Προς το περιεχόμενο

Εισιτήριο 90 λεπτών σε μέσα μεταφοράς


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πολύ καιρό να πάρω τα μέσα. Πήρα σήμερα ηλεκτρικό και απλά θέλω να σιγουρευτω. Το εισιτήριο 90 λεπτών έχει κάποια λήξη (πχ 90 λεπτα εντός ημέρας) η απλά όταν και όποτε συμπληρωθούν τα 90 λεπτα? Χτύπησα σήμερα και στην έξοδο έγραφε 71 λεπτά. Οπότε μπορώ αύριο με το ίδιο να κανω και άλλες διαδρομές έως να κλείσουν και τα 71 λεπτα?

Επεξ/σία από therock
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, therock είπε

Που κολλάει αυτό ρε μάν. Μηχανάκι έχω και πάω παντού και χρειάστηκε πρώτη φορά μετά από χρονια να πάρω τα μεσα

και εγω το ιδιο και νομιζα οτι για την ιδια μερα εχω 90 λεπτα. τελικα απλως εχεις 90 λεπτα απο την πρωτη διαδρομη. 71 ελεγε μαλλον γιατι βγηκες πριν το 90λεπτο. μολις περασει το 90λεπτο θα βγαινει ακυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, therock said:

Και γιατί έγραψε 71 λεπτά στο τέλος και πρέπει να το χτυπήσεις και στην εξοδο

Είναι ενιαίο εισιτήριο. Δλδ μπορείς μετά να μπεις σε λεωφορείο, να το χτυπήσεις, να βγεις, να πάρεις τράμ, να το χτυπήσεις και να φτάσεις σπίτι σου. Αν το τελευταίο χτύπημα εισόδου σε μέσο είναι εντός 90 λεπτών από το πρώτο, κάνεις/πας όπου θες. 

Στην έξοδο το χτυπάς πλέον γιατί αλλιώς δεν ανοίγει η ράμπα να βγεις (θεωρητικά). 

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, therock είπε

Που κολλάει αυτό ρε μάν. Μηχανάκι έχω και πάω παντού και χρειάστηκε πρώτη φορά μετά από χρονια να πάρω τα μεσα

Καλά. Δε σε βρίσαμε, ένα αστείο κάναμε.

Ενημερωτικά για το μέλλον, το εισιτήριο των 5 ημερών είναι και αυτό για 5 μέρες από όταν το χτυπήσεις 1η φορα, όχι 5 μέρες οποίες τις χρειαστείς στο μέλλον.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, nvel said:

Δηλαδή και το μηνιαίο εισιτήριο είναι για ένα ημερολογιακό μήνα και όχι για ένα μήνα συνολικά μέσα στο συρμό;

και εγώ που έχω απεριορίστων διαδρομών πρέπει να πάρω sleeping bag και να κοιμάμαι μέσα για να κάνω απόσβεση;

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, therock είπε

Είχα πολύ καιρό να πάρω τα μέσα. Πήρα σήμερα ηλεκτρικό και απλά θέλω να σιγουρευτω. Το εισιτήριο 90 λεπτών έχει κάποια λήξη (πχ 90 λεπτα εντός ημέρας) η απλά όταν και όποτε συμπληρωθούν τα 90 λεπτα? Χτύπησα σήμερα και στην έξοδο έγραφε 71 λεπτά. Οπότε μπορώ αύριο με το ίδιο να κανω και άλλες διαδρομές έως να κλείσουν και τα 71 λεπτα?

Μεταξύ σοβαρού και αστείου, είναι μία πολύ καλή πρόταση αυτή. Με αυτόν τον τρόπο, θα μειωνόταν και το φαινόμενο της σπατάλης των χάρτινων εισιτηρίων.

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δε χρειάζεται να γίνεται σπατάλη. Και τα χάρτινα εισιτήρια μπορεί να τα φορτίσει κάποιος ξανά. Κανονικά δεν τα πετάς, άλλο που οι πιο πολλοί τα πετάνε.

Επεξ/σία από katergaris79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, katergaris79 είπε

Μα δε χρειάζεται να γίνεται σπατάλη. Και τα χάρτινα εισιτήρια μπορεί να τα φορτίσει κάποιος ξανά. Κανονικά δεν τα πετάς, άλλο που οι πιο πολλοί τα πετάνε.

Αυτό λέω και εγώ. Αν ίσχυε αυτό που είπε ο φίλος, θα μειωνόταν αυτό το φαινόμενο. Θα το κράταγε και άλλο χρόνο, μέχρι να λήξει το "καθαρό" 90λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αλλάξουν επιτέλους το σύστημα χρέωσης και ας χρεώνουν βάσει απόστασης/αριθμό στάσεων για να καταργηθεί το ενιαίο των 1.20€ για 90 λεπτά της ώρας.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Ας αλλάξουν επιτέλους το σύστημα χρέωσης και ας χρεώνουν βάσει απόστασης/αριθμό στάσεων για να καταργηθεί το ενιαίο των 1.20€ για 90 λεπτά της ώρας.

Λες και έχουμε τόσο μεγάλο μετρό που θέλουμε και ζώνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...