Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 hours ago, mariosnik_ said:

Παίδες, εξωτερικό δεν φεύγεις μόνο για το οικονομικό, φεύγεις και για πολλά άλλα πράγματα. Εντάξει ας πούμε ότι το οικονομικό είναι από τους κυριότερους παράγοντες για τους περισσότερους. Υπάρχει όμως και το θέμα χιλίων δύο άλλων καταστασεων και παραμέτρων εδώ σε σχέση με έξω όπως η νοοτροπία, που κάνουν το εξωτερικό πιο ελκυστικό. Όσα άτομα ξέρω που έφυγαν έξω δεν το έκαναν τόσο για το οικονομικό αλλά για όλα τα υπόλοιπα, για την νοοτροπία. 

Μπορει να γελάτε με αυτόν που λέει ότι βγάζει βόλτα τον σκύλο και του φεύγουν όλα, αλλά ναι, έχει μεγάλη διαφορά όταν θα βγάλεις βόλτα τον σκύλο σε μια χώρα που ξέρεις ότι δεν θα συναντήσεις μπροστά σου αλλα προβλήματα που εδώ μπορεί να τα συναντήσεις. Τα ίδια η παρόμοια θέματα με την κυκλοφορία με τα ΙΧ, με τα ΜΜΜ, με τις συναλλαγές σου με το κράτος. Την παιδεία και την υγεία. Την συνύπαρξη σε μια πολυκατοικια με τον συγκάτοικο, με τον ένοικο, με τον γείτονα, την συνεννόηση με τον διαχειριστή και τον ιδιοκτήτη. Το εργασιακό περιβάλλον. Φεύγεις και γλιτώνεις από την όλη βαβούρα των ελληνικών ΜΜΕ με την πολιτική, τις γκρίνιες και την μιζέρια μερίδας του κόσμου, καθαρίζει το μυαλό σου. 

Εμεινε γνωστή μου στην Ισπανία για έναν μήνα ως φιλοξενούμενη, μου είπε ότι ο κόσμος περπατάει με χαμόγελο στον δρόμο, τα δημοσια σχολεία τους φαίνονται σαν να είναι ιδιωτικά, πεντακάθαρα και όλα στην εντέλεια. Άλλος φίλος έμεινε 2 χρόνια στην Λοζάνη για μεταπτυχιακό, χαίρεσαι να περπατάς στα πεζοδρόμια. Τι να κάτσουμε και να συζητήσουμε τώρα για την μπόχα της Ελλάδας και της Αθήνας. Στην μεν επαρχία σκέφτεσαι να φύγεις αλλά στερείσαι υποδομών, ευκαιριών, αν και έχεις μεγαλύτερη ηρεμία δεν αποφεύγεις αλλα προβλήματα νοοτροπίας που θα τα έχεις και στις πόλεις. Θες να δεις τι θα κάνεις στην Ελλάδα και παντού βρίσκεις φραγμους. Εύκολα δεν είναι πουθενά, ούτε και στην Ελλάδα, γιατί άμα ήταν εύκολα δεν θα έψαχνε να φύγει τόσος κόσμος για έξω. 

Σε ολες τις χωρες περνας καλα οταν εχεις μεγαλο μισθο ακομα και στην Ελλαδα, περνα λιγο απο γλυφαδα, ψυχικο, κλπ κλπ και θα καταλαβεις οτι δεν τραβανε καθολου ζορι, σε οποιαδηποτε χωρα οπου ο μισθος θα ειναι περιπου average τα ιδια ζορια θα τραβας, απλα θα τα τραβας σε καλυτερα πεζοδρομια, ΜΜΜ κλπ κλπ κλπ, στο τελος θα εχεις τις ιδιες σκεψεις που εχεις και στην Ελλαδα και θα αρχιζεις να βριζεις τον καιρο, το ποσο κατα τον μεταναστων ειναι οι ντοπιοι κλπ κλπ κλπ. Στο εξωτερικο παμε οταν σιγουρα εχουμε τις δεξιοτητες που η εκει αγορα θα πληρωσει γιαυτες!

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και κάτι άλλο, στο ΗΒ όταν κάποιος άνθρωπος έχει μόνιμη εργασία, θέλει να εγκατασταθεί κτλ, είναι πολύ σοφότερο να αγοράσει σπίτι από το να νοικιάσει. Θα δίνει λιγότερα ή τα ίδια λεφτά και το σπίτι θα είναι δικό του. Η αγορά είναι τέτοια (μικρό house stock) που όταν υπάρξει πώληση, σχεδόν κατά κανόνα υπάρχει εξαιρετικό κέρδος.

Αυτό δεν ισχύει για Λονδίνο, αλλά μπορεί να αγοραστεί κατοικία σε περιφερειακό town και να κάνει commute.

Eξαίρεση τα τελευταία 2 έτη και το outlier με τα επιτόκια, που ευτυχώς όμως έχει αρχίσει και διορθώνεται (και η BoE θα αρχίσει να τα κατεβάζει στο επόμενο quarter αλλά ήδη αντανακλάται στα futures indexes).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LiquidTroll είπε

Εχουμε βρει την πιπίλα του εξωτερικού λες και είναι ο παράδεισος. Ειλικρινά αυτό πρέπει να σταματήσει.

1. Μια εταιρία για να σε πάρει πρέπει να έχεις δυνατό βιογραφικό. Αλλιώς γιατί να πάρει εσένα και όχι τον Ολλανδό/Γερμανό κλπ?

2. Οπως σου είπανε και οι παραπάνω, πλέον και στις Γερμανίες/Αγγλίες κλπ , τα πράγματα είναι πολύ ακριβά. Πχ, στην Αγγλία ένα πακέτο τσιγάρα έχει 12 + λίρες = 15 ευρώ. Θες να μάθεις για ενοίκια και φορολογία?

3. Είστε σίγουροι ότι θα την παλέψετε? Είστε 100% σίγουροι? 4,5 χρόνια Αγγλία και δεν την παλευα, και ήμουν φοιτητής έτσι? Οχι εργαζόμενος..... Δεν ξέρετε τι θα πει να νυχτώνει στις 16.00, και να μην υπάρχει ούτε γάτα έξω μετά τις 18.00. 

Οχι, δεν είναι παράδεισος έξω...Δυστυχώς, αυτή η τρέλα πρέπει να σταματήσει.

Κοίταξε να δεις, η κουβέντα γίνεται μεταξύ ανθρώπων που δε δίνουν την ίδια βαρύτητα στα ίδια πράγματα δημιουργώντας σύγχυση.

Καποιος θα κοιτάξει να βγάλει όσα περισσότερα μπορεί και θα πάει στο Ντουμπάϊ που δεν έχει να κανείς τίποτα, κάποιος θα βρει μια μέση λύση σε χώρα της δυτικής/κεντρικης Ευρώπης και ίσως να μην του περάσει καν απ το μυαλό ότι νυχτώνει νωρίτερα η δεν έχει τόσο πανηγύρι το βράδυ (όπως εγώ).

Ο κοινός παρονομαστής όλων όσων φεύγουν όμως είναι ο μεγαλύτερος βαθμός αξιοκρατίας (σε λογικά πλαίσια πάντα, διαφθορά παντού υπάρχει) και υποδομών, καθώς και η ευκαιρία να ξεκινήσεις απ το μηδέν χωρίς τους περιορισμούς της χωρας/πόλης/χωριου σου.

Εαν κάποιοι από εμάς εθελοτυφλούμε σε κάποια θέματα και λέμε, ας είναι, έχασα δυο πράματα αλλά κέρδισα πέντε, η εάν όντως για κάποιους η χώρα που διάλεξαν είναι η γη της επαγγελίας, είναι κάτι που δεν αναλύεται, και ούτε χρειάζεται εδώ που τα λέμε σε ένα φόρουμ.

Οι σημερινοί μετανάστες εξάλλου δεν είναι της γενιάς του Καζαντζίδη που περίμεναν το γράμμα της μάνας κάθε τόσο, κάθε μέρα μπορείς να βλέπεις τους δικους σου ανθρώπους και να μιλάτε.

Είναι το ίδιο με το να είσαι εκεί παρών; Όχι.

Αξίζει τη θυσία; 
Ισως, ανάλογα την οικογένεια και τον άνθρωπο, κάποιοι δεν κάνουν ούτε ώρα στο ίδιο τραπέζι, αυτοί δε θα νιώσουν την ίδια απώλεια.

Αγαπώ τη χώρα μου και τους ανθρώπους της αλλά δε θα θυσιάσω ολη μου τη ζωή απλά επιβιώνοντας βάσει αυτού.

Φιλικα.

  • Like 11
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, Saufen said:

Κοίταξε να δεις, η κουβέντα γίνεται μεταξύ ανθρώπων που δε δίνουν την ίδια βαρύτητα στα ίδια πράγματα δημιουργώντας σύγχυση.

Καποιος θα κοιτάξει να βγάλει όσα περισσότερα μπορεί και θα πάει στο Ντουμπάϊ που δεν έχει να κανείς τίποτα, κάποιος θα βρει μια μέση λύση σε χώρα της δυτικής/κεντρικης Ευρώπης και ίσως να μην του περάσει καν απ το μυαλό ότι νυχτώνει νωρίτερα η δεν έχει τόσο πανηγύρι το βράδυ (όπως εγώ).

Ο κοινός παρονομαστής όλων όσων φεύγουν όμως είναι ο μεγαλύτερος βαθμός αξιοκρατίας (σε λογικά πλαίσια πάντα, διαφθορά παντού υπάρχει) και υποδομών, καθώς και η ευκαιρία να ξεκινήσεις απ το μηδέν χωρίς τους περιορισμούς της χωρας/πόλης/χωριου σου.

Εαν κάποιοι από εμάς εθελοτυφλούμε σε κάποια θέματα και λέμε, ας είναι, έχασα δυο πράματα αλλά κέρδισα πέντε, η εάν όντως για κάποιους η χώρα που διάλεξαν είναι η γη της επαγγελίας, είναι κάτι που δεν αναλύεται, και ούτε χρειάζεται εδώ που τα λέμε σε ένα φόρουμ.

Οι σημερινοί μετανάστες εξάλλου δεν είναι της γενιάς του Καζαντζίδη που περίμεναν το γράμμα της μάνας κάθε τόσο, κάθε μέρα μπορείς να βλέπεις τους δικους σου ανθρώπους και να μιλάτε.

Είναι το ίδιο με το να είσαι εκεί παρών; Όχι.

Αξίζει τη θυσία; 
Ισως, ανάλογα την οικογένεια και τον άνθρωπο, κάποιοι δεν κάνουν ούτε ώρα στο ίδιο τραπέζι, αυτοί δε θα νιώσουν την ίδια απώλεια.

Αγαπώ τη χώρα μου και τους ανθρώπους της αλλά δε θα θυσιάσω ολη μου τη ζωή απλά επιβιώνοντας βάσει αυτού.

Φιλικα.

Σε λίγο θα μας πεις οτι υπάρχει αναξιοκρατία στην Ελλάδα.Που στον ιδιωτικό τομέα κάνουμε συλλογή τα μαστερ και τις διεθνής πιστοποιήσεις μπάς και γίνουμε λίγο πιο απαραίτητοι στον κλάδο μας ενώ ακόμα και εν ετη 2024 ανοίγουν φωτογραφικές θέσεις Δ.Ε. με καλύτερο μισθό από εσένα που παλεύεις μια ζωή για να έρθουν μετα να το παίξουν "ποιος είσαι εσύ και σιγά τι κάνεις".

Εγώ λέω πως είναι καλύτερο να κάτσεις εδώ και μέσω τις φορολογίας σου να πληρώνεις τα κομματικά παράσιτα.Θες και εξωτερικό αντε απο εδώ με συγχισες αλήτη ανθέλληνα.

Για να μην μιλήσω για το οξυγόνο που στο εξωτερικό βρομάει που η θάλασσα είναι πιο αλμιρή και το φαγητό είναι πάντα κρύο

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Thanks 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2024 στις 5:13 ΜΜ, FairyMairy είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι 26 χρονών και έχω τελειώσει Τουριστικά Επαγγέλματα και πρόσφατα τελείωσα και την 2η σχολή στο τμήμα Επικοινωνίας και Ψηφιακών Μέσων. Η κατάσταση στην Ελλάδα πάει από το κακό στο χειρότερο είτε οικονομικά, είτε κοινωνικά. Μετά λύπης μου και όντας μετανάστρια ήδη στην Ελλάδα με βαριά καρδιά, παίρνω την απόφαση να φύγω στο εξωτερικό. Γνωρίζω Αγγλικά, λίγα γαλλικά. Οι χώρες που σκέφτομαι να μεταναστεύσω είναι Ολλανδία, Δανία και Σουηδία. 

Θα ήθελα να σχολιάσετε παρόμοιες εμπειρίες μετανάστευσης και εάν γνωρίζετε πως είναι τα πράγματα στις συγκεκριμένες χώρες.

Εχω βαρεθεί να δουλεύω για 600 ευρώ παιδιά.

Σε νησια υπαρχει ζητηση για ατομα στον τουρισμο, θα ελεγα οτι 1.000 ευρω (καθαρα ) ειναι ενα τυπικος μισθος για ατομο που ξερει 2 γλωσσες και χειριζεται ικανοποιητικα υπολογιστη.

1.000 δινουν στις καθαριστριες πλεον μαζι με διαμονη.

Βεβαιως υπαρχει το προβλημα της στεγασης αλλα καποιοι εργοδοτες προσφερουν λυση σε αυτο (αρκει να μην φανταζεσαι μεγαλεια).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελλαδα ειναι πολυ μικρη σα χωρα οταν καποιος θελει να κανει ακαδημαικη καριερα - ερευνα. Βεβαια οσο απεχει η εμπειρια τετοιων ατομων απο τον μεσο ανθρωπο που μεταναστευει στο εξωτερικο, αλλο τοσο απεχει κ η εμπειρια του σωγαμπρου με τους φραπεδες απο τον μεσο Ελληνα που μενει στην Ελλαδα. 
 

Απο τη δικη μου εμπειρια, ζωντας και δουλευοντας στην Ζυριχη και μαθαινοντας νεα απο ανθρωπους απ ολο τον κοσμο που εχουν μεταναστευσει εδω, αξιζει σιγουρα να της ριξετε μια ματια, ειδικα αν ψαχνετε για δουλεια σε Ην. Βασιλειο ή Γερμανια. 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγαλύτερη αλήθεια πάντως είναι ότι δεν μετράνε για όλους τα ίδια πράγματα. Για παράδειγμα, δυο βασικοί παράγοντες που προσωπικά με ενοχλούν πολύ στην Ελλάδα όταν έρχομαι (μένω ΗΒ) είναι η επιρροή της θρησκείας/Εκκλησίας στην κοινωνία και το κάπνισμα. Για μένα είναι πηγή εκνευρισμού σε σχεδόν καθημερινή βάση. Για άλλον μπορεί να είναι ακριβώς το αντίθετο, π.χ. κάποιος ανέφερε ως πρόβλημα της Αγγλίας ότι είναι πολύ ακριβά τα τσιγάρα (που είναι).

Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Για παράδειγμα, η πιθανότητα να σε χτυπήσει αυτοκίνητο, το πόσοι καπνίζουν, το πόση είναι η αγοραστική δύναμη, πόσες μέρες ηλιοφάνειας υπάρχουν κτλ. Το θέμα είναι να ξέρεις εσύ ο ίδιος πόσο μετράνε για τη δική σου ευτυχία και να έχεις μια ρεαλιστική προσδοκία για το τι αφήνεις και τι θα βρεις.

Παρεμπιπτόντως, κάτι που είδα σήμερα σχετικά με την αγοραστική δύναμη:

image.png.09a73b2121ac2e785687f0588295d09a.png

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με αυτα που εχω βιωσει στον εργασιακο τομεα στην Ελλάδα κυριως στην βορεια Ελλάδα ειναι ισιωμα ολα. Στα χωραφια,οικοδομη και καλα κανουν ζηταμε 50+€ την ημερα και τα δινουν οι αγροτες ήαυτοι που ασχολουνται με οικοδομικες εργασιες.

Σε εργοστασια τα 9ωρα,αργιες, κυριακες ειναι ολα σαν καθημερινες και όλοι οι αλλοδαποι θελουν να δουλεύουν.  Δεν καθονται ποτε. Ακομα και με την εφαρμογή της ψηφιακης καρτας.

Μεγαλη πληγη ειναι ακομα η μετανασταυση με καλεσμα από βαλκανιες χωρες, που για 1 χρονο ο εργοδοτης ειναι υποχρεμενος να τον εχει στην δουλεια και ο εργατης να δουλεύει σε αυτον. Καταλαβαινετε το πανω χερι το εχει ο εργοδοτης. Τον κανει τα χαρτια και ατυπα ειναι του χεριου του.

Στην βορεια Ελλάδα ακομα ψάχνουν ατομα απλα να συμπληρωνουν το πληθος, τους ενδιαφερουν η εμπειρια γνωση, πρωτοβουλια χωρις ομως να θελουν να τα πληρωσουν, 2 θα τρέχουν δεκα θα πηγαινουν με δικο τους ρυθμο.

Δεν εχουν αποβαλει ακομα το "Εμεις εδω ημαστε οικογενειακη επιχειρηση".

Σκεφτηκα και γω πολλές φορες για να φυγω στο εξωτερικο αλλα οσο εκανα οικογένεια τοσο μου εφευγε η ιδεα.

Η Ελλάδα εχει καλο νομικο πλαισιο για πολλα θεματα εργασιακα κ.α, απλα κολλαει στην εφαρμογή τους. Αν γινοταν οι έλεγχοι,  τηρουσαν τα νομιμα, θα υπηρχε πιο καλο εργασιακο περιβαλλον με ευδιαθετο προσωπικο και ικανοποιημενο εργοδοτη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για εναν ανθρωπο που σε καποια φαση της ζωης του το εξωτερικο ειναι μια καλη φαση και περναει καλα μετα απο λιγα χρονια μπορει να μην ειναι πλεον ευχαριστημενος και θα θελει να γυρισει.

Και για να ειμαστε ειλικρινεις, εξωτερικο και σε προορισμους οπως δυτικη/βορεια Ευρωπη η αγοραστικη δυναμη καποιου ειναι πολυ πανω απο την αναλογη που θα ειχε αν εμενε Ελλαδα. Ομοιως και η εξελιξη της καρριεας. Αυτο ειναι σχεδον στανταρ σχεδον για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Και για να ειμαστε ειλικρινεις, εξωτερικο και σε προορισμους οπως δυτικη/βορεια Ευρωπη η αγοραστικη δυναμη καποιου ειναι πολυ πανω απο την αναλογη που θα ειχε αν εμενε Ελλαδα.

Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι δεδομενο.

Εξαρταται απο την δουλεια,τις αποδοχες,την εταιρεια,τη πολη.Ηξερα μηχανικο στο Αμστερνταμ που τα λεφτα δεν του εφταναν για να ζησει το ζευγαρι (η γυναικα δεν δουλευε βεβαια) και ετρωγαν απο τα ετοιμα.Αυτα σε μηχανικο που πηγε εκει με πτυχιο και εμπειρια επειδη τον ζητησε η εταιρεια.Αν καποιος παει χυμα στο κυμα ψαχνοντας για δουλεια χωρις σοβαρη προεργασια,μαλλον θα κοιμαται στα παγκακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, FilipposMD said:

Η μεγαλύτερη αλήθεια πάντως είναι ότι δεν μετράνε για όλους τα ίδια πράγματα. Για παράδειγμα, δυο βασικοί παράγοντες που προσωπικά με ενοχλούν πολύ στην Ελλάδα όταν έρχομαι (μένω ΗΒ) είναι η επιρροή της θρησκείας/Εκκλησίας στην κοινωνία και το κάπνισμα. Για μένα είναι πηγή εκνευρισμού σε σχεδόν καθημερινή βάση. Για άλλον μπορεί να είναι ακριβώς το αντίθετο, π.χ. κάποιος ανέφερε ως πρόβλημα της Αγγλίας ότι είναι πολύ ακριβά τα τσιγάρα (που είναι).

Κάποια πράγματα είναι αντικειμενικά. Για παράδειγμα, η πιθανότητα να σε χτυπήσει αυτοκίνητο, το πόσοι καπνίζουν, το πόση είναι η αγοραστική δύναμη, πόσες μέρες ηλιοφάνειας υπάρχουν κτλ. Το θέμα είναι να ξέρεις εσύ ο ίδιος πόσο μετράνε για τη δική σου ευτυχία και να έχεις μια ρεαλιστική προσδοκία για το τι αφήνεις και τι θα βρεις.

Παρεμπιπτόντως, κάτι που είδα σήμερα σχετικά με την αγοραστική δύναμη:

image.png.09a73b2121ac2e785687f0588295d09a.png

Προειδοποίηση δεν υπάρχει ούτε μια γραμμή οντοπικ στο παρακάτω κείμενο

 

Ναι εδώ όμως πηγαίνεις σε διαφορετικά βοσκοτόπια.Το τσιγάρο αν σε ενοχλεί που βλέπεις να καπνιζουν έξω πολύ είναι καθαρά δικιά σου παραξενιά δεν θα έπρεπε.

Το κάπνισμα προκαλεί προβλήματα υγείας και πρόωρους θανάτους τέλος, είναι ο σημαντικότερος λόγος θανάτου?Φυσικά και όχι(αν αναλογιστείς κιόλας οτί οι χώρες με το μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής είναι και αυτές με τα υψηλότερα ποσοστά καπνίσματος), αποδεδειγμένα άγχος,λιπαρά,ζάχαρη,παχυσαρκία πλήρης έλλειψη άσκησης σκοτώνουν εξίσου αλλά κανείς δεν ασκεί την ίδια κριτική απέναντι τους.Ισα ισα έξω υπάρχει το τρεντ να εξυψώνουμε πασα θυσία τους ανθρώπους που επιλέγουν την παχυσαρκία και είναι τζίζ το να πεις ακόμα και το είναι επιλογή σου αλλά θα έπρεπε να χάσεις κιλά

Όσον  αφορά την θρησκεία θα πρέπει να διαχωρίσεις κάπου το τι είναι αυτό που σε ενοχλεί γιατί οι περισσότεροι λένε με ενοχλεί και αναφέρονται σε γενικότητες οι οποίες όμως συμβαίνουν σε μία μεγάλη γκάμα τομέων στους οποίους δεν τους ενοχλεί.Τι είναι αυτό είναι η χαζομάρα των ακόλουθων?Γιατί ο χαζός μην σε νοιάζει θα βρει ομάδα να τρυπώσει για να τρολάρει τον λαό και χωρίς θρησκεία ,και το καλύτερο παράδειγμα συμβαίνει σε χώρες που δεν είναι τόσο θρήσκοι βλέπε τους βιγκαν ακτιβιστες που πετάνε πετρες σε καταστήματα,τους εξτριμ υποστηρικτές των μεταναστών που δεν τους ενδιαφέρει ποιος τι και από που , τους woke (είτε σε race είτε σε σεξουαλικές προτιμήσεις) που έχουν απαίτηση να εκπροσωπούνται άνευ κριτηρίων(εκπαιδευτικά,ικανότητα,ποσοστιαία)  σε κάθε δομή ή στο οικονομικό στο οποίο εγώ και δεν βρίσκω κάτι διαφορετικό από το ΗΒ και ότι συμβαίνει με την βασιλική οικογένεια η οποία αρμέγει και μεγαλύτερα ποσά(για να μην πιάσουμε το πόσα μας ληστεύουν τα σάπια κόμματα οι υποστηρικτές και τα βύσματα τόσα χρόνια).Δεν είμαι σε όλα από τα παραπάνω απόλυτα κατά απλά δεν είναι τίποτα μαύρο άσπρο αν δεν εφαρμόζεις κριτική σκέψη για εμένα είσαι απλά χαζούλης ευγενικά

Έχεις δικαίωμα να σε ενοχλούν τα πάντα αλλά δεν πρέπει να τα θεωρείς και δεδομένα οτί θα έπρεπε να είναι κανόνες.

Εμένα με ενοχλεί η έλλειψη κριτικής το οτι ο καθένας βασίζει την άποψη του σε κάτι που άκουσε ή του δόθηκε ως δεδομένο και δεν μπαίνει σε διαδικασία να το αμφισβιτίσει.

Ο κόσμος γενικότερα έχει τον τρόπο να αντιμετωπίζει τα πράγματα ως εξής δεν θα φέρω πρακτικά παραδείγματα επίτιδες διαβάζει πως η τροία έκλεψε την ωραία ελενη και προκλύθηκε πόλεμος και αντί να μπει σε διαδικασία να ενημερωθεί για το αν υπήρχε πρόσχημα τους λόγους αν υπήρχε κάποιο γεωπολιτικό θέμα κτλ αρκείται στο να κρίνει την ελένη τον πάρη το αν έπρεπε να παρθουν και το αν είχε το δικαίωμα να κάνει πόλεμο βασιζόμενος στην αρπαγη και that's it

Επεξ/σία από chrisxkar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Το τσιγάρο αν σε ενοχλεί που βλέπεις να καπνιζουν έξω πολύ είναι καθαρά δικιά σου παραξενιά δεν θα έπρεπε.

Κατάφερες να εισαι offtopic στο topic σου. Το ότι ενοχλεί το τσιγάρο, εννοεί ότι όπου και να πας σε εσωτερικούς χώρους καπνίζουν στην Ελλαδα, και οταν γυρνάς σπιτι βρωμοκοπάς και συ. Δεν νομίζω να ενοχλεί κάποιον που υπάρχουν(εννοω εναν average ανθρωπο) καπνιστές εξω. Στο κατω κατω σε όλες τις χωρες εχει καπνιστες.

Επεξ/σία από ideal09
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Δεν νομιζω οτι αυτο ειναι δεδομενο.

Εξαρταται απο την δουλεια,τις αποδοχες,την εταιρεια,τη πολη.Ηξερα μηχανικο στο Αμστερνταμ που τα λεφτα δεν του εφταναν για να ζησει το ζευγαρι (η γυναικα δεν δουλευε βεβαια) και ετρωγαν απο τα ετοιμα.Αυτα σε μηχανικο που πηγε εκει με πτυχιο και εμπειρια επειδη τον ζητησε η εταιρεια.Αν καποιος παει χυμα στο κυμα ψαχνοντας για δουλεια χωρις σοβαρη προεργασια,μαλλον θα κοιμαται στα παγκακια.

Καλα και Αθηνα/Θεσσαλονικη με εναν μισθο για δυο ατομα ποιος μπορει να ζησει? Ο μισθος αυτος θα πρεπει να ειναι πλεον τουλαχιστον 2000 λιρες καθαρα.

Χρησιμοποιησε το numbeo και θα δεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, ideal09 said:

Κατάφερες να εισαι offtopic στο topic σου. Το ότι ενοχλεί το τσιγάρο, εννοεί ότι όπου και να πας σε εσωτερικούς χώρους καπνίζουν στην Ελλαδα, και οταν γυρνάς σπιτι βρωμοκοπάς και συ. Δεν νομίζω να ενοχλεί κάποιον που υπάρχουν(εννοω εναν average ανθρωπο) καπνιστές εξω. Στο κατω κατω σε όλες τις χωρες εχει καπνιστες.

Σταδιακά άρχισε να υποχωρεί το φαινόμενο ή τουλάχιστον το βλέπεις όσο πάει και λιγότερο.Μετά πάει και στον κόσμο εγώ σε τέτοια μαγαζιά εφόσον υπάρχει εναλλακτική απλά δεν πάω και τελειώνει εκεί σταδιακά ακόμα και οι καπνιστές δεν γουστάρουν να βρωμάνε σαν τασάκι και να βρίσκουν τρύπες στα ρούχα τους οπότε κερδίζει έδαφος το σμοκ φρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisxkar είπε

Ναι εδώ όμως πηγαίνεις σε διαφορετικά βοσκοτόπια.Το τσιγάρο αν σε ενοχλεί που βλέπεις να καπνιζουν έξω πολύ είναι καθαρά δικιά σου παραξενιά δεν θα έπρεπε.

Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω σε όλα αυτά που έγραψες γιατί είναι όντως εκτός του θέματος.

Αλλά ας πούμε ότι αυτά που ανέφερα είναι δικές μου παραξενιές. Για μένα λοιπόν, η Ελλάδα δεν είναι κατάλληλο μέρος, γιατί γίνονται πράγματα που είναι αντίθετα στις όποιες "παραξενιές" μου. Επομένως, το να μου λες εσύ ή κάποιος άλλος ότι η Ελλάδα είναι καλύτερη από την Σουηδία, ξέρω γω, δεν ισχύει για τα δικά μου προσωπικά γούστα. Αυτό ακριβώς ήθελα να δείξω στο post μου. Επειδή ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια, μόνο ο ίδιος μπορεί να κρίνει πού είναι καλύτερα γι' αυτόν. Και φυσικά, αυτά τα κριτήρια αλλάζουν στη διάρκεια της ζωής. Όταν ήμουν 20αρης δε με ένοιαζαν καθόλου τα πεζοδρόμια και τα πάρκα στην Αθήνα. Όταν έγινα πατέρας και κυκλοφορούσα με το παιδί, σε καρότσι ή μη, αυτού του είδους τα πράγματα ανέβηκαν πολύ στη λίστα με το τι θεωρώ σημαντικό. Και φαντάζομαι ότι όταν πάρω σύνταξη θα πάψουν να με απασχολούν θέματα όπως οι εργασιακές ευκαιρίες κτλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...