπελας πρωτα να βρει δουλεια και μετα να φυγει αλλα κανενας δεν προκειται να ασχοληθει με εναν υποψηφιο με διευθυνση στην Ελλαδα. Χωρις καποιο πτυχιο σε κλαδο με ζητηση και καποια προυπηρεσια δυστυχως ομως οι πιθανοτητες να βρει δουλεια ειναι λιγες. Εκτος αν παει με μια καλη καβατζα που θα της επιτρεψει να ζησει χωρις εσοδα για 3-4 μηνες με διαθεση να κανει οποιαδηποτε δουλεια βρει για αρχη.

Νομιζω οτι τα 650 ειναι πολυ λιγα πλεον για Ελλαδα, να κοιταξει η φιλη για καποια αλλη δουλεια. Οι πιο πολλοι αποφοιτοι πλεον ξεκινανε στα 1000 καθαρα. Τουρισμο επισης παιζουν πολυ καλυτεροι μισθοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2024 στις 2:13 ΜΜ, OxiGiannisGiannakis είπε

Καλα ολοι της λετε της κοπελας πρωτα να βρει δουλεια και μετα να φυγει αλλα κανενας δεν προκειται να ασχοληθει με εναν υποψηφιο με διευθυνση στην Ελλαδα. Χωρις καποιο πτυχιο σε κλαδο με ζητηση και καποια προυπηρεσια δυστυχως ομως οι πιθανοτητες να βρει δουλεια ειναι λιγες. Εκτος αν παει με μια καλη καβατζα που θα της επιτρεψει να ζησει χωρις εσοδα για 3-4 μηνες με διαθεση να κανει οποιαδηποτε δουλεια βρει για αρχη.

Νομιζω οτι τα 650 ειναι πολυ λιγα πλεον για Ελλαδα, να κοιταξει η φιλη για καποια αλλη δουλεια. Οι πιο πολλοι αποφοιτοι πλεον ξεκινανε στα 1000 καθαρα. Τουρισμο επισης παιζουν πολυ καλυτεροι μισθοι.

Συμφωνώ σε αυτό 100%. Εγώ στη θέση του ts θα επένδυα στο δεύτερο πτυχίο που έχεις επικοινωνίας κτλ και θα έβρισκα μια δουλειά πάνω σε αυτό . Να αποκτήσω προϋπηρεσία . Δούλεψε και τα γαλλικά σου ταυτόχρονα , κάνε και κανα σεμινάριο εξιδανικευμένο . Και σε τρία χρόνια το ξανακοιταμε .

Επεξ/σία από LabrakisG1992
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...