Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό


FairyMairy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 11/3/2024 στις 11:48 ΠΜ, Skandalf είπε

Η Ελβετία είναι εξαιρετική επιλογή για μετανάστευση - εγώ ήρθα κάποια χρόνια πριν γνωρίζοντας Αγγλικά / Γαλλικά και βασικά Ιταλικά και έκανα μαθήματα Γερμανικών εδώ.

Ήμουν τυχερός γιατί η πρόταση ουσιαστικά έγινε μέσα από τη δουλειά μου (εργάζομαι σε φαρμακευτική) και μπορώ να πω πως είμαι φουλ ικανοποιημένος από αυτή μου την κίνηση.

Ναι , δεν έχω σουβλάκι ,φραπέ, φρέντο και ήλιο , αλλά έχω οργάνωση , μια ευκολία στο να αγοράζω αγαθά και μπορώ να επισκέπτομαι την Ελλάδα πολύ συχνά (Aegean Pass) καθότι έχω τη δυνατότητα να δουλέυω remote αρκετές μέρες το μήνα.

Γνωρίζω πως τα τελευταία χρόνια έχει δυσκολέψει η μετακίνηση εδώ , καθότι μην ξεχνάτε πως δεν είναι χώρα της Ευρωπαικής ένωσης η Ελβετία - επίσης θεωρώ πως αν όντως το σκέφτεσαι να έρθεις εδώ ,πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα μαθήματα Γερμανικών , καθότι η γλώσσα θα βοηθήσει την καθημερινότητα σου και βελτιώσει την δυνατότητα σου να βρεις δουλειά εδώ.

Να τονίσω κάτι , η Ελβετία δεν έχει τεράστιο αστικό ιστό , οπότε μην φαντάζεσαι πως θα βρεις σπιτι σε πόλη τύπου Αθήνας - σε μέγεθος η Ζυρίχη είναι μεταξύ Πάτρας και Λάρισας και είναι η μεγαλύτερη πόλη να φανταστείτε! Κατά 90% θα μένεις σε χωριό - με φανταστικά οργανωμένη συγκοινωνία για commuting  (εγώ πχ μένω σε ένα χωριό περίπου 5000 κατοίκων στο καντόνι του Zug).

Σε ζηλεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, thodoris20s said:

Σε ζηλεύω

Φίλε Θοδωρή, αν τον ζηλεύεις, κανε το και εσύ. Ετσι ημουν και εγω πριν φυγω εξωτερικό, ζηλευα όλους οσους πηγαιναν να δουλεψουν εξω. Και αν η γυναίκα μου με ακολουθούσε, καθε 5-6 χρόνια θα αλλαζα και χωρα. 

Μια απόφαση είναι. Να ξέρεις μονο οτι καθε αρχή και δύσκολη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dbrillis είπε

Φίλε Θοδωρή, αν τον ζηλεύεις, κανε το και εσύ. Ετσι ημουν και εγω πριν φυγω εξωτερικό, ζηλευα όλους οσους πηγαιναν να δουλεψουν εξω. Και αν η γυναίκα μου με ακολουθούσε, καθε 5-6 χρόνια θα αλλαζα και χωρα. 

Μια απόφαση είναι. Να ξέρεις μονο οτι καθε αρχή και δύσκολη. 

Απλά ήτανε πολύ βολική όλη η συνθήκη για τον φίλο, του έγινε πρόταση μέσα από την δουλειά του και αμέσως το 50% των προβλημάτων του λύθηκε. Γι' αυτό και τον ζηλεύω, συνδυαστηκά βέβαια με όλα τα καλά της Ελβετίας. Αν μου γινότανε και μένα μία τέτοια πρόταση από την εταιρεία μου νομίζω θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να φύγω έξω, έστω για κάποια χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, thodoris20s said:

Απλά ήτανε πολύ βολική όλη η συνθήκη για τον φίλο, του έγινε πρόταση μέσα από την δουλειά του και αμέσως το 50% των προβλημάτων του λύθηκε. Γι' αυτό και τον ζηλεύω, συνδυαστηκά βέβαια με όλα τα καλά της Ελβετίας. Αν μου γινότανε και μένα μία τέτοια πρόταση από την εταιρεία μου νομίζω θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να φύγω έξω, έστω για κάποια χρόνια.

Τις ευκαιριες τις φτιαχνεις μονος σου. Εμενα δεν μου εκανε κανείς προταση, εκατσα κατω και αρχισα να κανω apply σε δουλειες μεχρι που με πηραν καπου. Το μονο που χρειαζεσαι, ναι, και δεν το εχουν ολοι, ειναι ενα μπατζετ 4-5 χιλιαδες ευρω για τον πρωτο μηνα και ολα τα εξοδα. Μετα ειναι κατηφορος.

Ερχονται απο Ινδια και Τουρκια, με δυο ευρω στην τσεπη, με εξοδα της εταιριας και ολα καλα. Το μπατζετ ειναι για τιποτα εκτακτα εξοδα και για να βρεις το πρωτο σου σπιτι. 

Επεξ/σία από dbrillis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/3/2024 στις 7:30 ΠΜ, andreaspA είπε

μηπως αυτη η μιζερια προερχεται απο τον ίδιο "κουβα" ανθρώπων που φεύγουν ή θέλουν να φύγουν στο εξωτερικό? Μηπως ειναι οι ίδιοι το πρόβλημα ? Μηπως οι ίδιοι δημιουργούν εναν κοσμο μιζεριας και μετα θέλουν να φύγουν απο αυτόν?

Ο Μητσοτακης πρεπει να κοψει καθε επιδομα που δινεται. market pass, fuel pass, τουρισμος pass , μακροχρονια ανεργοι και δεν ξερω τι αλλο επιδομα δινεται. 
Το μονο που πρέπει να υπαρχει ειναι ενα Τουρισμος PASS. Υποχρεωτικα για μια Ευρωπαικη πολη. Κάθε χρονο. Ετσι ωστε να παιρνεις μια ιδεα για το πως ειναι ο υπολοιπος κοσμος. Τα καλά και τα κακά του.
Μονο καλο θα εκανε κατι τέτοιο!

Αν ο κατοικος Χαλανδριου ή ο κατοικος Νεου Ηρακλειου, λοιπον ειχε παει μια βολτα στην Αυστρια θα έβλεπε οτι στα πεζοδρομια δεν εχουν νερατζιες, κολωνακια, τσιμεντομπαλες, καδους, κολωνες της ΔΕΗ, καφαο και οτι αλλο μπορει να φανταστει καποιος. Θα εβλεπε επισης οτι δεν παρκαρουμε στα πεζοδρομια, αλλα στα υπογεια παρκινγκ που υπαρχουν σε καθε γωνια.
Φαντασου λοιπον ενα Χαλανδρι τωρα, που αντι ο Αριστερος Δημαρχος να δινει καποια εκατομμυρια για να φτιαξει καινουργια φωλιτσα για αυτον και τους φιλους του, εφτιαχνε ενα τεραστιο δημοτικο παρκινγκ με 5-6 υπογεια και 5-6 ορόφους και πληρωμη 1.30/μισαωρο με μαξ χρεωση το 4ωρο και στην συνεχεια δωρεαν μεχρι να κλεισεις 24ωρο, οπως πληρωνα στην Αυστρια και ταυτοχρονα απελευθερωνε τα πεζοδρομια (εστω και αυτα τα μικρα που υπαρχουν) απο οτιδηποτε υπαρχει επανω τους.

Γκρινιάζουμε και επί δικαίων και αδίκων. Έχω κουραστεί να ασχολούμαι να ψάχνω τους λόγους που το κάνει αυτό ο καθένας και να τον διορθώσω ή να προσθέσω κάτι σε αυτά που λέει. Με τα επιδόματα γίνεται ένας χαμός, δεν θα μπω σε διαδικασία ανάλυσης γιατί δεν έχει νόημα, ο καθένας θα πάρει την θέση του ανάλογα με το τι τον βολεύει. Έξω όπως είπαμε δεν είναι παράδεισος, υπάρχουν κάποια θετικά που αντισταθμιζουν τα εκεί αρνητικά και τα οποία θετικά έχουμε εδώ, πχ στην εταιρεία που βρήκε φίλος δουλειά στον Καναδά, έχουνε μια ημέρα κάθε εξάμηνο που πάνε όλοι μαζί ως εταιρεία επίσκεψη σε κάτι σαν χώρους αναψυχής, παίζουν παιχνίδια ομαδικά, τρώνε σε γεύματα, όλα πληρωμένα από την εταιρεία, αυτα στην Ελλάδα ούτε με το τηλεσκόπιο, μιλάμε για μικρή εταιρεία όχι στυλ πολυεθνικής, στον δρόμο σεβασμός με τους οδηγούς, ούτε κόρνες, κιχ ούτε τίποτα. Υπερωρίες ένσημα πληρωμές κτλ όλα με το νόμο. Σπίτια με καλή μόνωση και θέρμανση με ηλεκτρική αντίσταση, κανένα 100αρι τον μήνα η θέρμανση, κινητα ακριβά αλλά είναι έτσι τα πράματα που αποβαλεις όλο το άγχος και την βαβούρα εδώ. Σε μερικές πόλεις ουρές μεθυσμένων και εξαρτημένων από το αλκοόλ. 

Στις 27/3/2024 στις 12:17 ΜΜ, LiquidTroll είπε

Εχουμε βρει την πιπίλα του εξωτερικού λες και είναι ο παράδεισος. Ειλικρινά αυτό πρέπει να σταματήσει.

1. Μια εταιρία για να σε πάρει πρέπει να έχεις δυνατό βιογραφικό. Αλλιώς γιατί να πάρει εσένα και όχι τον Ολλανδό/Γερμανό κλπ?

2. Οπως σου είπανε και οι παραπάνω, πλέον και στις Γερμανίες/Αγγλίες κλπ , τα πράγματα είναι πολύ ακριβά. Πχ, στην Αγγλία ένα πακέτο τσιγάρα έχει 12 + λίρες = 15 ευρώ. Θες να μάθεις για ενοίκια και φορολογία?

3. Είστε σίγουροι ότι θα την παλέψετε? Είστε 100% σίγουροι? 4,5 χρόνια Αγγλία και δεν την παλευα, και ήμουν φοιτητής έτσι? Οχι εργαζόμενος..... Δεν ξέρετε τι θα πει να νυχτώνει στις 16.00, και να μην υπάρχει ούτε γάτα έξω μετά τις 18.00. 

Οχι, δεν είναι παράδεισος έξω...Δυστυχώς, αυτή η τρέλα πρέπει να σταματήσει.

Ναι σιγά την ηλιοφάνεια και ότι δεν έβγαινε ούτε κατσαρίδα έξω. Στην πρώτη δουλειά που βρήκε ο ξάδερφος μου στα οικονομικά, Ελλάδα, 10 ώρες στα χαρτιά δουλειά γραφείου, 12 με 14 πραγματικά στο γραφείο συν μερικές ακόμα από το σπίτι. Πήγαινε νύχτα εφευγε νύχτα. Μετά από 3 χρόνια παραιτήθηκαν όλοι και άλλαξαν εργασία γιατί τα είχαν φτύσει, τους έκραζε ο εργοδότης μετά και ότι τον προδοσαν. Δεν γουστάρουμε όλοι να βλέπουμε κόσμο έξω το βράδυ, ούτε είμαστε της εξόδου. Οι ώρες εργασίας και η καθημερινότητα είναι τέτοιες που δεν αφήνουν να απολαύσεις ούτε ήλιο ούτε τίποτε στην Ελλάδα για ένα μεγάλο ποσοστό κόσμου. 

Στις 27/3/2024 στις 12:52 ΜΜ, Dinos1973 είπε

Σε ολες τις χωρες περνας καλα οταν εχεις μεγαλο μισθο ακομα και στην Ελλαδα, περνα λιγο απο γλυφαδα, ψυχικο, κλπ κλπ και θα καταλαβεις οτι δεν τραβανε καθολου ζορι, σε οποιαδηποτε χωρα οπου ο μισθος θα ειναι περιπου average τα ιδια ζορια θα τραβας, απλα θα τα τραβας σε καλυτερα πεζοδρομια, ΜΜΜ κλπ κλπ κλπ, στο τελος θα εχεις τις ιδιες σκεψεις που εχεις και στην Ελλαδα και θα αρχιζεις να βριζεις τον καιρο, το ποσο κατα τον μεταναστων ειναι οι ντοπιοι κλπ κλπ κλπ. Στο εξωτερικο παμε οταν σιγουρα εχουμε τις δεξιοτητες που η εκει αγορα θα πληρωσει γιαυτες!

Οχι, δεν επαρκεί μόνο να έχεις λεφτά για να περνάς καλά στην Ελλάδα. Πρέπει να έχεις και την υγεία σου. Να έχεις έναν καλό και υγιή οικογενειακό, φιλικό, κοινωνικό και γειτονικό περίγυρο. Και ναι τότε θα συμφωνήσω μαζί σου. 

Από Ψυχικό και Γλυφάδα δεν έχω άποψη. Κηφισιά και Μαρούσι που μένουν συγγενείς, τσακώνονται σε όλες τις πολυκατοικιες στις συνελεύσεις αν θα κάνουν επισκευές και τι θα πλακώσουν. Πολυκατοικιες του 70-80 μόνο με ένα απλό βάψιμο να ξεφτιζουν και κάθε χειμώνα να τσακώνονται για το πετρέλαιο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι, μιας και διάβασα τις συζητήσεις υπερ-κατά της μετανάστευσης, και τα όσα γράφτηκαν. Νομίζω το 'περνάω καλά' είναι πολύ σχετικό, και έχει να κάνει με τον καθένα. Κάποιος μπορεί να περνάει καλά στο πανάκριβο Λονδίνο δίνοντας το 60% του μισθού του σε ενοίκιο, κάποιος μπορεί να περνάει καλά ζώντας σε ένα χωριό της Ελβετίας με μηδέν κοινωνική ζωή αποταμιεύοντας κάθε μήνα όσα πέρνει σαν σύνολο ένας της Ελλάδας που στο τέλος του μήνα δεν του μένει τίποτα. Όλα είναι σχετικά.

Εγώ προσωπικά, μιας και είμαι στην σκέψη να μετακομίσω, αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι θα ξεκινήσω απο την αρχή. Ζηλέω (με την καλή έννοια) φίλους και φίλες που έμειναν στην Ελλάδα και σιγά σιγά κάνουν οικογένεια, παιδιά κλπ.  Ενώ δεν ζηλεύω γνωστούς που μένουν Ελβετία και έχουν αγοράσει TESLA :P Όλα είναι σχετικά.

Επεξ/σία από Manefs23
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 12:37 ΜΜ, chrisxkar είπε

Σταδιακά άρχισε να υποχωρεί το φαινόμενο ή τουλάχιστον το βλέπεις όσο πάει και λιγότερο.Μετά πάει και στον κόσμο εγώ σε τέτοια μαγαζιά εφόσον υπάρχει εναλλακτική απλά δεν πάω και τελειώνει εκεί σταδιακά ακόμα και οι καπνιστές δεν γουστάρουν να βρωμάνε σαν τασάκι και να βρίσκουν τρύπες στα ρούχα τους οπότε κερδίζει έδαφος το σμοκ φρι

αυτο εχει αλλαξει τα τελευταια χρονια. σε εσωτερικο χωρο απαγορευεται και εφαρμοζεται.

ισως οχι στα νυχτερινα κεντρα αλλα αυτα εχουν παρακμασει πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για Ολλανδία αυτό που ακούω είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι και πολύ ακριβά. Γενικά το να βρεις σπίτι εξωτερικό είναι δύσκολο και αυτό λόγω του πολέμου στην Ουκρανία γιατί τα δίνουν σε αυτούς που είναι έτσι η κατάσταση τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joanna000 είπε

Πάντως για Ολλανδία αυτό που ακούω είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις σπίτι και πολύ ακριβά. Γενικά το να βρεις σπίτι εξωτερικό είναι δύσκολο και αυτό λόγω του πολέμου στην Ουκρανία γιατί τα δίνουν σε αυτούς που είναι έτσι η κατάσταση τώρα. 

Αυτο δεν ισχυει. Καθε σοβαρο κρατος (και η Ολλανδια μεσα) εχει υποδομες για τους προσφυγες. Ο καθε ιδιοκτητης ακινητου κοιταζει αν θα παρει τα λεφτα του οχι να βολεψει καποιον επειδη ειναι ψυχοπονιαρης.

Οσο για τα σπιτια, ειναι αρκετα ακριβά αν θες να μένεις κέντρο Αμστερνταμ, στα προαστια ειναι πιο βατά. Πάντως επειδή βρέθηκα στο Ροτερνταμ για 5 μέρες, προσωπικά αν μετακόμιζα ποτε Ολλανδία, ίσως εκει θα κοίταζα πρώτα καθώς σαν πόλη μου αρεσε περισσοτερο. Απλά διάβαζα οτι έχει αρκετή εγκληματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Οσο για τα σπιτια, ειναι αρκετα ακριβά αν θες να μένεις κέντρο Αμστερνταμ, στα προαστια ειναι πιο βατά. Πάντως επειδή βρέθηκα στο Ροτερνταμ για 5 μέρες, προσωπικά αν μετακόμιζα ποτε Ολλανδία, ίσως εκει θα κοίταζα πρώτα καθώς σαν πόλη μου αρεσε περισσοτερο. Απλά διάβαζα οτι έχει αρκετή εγκληματικότητα.

Και πολλά ναρκωτικά. Αμστερνταμ μαι Ροτερνταμ δεν τα έχω για ασφαλή. Επίσης, υπάρχει ένα θέμα νομίζω με τη γλώσσα τα ολλανδικά άμα δλδ τα μιλάς σε βλέπουν με άλλο μάτι. Το γνωρίζω ότι εκτός κέντρων βρίσκεις οικονομικότερα σπίτια. Παρακολουθώ. 

Επεξ/σία από Joanna000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μένω στην Ολλανδία το να βρεις σπίτι είναι Γολγοθάς. Αν πας να μείνεις μακριά ξεχνας την συγκοινωνία και θες αυτοκίνητο. Αν μενεις μακριά απο τη δουλειά σου, ειτε με αμαξι ειτε με τα μεσα θα κάνεις μια ωρα να φτάσεις και μια ωρα μα γυρίσεις. Το αμαξι κοστίζει, ασφάλεια και φόρος καθε μηνα και parking permit αν στην πολη σου δεν ειναι δωρεαν το parking. 

To Ρότερνταμ απο τον Maas (το ποτάμι) και κατω, ειναι αλλη χώρα, εντελως χαλια. Εμενα 4 χρονια στο νησί στη μεση του Ρότερνταμ. 

Εννοείται οτι αν θες να μεινεις με άλλους και να νοικιασεις δωμάτιο, τα πράγματα είναι πιο ευκολα. 

Επεξ/σία από dbrillis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, LabrakisG1992 said:

Αυτο δεν ισχυει. Καθε σοβαρο κρατος (και η Ολλανδια μεσα) εχει υποδομες για τους προσφυγες. Ο καθε ιδιοκτητης ακινητου κοιταζει αν θα παρει τα λεφτα του οχι να βολεψει καποιον επειδη ειναι ψυχοπονιαρης.

Οσο για τα σπιτια, ειναι αρκετα ακριβά αν θες να μένεις κέντρο Αμστερνταμ, στα προαστια ειναι πιο βατά. Πάντως επειδή βρέθηκα στο Ροτερνταμ για 5 μέρες, προσωπικά αν μετακόμιζα ποτε Ολλανδία, ίσως εκει θα κοίταζα πρώτα καθώς σαν πόλη μου αρεσε περισσοτερο. Απλά διάβαζα οτι έχει αρκετή εγκληματικότητα.

επειδη μαλλον μενεις Λουξεμβουργο μαλλον ουτε για Λουξεμβουργο δεν εισαι ενημερωμενος. Περνα μια βολτα κοντα απο το Εθνικο Σταδιο να δεις το "σπιτι" της Ουκρανιας δεις τι παιζει. Εδω αλλοι κοιμοντουσταν σε παρκακια περιξ με αντισκηνα.

Στο Βελγιο δε, εχουν γινει καθημερινο φαινομενο οι ταραχες μεταξυ αστεγων/μεταναστων και αστυνομιας επειδη κανουν καταληψεις σε κτηρια. Προφανως ολοι οι μεταναστες οπως και πατριωτες ψαχνουν να βρουν ενα μερος να μεινουν αλλα εφοσον η ζητηση ειναι τεραστια και η προσφορα ιδια (μικρη) αυτο στο καπιταλισμο σημαινει ανοδο τιμων...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, vamvakoolas said:

επειδη μαλλον μενεις Λουξεμβουργο μαλλον ουτε για Λουξεμβουργο δεν εισαι ενημερωμενος. Περνα μια βολτα κοντα απο το Εθνικο Σταδιο να δεις το "σπιτι" της Ουκρανιας δεις τι παιζει. Εδω αλλοι κοιμοντουσταν σε παρκακια περιξ με αντισκηνα.

Στο Βελγιο δε, εχουν γινει καθημερινο φαινομενο οι ταραχες μεταξυ αστεγων/μεταναστων και αστυνομιας επειδη κανουν καταληψεις σε κτηρια. Προφανως ολοι οι μεταναστες οπως και πατριωτες ψαχνουν να βρουν ενα μερος να μεινουν αλλα εφοσον η ζητηση ειναι τεραστια και η προσφορα ιδια (μικρη) αυτο στο καπιταλισμο σημαινει ανοδο τιμων...

Στην Ολλανδία αυτοί που ψαχνουν σπίτι κανουνε προσφορά να πληρώσουν παραπανω ενοικιο (στα ηδη ακριβά ενοικια) και 3 ενοικια μπροστά για να βρουν σπίτι. Αλλα αν εισαι τουρίστας δεν τα βλέπεις αυτα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2024 at 23:31, Manefs23 said:

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι, μιας και διάβασα τις συζητήσεις υπερ-κατά της μετανάστευσης, και τα όσα γράφτηκαν. Νομίζω το 'περνάω καλά' είναι πολύ σχετικό, και έχει να κάνει με τον καθένα. Κάποιος μπορεί να περνάει καλά στο πανάκριβο Λονδίνο δίνοντας το 60% του μισθού του σε ενοίκιο, κάποιος μπορεί να περνάει καλά ζώντας σε ένα χωριό της Ελβετίας με μηδέν κοινωνική ζωή αποταμιεύοντας κάθε μήνα όσα πέρνει σαν σύνολο ένας της Ελλάδας που στο τέλος του μήνα δεν του μένει τίποτα. Όλα είναι σχετικά.

Εγώ προσωπικά, μιας και είμαι στην σκέψη να μετακομίσω, αυτό που με στεναχωρεί είναι οτι θα ξεκινήσω απο την αρχή. Ζηλέω (με την καλή έννοια) φίλους και φίλες που έμειναν στην Ελλάδα και σιγά σιγά κάνουν οικογένεια, παιδιά κλπ.  Ενώ δεν ζηλεύω γνωστούς που μένουν Ελβετία και έχουν αγοράσει TESLA :P Όλα είναι σχετικά.

Η μεταναστευση προφανως εχει σχεση με τις αναγκες του καθενος (οικονομικες/επαγγελματικες) αλλα κατα τη ταπεινη μου γνωμη αυτο που αλλαζει τα παντα ειναι η οικογενεια:

αν η οικογενεια σου (συντροφος/παιδι-α) ειναι μαζι σου και μπορουν να συμβιωσουν ξενητια κομπλε. Αν οχι ...οτι και να θες εσυ παει περιπατο.

Εχω δει αναριθμητους καριεριστες/μανατζερς που τα παρατησαν ολα για να γυρισουν στη χωρα τους λογω γαμου/γεννησης ή επειδη το εταιρο ημιση δεν αντεχε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...