Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/3/2024 στις 12:31 ΠΜ, Manefs23 είπε

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι, μιας και διάβασα τις συζητήσεις υπερ-κατά της μετανάστευσης, και τα όσα γράφτηκαν. Νομίζω το 'περνάω καλά' είναι πολύ σχετικό, και έχει να κάνει με τον καθένα. Κάποιος μπορεί να περνάει καλά στο πανάκριβο Λονδίνο δίνοντας το 60% του μισθού του σε ενοίκιο, κάποιος μπορεί να περνάει καλά ζώντας σε ένα χωριό της Ελβετίας με μηδέν κοινωνική ζωή αποταμιεύοντας κάθε μήνα όσα πέρνει σαν σύνολο ένας της Ελλάδας που στο τέλος του μήνα δεν του μένει τίποτα. Όλα είναι σχετικά.

Κανένας δε περνάει καλά σε χωριό στην Ελβετία με μηδέν κοινωνική ζωή. Απλά τα κάνει μασούρια για να γυρίσει κάποια στιγμή πίσω. Άλλο το "έχω την οικογένεια μου, μένουμε σε ενα μικρο μέρος, και δε νοιάζει η νυχτερινή ζωή" κι άλλο "έχω μηδέν κοινωνική ζωή και η καθημερινότητα μου είναι δουλειά-σπίτι-φαϊ-νετφλιξ". Και ξέχωρα απο το μέρος που μένεις, γιατί μπορεί και σε μια μεγάλη πόλη να κάνεις αυτή τη ζωή. 

Έχοντας ζήσει στο εξωτερικό για αρκετά χρόνια κι έχοντας αρκετούς φίλους που μένουν ακόμα, για να περνάει κάποιος καλά στο εξωτερικό θεωρώ πως πρέπει να ισχύουν τα εξής:

1. Να μένει σε μεγάλη πόλη ή έστω κοντά σε αυτή. Όχι στην οργή του θεού μια ώρα απο τον κοντινότερο πολιτισμό.

2. Να βρει μια ισορροπία μεταξύ εξόδων (σπίτι, διασκέδαση κλπ) κι αποταμίευσης.

3. Να κοινωνικοποιηθεί πάση θυσία με την τοπική κοινωνία (βοηθάει και το 1) και να μάθει τη γλώσσα.

4. Να παίρνει τόσο περισσότερα χρήματα που να αξίζει η μετανάστευση. Ένα 20% πάνω (σε αγοραστική δύναμη) δεν αλλάζει τη ζωή κανενός, εφόσον και στην Ελλάδα μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης. 

5. Να έχει ένα ξεκάθαρο πλάνο στο μυαλό του. Άλλη η μετανάστευση για μασούρια, άλλη η μετανάστευση για καλύτερο επίπεδο ζωής. Στην πρώτη περίπτωση δίνεις προτεραιότητα στην αποταμίευση στην άλλη δίνεις προτεραιότητα στην καθημερινότητα

6. Να μην πετάει χρόνια. Το να πας να αυτοαπομονωθείς σε ένα χωριό της Γερμανίας ή της Ελβετίας ή της Σουηδίας για μια 5ετια στα 30 σου για να κάνεις αποταμίευση είναι βλακώδες, εκτός αν πρέπει να ρεφάρεις χρέη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κανένας δε περνάει καλά σε χωριό στην Ελβετία με μηδέν κοινωνική ζωή. Απλά τα κάνει μασούρια για να γυρίσει κάποια στιγμή πίσω. Άλλο το "έχω την οικογένεια μου, μένουμε σε ενα μικρο μέρος, και δε νοιάζει η νυχτερινή ζωή" κι άλλο "έχω μηδέν κοινωνική ζωή και η καθημερινότητα μου είναι δουλειά-σπίτι-φαϊ-νετφλιξ". Και ξέχωρα απο το μέρος που μένεις, γιατί μπορεί και σε μια μεγάλη πόλη να κάνεις αυτή τη ζωή. 

Έχοντας ζήσει στο εξωτερικό για αρκετά χρόνια κι έχοντας αρκετούς φίλους που μένουν ακόμα, για να περνάει κάποιος καλά στο εξωτερικό θεωρώ πως πρέπει να ισχύουν τα εξής:

1. Να μένει σε μεγάλη πόλη ή έστω κοντά σε αυτή. Όχι στην οργή του θεού μια ώρα απο τον κοντινότερο πολιτισμό.

2. Να βρει μια ισορροπία μεταξύ εξόδων (σπίτι, διασκέδαση κλπ) κι αποταμίευσης.

3. Να κοινωνικοποιηθεί πάση θυσία με την τοπική κοινωνία (βοηθάει και το 1) και να μάθει τη γλώσσα.

4. Να παίρνει τόσο περισσότερα χρήματα που να αξίζει η μετανάστευση. Ένα 20% πάνω (σε αγοραστική δύναμη) δεν αλλάζει τη ζωή κανενός, εφόσον και στην Ελλάδα μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές επίπεδο διαβίωσης. 

5. Να έχει ένα ξεκάθαρο πλάνο στο μυαλό του. Άλλη η μετανάστευση για μασούρια, άλλη η μετανάστευση για καλύτερο επίπεδο ζωής. Στην πρώτη περίπτωση δίνεις προτεραιότητα στην αποταμίευση στην άλλη δίνεις προτεραιότητα στην καθημερινότητα

6. Να μην πετάει χρόνια. Το να πας να αυτοαπομονωθείς σε ένα χωριό της Γερμανίας ή της Ελβετίας ή της Σουηδίας για μια 5ετια στα 30 σου για να κάνεις αποταμίευση είναι βλακώδες, εκτός αν πρέπει να ρεφάρεις χρέη. 

Φίλε επειδή συμφωνώ σε πολλά απο όσα γράφεις σε ποιές πόλεις/χώρες έχεις ζήσει και ποιές θεωρείς τις καλύτερες για να πάει κάποιος young professional στον IT sector.

 

Επεξ/σία από Manefs23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

επειδη μαλλον μενεις Λουξεμβουργο μαλλον ουτε για Λουξεμβουργο δεν εισαι ενημερωμενος. Περνα μια βολτα κοντα απο το Εθνικο Σταδιο να δεις το "σπιτι" της Ουκρανιας δεις τι παιζει. Εδω αλλοι κοιμοντουσταν σε παρκακια περιξ με αντισκηνα.

Σε τι ακριβως διαφωνεις δεν καταλαβα παντως. Δεν εχω παρει σβαρνα το Λουξ να ψαχνω τους αστεγους και να ρωταω αν ειναι απο την Ουκρανια. Δομες και δράσεις έχουν γίνει πάντως. Και στο σπίτι της Ουκρανιας εχουν φιλοξενησει πανω απο 100 άτομα, και στο ukranians.lu γινονται δρασεις και δωρεες για να βρουν σπιτι πανω απο 1000 άτομα. 

Και μιλάμε για μια χώρα που τα σπίτια ως επι το πλειστον ειναι πανακριβα και δυσεβρετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vamvakoolas said:

Εχω δει αναριθμητους καριεριστες/μανατζερς που τα παρατησαν ολα για να γυρισουν στη χωρα τους λογω γαμου/γεννησης ή επειδη το εταιρο ημιση δεν αντεχε.

"According to Eurostat data more than 500,000 Greek citizens left the country since 2010, the vast majority of whom for countries within the EU"

ενώ:

"Greece refugee statistics for 2022 was 160,761.00, a 34.36% increase from 2021.

Greece refugee statistics for 2021 was 119,650.00, a 16.05% increase from 2020.

Greece refugee statistics for 2020 was 103,101.00, a 28.15% increase from 2019.

Greece refugee statistics for 2019 was 80,454.00, a 30.93% increase from 2018"

και παράλληλα:

image.png.0bcfe35016da9223d15668c5c4ef7ff4.png

Μάλλον δεν επιστρέφουν και τόσοι πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dbrillis είπε

Στην Ολλανδία αυτοί που ψαχνουν σπίτι κανουνε προσφορά να πληρώσουν παραπανω ενοικιο (στα ηδη ακριβά ενοικια) και 3 ενοικια μπροστά για να βρουν σπίτι. Αλλα αν εισαι τουρίστας δεν τα βλέπεις αυτα. 

Όπως αντίστοιχα και οι ξένοι τουρίστες που έρχονται Ελλάδα δε βλέπουν τα δικά μας προβλήματα, που 28χρονοι μένουν ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά γιατί για ένα 2αρι στο Αιγάλεω θέλουν 480 μόνο για ενοίκιο. Ο τουρίστας έχει άλλη οπτική και είναι λογικό, πάει για 5 μέρες κάπου να ξεσκάσει και να περάσει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, yanis13 said:

Όπως αντίστοιχα και οι ξένοι τουρίστες που έρχονται Ελλάδα δε βλέπουν τα δικά μας προβλήματα, που 28χρονοι μένουν ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά γιατί για ένα 2αρι στο Αιγάλεω θέλουν 480 μόνο για ενοίκιο. Ο τουρίστας έχει άλλη οπτική και είναι λογικό, πάει για 5 μέρες κάπου να ξεσκάσει και να περάσει καλά.

Ευχαριστώ Γιάννη που μου εξηγησες. Και στην Ολλανδία αυτό είναι το πρόβλημα, οι νεοι πλέον μενουν με τους γονείς τους μιας και τα ενοικια ειναι πλεον απλησιαστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Ευχαριστώ Γιάννη που μου εξηγησες. Και στην Ολλανδία αυτό είναι το πρόβλημα, οι νεοι πλέον μενουν με τους γονείς τους μιας και τα ενοικια ειναι πλεον απλησιαστα. 

Ναι.

Άλλωστε το στεγαστικό είναι απ' τα κορυφαία προβλήματα της Ευρώπης, μαζί με την κλιματική κρίση και το μεταναστευτικό.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το στεγαστικό στην Αθήνα πλέον είναι αρρώστια.

Στην πολυκατοικία που μένω, Νότια Προάστια Αττικής, μόνο το τελευταίο χρόνο έχουν αλλάξει τρείς ιδιοκτήτες και τα τελευταία χρόνια 5 ιδιοκτήτες! (απο συνολο 9).

Ούτε καν ξέρουμε ποιοί αγοράζουν, όπως εμείς πέρνουμε τσίχλες απο το ταμείο στα supermarket οι ξένοι αγοράζουν σπίτια!Απο Τουρκία, Ισραήλ, Αγγλία μιλάμε ΟΗΕ έχει γίνει η πολυκατοικία μου. Τους τελευταίους ιδιοκτήτες καλά καλά δεν τους ξέρουμε, σε ένα όροφο κατα τύχη το μάθαμε οτι εχει πουληθεί, απο άλλον ιδιοκτήτη οτι το πήραν Τουρκοι που μένουν στο Λονδίνο.

Στην γειτονιά μου έρχονται συνεχώς βανάκια με Ασιάτες και μεσίτες και τους κάνουν τουρ λες και αγοράζουν πουκάμισα. Στο τέλος όλοι θα φύγουμε.

Εμένα αυτό δεν μου αρέσει, αλλά πλέον δεν με νοιάζει ας γίνει οτι ειναι ας γίνει, η ζωη στην Αθήνα είναι δράμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2024 στις 5:52 ΜΜ, Sugizo είπε

"According to Eurostat data more than 500,000 Greek citizens left the country since 2010, the vast majority of whom for countries within the EU"

ενώ:

"Greece refugee statistics for 2022 was 160,761.00, a 34.36% increase from 2021.

Greece refugee statistics for 2021 was 119,650.00, a 16.05% increase from 2020.

Greece refugee statistics for 2020 was 103,101.00, a 28.15% increase from 2019.

Greece refugee statistics for 2019 was 80,454.00, a 30.93% increase from 2018"

και παράλληλα:

image.png.0bcfe35016da9223d15668c5c4ef7ff4.png

Μάλλον δεν επιστρέφουν και τόσοι πολλοί.

 

1)δεν ανεφερα Ελληνες

2)Δεν ανεφερα οτι οσοι ερχονται φευγουν ή εστω η πλειοψηφια.

Πολλοι μεταναστες (π.χ στα ματια μου μεταναστης στην Ευρωπη ειναι και Αμερικανος ή Αυστραλος) γυρισαν απο εκει που ηρθαν για οικογενειακους λογους.

Στις 4/4/2024 στις 4:02 ΜΜ, LabrakisG1992 είπε

Σε τι ακριβως διαφωνεις δεν καταλαβα παντως. Δεν εχω παρει σβαρνα το Λουξ να ψαχνω τους αστεγους και να ρωταω αν ειναι απο την Ουκρανια. Δομες και δράσεις έχουν γίνει πάντως. Και στο σπίτι της Ουκρανιας εχουν φιλοξενησει πανω απο 100 άτομα, και στο ukranians.lu γινονται δρασεις και δωρεες για να βρουν σπιτι πανω απο 1000 άτομα. 

Και μιλάμε για μια χώρα που τα σπίτια ως επι το πλειστον ειναι πανακριβα και δυσεβρετα. 

τωρα πας να το μαζεψεις: στο Σοβαρο κρατος (οπως εγραψες) υπαρχει εντονο μεταναστευτικο προβλημα που δε μπορει να το διαχειριστει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, vamvakoolas said:

1)δεν ανεφερα Ελληνες

Εφόσον δεν μιλάς για έλληνες, τότε ναι συμφωνούμε. Φυσικά ένας μετανάστης του οποιου η χωρα δεν είναι 15 χρονια σε κρίση, να θέλει να γυρίσει κάποια στιγμή πίσω. (Αλλα το νήμα αναφέρεται νομίζω σε έλληνες μετανάστες, γί'αυτό και απάντησα ετσι)

Κι εγώ πιθανόν να το έκανα, ή πολύ πιθανόν να μην έφευγα ποτε. Εάν η χωρα μου δεν είχε τα μαυρα χαλια που είχε η θεσσαλονίκη το 2011 (και σε μεγάλο βαθμό, εχει ακομα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

τωρα πας να το μαζεψεις: στο Σοβαρο κρατος (οπως εγραψες) υπαρχει εντονο μεταναστευτικο προβλημα που δε μπορει να το διαχειριστει.

 

Προφανως υπάρχει προβλημα σε ολες τις χωρες με αυτο που γινεται στην ουκρανια.

Επισης προφανως εχουμε διαφορετικη οπτικη στο τι ειναι εντονο μεταναστευτικο προβλημα-ειδικα βλεποντας τι γινεται σε ολες τις ευρωπαικες χωρες. Δεν θα μπω στην διαδικασια να τσακωθω,μπορω και γω να γινω ειρωνικος πολυ ευκολα αλλα δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, vamvakoolas said:

Εχω δει αναριθμητους καριεριστες/μανατζερς που τα παρατησαν ολα για να γυρισουν στη χωρα τους λογω γαμου/γεννησης ή επειδη το εταιρο ημιση δεν αντεχε.

Όπως και άλλοι πόσοι που διέλυσαν τον γάμο και συνέχισαν μόνοι τους. Υπάρχει και αυτή η όψη, αν και μάλλον αυτοί δεν θα έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο τέλος της ημέρας, οι πλείστοι από εμάς, θέλουμε την ηρεμία μας και την ησυχία μας. Απλώς, το εξωτερικό τείνει να την "δίνει" πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sugizo είπε

"According to Eurostat data more than 500,000 Greek citizens left the country since 2010, the vast majority of whom for countries within the EU"

ενώ:

"Greece refugee statistics for 2022 was 160,761.00, a 34.36% increase from 2021.

Greece refugee statistics for 2021 was 119,650.00, a 16.05% increase from 2020.

Greece refugee statistics for 2020 was 103,101.00, a 28.15% increase from 2019.

Greece refugee statistics for 2019 was 80,454.00, a 30.93% increase from 2018"

και παράλληλα:

image.png.0bcfe35016da9223d15668c5c4ef7ff4.png

Μάλλον δεν επιστρέφουν και τόσοι πολλοί.

Όταν ξανακουσεις κάποιον να χαρακτηρίζει "refugee" τον Έλληνα που πήγε για δουλειά σε Γερμανίες, Ολλανδικές, Σουηδίας κλπ, να του ρίξεις δύο φαπες, και μια ακόμα από μένα. Ότι και να πει από εκεί και κάτω είναι χαζομάρες.

Κατά τα άλλα, το πώς και πού θα κάνει τη ζωή του ο καθένας και πως θα περνάει το χρόνο του κλπ ... Περί ορεξεως κολοκυθπιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, DrLo said:

Όταν ξανακουσεις κάποιον να χαρακτηρίζει "refugee" τον Έλληνα που πήγε για δουλειά σε Γερμανίες, Ολλανδικές, Σουηδίας κλπ, να του ρίξεις δύο φαπες, και μια ακόμα από μένα. Ότι και να πει από εκεί και κάτω είναι χαζομάρες.

Κατά τα άλλα, το πώς και πού θα κάνει τη ζωή του ο καθένας και πως θα περνάει το χρόνο του κλπ ... Περί ορεξεως κολοκυθπιτα

Εκεί που λέει refugee είναι οι μετανάστες που δέχεται η Ελλάδα κάθε χρόνο.

Δηλαδή εάν δεν ήταν οι μετανάστες, θα είμασταν κάτω από 10 εκατομμύρια   τώρα.

Επεξ/σία από Sugizo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Manefs23 είπε

Καλά το στεγαστικό στην Αθήνα πλέον είναι αρρώστια.

Στην πολυκατοικία που μένω, Νότια Προάστια Αττικής, μόνο το τελευταίο χρόνο έχουν αλλάξει τρείς ιδιοκτήτες και τα τελευταία χρόνια 5 ιδιοκτήτες! (απο συνολο 9).

Ούτε καν ξέρουμε ποιοί αγοράζουν, όπως εμείς πέρνουμε τσίχλες απο το ταμείο στα supermarket οι ξένοι αγοράζουν σπίτια!Απο Τουρκία, Ισραήλ, Αγγλία μιλάμε ΟΗΕ έχει γίνει η πολυκατοικία μου. Τους τελευταίους ιδιοκτήτες καλά καλά δεν τους ξέρουμε, σε ένα όροφο κατα τύχη το μάθαμε οτι εχει πουληθεί, απο άλλον ιδιοκτήτη οτι το πήραν Τουρκοι που μένουν στο Λονδίνο.

Στην γειτονιά μου έρχονται συνεχώς βανάκια με Ασιάτες και μεσίτες και τους κάνουν τουρ λες και αγοράζουν πουκάμισα. Στο τέλος όλοι θα φύγουμε.

Εμένα αυτό δεν μου αρέσει, αλλά πλέον δεν με νοιάζει ας γίνει οτι ειναι ας γίνει, η ζωη στην Αθήνα είναι δράμα.

Αυτο ξαναπές το. Τίποτα μόνο για διακοπές είναι η Αθήνα. Απίστευτα μέρη αλλά και φαγητό. Κατά τη προσωπική μου άποψη έτσι, μη πέσετε να με φάτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...