Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ελβετία είναι εξαιρετική επιλογή για μετανάστευση - εγώ ήρθα κάποια χρόνια πριν γνωρίζοντας Αγγλικά / Γαλλικά και βασικά Ιταλικά και έκανα μαθήματα Γερμανικών εδώ.

Ήμουν τυχερός γιατί η πρόταση ουσιαστικά έγινε μέσα από τη δουλειά μου (εργάζομαι σε φαρμακευτική) και μπορώ να πω πως είμαι φουλ ικανοποιημένος από αυτή μου την κίνηση.

Ναι , δεν έχω σουβλάκι ,φραπέ, φρέντο και ήλιο , αλλά έχω οργάνωση , μια ευκολία στο να αγοράζω αγαθά και μπορώ να επισκέπτομαι την Ελλάδα πολύ συχνά (Aegean Pass) καθότι έχω τη δυνατότητα να δουλέυω remote αρκετές μέρες το μήνα.

Γνωρίζω πως τα τελευταία χρόνια έχει δυσκολέψει η μετακίνηση εδώ , καθότι μην ξεχνάτε πως δεν είναι χώρα της Ευρωπαικής ένωσης η Ελβετία - επίσης θεωρώ πως αν όντως το σκέφτεσαι να έρθεις εδώ ,πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα μαθήματα Γερμανικών , καθότι η γλώσσα θα βοηθήσει την καθημερινότητα σου και βελτιώσει την δυνατότητα σου να βρεις δουλειά εδώ.

Να τονίσω κάτι , η Ελβετία δεν έχει τεράστιο αστικό ιστό , οπότε μην φαντάζεσαι πως θα βρεις σπιτι σε πόλη τύπου Αθήνας - σε μέγεθος η Ζυρίχη είναι μεταξύ Πάτρας και Λάρισας και είναι η μεγαλύτερη πόλη να φανταστείτε! Κατά 90% θα μένεις σε χωριό - με φανταστικά οργανωμένη συγκοινωνία για commuting  (εγώ πχ μένω σε ένα χωριό περίπου 5000 κατοίκων στο καντόνι του Zug).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 08/03/2024 at 19:41, a_f_a said:

Φύγε Ασία.
Η Ευρώπη γενικά θα γίνεται αφόρητη και επικίνδυνη σε λίγο. 

Εδω φευγουν οι Ασιατες απο την Ασια λογο χαμηλων αποδοχων.....εκτος και εαν αναφερεσε στις χωρες οπως Σιγκαπουρη, Ιαπωνια η Κορεα, που απλα δεν σε δεχονται σαν εργαζομενο.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς εμπειρία απο Φιλανδία; Αξίζει η μετακόμιση εκεί; απλά βρήκα μια PhD θέση αρκετά ενδιαφέρουσα. Δεν έχω πάει ποτέ μου σε καμία χώρα της Σκανδιναβίας, και δεν ειναι καν Ελνσικι, ειναι σε ενα μέρος που λέγεται Oulu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 4:20 ΜΜ, doctorkostis είπε

Η γνωμη μου ως εργαζομενος στο εξωτερικο ειναι να μην πας χυμα χωρις να εχεις δουλεια ή υποσχεση προσληψης. Να κανεις τις ενεργειες που χρειαζονται απο εδω ωστε να προετοιμασεις το εδαφος. Αρκετοι ελληνες πανε στο εξωτερικο απροετοιμαστοι, καθονται 1-2 μηνες χωρις να βρουν εργασια και γυρνουν πισω απρακτοι εχοντας στο μεταξυ χαλασει 4-5 χιλιαρικα. Δεν ειμαι αρνητικος στη μεταναστευση γενικα, αλλα ειμαι κατα του να πας με 2 βαλιτσες και κλεισμενο χοστελ για 15 ημερες.

Συμφωνώ απόλυτα

Από την άλλη, καθώς ειμαι και εγώ στη Σουηδία εδω και κάποιο καιρό, όχι από ανάγκη αλλά περισσότερο από περιέργεια υπάρχουν κάποια πράγματα που ίσως δε τα πολύσκέφτεται κάποιος ή δε τα βλέπει τόσο "αρνητικά" από μακριά αλλά όταν τα ζει και τα ζυγίζει με τις μέχρι τότε εμεπιρίες του στην Ελλάδα του χτυπάνε πιο άσχημα.

Δε ξέρω τι παίζει με τον τομέα σου αλλά δε μπορώ να φανταστώ για πιο λόγο να ενδιαφερθεί κάποια σουηδική τουριστική εταιρεία / ξενοδοχείο να προσλάβει κάποιον από την Ελλάδα, όταν δεν έχει καμία σχέση με τη χώρα ή δε μιλά σουηδικά. και ακόμα και αν τον προσλάβει και παίρνει ξερω γω 2 ή 3 φορές όσα θα έπαιρνε στην Ελλάδα, με τους φόρους κ κόστος ζωής εδώ δε ξέρω κατά πόσο αξίζει το κόπο. Έχει για μένα νόημα μόνο για ανθρώπους που μπορούν να εξεληγχθουν επαγγλεματικά σε μια χώρα που έχει περισσότερες ευκαιρίες από ότι στην Ελλάδα. αν κάποιος θέλει να δουλέψει στην αυτοκινητοβιομηχανία έχει νόημα να έρθει Σουηδία , αν θέλει να δουλέψει στα τουριστικά δε βλέπω το λόγο.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DrLo said:

αν θέλει να δουλέψει στα τουριστικά δε βλέπω το λόγο.   

Έχει νόημα αν βρίσκεται ψηλά στις προτεραιότητές του η αλλαγή του τόπου (με όσα θετικά και αρνητικά έχει), οπότε μεταναστεύει για την ζωή (πρωτίστως) και όχι για την εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DrLo είπε

Έχει για μένα νόημα μόνο για ανθρώπους που μπορούν να εξεληγχθουν επαγγλεματικά σε μια χώρα που έχει περισσότερες ευκαιρίες από ότι στην Ελλάδα. αν κάποιος θέλει να δουλέψει στην αυτοκινητοβιομηχανία έχει νόημα να έρθει Σουηδία , αν θέλει να δουλέψει στα τουριστικά δε βλέπω το λόγο.   

Όντας και εγώ στη Σκανδιναβία, θα έλεγα ότι για κάποιον που έχει θέληση, οι περισσότεροι κλάδοι, αν όχι όλοι, εχουν επαγγελματική εξέλιξη που μεταφράζεται σε απείρως καλύτερη (χρηματικά) ζωή απ' ότι στην Ελλάδα. 

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Έχει κανείς εμπειρία απο Φιλανδία; Αξίζει η μετακόμιση εκεί; απλά βρήκα μια PhD θέση αρκετά ενδιαφέρουσα. Δεν έχω πάει ποτέ μου σε καμία χώρα της Σκανδιναβίας, και δεν ειναι καν Ελνσικι, ειναι σε ενα μέρος που λέγεται Oulu.

Φιλε εχω κανει ενα καλο περασμα απο Σκανδιναβια. Την τσεκαρα την πολη, ειναι μεγαλη και εφοσον θα δουλευεις σε πανεπιστημιο θα ειναι πιο ευκολο να βρεις καποιες παρεες. Μεγαλο αρνητικο οτι η πολη ειναι ψηλα, τσεκαρα οτι θα ξημερωνει 10 και θα πεφτει ο ηλιος στις 2 τον Δεκεμβρη. Μεγαλο θετικο, σαν διδακτορικος στη Φιλνανδια θεωρεισαι εργοαζομενος με εναν αξιοπρεπη μισθο και παροχες. Πολυ καλα πανεπιστημια με καλα εργαστηρια. Θα εχεις και ευκαρια να κανεις παρεες μεσω του πανεπιστημιου γιατι οι Φινλανδοι γενικα ειναι απομακροι. Το μεγαλο θεμα ειναι αν αντεχεις το κρυο και το σκοταδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Manefs23 είπε

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

μιλας καποια απο αυτες τις γλωσσες? ολλανδικα,γερμανικα,γαλλικα,Φιλανδικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Manefs23 said:

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

Γερμανια - Ελβετία, μετα τα αλλα δυο. (Απο Φιλανδία δεν εχω ιδεα, Ολλανδία ζω 5.5 χρονια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

Από Γερμανία μόνο η Δυτική αξίζει. Και κατα προτίμηση βόρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Αν είχατε να επιλέξετε ανάμεσε σε Ολλανδία (όχι Άμστερνταμ), Γερμανία, Φιλανδία και Ελβετία, τριαντάρης+, για να ζήσετε σε research δουλειά ποιά χώρα θα επιλέγατε και γιατί.

Γερμανία, σε μεγάλη δυτική πόλη (Αμβούργο, Ντίσελντορφ, Κολωνία κλπ - Μόναχο και Στουτγκάρδη είναι τσιμπημένα πολύ τα σπίτια κι ο κόσμος λιγο πιο περίεργος). Ή εξαιρετικό combo να δουλεύεις Ολλανδία και να μένεις Γερμανία (αν π.χ. δουλεύεις στο Μάαστριχτ)

Στα συν

  • Πιο νορμάλ κόστος διαβίωσης απο Ολλανδία-Ελβετία, δε χρειάζεται να μένεις σε κανα χωριό στην οργή του θεού ή με άλλους 3 για να βγαίνεις οικονομικά.
  • Αρκετά συνηθισμένοι στη Δ. Γερμανία στο να ζουν με ξένους και ειδικά Έλληνες, πολύ πιο ανοιχτοί για γνωριμίες/παρέες/σχέσεις απο οτι οι Ολλανδοι π.χ.
  • Καλή ποιότητα ζωής, δεν κλείνουν όλα από τις 6, δε νυχτώνει απο τις 2, δεν έχει -10 για μήνες, δε δίνεις ένα νεφρό για να φας ή να πιεις ενα ποτό έξω. 
  • Πολύ καλή σύνδεση με την Ελλάδα, τόσο με Αθήνα όσο και με Θεσσαλονίκη - σχεδόν όλες οι μεγάλες πόλεις της Γερμανίας έχουν απευθείας πτήσεις όλο το χρόνο

Στα πλην

  • Οι μισθοί είναι χαμηλότεροι απο Ολλανδία και Ελβετία (αν και με την Ολλανδία ψιλο-ισοφαρίζεται με το κόστος ζωής).
  • Δεν είναι τόσο "αγγλόφωνοι" όσο οι Ολλανδοί, με εξαίρεση το Βερολίνο. 
  • Αρκετά γραφειοκρατική χώρα που ενδεχομένως να κουράσει λίγο κάποιον ξένο
  • Έχει πολλούς Έλληνες. Σε μερικές πόλεις όπως το Ντίσελντορφ, το Ντορτμουντ και τη Στουτγκάρδη, έχει πάρα πολλούς Έλληνες. 
  • Οργανωτικά έχει αρχίσει να θυμίζει λίγο Ελλάδα (αλλά αυτό εν μέρει εξαρτάται κι απο το που θα πας, Βερολίνο π.χ. είναι διαλυμένος ο δήμος)
Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ απο το ψάξιμο που έχω κάνει τα ενοίκια σε Ολλανδία, και μερικές περιοχές της Γερμανίας μου φαίνονται απλησίαστα.

Μου έχει κάνει απίστευτη εντύπωση ό,τι δεν ζείς μόνος σου στις περισσότερες πόλεις της Ολλανδίας, ούτε καν σε studio. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Και εγώ απο το ψάξιμο που έχω κάνει τα ενοίκια σε Ολλανδία, και μερικές περιοχές της Γερμανίας μου φαίνονται απλησίαστα.

Μου έχει κάνει απίστευτη εντύπωση ό,τι δεν ζείς μόνος σου στις περισσότερες πόλεις της Ολλανδίας, ούτε καν σε studio. 

 

Αν είσαι Ολλανδία αλλά κοντά στην Γερμανία μένεις Άαχεν που έχει καλύτερα ενοίκια από Αθήνα. Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο στείλε πμ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...