Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dbrillis είπε

Μεταναστευουν σε μη ευρωπαϊκές χωρες γιατι εκει βρίσκουν δουλειά. Στις ευρωπαϊκές χωρες σε καθε θεση τεχνολογιας κανουν αιτηση 20 Ινδοι για καθε εναν ντοπιο. Οι Ινδοί προκειμενου να έρθουν Ευρώπη, έρχονται και με λιγότερα. Οποτε βγαζουμε θεση για την ομαδα, φτανουν σε εμας 5-6 υποψήφιοι και οι 4 ειναι Ινδοί + οτι ο manager μας ειναι Ινδός και με τον τρόπο του πάντα επιλέγει τον Ινδό. 

Στην Ολλανδία βλεπω μιλιούνια μα μιλουνια Ινδούς και Τούρκους. 

Υ. Γ. Τα έχουμε ξαναπει, μπαινεις και πετάς πράγματα ως facts χωρίς εσυ ο ίδιος να εχεις την εμπειρία, εισαι θεωρητικός και συνέχεια μεταφέρεις κατι που ακουσες και κάτι που σου ειπαν. 

τωρα με το AI, θα στειλουμε τους ινδους προγραμματιστες πισω στις κουζινες μαζι με τους τουρκους κεμπαπτζιδες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, alexvi είπε

Ασχέτως με τον τίτλο του νήματος καλό θα ήταν να μην εργαλειοποιειται το φόρουμ από εργοδότες που προσπαθούν να δημιουργήσουν αρνητικό κλίμα στην αγορά και τα βάφουν όλα μαύρα και απέλπιδα αλλά ούτε και απο conflict του ποιος είναι ο πιο πετυχημένος. Υπάρχουν πίνακες με τις μισθοδοσίες και η αγορά οντως για πολλούς έχει ανοίξει. Βλέπεις κάποια ανάπτυξη σε σχέση με πέντε χρόνια πριν . Αυτό φάνηκε και στις εκλογές και στην καθημερινή ζωή. Δεκάδες καινουργια suv αξίας . Επίσης οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν έχουν μισθοδοσία αλλά και τα 1250 μικτα αφορούν ξερό πενθήμερο χωρίς προσαυξήσεις. Αφορά και εποχιακές δουλειές? Πιστεύω ότι είναι λίγο παραπάνω και αρκετά λιγότερα από το εισόδημα του κάθε ενος

Σωστα, μονο κομματοσκυλα πρεπει να εργαλειοποιουν τις καταστασεις

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, airtrelomike13 said:

Πάντως μου έκανε εντύπωση που δεν ανέφερε κάποιος τη Κύπρο που μερικοί Έλληνες την έχουν αναφέρει ως τη γη της επαγγελίας

Δεν την κατονόμασα, αλλά εδώ είμαι για όποιες πληροφορίες.

On 07/03/2024 at 15:26, csontheline said:

Μπες και ψάξε στο πιο εύκολο εξωτερικό από όλα τα υπόλοιπα εξωτερικά.

https://www.ergodotisi.com/

Νταξ, δεν είναι Δανία, αλλά τουλάχιστον δεν χάνεις τον ήλιο, ξέρεις ήδη τις βασικές γλώσσες (και κατά πάσα πιθανότητα μιλάς και γράφεις ΠΟΛΥ καλύτερα την εθνική γλώσσα) και το βιοτικό επίπεδο μπορεί να ανέβει σχετικά εύκολα, αν το κυνηγάς.

 

10 hours ago, OxiGiannisGiannakis said:

Ουτε καν. Ξερω κοσμο πολυ που πηγε απο Ελλαδα εκει και απλα εχουν εναν αξιοπεπρεπη μισθο. Με τα πιο ακριβα σπιτια στην Κυπρο μια η αλλη εισαι. Ειναι κι ο καιρος απαλευτος ειδικα το καλοκαιρι, χιλιες φορες η βροχη και το κρυο της Αγγλιας.

Εξαρτάρται. Σε κάποιους αρέσει, σε άλλους όχι. Βλέπουμε βροχή σπάνια (σε επικίνδυνο σημείο για τα αποθέματα νερού/φράγματα), αλλά δεν έχουμε χάσει στιγμή από τον ήλιο της Ελλάδας.
Εννοείται ότι οι ψυκτικοί είναι κοφτήρια χρημάτων (καλοκαίρι μπορεί να περιμένεις 2 εβδομάδες για εγκατάσταση).

Όσο για τα ενοίκια, στο κέντρο του νησιού είναι πιο νορμάλ από Ελλάδα, αλλά στα παράλια (όπου και λογικά θα πάει κάποιος για τουριστικό επάγγελμα), έχουν παλαβώσει (όπως στην Ελλάδα ένα πράμα).

Μέχρι στιγμής, η διαμάχη είναι ανάμεσα στο "μένω υπάλληλος στην Ελλάδα" VS "φεύγω υπάλληλος στο εξωτερικό". Υπάρχει και η ενδεχόμενη περίπτωση για φύγεις στο εξωτερικό ως υπάλληλος, αλλά με στόχο να γίνεις επιχειρηματίας ανάμεσα στις 2 χώρες. Για παράδειγμα, έστω ότι είσαι σε σκανδιναβική χώρα στον τουρισμό. Έχεις ένα ατού. Ξέρεις την δανέζικη αγορά (γνωριμίες, νοοτροπία κλπ), ξέρεις και την ελληνική. Διοχετεύεις αυτούς που θέλουν να πάνε Ελλάδα για διακοπές (πχ μία χρονιά διοργανώνεις 1 εβδομάδα εκδρομή στην Θεσσαλία (μετέωρα, Όλυμπο κλπ), την επόμενη Θράκη κ.ο.κ.). Φροντίζεις να λαμβάνουν σωστή υπηρεσία (και το πληρώνουν). Γιατί ο Δανός (και ο κάθε σοβαρός τουρίστας/πελάτης) που θα φάει σωστή greek salad, θα πιεί σωστό κρασί και θα έχει μία πλήρη και σωστή εμπειρία που θα του έχεις υποσχεθεί και θα την έχει πληρώσει, θα ξαναεπιστρέψει ή και θα σου στείλει άλλους.  Έχεις την εργασία σου, αλλά επιχειρείς και αλλού.

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ουτε καν. Ξερω κοσμο πολυ που πηγε απο Ελλαδα εκει και απλα εχουν εναν αξιοπεπρεπη μισθο. Με τα πιο ακριβα σπιτια στην Κυπρο μια η αλλη εισαι. Ειναι κι ο καιρος απαλευτος ειδικα το καλοκαιρι, χιλιες φορες η βροχη και το κρυο της Αγγλιας.

 

Τα ποια; Εκτός αν μιλάς για Λεμεσό.

Ημουν Κύπρο και επέστρεψα στον "παράδεισο" της Αθήνας. Πληρώνω τα κέρατα μου για ενοίκιο για σπίτι του 1980 το οποίο ο ιδιοκτήτης το θεωρεί και "ευκαιριάρα". Έφυγα απο Κύπρο απο σπίτι του 2020 που έδινα 600 ευρώ και ήταν και ΦΟΥΛ επιπλωμένο. Αυτό το σπίτι στην Αθήνα ξεκίναγε εύκολα 1000άρικο...

Κοιτάζα να δω τι υπάρχει ακόμη και τώρα και βρίσκεις καινούρια σπίτια (2020+) με ένα 600αρι για ένα υπνοδωμάτιο. Ελλάδα 600 αν βρεις θα ειναι σπίτι του 1980 ελαφρώς ανακαινισμένο (ίσως αλλαγμένα πόμολα)...

Κάνε μια βόλτα στο bazaraki και έλα πίσω να μου πεις!

Όσο για τον καιρό, οκ αλλα σε καμία περίπτωση βροχές και κρύο καλύτερα απο τους 45 βαθμούς... Αν δεν αντέχεις εχει τόσες παραλίες, στην τελική κλείσου σε AC...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία επιλογή για εξωτερικό δεν είναι εύκολη. Από όποιο μορφωτικό/κοινωνικό/ταξικό κομμάτι και αν προέρχεσαι. Με την απόφαση του να φύγεις, βάζεις όλη σου τη ζωή ως τότε στον πάγο.

Την επαφή με τους γονείς σου, τους φίλους σου, τις παρέες σου, τα μέρη σου, τα πράγματα σου, και ότι άλλο σε κάνει να νιώθεις ότι ανήκεις. Εκεί που θα πας, ότι και να κάνεις, αυτό πάντα θα το έχεις στο μυαλό σου.

Κάποιοι το αντέχουν, κάποιοι όχι. Κάποιοι θα προχωρήσουν και θα αποκτήσουν ΠΟΛΥ καλύτερη ζωή από ότι αν έμεναν στην Ελλάδα, επειδή μπόρεσαν και προσαρμόστηκαν στη νέα τους χώρα (με όσα πάρα πολλά σημαίνει αυτό), και κάποιοι άλλοι όχι. Αποδεκτό και το ένα, αποδεκτό και το άλλο.

Καλό είναι να μην κρίνουμε τις χώρες υποδοχής με τα Ελληνικά στανταρ. Είναι ολικό restart στη ζωή.

Και μια προσωπική πινελιά: Και ο ήλιος κέρατα να βγάλει, στην Ελλάδα για δουλειά δε θέλω να γυρίσω (και ούτε θα γυρίσω). Στη σύνταξη ίσως για μερικους μήνες το χρόνο. Προς το παρόν, 6+ χρόνια ούτε για διακοπές, και είμαι σχεδόν δεκαετία πλέον στο εξωτερικό. Με πονάει; Ναι μερικές φορές παίρνω ανάποδες όταν σκέφτομαι όλο αυτόν τον βούρκο που μας έκανε να φύγουμε και να μη θέλουμε να πατήσουμε το πόδι μας πίσω. Και μετά πάω μια βόλτα μέχρι το πάρκο το σκύλο μου και μου περνάει 😋.

Υ.Γ.:Κάποιοι που λένε για "πενιχρούς" μισθούς Ηνωμένου Βασιλείου (και όχι Αγγλίας που βλέπω και ξαναβλέπω να γράφεται λανθασμένα), και κάνουν προτάσεις, δίνουν απαντήσεις χωρίς να ξέρουν πως χωρίς sponsorship/visa εδώ και 3 χρόνια δεν μπαίνεις στη χώρα για εργασία. Οι μισθοί στo HB λοιπόν, με τους πάντες μέσα στην εξίσωση, είναι median £34 χιλιάρικα. Οπουδήποτε εκτός Λονδίνου ζείς αξιοπρεπέστατα/πολύ άνετα με 34 χιλιάρικα. Και το Λονδίνο είναι καθαρά επιλογή του τύπου "θέλω να ζήσω εκεί".

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και το τραβαει ο οργανισμός σου ακου λοιπον.Εγω τωρα που καλοκαιριαζει θα κανω τις μπαναρες μου τις διακοπαρες μου στο νησι της γυναικάς μου στο εξοχικο μου θα πινω τις φραπεδαρες στην αθηναικη ριβιερα  και με τα 2500 χιλαρικακια που παίρνουμε καθαρα τη περναω ζαχαρη και πληρωνω και το δανειο απο το δικο μου σπιτι.Οταν σκεφτομαι εσενα να κάνεις βολτα τον σκυλο στο παρκο στην ξενιτια σκαω απο τα γελια και πινω μια παγωμενη μπυρα με μεζε διπλα στο κυμα μαζι με την μανα μου και τον πατερα μου αραχτος και λιτε.

Α και το πασχα εκλεισα εισητηρια για το νησι να σουβλησω τον οβελια με ολο το σοι μαζεμενο και οχι σαν το κουκο στην ξενιτια......

1 ώρα πριν, RedEnergy είπε

Και μετά πάω μια βόλτα μέχρι το πάρκο το σκύλο μου και μου περνάει

Ααααα και σαν και μενα πολλοιιιιιιιιιι.............

Επεξ/σία από filipprin
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε αφού παίρνετε "3000 χιλιαρικάκια" τι ανάγκη να έχετε. Το άλλαξες πάντως, και τα έκανες 2500 τα χιλιαρικάκια, κομπλέ είναι. Από τους τόκους και μόνο, βγαίνει ο χρόνος.

Με το υποτιθέμενο φλεξάρισμα πολύ γελάω. Ότι σε κάνει χαρούμενο. Μη σου χαλάω το αφήγημα που έχεις φτιάξει στο μυαλό σου και δεν κάνει να παίζουμε με αυτά. Άβυσσος το γιατί αρπάχτηκες αλλά και καθρέφτης...

Καλές φραπεδάρες.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, filipprin said:

Μιας και το τραβαει ο οργανισμός σου ακου λοιπον.Εγω τωρα που καλοκαιριαζει θα κανω τις μπαναρες μου τις διακοπαρες μου στο νησι της γυναικάς μου στο εξοχικο μου θα πινω τις φραπεδαρες στην αθηναικη ριβιερα  και με τα 3000 χιλαρικακια που παίρνουμε καθαρα τη περναω ζαχαρη και πληρωνω και το δανειο απο το δικο μου σπιτι.Οταν σκεφτομαι εσενα να κάνεις βολτα τον σκυλο στο παρκο σκαω απο τα γελια και πινω μια παγωμενη μπυρα με μεζε διπλα στο κυμα μαζι με την μανα μου και τον πατερα μου αραχτος και λιτε.

Α και το πασχα εκλεισα εισητηρια για το νησι να σουβλησω τον οβελια με ολο το σοι μαζεμενο και οχι σαν το κουκο στην ξενιτια......

 

Αχρειαστα ειρωνικο το σχολιο αλλα αν εξαιρεσεις το υφος, περιγραφει μια αληθεια που πολλοι δεν θελουν να πουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δικιο έχεις αλλα και ο άλλος ηταν πολυ προκλητικός.Εγω θα το ελεγα σαρκαστικο περσσοτερο.

2 ώρες πριν, RedEnergy είπε

Ε αφού παίρνετε "3000 χιλιαρικάκια" τι ανάγκη να έχετε

Δουλευομε φιλε μου,δεν δουλευουμε τον κοσμο .

Απο την αλλη το να εχει ενα παντρεμένο ζευγαρι ενα σπιτι και ενα εξοχικο καπου σε ενα χωριο ειναι παρα πολυ υπαρκτο σεναριο ανω του 40-50 % κατι που στο εξωτερικο ειναι σεναριο επιστημονικής φαντασιας.

Καλα εκανες και πηγες στο εξωτερικο και σεβαστη η επιλογη σου.Οστοσο οταν επιλεγείς να στηρίξεις την επιλογη σου καλο ειναι να αναφερεσαι στα δικα σου προσωπικά βιωματα  και να μην επιλεγείς να παρουσιάζεις μια γενικευμενη μαυρη κατασταση για να φανει η δικια σου προσωπικη επιλογη καλύτερη........ΔΕΝ ζουμε ολοι στο βουρκο

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 2
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, filipprin είπε

Δικιο έχεις αλλα και ο άλλος ηταν πολυ προκλητικός.Εγω θα το ελεγα σαρκαστικο περσσοτερο.

Δουλευομε φιλε μου,δεν δουλευουμε τον κοσμο .

Απο την αλλη το να εχει ενα παντρεμένο ζευγαρι ενα σπιτι και ενα εξοχικο καπου σε ενα χωριο ειναι παρα πολυ υπαρκτο σεναριο ανω του 40-50 % κατι που στο εξωτερικο ειναι σεναριο επιστημονικής φαντασιας.

Καλα εκανες και πηγες στο εξωτερικο και σεβαστη η επιλογη σου.Οστοσο οταν επιλεγείς να στηρίξεις την επιλογη σου καλο ειναι να αναφερεσαι στα δικα σου προσωπικά βιωματα  και να μην επιλεγείς να παρουσιάζεις μια γενικευμενη μαυρη κατασταση για να φανει η δικια σου προσωπικη επιλογη καλύτερη........

Δεν διάβασες ή δεν κατάλαβες τίποτα από ότι έγραψα. Σεβαστό κι αυτό. 

Όμως δεν χρειάζομαι μαθήματα γραφής για να ικανοποιείται η δική σου κοσμοθεωρία. 

Κάνε μου λοιπόν τη χάρη. Δε θα σου απαντήσω περαιτέρω.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πες ενα λογο για τον οποιο πρεπει να σου κανω την χαρη,γιατι εγω δεν βρισκω κανενα σοβαρο.

Να μάθεις οτι στο λογο υπαρχει και αντιλογος...................

Το οτι εσυ εκει που εισαι μπορει να περνας καλα δεν σημαίνει οτι εδω δεν υπαρχουν πολλοί που περνανε καλυτερα με λιγοτερα.Απλα εδω εχουμε μαθει στο κλαμα.

Και ναι το ύφος του ποστ σου αυτο ακριβωσ ητανε.Εφυγα απο τον βουρκο και πηγα στον παραδεισο και δεν ξαναγυριζω πισω με τιποτα.
 

Ε κανε μας την χαρη λοιπον  και μεινε εκει που εισαι.

Επεξ/σία από filipprin
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, filipprin said:

 

Απο την αλλη το να εχει ενα παντρεμένο ζευγαρι ενα σπιτι και ενα εξοχικο καπου σε ενα χωριο ειναι παρα πολυ υπαρκτο σεναριο ανω του 40-50 %

επειδη δεν μπορούσα να ακολουθήσω όλη την συζήτηση,στην ελλάδα αυτό??ρωταω επειδη δεν το ξερω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε το διαβασες σωστα το ποστ του ανθρωπου που του τι λες κιολας?

Ξαναδιαβασε το λοιπον.. Το λεει ξεκαθαρα ο τυπος οτι Ο ΙΔΙΟΣ δεν θελει να γυρισει αλλα βλεπει οτι υπαρχουν 2 πλευρες και η καλη και η κακη και πολλοι δεν τους ταιριαζει το εξω

30 minutes ago, filipprin said:

Για πες ενα λογο για τον οποιο πρεπει να σου κανω την χαρη,γιατι εγω δεν βρισκω κανενα σοβαρο.

Να μάθεις οτι στο λογο υπαρχει και αντιλογος...................

Το οτι εσυ εκει που εισαι μπορει να περνας καλα δεν σημαίνει οτι εδω δεν υπαρχουν πολλοί που περνανε καλυτερα με λιγοτερα.Απλα εδω εχουμε μαθει στο κλαμα.

Και ναι το ύφος του ποστ σου αυτο ακριβωσ ητανε.Εφυγα απο την κολαση και πηγα στον παραδεισο και δεν ξαναγυριζω πισω με τιποτα.
 

Ε κανε μας την χαρη λοιπον  και μεινε εκει που εισαι.

Πες τωρα πως πηρες δανειο με μολις 2500 καθαρα για να παρεις σπιτι στην Αθηνα!!

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, RedEnergy είπε

Και μια προσωπική πινελιά: Και ο ήλιος κέρατα να βγάλει, στην Ελλάδα για δουλειά δε θέλω να γυρίσω (και ούτε θα γυρίσω). Στη σύνταξη ίσως για μερικους μήνες το χρόνο. Προς το παρόν, 6+ χρόνια ούτε για διακοπές, και είμαι σχεδόν δεκαετία πλέον στο εξωτερικό. Με πονάει; Ναι μερικές φορές παίρνω ανάποδες όταν σκέφτομαι όλο αυτόν τον βούρκο που μας έκανε να φύγουμε και να μη θέλουμε να πατήσουμε το πόδι μας πίσω. Και μετά πάω μια βόλτα μέχρι το πάρκο το σκύλο μου και μου περνάει

Εδω βλεπω μονο την μια πλευρα παντως. Για τα υπολοιπα περι προσαρμογής μοναξιας και λοιπα λοιπα δεν ειπε και κατι καινουργιο ουτε αυτη ειναι η αλλη πλευρα.Η αλλη πλευρα ειναι αυτοι που μεινανε στο βουρκο

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnycer είπε

Όσο για τον καιρό, οκ αλλα σε καμία περίπτωση βροχές και κρύο καλύτερα απο τους 45 βαθμούς... Αν δεν αντέχεις εχει τόσες παραλίες, στην τελική κλείσου σε AC...

Καλα γουστα ειναι αυτα, αλλα για ζησε στους 45 βαθμους. Εμενα μου φαινεςτραι δυστοπικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...