Προς το περιεχόμενο

Είναι εφικτό να μείνεις μόνος στην Ελλάδα με 500/μήνα;


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Όποιος πραγματικά είναι φτωχός να φύγει από την πόλη άμεσα. Να πάει στο χωριό να ζήσει. Στο δικό μου χωριό κανείς δεν πεινάει, όλοι είναι χαμογελαστοί, πουλάει ο ένας τα προϊόντα που παράγει στον άλλο σε τιμές τζάμπα. Καθαρός αέρας και φύση.

Εσείς και φτωχοί είστε, και θέλετε να κάνετε lifestyle πόλης, κλαμπακια, εξόδους, μπουζούκια, αμάξια , μόστρα κλπ.

  • Like 8
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

22 minutes ago, xenkato said:

ναι οκ, θα έχεις μια "συνεύρεση" , θα έχεις 2-3-4 πχ  ακόμα "συνευρέσεις" , μετά θα βγει βρόμα ότι δεν έχεις μαντήλι να κλαψεις κ χαιρεται..

Ε οκ, αν σε νοιάζει περισσότερο το τι λένε οι άλλοι και λιγότερο το πως περνάς εσύ, τι να πω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, APapsda είπε

 Όποιος πραγματικά είναι φτωχός να φύγει από την πόλη άμεσα. Να πάει στο χωριό να ζήσει. Στο δικό μου χωριό κανείς δεν πεινάει, όλοι είναι χαμογελαστοί, πουλάει ο ένας τα προϊόντα που παράγει στον άλλο σε τιμές τζάμπα. Καθαρός αέρας και φύση.

Εσείς και φτωχοί είστε, και θέλετε να κάνετε lifestyle πόλης, κλαμπακια, εξόδους, μπουζούκια, αμάξια , μόστρα κλπ.

Lifestyle δεν θελει σχεδον κανενας,ισως παλιοτερα...Αποδειξη αυτο το ....χαλι καθε κουτσο-τριημερο (με αργια) που φευγει τοσος πολυς κοσμος και οι ουρες στο πηγαινε-ελα ειναι χιλιομετρα και ωρες αμετρητες...Το 95% του κοσμου στην Αττικη ειναι αναγκαστικα λογω εργασιας...Αν περναγανε τοσο καλα δεν θα φευγανε οποτε εχει τριημερο αρον αρον...Παλια αυτες οι ουρες χιλιομετρων που βλεπουμε τωρα σε εξοδο-επιστροφη υπηρχαν μονο το Πασχα...Ειδικα μετα τον κορωνοιο ηρθε ακομα περισσοτερος κοσμος στην Αττικη επειδη κλεισανε πολλες δουλειες επαρχια...Και μην μου πεις ολος αυτος ο κοσμος παει τριημερα σε Αραχωβα και χλιδατα μερη...Στα χωρια του παει για να ηρεμησει και περασει λιγο πιο ανθρωπινα...Δυστηχως η Αττικη αυτη τη στιγμη μαζι με αλλοδαπους ,επισκεπτες κτλ εχει πανω απο 6 εκατ κοσμος ,οταν οι υποδομες τις ειχανε γινει για 2 εκατ ....Γιαυτο βλεπεις καθε μερα αποσταση Πειραις-Κηφησια το πρωι αντι για 15 λεπτα -1 ωρα...Για αυτο βλεπεις επιστροφη απο καθε τριημερο  ουρα και σταματημενα αυτοκινητα απο τη Θηβα και τα Μεγαρα προς Αθηνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο αν ζεις σε χωριο με δικο σου σπιτι οπου παραγεις λαχανικα/αβγα κλπ.

Επισης αν ζεις σαν φοιτητης τρωγοντας σε λεσχη κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Δεν τον ενδιαφερει τον OP να βγαλει πιο πολλα λεφτα, μη χαλασει και την ζαχαρενια του. Κλασσικη περιπτωση...

Αυριο το πρωι βρισκει ο OP θεση σε σεζον με διαμονη,διατροφη και σχεδον διπλασιο μισθο αμα θελει στην κυριολεξια,ειδικα αμα ειναι μικρος και δεν εχει υποχρεωσεις εγω αυτο θα εκανα να μαζευα και δυο δραχμες....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Αυριο το πρωι βρισκει ο OP θεση σε σεζον με διαμονη,διατροφη και σχεδον διπλασιο μισθο αμα θελει στην κυριολεξια,ειδικα αμα ειναι μικρος και δεν εχει υποχρεωσεις εγω αυτο θα εκανα να μαζευα και δυο δραχμες....

Μπορεί να μη θέλει να δουλεύει 4 μήνες 18 ώρες τη μέρα και να μένει με άλλους 5 μαζί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, adi32 είπε

Μπορεί να μη θέλει να δουλεύει 4 μήνες 18 ώρες τη μέρα και να μένει με άλλους 5 μαζί 

18ωρες την μέρα είναι λίγες να τις κάνουμε 20....δεν ήταν αυτό το πνεύμα του ποστ μου να μπω σε αντιπαράθεση για την σεζόν και τις εργασιακές συνθήκες κτλπ αλλά άμα θέλεις να ξεφύγεις από τα 500 πρέπει από κάπου να ξεκινήσεις άμα είσαι στο μηδέν πας σεζόν κάνεις οικονομία αγοράζεις όχημα μεταχειρισμένο κτλπ αλλιώς κλαις την μοίρα σου και ανοίγεις θέματα στο ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 500€ το μήνα μπορείς να πάρεις ένα σπιτάκι σκύλου και το βάζεις σε ένα παρατημένο χωράφι. Αγοράζεις ένα μικρό φωτοβολταϊκό για να έχεις το βράδυ φως και για φόρτιση κινητού. Μπαίνεις internet από δημόσιο wifi. Καλό θα είναι να πας κάπου που έχει κοντά παραλία ώστε να κάνεις μπάνιο στα δημόσια ντουζ που έχουν στις παραλίες. Σαπούνι θα πηγαίνεις με ένα βαζάκι και θα παίρνεις από τις καφετέριες τριγύρω. Για να μαγειρεύεις και θέρμανση θα κόβεις ξύλα και τα υπόλοιπα € θα σου φτάνουν για να αγοράζεις φαγητό. Τι άλλο χρειάζεται κανείς;

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, panosntok said:

 το 72% των ελλήνων έχουνε καταθέσεις κάτω από 5.000,

Υπάρχουν επίσημα στοιχεία?? Δλδ μία οικογένεια τετραμελές, έχει περίπου 20 χιλιάρικα καταθέσεις?? Τα υπολογίσουν ανά άτομο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Ε οκ, αν σε νοιάζει περισσότερο το τι λένε οι άλλοι και λιγότερο το πως περνάς εσύ, τι να πω...

λεμε αλλα πραγματα , εσυ αναφερεσαι στο τι λενε οι αλλοι αν δεν εχεις λεφτα, εγω λεω οτι χωρις λεφτα δε μπορεις πλεον ουτε γκομενα να βρεις για να εκτονωθεις σεξουαλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xenkato είπε

λεμε αλλα πραγματα , εσυ αναφερεσαι στο τι λενε οι αλλοι αν δεν εχεις λεφτα, εγω λεω οτι χωρις λεφτα δε μπορεις πλεον ουτε γκομενα να βρεις για να εκτονωθεις σεξουαλικα.

Από την άποψη ότι οι γκόμενες προϋποθέτουν συχνά κεράσματα και εξόδους, σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, APapsda είπε

 Όποιος πραγματικά είναι φτωχός να φύγει από την πόλη άμεσα. Να πάει στο χωριό να ζήσει. Στο δικό μου χωριό κανείς δεν πεινάει, όλοι είναι χαμογελαστοί, πουλάει ο ένας τα προϊόντα που παράγει στον άλλο σε τιμές τζάμπα. Καθαρός αέρας και φύση.

Εσείς και φτωχοί είστε, και θέλετε να κάνετε lifestyle πόλης, κλαμπακια, εξόδους, μπουζούκια, αμάξια , μόστρα κλπ.

Τα είπες όλα και συμφωνώ, σε χωριό ζω και δεν το αλλάζω με καμία μεγαλούπολη, πέρασε ο χειμώνας και δεν αγόρασα τίποτα σε λαχανικά (μπρόκολα , κουνούπια μαρούλια, σπανάκι κρεμμύδια σε αφθονία),ζεστάθηκα με δικά μου ξύλα, πάνω από όλα η ψυχικοί ηρεμία, έρχονται οι Αθηναίοι τα καλοκαίρια και είναι τρελοί οι περισσότεροι ζουν με ψυχοφαρμακα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, paoke9 said:

Στα 500 να συμπεριλαμβάνεται και ενοίκιο ας πούμε μια γκαρσονιέρα; Ένας χώρος απλά για να κοιμάσαι και να βγαίνει ο μήνας με 200 για ένα άτομο; 

Είσαι σίγουρος ότι το γράφεις αυτό το 2024; 

Ουτε στην καρδιά της κρίσης πριν 10 χρόνια δεν μπορούσες να ζήσεις μόνος με 500€, τί συζητάμε;

9 hours ago, adi32 said:

Στην ουσια με 900ε φυτοζωεις

Ο βασικος μισθος επρεπε να βγαινει με βαση τα λιγοτερα εξοδα που θελει ενας ανθρωπος μαζι με ενοικιο για να φυτοζωει 

Αρα οταν δινεις σε καποιον 680ε καθαρα του λες να ή να πεθανει ή να γινει κλεφτης ή να ζει με αλλους ή να δουλευει 16 ωρες τη μερα

 

Να ζει με άλλους όπως ζουνε στην πολιτισμένη Αγγλία που όλοι ξέρουν να τη μνημονεύουν ως τη γη της επαγγελίας. 

Και όσο ζει με άλλους, να εκπαιδεύει τον εαυτό του και να μαθαίνει συνέχεια νέα πράγματα ώστε να βρει μια εργασία όπου θα ΘΕΛΟΥΝ και θα έχουν ανάγκη να τον πληρώσουν για να παράγει έργο. 

Αλλιως ας μείνει στα 680 να τυλίγει ρούχα στα Ζάρα και να βάζει τα λάχανα στα ράφια στον Σκλαβενίτη.

Φτάνει η κλάψα. 

3 hours ago, APapsda said:

 Όποιος πραγματικά είναι φτωχός να φύγει από την πόλη άμεσα. Να πάει στο χωριό να ζήσει. Στο δικό μου χωριό κανείς δεν πεινάει, όλοι είναι χαμογελαστοί, πουλάει ο ένας τα προϊόντα που παράγει στον άλλο σε τιμές τζάμπα. Καθαρός αέρας και φύση.

Εσείς και φτωχοί είστε, και θέλετε να κάνετε lifestyle πόλης, κλαμπακια, εξόδους, μπουζούκια, αμάξια , μόστρα κλπ.

Πολύ σωστα τα είπες. 

Για να μενει κάποιος στην πόλη, πάει να πει πως κουτσα στραβά την παλεύει. 

Οποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν την παλεύει φεύγει.

Εχω γνωστό που έκλεισε το σαντουιτσάδικο που είχε κάπου στον Ταύρο το 2012 με την κρίση και πήγε στο χωριό του, στο σπίτι που είχαν του πεταματού για 2 εβδομάδες το καλοκαίρι. 

12 χρόνια μετά μια χαρά την παλεύει και έχει βρει την ΨΥΧΙΚΗ υγεία του. 

Κάτι που πολλοί από εμάς εδώ στην πόλη δεν έχουμε πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, polaki είπε

Είσαι σίγουρος ότι το γράφεις αυτό το 2024; 

Ουτε στην καρδιά της κρίσης πριν 10 χρόνια δεν μπορούσες να ζήσεις μόνος με 500€, τί συζητάμε;

Να ζει με άλλους όπως ζουνε στην πολιτισμένη Αγγλία που όλοι ξέρουν να τη μνημονεύουν ως τη γη της επαγγελίας. 

Και όσο ζει με άλλους, να εκπαιδεύει τον εαυτό του και να μαθαίνει συνέχεια νέα πράγματα ώστε να βρει μια εργασία όπου θα ΘΕΛΟΥΝ και θα έχουν ανάγκη να τον πληρώσουν για να παράγει έργο. 

Αλλιως ας μείνει στα 680 να τυλίγει ρούχα στα Ζάρα και να βάζει τα λάχανα στα ράφια στον Σκλαβενίτη.

Φτάνει η κλάψα. 

Ενας νέος γιατρός παίρνει 1100 και ένας δάσκαλος 800 

Ένας που δεν έχει σπουδάσει και πάει στο ζάρα 680 

Θεωρείς ότι είναι καλά γι όλους αυτούς? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Ενας νέος γιατρός παίρνει 1100 και ένας δάσκαλος 800 

Δάσκαλος εκεί περίπου.

 

Γιατρός απο την ειδικότητα παίρνει 1200 + τις εφημερίες άρα 1800κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...