Προς το περιεχόμενο

Περι απορροφητήρων ο λόγος!


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοκληρώνοντας την κουζίνα μου επιτέλους , μου έμεινε  μόνο ο απορροφητήρ !

Λοιπόν οι κουζίνα μου είναι μοντέρνα με βαμμένο γυαλί (πορτοκαλι διχρωμια- ανοιχτο -σκουρο) και οι διαστασεις του αποροφητήρα είναι 90 cm, επιδή δεν θέλω να βάλω τον κλασικό σαν τζάκι σε inox κοιτάζω κάτι σε γυαλΙ και μου άρεσαν στο μάτι αυτοί οι καινούργιου τύπου παραθέτω φωτογραφίες,  έχει ακούστα σαν μάρκα κανεις την airtech ?

υ.π  απο πού τραβάει ο δεξιος αληθεια? Ανοιγει κάποιο καπάκι?

 

τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής.

 

trend_320x320.jpgarmando_320x320.jpg

.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 158
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολοκληρώνοντας την κουζίνα μου επιτέλους , μου έμεινε  μόνο ο απορροφητήρ !

Λοιπόν οι κουζίνα μου είναι μοντέρνα με βαμμένο γυαλί (πορτοκαλι διχρωμια- ανοιχτο -σκουρο) και οι διαστασεις του αποροφητήρα είναι 90 cm, επιδή δεν θέλω να βάλω τον κλασικό σαν τζάκι σε inox κοιτάζω κάτι σε γυαλΙ και μου άρεσαν στο μάτι αυτοί οι καινούργιου τύπου παραθέτω φωτογραφίες,  έχει ακούστα σαν μάρκα κανεις την airtech ?

υ.π  απο πού τραβάει ο δεξιος αληθεια? Ανοιγει κάποιο καπάκι?

 

τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής.

 

trend_320x320.jpgarmando_320x320.jpg

.

Καλησπέρα .Την παραπάνω μάρκα δεν την γνωρίζω.Εμείς έχουμε ΤΕΚΑ και εδω και 10 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως από τον δικό μου Teka δλδ http://www.teka.com/gr/products/view/18644-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%82-dg3_60_70_90, δεν είμαι ευχαριστημένος. 

 

Δεν τραβάει καθόλου, κάνει θόρυβο και έχει ένα σχεδιαστικό πρόβλημα. Καίγονται τα ντουί απο τις λάμπες συνέχεια. Τα έχω αλλάξει 3 φορές σε 2 χρόνια. Μάλιστα την μια φορά λόγω βραχυκυκλώματος έκαψε τον μετασχηματιστή. Η απάντηση της εταιρίας είναι πως φταίνε οι υδρατμοί!!! Έλα τους λέω, έχουν υδρατμούς να αντιμετωπίσουν οι απορροφητήρες? Απλά γελίο.

Οπότε αναγκάστηκα κι έκανα πατέντα  και έβαλα δικά μου φωτα LED από ebay. 

Τώρα που βλέπω το έχει διαπιστώσει και άλλος αυτό http://www.skroutz.gr/s/271503/Teka-DG3-60.html#reviews

 

Βρες κάποιον φθην'ο με καλά σχόλια στο skroutz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρώνοντας την κουζίνα μου επιτέλους , μου έμεινε  μόνο ο απορροφητήρ !

Λοιπόν οι κουζίνα μου είναι μοντέρνα με βαμμένο γυαλί (πορτοκαλι διχρωμια- ανοιχτο -σκουρο) και οι διαστασεις του αποροφητήρα είναι 90 cm, επιδή δεν θέλω να βάλω τον κλασικό σαν τζάκι σε inox κοιτάζω κάτι σε γυαλΙ και μου άρεσαν στο μάτι αυτοί οι καινούργιου τύπου παραθέτω φωτογραφίες,  έχει ακούστα σαν μάρκα κανεις την airtech ?

υ.π  απο πού τραβάει ο δεξιος αληθεια? Ανοιγει κάποιο καπάκι?

 

τα μοντέλα που με ενδιαφέρουν είναι τα εξής.

 

trend_320x320.jpgarmando_320x320.jpg

.

 

 

Έαν είσαι ψηλός και μαγειρεύεις εσύ (πάνω από 1.80) αν πάρεις τον πρώτο θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Το γυαλί προεξέχει πολύ. Σε 2 σπίτια που έχουν τέτοιο απορροφητήρα  πρέπει να σκύβω αν θέλω να δω το φαΐ γιατί αλλιώς σου είναι το γυαλί ακριβώς στα μάτια ή χτυπάς το κεφάλι. Βέβαια συνηθίζεται απλά είναι πολύ σπαστικό επειδή είναι σχετικά αόρατο σε σχέση με το Inox.

 

Για μένα μακριά από teka. Φθηνιάρικη κατασκευή πλέον οι περισσότεροι και πολύς θόρυβος. Είναι να σου κάτσει το μοντέλο πλέον. Κάτι παλιοί πολύ απλοί (κλασικοί με την περσίδα που ανοίγει μπροστά) που τους έχουμε 10 χρόνια δουλεύουν σχετικά καλά. Πήρα έναν ίδιο πριν από 2 χρόνια και χάνει από παντού αέρα ακόμη κ με κλειστό το κλαπέτο (έχει επιλογή για ανακύκλωση  :eek:  και να τα βγάζει έξω, ε ακόμη και στο έξω να το έχεις πάλι βγάζει από την ανακύκλωση, με σωστή εγκατάσταση), σε είδους τζάκι που τους έχω δεί ΠΟΛΥΣ θόρυβος για τη δουλειά που κάνουν για μένα 2 είναι οι μάρκες. NEFF κ miele. Κ μην ξεγελαστείτε με αυτούς που βγαίνουν από φασόν που μοιάζουν με miele, και σας πουν οι πωλητές "το ίδιο είναι". ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Αν ήταν το ίδιο θα έγραφαν miele πάνω. Όπως το Octavia αν ήταν το ίδιο με το Passat θα έγραφε VW μπροστά. Υπάρχουν συμβιβασμοί στην ποιότητα σε πολλά μέρη κυρίως στα ρουλεμάν-κουζινέτα και κυρίως ΚΥΡΙΩΣ τους διακόπτες. Δεν υπάρχει πιο σπαστικό πράγμα σε συσκευές κουζίνας να χαλάνε οι διακόπτες από τους υδρατμούς. Γι αυτό προσέχτε και ψάξτε reviews κυρίως τα αρνητικά σε κάθε μοντέλο που σας αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πες μου αν ξέρεις γιατί σε βλέπω ενημερωμένο, ο δεύτερος που παραθέτω τι τύπου είναι και απο που τραβάει και γενικά σαν μάρκα την εχεις ακούσει;

Ευχαριστώ πες μου αν ξέρεις γιατί σε βλέπω ενημερωμένο, ο δεύτερος που παραθέτω τι τύπου είναι και απο που τραβάει και γενικά σαν μάρκα την εχεις ακούσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το εξης προβλημα

Οι υδρατμοι ξαναγινονται νερο και σταζουν παλι κατω

Μπορει να φταιει το οτι δεν τραβαει καλα ή οτι το φουγαρο παει αρκετα ψηλα και μετα στριβει να βγει στο μπαλκονι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Παιδια εχετε δει της bora αυτους που ειναι αναμεσα στα ματια της εστιας? 

 

Ειναι πιστευω σε αλλο επιπεδο, δεν θυσιαζεις τοσο χωρο απο πανω, ειναι ομορφο και αποδοτικο.

Βεβαια everything comes at a price...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδια ξανανοιγω το θεμα αφου ο απορροφητηρας μας τυπου καμιναδας τα τιναξε.

Αυτος που ψαχνω θελω να ειναι 60 εκ πλατος. Το budget μου ειναι 150 ευρω (εστω και λιγα παραπανω αν αξιζει ) οποτε κοιταγα αυτον

http://www.skroutz.gr/s/289826/Teka-DBB-60-High-Power.html

 

η αυτον

 

http://www.skroutz.gr/s/289815/Teka-DH2-60.html

 

αλλα απο οσο εχω ψαξει κανεις δεν ειναι πλεον ευχαρστημενος με τους συγχρονους ΤΕΚΑ (θορυβος-αξιοπιστια).

Χθες που ειχα παει στον Κωτσοβολο σε μια γνωστη μου πωλητρια μου εδειξε (siemens, pitsos κτλ αλλα ξεφευγαν στην τιμη.

Μου ειπε μολαταυτα οτι κατα καιρους βγαζουν προσφορες (πριν 1 μηνα πχ ειχαν -50  σε καποια κομματια).

Ο πιο κοντνος στα λεφτα μου ηταν ενας zanuzzi και ενας electrolux οι οποιοι και δε μου γεμισαν το ματι.

Καποια  προταση δοκιμασμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάρω τον davoline delos plus. Έχει την υψηλότερη απορροφητικότητα (769!) από όλους και ο πιο αθόρυβος .Τον έχει μόνο ο κωτσοβολος. Αλλά όταν πήγαμε να τον αγοράσουμε στο Σκρουτζ ενώ είχε 175 ευρώ ξαφνικά τον ανεβάζουν στα 200. Τώρα ξενέρωσα. Κοιτάω έναν davoline πάλι που έχει 118 ευρώ αλλά όχι τόση απορροφητικότητα. Τι προτείνετε;

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/05/2016 at 13:46, exhumer323 said:

Παιδια εχετε δει της bora αυτους που ειναι αναμεσα στα ματια της εστιας? 

Ειναι πιστευω σε αλλο επιπεδο, δεν θυσιαζεις τοσο χωρο απο πανω, ειναι ομορφο και αποδοτικο.

Βεβαια everything comes at a price...

Αν είναι να πας όμως σε αυτά τα κόστη πιστεύω είναι καλύτεροι οι gaggenau 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...