Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, filipprin είπε

Δικιο έχεις αλλα και ο άλλος ηταν πολυ προκλητικός.Εγω θα το ελεγα σαρκαστικο περσσοτερο.

Δουλευομε φιλε μου,δεν δουλευουμε τον κοσμο .

Απο την αλλη το να εχει ενα παντρεμένο ζευγαρι ενα σπιτι και ενα εξοχικο καπου σε ενα χωριο ειναι παρα πολυ υπαρκτο σεναριο ανω του 40-50 % κατι που στο εξωτερικο ειναι σεναριο επιστημονικής φαντασιας.

Καλα εκανες και πηγες στο εξωτερικο και σεβαστη η επιλογη σου.Οστοσο οταν επιλεγείς να στηρίξεις την επιλογη σου καλο ειναι να αναφερεσαι στα δικα σου προσωπικά βιωματα  και να μην επιλεγείς να παρουσιάζεις μια γενικευμενη μαυρη κατασταση για να φανει η δικια σου προσωπικη επιλογη καλύτερη........

Που την είδες την πρόκληση;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

1 λεπτό πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Καλα γουστα ειναι αυτα, αλλα για ζησε στους 45 βαθμους. Εμενα μου φαινεςτραι δυστοπικο.

Εμενα παλι να κανω να δω ηλιο βδομαδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, RedEnergy είπε

Οι μισθοί στo HB λοιπόν, με τους πάντες μέσα στην εξίσωση, είναι median £34 χιλιάρικα. Οπουδήποτε εκτός Λονδίνου ζείς αξιοπρεπέστατα/πολύ άνετα με 34 χιλιάρικα. Και το Λονδίνο είναι καθαρά επιλογή του τύπου "θέλω να ζήσω εκεί".

Οχι, με τιποτα οχι πλεον. Εκτος αν εισαι σε κανενα χωριο στη μεση του πουθενα οποτε παιζει να βρεις κανα σπιτι με 600 λιρες το μηνα. Αλλιως σε οποιαδηποτε πολη ανω των 200Κ οπου εχει μια στοιχειωδη οικονομικη κινηση και ζωη πολυ δυσκολα θα βρεις σπιτι που με λογαριασμους θα ειναι κατω απο 1100 λιρες. Και μιλαμε για one bed... Και θα εχεις αλλα 1100 να περασεις. Οποτε πολυ ανετα δεν το λες.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipprin είπε

Απο την αλλη το να εχει ενα παντρεμένο ζευγαρι ενα σπιτι και ενα εξοχικο καπου σε ενα χωριο ειναι παρα πολυ υπαρκτο σεναριο ανω του 40-50 % κατι που στο εξωτερικο ειναι σεναριο επιστημονικής φαντασιας.

Καλα οι γενικευσεις σου ειναι για γελια. Αναθεμα να εχεις γνωρισει μισο ατομο εκτος Ελλαδας και να εχεις και εικονα για το τι εχουν τα ζεγαρια. Να μην σχολιασω το ανεκδοτο με τα 40-50%. Καταλαβαινω βεβαια το σκεπτικο σου, και γω ειχα τετοια αντιληψη στα 20 μου αλλα ευτυχως ωριμασα.

  • Like 5
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που θέλει να πει ο φίλος πιο πάνω είναι ότι και στην Ελλάδα μπορείς να κάνεις ποιοτική ζωή. Οκ, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα καταλήξεις να έχεις γκαράζ με δύο Jaguar και μία Porsche, αλλά έτσι όπως στο εξωτερικό θα ξεκινήσεις αρχικά από κάτω (συγκατοίκηση με άλλους, χαμηλό μισθό κτλ.) αλλά στην πορεία θα ανέβεις, έτσι και στην Ελλάδα (ίσως με λίγο πιο αργούς ρυθμούς).

Το πρόβλημα με την Ελλάδα ήταν ότι αυτή η ευκαιρία δεν δόθηκε σε μια ολόκληρη γενιά, διότι λόγω της κρίσης πολλοί δεν κατάφεραν καν να ξεκινήσουν μια καριέρα και να εδραιωθούν επαγγελματικά (κάτι το οποίο μπόρεσαν στο εξωτερικό). Όταν τότε δεν υπήρχαν καν junior θέσεις και κάποιος έφτασε στα 35 του σήμερα να μην έχει αρκετή προϋπηρεσία στον τομέα του, πώς μπορεί να περιμένει ότι θα γίνει senior manager και θα βρίσκεται πλέον σε θέση να πάρει το δικό του σπίτι, να πηγαίνει τις διακοπές του, να χτυπήσει καλούς μισθούς κτλ.;

Οι προηγούμενες (και ίσως οι επόμενες) γενιές τα πρόλαβαν αυτά, αλλά για μια ολόκληρη γενιά χάθηκαν οι ευκαιρίες εδώ στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, εξωτερικό δεν φεύγεις μόνο για το οικονομικό, φεύγεις και για πολλά άλλα πράγματα. Εντάξει ας πούμε ότι το οικονομικό είναι από τους κυριότερους παράγοντες για τους περισσότερους. Υπάρχει όμως και το θέμα χιλίων δύο άλλων καταστασεων και παραμέτρων εδώ σε σχέση με έξω όπως η νοοτροπία, που κάνουν το εξωτερικό πιο ελκυστικό. Όσα άτομα ξέρω που έφυγαν έξω δεν το έκαναν τόσο για το οικονομικό αλλά για όλα τα υπόλοιπα, για την νοοτροπία. 

Μπορει να γελάτε με αυτόν που λέει ότι βγάζει βόλτα τον σκύλο και του φεύγουν όλα, αλλά ναι, έχει μεγάλη διαφορά όταν θα βγάλεις βόλτα τον σκύλο σε μια χώρα που ξέρεις ότι δεν θα συναντήσεις μπροστά σου αλλα προβλήματα που εδώ μπορεί να τα συναντήσεις. Τα ίδια η παρόμοια θέματα με την κυκλοφορία με τα ΙΧ, με τα ΜΜΜ, με τις συναλλαγές σου με το κράτος. Την παιδεία και την υγεία. Την συνύπαρξη σε μια πολυκατοικια με τον συγκάτοικο, με τον ένοικο, με τον γείτονα, την συνεννόηση με τον διαχειριστή και τον ιδιοκτήτη. Το εργασιακό περιβάλλον. Φεύγεις και γλιτώνεις από την όλη βαβούρα των ελληνικών ΜΜΕ με την πολιτική, τις γκρίνιες και την μιζέρια μερίδας του κόσμου, καθαρίζει το μυαλό σου. 

Εμεινε γνωστή μου στην Ισπανία για έναν μήνα ως φιλοξενούμενη, μου είπε ότι ο κόσμος περπατάει με χαμόγελο στον δρόμο, τα δημοσια σχολεία τους φαίνονται σαν να είναι ιδιωτικά, πεντακάθαρα και όλα στην εντέλεια. Άλλος φίλος έμεινε 2 χρόνια στην Λοζάνη για μεταπτυχιακό, χαίρεσαι να περπατάς στα πεζοδρόμια. Τι να κάτσουμε και να συζητήσουμε τώρα για την μπόχα της Ελλάδας και της Αθήνας. Στην μεν επαρχία σκέφτεσαι να φύγεις αλλά στερείσαι υποδομών, ευκαιριών, αν και έχεις μεγαλύτερη ηρεμία δεν αποφεύγεις αλλα προβλήματα νοοτροπίας που θα τα έχεις και στις πόλεις. Θες να δεις τι θα κάνεις στην Ελλάδα και παντού βρίσκεις φραγμους. Εύκολα δεν είναι πουθενά, ούτε και στην Ελλάδα, γιατί άμα ήταν εύκολα δεν θα έψαχνε να φύγει τόσος κόσμος για έξω. 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mariosnik_ είπε

Φεύγεις και γλιτώνεις από την όλη βαβούρα των ελληνικών ΜΜΕ με την πολιτική, τις γκρίνιες και την μιζέρια μερίδας του κόσμου, καθαρίζει το μυαλό σου. 

μηπως αυτη η μιζερια προερχεται απο τον ίδιο "κουβα" ανθρώπων που φεύγουν ή θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό? Μηπως ειναι οι ίδιοι το πρόβλημα ? Μηπως οι ίδιοι δημιουργούν εναν κοσμο μιζεριας και μετα θέλουν να φύγουν απο αυτόν?

Ο Μητσοτακης πρεπει να κοψει καθε επιδομα που δινεται. market pass, fuel pass, τουρισμος pass , μακροχρονια ανεργοι και δεν ξερω τι αλλο επιδομα δινεται. 
Το μονο που πρέπει να υπαρχει ειναι ενα Τουρισμος PASS. Υποχρεωτικα για μια Ευρωπαικη πολη. Κάθε χρονο. Ετσι ωστε να παιρνεις μια ιδεα για το πως ειναι ο υπολοιπος κοσμος. Τα καλά και τα κακά του.
Μονο καλο θα εκανε κατι τέτοιο!

Αν ο κατοικος Χαλανδριου ή ο κατοικος Νεου Ηρακλειου, λοιπον ειχε παει μια βολτα στην Αυστρια θα έβλεπε οτι στα πεζοδρομια δεν εχουν νερατζιες, κολωνακια, τσιμεντομπαλες, καδους, κολωνες της ΔΕΗ, καφαο και οτι αλλο μπορει να φανταστει καποιος. Θα εβλεπε επισης οτι δεν παρκαρουμε στα πεζοδρομια, αλλα στα υπογεια παρκινγκ που υπαρχουν σε καθε γωνια.
Φαντασου λοιπον ενα Χαλανδρι τωρα, που αντι ο Αριστερος Δημαρχος να δινει καποια εκατομμυρια για να φτιαξει καινουργια φωλιτσα για αυτον και τους φιλους του, εφτιαχνε ενα τεραστιο δημοτικο παρκινγκ με 5-6 υπογεια και 5-6 ορόφους και πληρωμη 1.30/μισαωρο με μαξ χρεωση το 4ωρο και στην συνεχεια δωρεαν μεχρι να κλεισεις 24ωρο, οπως πληρωνα στην Αυστρια και ταυτοχρονα απελευθερωνε τα πεζοδρομια (εστω και αυτα τα μικρα που υπαρχουν) απο οτιδηποτε υπαρχει επανω τους.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreaspA είπε

μηπως αυτη η μιζερια προερχεται απο τον ίδιο "κουβα" ανθρώπων που φεύγουν ή θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό? Μηπως ειναι οι ίδιοι το πρόβλημα ? Μηπως οι ίδιοι δημιουργούν εναν κοσμο μιζεριας και μετα θέλουν να φύγουν απο αυτόν?

Ο Μητσοτακης πρεπει να κοψει καθε επιδομα που δινεται. market pass, fuel pass, τουρισμος pass , μακροχρονια ανεργοι και δεν ξερω τι αλλο επιδομα δινεται. 
Το μονο που πρέπει να υπαρχει ειναι ενα Τουρισμος PASS. Υποχρεωτικα για μια Ευρωπαικη πολη. Κάθε χρονο. Ετσι ωστε να παιρνεις μια ιδεα για το πως ειναι ο υπολοιπος κοσμος. Τα καλά και τα κακά του.
Μονο καλο θα εκανε κατι τέτοιο!

Αν ο κατοικος Χαλανδριου ή ο κατοικος Νεου Ηρακλειου, λοιπον ειχε παει μια βολτα στην Αυστρια θα έβλεπε οτι στα πεζοδρομια δεν εχουν νερατζιες, κολωνακια, τσιμεντομπαλες, καδους, κολωνες της ΔΕΗ, καφαο και οτι αλλο μπορει να φανταστει καποιος. Θα εβλεπε επισης οτι δεν παρκαρουμε στα πεζοδρομια, αλλα στα υπογεια παρκινγκ που υπαρχουν σε καθε γωνια.
Φαντασου λοιπον ενα Χαλανδρι τωρα, που αντι ο Αριστερος Δημαρχος να δινει καποια εκατομμυρια για να φτιαξει καινουργια φωλιτσα για αυτον και τους φιλους του, εφτιαχνε ενα τεραστιο δημοτικο παρκινγκ με 5-6 υπογεια και 5-6 ορόφους και πληρωμη 1.30/μισαωρο με μαξ χρεωση το 4ωρο και στην συνεχεια δωρεαν μεχρι να κλεισεις 24ωρο, οπως πληρωνα στην Αυστρια και ταυτοχρονα απελευθερωνε τα πεζοδρομια (εστω και αυτα τα μικρα που υπαρχουν) απο οτιδηποτε υπαρχει επανω τους.

Η Αθήνα δεν είναι σχεδιασμένη/εξοπλισμενη να παρεχει στον αριθμό των κατοίκων που έχει αυτή τη στιγμή ένα επίπεδο ζωής που αρμόζει σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Δεδομένου ότι εκεί κατοικεί η μισή Ελλάδα, προφανώς θα έχεις φαινόμενα μιζέριας λόγω κίνησης, έλλειψης πρασίνου, έλλειψης σχεδιασμού και προπαντώς της ανάγκης να παλεύεις κάθε μέρα για τα αυτονόητα, εν αντιθέσει με ολες τις χωρες που έχω δει, το κέντρο πχ είναι από τις πιο υποβαθμισμενες περιοχές.

Τέλος, χωρίς κάποιο πτυχίο, και με τελευταίο μισθό στην Ελλάδα 613€ καθαρά, δεν περίμενα μεγαλεία και δόξα στην Αυστρία, 9 χρόνια μετά έφτασα με πάνω κάτω τα ίδια προσόντα μέσω φυσικής εξέλιξης να παίρνω 3000€

Οσο και να το σκέφτομαι δε μπορώ να δω τον τρόπο που θα το κατάφερνα αυτό στην Ελλάδα…χωρίς χαζομάρες του τύπου απλήρωτες υπερωρίες, επιστροφή των δώρων και το αίσθημα ότι κρέμεσαι απ τα @@ του κάθε τραχανά «μάνατζερ» ώστε να μη μείνεις «θεός φυλάξει» άνεργος…

Ολα μετράνε, όχι μόνο τα νούμερα..

Επεξ/σία από Saufen
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, Saufen said:

Τέλος, χωρίς κάποιο πτυχίο, και με τελευταίο μισθό στην Ελλάδα 613€ καθαρά, δεν περίμενα μεγαλεία και δόξα στην Αυστρία, 9 χρόνια μετά έφτασα με πάνω κάτω τα ίδια προσόντα μέσω φυσικής εξέλιξης να παίρνω 3000€

Οσο και να το σκέφτομαι δε μπορώ να δω τον τρόπο που θα το κατάφερνα αυτό στην Ελλάδα…χωρίς χαζομάρες του τύπου απλήρωτες υπερωρίες, επιστροφή των δώρων και το αίσθημα ότι κρέμεσαι απ τα @@ του κάθε τραχανά «μάνατζερ» ώστε να μη μείνεις «θεός φυλάξει» άνεργος…

Ολα μετράνε, όχι μόνο τα νούμερα..

Για αυτό, κράτα πιο μικρό καλάθι. Και εγώ ήμουν στα 600€ και όταν ζήτησα αύξηση πήρα 50 (ΟΛΟΚΛΗΡΑ) ευρώ, με την μετανάστευση να με φτάνει στα διπλάσια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να φτάσεις ψηλά και στην Ελλάδα. Από ότι φαίνεται, όχι τόσο ψηλά, μιας και μαθαίνω για ταβάνια στα 1800-2000€ καθαρά, για πιο εξειδικευμένες θέσεις με μέτρια εμπειρία (5-10 ετών), αλλά σίγουρα υφίσταται -πλέον- η δυνατότητα να ζητήσεις αύξηση και αν δεν, να κοιτάξεις για άλλον εργοδότη.

Επίσης, κανονικά πρέπει να μιλάμε με ποσοστά. Στην Ελλάδα παίρνεις Χ μισθό και δίνεις 50%Χ για τις βασικές ανάγκες (ενοίκιο-δάνειο, φαγητά, πάγιους λογαριασμούς), άλλα 25% για διασκέδαση και προσωπικά έξοδα, οπότε αποταμιεύεις 25%.

Ίσως έτσι να δούμε ότι και στο εξωτερικό είναι ίδια τα ποσοστά, άσχετα από το αν αυτό το 25% του εξωτερικού είναι 2-3 φορές πάνω σε απόλυτη τιμή.

Φυσικά δεν είναι ίδια η αντίληψη όλων αυτών για κάποιον εργένη και για ζευγάρι με 1-2 παιδιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, csontheline είπε

Για αυτό, κράτα πιο μικρό καλάθι. Και εγώ ήμουν στα 600€ και όταν ζήτησα αύξηση πήρα 50 (ΟΛΟΚΛΗΡΑ) ευρώ, με την μετανάστευση να με φτάνει στα διπλάσια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται να φτάσεις ψηλά και στην Ελλάδα. Από ότι φαίνεται, όχι τόσο ψηλά, μιας και μαθαίνω για ταβάνια στα 1800-2000€ καθαρά, για πιο εξειδικευμένες θέσεις με μέτρια εμπειρία (5-10 ετών), αλλά σίγουρα υφίσταται -πλέον- η δυνατότητα να ζητήσεις αύξηση και αν δεν, να κοιτάξεις για άλλον εργοδότη.

Επίσης, κανονικά πρέπει να μιλάμε με ποσοστά. Στην Ελλάδα παίρνεις Χ μισθό και δίνεις 50%Χ για τις βασικές ανάγκες (ενοίκιο-δάνειο, φαγητά, πάγιους λογαριασμούς), άλλα 25% για διασκέδαση και προσωπικά έξοδα, οπότε αποταμιεύεις 25%.

Ίσως έτσι να δούμε ότι και στο εξωτερικό είναι ίδια τα ποσοστά, άσχετα από το αν αυτό το 25% του εξωτερικού είναι 2-3 φορές πάνω σε απόλυτη τιμή.

Φυσικά δεν είναι ίδια η αντίληψη όλων αυτών για κάποιον εργένη και για ζευγάρι με 1-2 παιδιά.

Σωστά, αν και η βασική διαφορά είναι ότι με τον ελάχιστο μισθό με τον οποίο ξεκίνησα να δουλεύω εδώ, μπορούσα να ζήσω μόνος μου ως εργένης, χωρίς πολυτέλειες και με παραχωρήσεις αλλά ακόμα κι εγώ που είμαι σκράπας στη διαχείρηση των χρημάτων τα κατάφερνα.

Με ενοίκιο στα 530€ για γκαρσονιέρα (με θέρμανση ανεξαρτήτως κατανάλωσης) δεν έβαζα κάτι ιδιαίτερο στην άκρη αλλά στην Ελλάδα ο βασικός είναι πολύ κάτω του κόστους ζωής.

Πλεον ως παντρεμενος με πάγια έξοδα 1500€-1600€ και οικογενειακό εισόδημα γύρω στις 5000€ δεν υπάρχει σύγκριση.

Τα ενοίκια είναι κατά πολύ ακριβότερα, η ασφάλεια του αυτοκινήτου επίσης καθώς και τα λαχανικά για κάποιο λόγο, αλλά όλα αυτά αντισταθμίζονται με το παραπάνω με τα απόλυτα νούμερα των μισθών, ποσοστιαία η μη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filipprin είπε

Μιας και το τραβαει ο οργανισμός σου ακου λοιπον.Εγω τωρα που καλοκαιριαζει θα κανω τις μπαναρες μου τις διακοπαρες μου στο νησι της γυναικάς μου στο εξοχικο μου θα πινω τις φραπεδαρες στην αθηναικη ριβιερα  και με τα 2500 χιλαρικακια που παίρνουμε καθαρα τη περναω ζαχαρη και πληρωνω και το δανειο απο το δικο μου σπιτι.Οταν σκεφτομαι εσενα να κάνεις βολτα τον σκυλο στο παρκο στην ξενιτια σκαω απο τα γελια και πινω μια παγωμενη μπυρα με μεζε διπλα στο κυμα μαζι με την μανα μου και τον πατερα μου αραχτος και λιτε.

 

Καλα τα λες αλλα ξεχασες να πεις οτι στην ξενιτια, δεν χρειαζεται να μετρας τις μερες που θα ερθει ο δημος να σου παρει το σε ακινησια αυτοκινητο σου απο δημοσιο δρομο. Ερχεται αμεσως 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε βρει την πιπίλα του εξωτερικού λες και είναι ο παράδεισος. Ειλικρινά αυτό πρέπει να σταματήσει.

1. Μια εταιρία για να σε πάρει πρέπει να έχεις δυνατό βιογραφικό. Αλλιώς γιατί να πάρει εσένα και όχι τον Ολλανδό/Γερμανό κλπ?

2. Οπως σου είπανε και οι παραπάνω, πλέον και στις Γερμανίες/Αγγλίες κλπ , τα πράγματα είναι πολύ ακριβά. Πχ, στην Αγγλία ένα πακέτο τσιγάρα έχει 12 + λίρες = 15 ευρώ. Θες να μάθεις για ενοίκια και φορολογία?

3. Είστε σίγουροι ότι θα την παλέψετε? Είστε 100% σίγουροι? 4,5 χρόνια Αγγλία και δεν την παλευα, και ήμουν φοιτητής έτσι? Οχι εργαζόμενος..... Δεν ξέρετε τι θα πει να νυχτώνει στις 16.00, και να μην υπάρχει ούτε γάτα έξω μετά τις 18.00. 

Οχι, δεν είναι παράδεισος έξω...Δυστυχώς, αυτή η τρέλα πρέπει να σταματήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

Εχουμε βρει την πιπίλα του εξωτερικού λες και είναι ο παράδεισος. Ειλικρινά αυτό πρέπει να σταματήσει.

1. Μια εταιρία για να σε πάρει πρέπει να έχεις δυνατό βιογραφικό. Αλλιώς γιατί να πάρει εσένα και όχι τον Ολλανδό/Γερμανό κλπ?

2. Οπως σου είπανε και οι παραπάνω, πλέον και στις Γερμανίες/Αγγλίες κλπ , τα πράγματα είναι πολύ ακριβά. Πχ, στην Αγγλία ένα πακέτο τσιγάρα έχει 12 + λίρες = 15 ευρώ. Θες να μάθεις για ενοίκια και φορολογία?

3. Είστε σίγουροι ότι θα την παλέψετε? Είστε 100% σίγουροι? 4,5 χρόνια Αγγλία και δεν την παλευα, και ήμουν φοιτητής έτσι? Οχι εργαζόμενος..... Δεν ξέρετε τι θα πει να νυχτώνει στις 16.00, και να μην υπάρχει ούτε γάτα έξω μετά τις 18.00. 

Οχι, δεν είναι παράδεισος έξω...Δυστυχώς, αυτή η τρέλα πρέπει να σταματήσει.

Μην το κάνουμε και λύσσα!!!

Ναι ένα πακέτο τσιγάρα είναι ακριβό,αυτό είναι τόσο σοβαρό κριτήριο για την ακρίβεια;Γιατί όχι και η φέτα που είναι πιο φτηνή απο Ελλάδα;Ενοίκια πάνε με τις περιοχές ,δεν είναι παντού πανάκριβα.ΗΒ δεν είναι μόνο το Λονδίνο.

Φορολογία γιατί;20% στα πάνω απο £12570.Με 8% για ασφάλιση απο τον Απρίλη,ήταν πριν τον Σεπτέμβρη (αν θυμάμαι καλά) 12% και έπεσε στο 10% και τώρα θα πέσει και άλλο.Στα κρατάνε στην πηγή,ξέρεις απο πριν τι θα κρατήσουν  ,δεν έχει χαράτσια δεν έχει δυσάρεστες εκπληξεις μέσα στην χρονιά.

Για κάθε φοιτητή σαν εσένα που δεν την πάλευε υπάρχουν πόσοι άλλοι που όχι μόνο την παλεύουν αλλά περνάνε και καλύτερα.Ναι μια χαρά νυχτώνει στην καρδιά του χειμώνα νωρίς.Λες και στην Ελλάδα την ίδια περίοδο έχει ηλιοφάνεια μέχρι τις 9 το βράδυ.Λες και σε όλες τις επαρχιακές πόλεις γίνεται χαμός μετά τις 4 το απόγευμα.

Επιλογές είναι όλα,για άλλους αναγκαστική για άλλους εθελοντική.

Σεβασμός και στις δύο πλευρές.

 

 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νυχτώνει και το καλοκαίρι ή την άνοιξη στις 4;

Μήπως δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο; Μήπως οι προσωπικές μας εμπειρίες δεν είναι αντιπροσωπευτικές μιας κατάστασης;

Διδακτορικός φοιτητής 4 χρόνια σε πανεπιστήμιο της Αγγλίας περιφερειακής πόλης, πέρασα απλά τέλεια, φίλους/συνάδελφους πλέον για μια ζωή, και σίγουρα μπόλικες γάτες (πολύ μεγάλου μεγέθους) ήταν έξω και μετά τις 18:00.

Ως εργαζόμενος τα υπόλοιπα 6 σε Cambridge, Manchester, Liverpool, και τον τελευταίο χρόνο στη Βόρεια Ιρλανδία, μια χαρά ζωή έχει για όλα τα γούστα. Μέχρι και φραπέ βρίσκεις.

Το μόνο πρόβλημα είναι η πρόσβαση στο σύστημα υγείας, αλλά κάνεις μια ιδιωτική ασφάλεια και τέλος.

Αυτή είναι η δική μου εμπειρία, τα κάνει όλα τέλεια; Όχι. Σημαίνει κάτι για όλη τη χώρα; Όχι. Η κάθε προοπτική, μπορεί να ταιριάζει σε κάθε άνθρωπο διαφορετικά.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Saufen said:

Τέλος, χωρίς κάποιο πτυχίο, και με τελευταίο μισθό στην Ελλάδα 613€ καθαρά, δεν περίμενα μεγαλεία και δόξα στην Αυστρία, 9 χρόνια μετά έφτασα με πάνω κάτω τα ίδια προσόντα μέσω φυσικής εξέλιξης να παίρνω 3000€

Οσο και να το σκέφτομαι δε μπορώ να δω τον τρόπο που θα το κατάφερνα αυτό στην Ελλάδα…χωρίς χαζομάρες του τύπου απλήρωτες υπερωρίες, επιστροφή των δώρων και το αίσθημα ότι κρέμεσαι απ τα @@ του κάθε τραχανά «μάνατζερ» ώστε να μη μείνεις «θεός φυλάξει» άνεργος…

Αμήν

 

2 hours ago, csontheline said:

Από ότι φαίνεται, όχι τόσο ψηλά, μιας και μαθαίνω για ταβάνια στα 1800-2000€ καθαρά, για πιο εξειδικευμένες θέσεις με μέτρια εμπειρία (5-10 ετών), αλλά σίγουρα υφίσταται -πλέον- η δυνατότητα να ζητήσεις αύξηση και αν δεν, να κοιτάξεις για άλλον εργοδότη.

Όπως έγραψαν πιο πάνω, για εμάς που χάσαμε δουλειές το 2009-10 λόγο κρίσης, όχι δεν θα υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Τα τελευταία ~5-7 χρονια ίσως ναι.

 

2 hours ago, Saufen said:

Σωστά, αν και η βασική διαφορά είναι ότι με τον ελάχιστο μισθό με τον οποίο ξεκίνησα να δουλεύω εδώ, μπορούσα να ζήσω μόνος μου ως εργένης, χωρίς πολυτέλειες και με παραχωρήσεις αλλά ακόμα κι εγώ που είμαι σκράπας στη διαχείρηση των χρημάτων τα κατάφερνα.

Με ενοίκιο στα 530€ για γκαρσονιέρα (με θέρμανση ανεξαρτήτως κατανάλωσης) δεν έβαζα κάτι ιδιαίτερο στην άκρη αλλά στην Ελλάδα ο βασικός είναι πολύ κάτω του κόστους ζωής.

και ξανά αμήν!

 

23 minutes ago, LiquidTroll said:

1. Μια εταιρία για να σε πάρει πρέπει να έχεις δυνατό βιογραφικό. Αλλιώς γιατί να πάρει εσένα και όχι τον Ολλανδό/Γερμανό κλπ?

Γιατί δεν βρίσκει ντόπιους μήπως? Εξού και οι χιλιάδες άδειες θέσεις εργασίας.

 

24 minutes ago, LiquidTroll said:

2. Οπως σου είπανε και οι παραπάνω, πλέον και στις Γερμανίες/Αγγλίες κλπ , τα πράγματα είναι πολύ ακριβά. Πχ, στην Αγγλία ένα πακέτο τσιγάρα έχει 12 + λίρες = 15 ευρώ. Θες να μάθεις για ενοίκια και φορολογία?

Είναι ακριβά ναι, και οι μισθοί ανεβαίνουν ανάλογα (για Γερμανία τουλάχιστον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...