Προς το περιεχόμενο

Είναι εφικτό να μείνεις μόνος στην Ελλάδα με 500/μήνα;


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, adi32 said:

Ενας νέος γιατρός παίρνει 1100 και ένας δάσκαλος 800 

Ένας που δεν έχει σπουδάσει και πάει στο ζάρα 680 

Θεωρείς ότι είναι καλά γι όλους αυτούς? 

Όχι δεν θεωρώ ότι είναι καλά. 

Με τη διαφορα ότι ο γιατρός ξέρουμε πολύ καλά ότι τα 1100 που λες είναι αυτά που φαίνονται και μόνο… όπως επίσης και του δασκάλου. 

Εχουν και τα «τυχερά» τους, να το θέσω ευγενικά.

Και επίσης λίγο να το κυνηγήσουν ανεβαίνουν. 

Ο κατακαημένος του Ζάρα που δεν ασχολείται με τίποτα για  να βελτιώσει την κατάσταση του, μια ζωή στα 680 θα μείνει, που αύριο θα γίνουν 710 και μεθαύριο 750, ότι προστάξει το μεγάλο αφεντικό. 

Λέω κάτι ψέματα; Μπορεί να μην κάνω sugar coating, αλλά μια φορά ψέμα δεν είναι αυτά που γράφω. 

Τρολοπόστ είναι, αλλά για να το κλείνω σιγά σιγά ξανα-απαντάω στην ερώτηση του ανθρώπου: Όχι δεν ζεις με 500€ μόνος.

Το γιατί και το πως είναι άλλη κουβέντα…

 

4 minutes ago, fastmanakos said:

Δάσκαλος εκεί περίπου.

 

Γιατρός απο την ειδικότητα παίρνει 1200 + τις εφημερίες άρα 1800κάτι.

Με τη διαφορα οτι ο μόνος δάσκαλος που δεν έχει ούτε ένα ιδιαίτερο να παντελονιάζει 15€ κατ’ελάχιστο την ώρα είναι ο ΑΚΑΜΑΤΗΣ που βαριέται που ζει.. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι όλοι οι Έλληνες που δουλεύουν με βασικό (και κάτω-) ακαμάτηδες που βαριούνται να ζήσουν.

Λίγο ντροπή.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, xenkato said:

λεμε αλλα πραγματα , εσυ αναφερεσαι στο τι λενε οι αλλοι αν δεν εχεις λεφτα, εγω λεω οτι χωρις λεφτα δε μπορεις πλεον ουτε γκομενα να βρεις για να εκτονωθεις σεξουαλικα.

Όχι φίλε μου, δεν αναφέρθηκα εγώ στο τι λένε οι άλλοι, εσύ είχες γράψει "θα βγει βρόμα ότι δεν έχεις μαντήλι να κλαψεις".

Επίσης αυτό που δεν μπορείς να βρεις χωρίς λεφτά είναι κάποιες που απαιτούν εξόδους με δικά σου έξοδα, δώρα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν ειχα τα παιδιά μου (που μένουν στην Αθήνα,ειμαι χωρισμένος), θα την ειχα κάνει προ πολλού ειτε για επαρχία, ειτε για εξωτερικό καθώς εχω ζήσει και ορισμένες φόρες εκτός Ελλάδος. Ειλικρινά την ζωη της πολης την εχω σιχαθεί, ειμαι πλέον σε ηλικία που θελω την ησυχία μου, την ψυχική μου ηρεμια και αυτη πιστεύω οτι θα την έβρισκα στην επαρχια. Φυσικά ποτε δεν ειναι αργα, λιγα χρονάκια ακομα να μεγαλώσουν τα παιδιά μου και να πάρουν τον δρόμο τους, και μετα μην το είδατε!.
Εχω φιλο που παρατησε την πολη και πηγε στο νησι που ειχε μια καλύβα, σιγα σιγα την εφτιαξε, το παλευει εκει και ειναι σούπερ χαρούμενος και ευτυχισμένος.

ΥΓ. Και οχι, με 500 ευρω το μηνα δεν μπορει να ζησει καποιος μονος του. Μενω μονος μου απο το 2017 σε δικο μου σπιτι και τα 500 δεν φθανουν.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 500 σε κάποιες  απο τις μεγάλες πόλεις απλά επιζείς οριακά.

Αν ήρθες τώρα για πρώτη φορά, θα πας με συγκάτοικο,   αν σε πειράζει αυτό κάτι κάνεις λάθος.

Πάντα μπορείς να το κυνηγήσεις, αν νομίζεις οτι σε αδικούν,  μπορείς να ξεκινήσεις κάτι δικό σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις δικο σου σπιτι αν δεν εχεις καθολου υποχρεωσεις αν δεν βγαινεις καθολου εξω ναι κατι μπορει να γινει
αν οτιδιποτε δεν παιζει απο αυτα απλα δεν παιζει μονο το σπιτι και αυτοκίνητο απαιτει 1000 αν εχεις και τπτ αλλο παιδια σκυλιά γατια αστο διπλασίασε τα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, fastmanakos said:

Δάσκαλος εκεί περίπου.

 

Γιατρός απο την ειδικότητα παίρνει 1200 + τις εφημερίες άρα 1800κάτι.

Για να βγουν 700 ευρω εφημεριες πρεπει να κανεις 7 το μηνα κ αναλογα τις αργιες.

Επισης το ποσο αυτο ειναι ακαθαριστο, δηλαδη η εφορία θα σου παρει πισω περιπου 100-150 ευρω το μηνα.

Τελος, οταν εισαι 32 ωρες στην δουλεια, πρεπει να υπολογισεις και τα εξοδα σου, φαγητο, καφε, κτλ.

Μην ακουσω σχολια, καφε να φερνεις απο το σπιτι, παρακαλω....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να τρολάρω λίγο. Αν πάρουμε ως πραγματικότητα την εικόνα που προκύπτει κάθε χρόνο από τις φορολ. δηλώσεις, τότε η απάντηση είναι ότι φυσικά και επιβιώνεις με 500Ε! 4 στους 10 δηλώνουν κάτω από 5.000 ετήσιο.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν βγαίνει, γιατί κυρίως ο παράγοντας ΔΕΗ είναι μια τρολιά και μπορεί να σε διαλύσει οικονομικά. Τα άλλα τα συζητάμε (ξεχνάς αμάξια και πρωτεΐνη κάθε μέρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Για να τρολάρω λίγο. Αν πάρουμε ως πραγματικότητα την εικόνα που προκύπτει κάθε χρόνο από τις φορολ. δηλώσεις, τότε η απάντηση είναι ότι φυσικά και επιβιώνεις με 500Ε! 4 στους 10 δηλώνουν κάτω από 5.000 ετήσιο.

Με λιγότερο απο 5.000 επιβιώνεις αν είσαι υδραυλικός, ηλεκτρολόγος ή μέλος ευαίσθητης κοινωνικής ομάδας που συνεργάζεται με τη ΔΕΗ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, APapsda said:

 Όποιος πραγματικά είναι φτωχός να φύγει από την πόλη άμεσα. Να πάει στο χωριό να ζήσει. Στο δικό μου χωριό κανείς δεν πεινάει, όλοι είναι χαμογελαστοί, πουλάει ο ένας τα προϊόντα που παράγει στον άλλο σε τιμές τζάμπα. Καθαρός αέρας και φύση.

Εσείς και φτωχοί είστε, και θέλετε να κάνετε lifestyle πόλης, κλαμπακια, εξόδους, μπουζούκια, αμάξια , μόστρα κλπ.

Καλά τα σκέφτεσαι στην θεωρία, αλλά η πραξη απέχει πολύ από την ουτοπία που σκέφτεσαι.

 

 

Όποιος είναι πραγματικά φτωχός, σημαίνει ότι δεν έχει και περιουσία που να μπορεί να βγάλει χρήματα για να πληρώσει ένα σπίτι να μείνει, τα πάγια έξοδα του να περάσει το μήνα του, να πάει στο χωριό να κάνει τι; Αν δεν έχεις ήδη κάποιον πίσω να προμοταρει είσαι απλά χαμένος από χέρι, ειδικά σε ένα χωριό που είναι ήδη όλα κατειλημενα από πριν πας εσυ, εσύ είσαι ξέμπαρκος και αν δε έχεις δόντι, δεν θα σε πάρει κανένας στη δουλεψη του, ούτε στα χωράφια με τους πάκι το καλοκαίρι για ντομάτες, πόσο μάλλον να βγάλεις έστω τα βασικά προς το ζην. 

 

Η Αθήνα απο την άλλη, έχει και καμιά εταιρεία, από αυτές τις μεγάλες τις πολυεθνικές που σου πληρώνει την μετεγκατασταση/ξενοδοχείο για το πρώτο διάστημα, γιατί έχει ανάγκη από άτομα σε πρότζεκτ που πληρώνουν αδρά και αυτά είναι ψίχουλα.

 

Και για να το πάω σε προσωπικό επίπεδο, εγω, άτομο χωρίς προσωπική περιουσία, από χωριό, με πτυχίο ΤΕΙ, τελειώνοντας τον στρατό, δεν υπήρχε εργασία τελικα στο χωριό. Μετά απο 100-αδες σταλμενα βιογραφικά σε οτιδήποτε και μηδενικές απαντήσεις, βρέθηκε εργασία τελικά σε μια τέτοια πολυεθνική με πάνω από τον βασικό μισθό 800+ σε εποχές βασικού 500+. Πάλι καλά είχα γνωστό που έμεινα τον πρώτο καιρό, αλλά μπορούσα να εκμεταλλευτώ και την  παροχή της εργασίας. Αφού μετά ξεκίνησαν οι πληρωμές, ημουν εντάξει μιας και δεν έκανα σπατάλες.

 

Στο χωριό, που είναι όλα χύμα, ποιος θα σε πλήρωνε στην ώρα του, ποιος θα σου κανονίζε χωρίς να σε ξέρει μέρος να μείνεις; Αν δεν έχεις γενικώς κάποιον από πίσω να προμοταρει οπότε χρειάζεται, όπου και να είσαι, δεν βγαινει είτε είσαι στο χωριό, είτε στη πόλη. Απλά όπως και να το κάνουμε, στην πόλη, και συγκεκριμένα στην Αθήνα, έχεις πιο πολλές ευκαιρίες, αν δεν "έχεις στον ήλιο μοίρα" που λένε.

 

Τωρα αν έχεις δικά σου χωράφια, ζώα, σπίτι, αυτοκίνητο, θείο στην κορονη και όλα αυτά στο ίδιο μέρος και τα έχεις όλα τόσο λυμένα, τι να πω; Μπράβο σου. Και καλά να περνάς όπου σ'αρέσει κι αγαπάς, μην κανεις όμως μαθήματα στο πως να λύσει κάποιος προβλήματα βιοπορισμού, κάτι που εσυ είναι πασιφανές ότι δεν έχεις λύσει γιατί ποτέ δεν είχες με βάση τα λεγόμενα σου. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Με τη διαφορα ότι ο γιατρός ξέρουμε πολύ καλά ότι τα 1100 που λες είναι αυτά που φαίνονται και μόνο… όπως επίσης και του δασκάλου. 

Εχουν και τα «τυχερά» τους, να το θέσω ευγενικά.

Αρα και ο απλος γιατρος και ο δασκαλος και ο απλος υπαλληλος για να ζησουν αξιοπρεπως πρεπει να φτασουν να δουλευουν 16 ωρες τη μερα. Που για μενα κι αυτο δεν ειναι αξιοπρεπης ζωη κι ας βγαζει πολλα λεφτα  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, 1comment said:

Για να τρολάρω λίγο. Αν πάρουμε ως πραγματικότητα την εικόνα που προκύπτει κάθε χρόνο από τις φορολ. δηλώσεις, τότε η απάντηση είναι ότι φυσικά και επιβιώνεις με 500Ε! 4 στους 10 δηλώνουν κάτω από 5.000 ετήσιο.

Το τι δηλώνει κάποιος δεν έχει απαραίτητα μεγάλη σχέση με το ποιο είναι το πραγματικό του εισόδημα, επίσης όλοι αυτοί που δηλώνουν κάτω από 5000€ δεν ξέρουμε αν έχουν δικό τους νοικοκυριό, αν πληρώνουν νοίκι, τους φιλοξενούν κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Dante80 said:

Δεν είναι όλοι οι Έλληνες που δουλεύουν με βασικό (και κάτω-) ακαμάτηδες που βαριούνται να ζήσουν.

Λίγο ντροπή.

Αυτη εινα η ομορφια του κολπου, δε ζεις και φταις κιολας, αμα το κυνηγησεις, βελτιωσε τον εαυτο σου, κανε κατι δικο σου, μπλα, μπλα, μπλα, stop being poor λεμε, Στην πραξη, ουτε ενας δε φτιαχτηκε ποτε με αυτο τον τροπο, ολοι με τσιρακισμο/νεποτισμο/σοσιαλισμο και κανουν και μαθημα στους αλλους.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Είναι εφικτό να μείνεις μόνος στην Ελλάδα με 500/μήνα;"

Σε κάποιο μικρό χωριό κάπου εντός Ελλάδας, να τρως 5-10 βασικά πράγματα σε loop (αυγά, πατάτες, όσπρια, πρασινάδες, φρούτα, κανά ψάρι και κρέας 2-3 φορές το μήνα), να αθλείσαι μόνος σου (περπάτημα, μονόζυγα κλπ), ποδήλατο για μεταφορικό, το κινητό θα ειναι για τηλεφωνία/internet/pc, σόμπα για θέρμανση, αν έχει ηλιακό, τάβλι, χαρτιά στο καφενείο και γενικά αυτό που λέμε "λιτός βιος".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...