Προς το περιεχόμενο

Είναι εφικτό να μείνεις μόνος στην Ελλάδα με 500/μήνα;


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα 500 να συμπεριλαμβάνεται και ενοίκιο ας πούμε μια γκαρσονιέρα; Ένας χώρος απλά για να κοιμάσαι και να βγαίνει ο μήνας με 200 για ένα άτομο; 

  • Sad 6
  • Haha 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

40 minutes ago, paoke9 said:

Λένε καλύτερα να μένεις μόνος παρά με γονείς αλλά δεν το βλέπω ούτε καν δυνατό... 

Κανε οτι κάνουν και οι πολιτισμενοι στα εξωτερικά, βρες συγκατοίκους. Βρες άλλους τρεις και εισαι έτοιμος..

  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Sad 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paoke9 είπε

Στα 500 να συμπεριλαμβάνεται και ενοίκιο ας πούμε μια γκαρσονιέρα; Ένας χώρος απλά για να κοιμάσαι και να βγαίνει ο μήνας με 200 για ένα άτομο; 

λέμε ότι ειναι δύσκολα τα πράγματα αλλά  500€ ποιος  παίρνει;Τι σόι δουλειά σου δίνει μονο 500€ τον μήνα;Ακόμα και αυτός που καθαρίζει τζάμια στα φανάρια πιο πολλά βγάζει.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

λέμε ότι ειναι δύσκολα τα πράγματα αλλά  500€ ποιος  παίρνει;Τι σόι δουλειά σου δίνει μονο 500€ τον μήνα;Ακόμα και αυτός που καθαρίζει τζάμια στα φανάρια πιο πολλά βγάζει.

Μάλλον τίποτε part time του στυλ 5 ώρες την μέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται.

Δεν είναι μόνο το φαγητό και κανά καθαριστικό, είναι και ένδυση, κοινωνικές υποχρεώσεις και πολλά άλλα.

Όσο και να συμπιέσεις τα έξοδα, κάτι έκτακτο/απρόοπτο θα τύχει.

Εκτός αν υπάρχει κάποιος από πίσω να τσοντάρει κάθε φορά που θα ξεμένεις, δηλαδή αρκετά συχνά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω μόνος μου,παίρνω ένα χιλιάρικο  το μήνα

ενοίκιο 270 €

ρεύμα 60€

τηλέφωνο 30 €

καφέδες 100 ευρώ. Δεν πίνω αλκοόλ, δεν καπνίζω,

δεν τρώω ποτέ έξω, μαγειρεύω μόνος μου

Βενζίνη 30 ευρώ

150€ διάφορα πάγια έξοδα, όπως κούρεμα, φάρμακα, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, μικροεπισκευές στο σπίτι, Νερό + Φίλτρο νερού  κλπ. 

Σούπερ μάρκετ 250€ Περιλαμβάνονται καθαριστικά , χαρτικά, αφρόλουτρα, αποσμητικά, σαμπουάν ,Τα υλικά για  φαγητά τρεις φορές την ημέρα πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό

Σύνολο 900€

Βγάλε συμπέρασμα

  • Like 12
  • Thanks 4
  • Confused 1
  • Sad 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται, δε βγαίνουν οι αριθμοί. Τα προβλήματα θα εμφανιστούν πολύ σύντομα. Και δε λέμε απλά να επιζεις, γιατί αν είναι έτσι και οι άστεγοι τη βγάζουν με ένα χαρτοκουτο και λιγότερα χρήματα.

Πολλοί που τη βγάζουν με χαμηλά ποσά έχουν βοήθεια από πίσω που ίσως δε το λένε. Τα ταπερακια κάνουν παρέλαση κάθε δεύτερη μέρα, οι σάκοι με τα άπλυτα κάθε εβδομάδα και όταν χρειαστεί πέφτει και κανένα ψιλό. Τέτοια περιστατικά ξέρω αρκετά. Αν δε παίζει τίποτα από αυτά, πες ότι δε το σκέφτηκες καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosntok είπε

Μένω μόνος μου,παίρνω ένα χιλιάρικο  το μήνα

ενοίκιο 270 €

ρεύμα 60€

τηλέφωνο 30 €

καφέδες 100 ευρώ. Δεν πίνω αλκοόλ, δεν καπνίζω,

δεν τρώω ποτέ έξω, μαγειρεύω μόνος μου

Βενζίνη 30 ευρώ

150€ διάφορα πάγια έξοδα, όπως κούρεμα, φάρμακα, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, μικροεπισκευές στο σπίτι, Νερό + Φίλτρο νερού  κλπ. 

Σούπερ μάρκετ 250€ Περιλαμβάνονται καθαριστικά , χαρτικά, αφρόλουτρα, αποσμητικά, σαμπουάν ,Τα υλικά για  φαγητά τρεις φορές την ημέρα πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό

Σύνολο 900€

Βγάλε συμπέρασμα

Στην ουσια με 900ε φυτοζωεις

Ο βασικος μισθος επρεπε να βγαινει με βαση τα λιγοτερα εξοδα που θελει ενας ανθρωπος μαζι με ενοικιο για να φυτοζωει 

Αρα οταν δινεις σε καποιον 680ε καθαρα του λες να ή να πεθανει ή να γινει κλεφτης ή να ζει με αλλους ή να δουλευει 16 ωρες τη μερα

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 14
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό συμβαίνει και το κατοστάρικο που  περισσεύει, ουσιαστικά είναι για διάφορα ατυχήματα, κάποιες δόσεις από κάποιες συσκευές, που θα αγοράσεις, ένα πρόβλημα υγείας που αναγκάζωμε να πηγαίνω μία φορά το μήνα σε νοσοκομείο 150 km μακριά από το σπίτι μου.  Διακοπές για να πάω 100 km μακριά από το σπίτι μου ούτε τα εισιτήρια δεν έχω όχι το ξενοδοχείο για να πάω ένα τριήμερο.

Σύμφωνα με στοιχεία της τραπεζας ελλάδος 70.000 οικογένειες έχουν στην ελλάδα καταθέσεις πάνω από 100.000€ αυτές οι οικογένειες είναι που συντηρούνε όλο αυτό το σύστημα που βλέπουμε σαν ζωή και κίνηση, μπουζούκια ακριβά εστιατόρια, διακοπές Αράχωβα, Σαντορίνη, το 72% των ελλήνων έχουνε καταθέσεις κάτω από 5.000,

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες σε αυτους που βγαινουν στα καναλια δημοσιαγραφους βουλευτες κλπ και καμαρωνουν οτι θα πανε το βασικο μισθο 20ε πανω,

οτι για ενα  μηνα θα πρεπει να ζησουν με 680 να δουμε τι θα πουν 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...