Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οποτε μονος του δεν κανει τιποτα και δευτερον ναι ο ιδιοκτητης εχει τον τελευταιο λογο.Δεν κανει κυκλο η συζητηση τωρα μπαινει στη σωστη βαση της.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε πως δεν κάνει κύκλο αν είναι να λέμε τα ίδια και τα ίδια;
Να μην συνεχίσω το Off-topic.
Τουλάχιστον από αυτά που διάβασα ως τώρα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα ότι ο διαχειριστής είναι και ο ιδιοκτήτης του σπιτιού του OP.

  • Αν είναι και όντως δεν θέλει, τελειώνει εδώ η συζήτηση και την απάντηση στην αρχική ερώτηση την έδωσα ήδη.
  • Αν πάλι ο διαχειριστής δεν είναι και ο ιδιοκτήτης του σπιτιού του OP, νομίζω ο jkoukos έδωσε την πιο ολοκληρωμένη απάντηση.

Όπως και να έχει το θέμα είναι καλυμμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, filipprin είπε

οποτε μονος του δεν κανει τιποτα και δευτερον ναι ο ιδιοκτητης εχει τον τελευταιο λογο.Δεν κανει κυκλο η συζητηση τωρα μπαινει στη σωστη βαση της.........

Επειδή δεν αναφέρθηκε και δεν γνωρίζουμε τι ισχύει στην συγκεκριμένη περίτπωση, ρητά έγραψα στο πρώτο μου μήνυμα ότι χρειάζεται η συγκατάθεση του ιδιοκτήτη αν είναι ενοικιαστής.

3 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

κανεις αιτηση χωρις να ρωτησεις κανεναν. τοσο απλα γινεται.

Δεν είναι καθόλου απλά όπως γράφεις. Ακόμη και την έγκριση του ιδιοκτήτη να έχει ο φίλος, αν ο διαχειριστής δεν υπογράψει το χαρτί ενημέρωσης από τον πάροχο, οι εργασίες δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ. Στο τέλος θα τα καταφέρει αλλά πρέπει να ακολουθήσει την νόμιμη οδό μέσω δικηγόρου, αν αποτύχουν οι εύκολες ενδιάμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jkoukos said:

Δεν είναι καθόλου απλά όπως γράφεις. Ακόμη και την έγκριση του ιδιοκτήτη να έχει ο φίλος, αν ο διαχειριστής δεν υπογράψει το χαρτί ενημέρωσης από τον πάροχο, οι εργασίες δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ. Στο τέλος θα τα καταφέρει αλλά πρέπει να ακολουθήσει την νόμιμη οδό μέσω δικηγόρου, αν αποτύχουν οι εύκολες ενδιάμεσα.

Προφανως και πρεπει να ακολουθήσει νομικη διαδικασια, αλλα οταν ο διαχειριστης ενημερωθει οτι δεν θα δικαιωθει ποτε, θα παψει να ειναι αρνητικος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Ε πως δεν κάνει κύκλο αν είναι να λέμε τα ίδια και τα ίδια;

 

 Τέλος  παντων το θεμα δεν ειναι η μεταξυ μας κοκκορομαχια αλλα πρεπει να καταλαβουν καποιοι οτι εκτός του εξωτερικου χωρου υπαρχει και παρεμβαση μεσα στο διαμερισμα για το οποιο αν δεν εισαι ιδιοκτήτης δεν μπορείς να κανεις....

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4463 ΦΕΚ Α΄42/30.03.2017

Αρθρο 8 παρ 6β

6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα:

α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και

β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776). Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών. Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών. Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού. Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.

 

Εγώ από αυτό που εψαξα και βρήκα μου δίνει να καταλαβω με το λιγο μυαλο μου οτι με τα κωλοπαράθυρα του νομου για να σου αρνηθούν μια εγκατασταση στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας πρεπει να στο γνωστοποιησουν μονο ομοφωνα εντος μηνα μετα απο γενικη συνελευση γι αυτο το θεμα! Αν θέλουν εστω οι τρεις απο τους δεκα και οχι να λεει ο διαχειριστης δεν μπορει να κανει κατι εφοσον νομιμα με γενικη συνελευση και εγγραφο πρακτικο της φαινεται αν υπαρχει ομοφωνια η οχι και εισαι καλυμμενος. Το καταστατικο και αντιθετο να ναι ο νομος ειναι υπεράνω!

Τωρα αν ειναι λαθος η κατι αλλο και δεν καταλαβα δεν ξερω! Ειπα να το κοινοποιησω! 🥲

  

 

  

 

 

Επεξ/σία από s_mduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, s_mduck είπε

Εγώ από αυτό που εψαξα και βρήκα μου δίνει να καταλαβω με το λιγο μυαλο μου οτι με τα κωλοπαράθυρα του νομου για να σου αρνηθούν μια εγκατασταση στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας πρεπει να στο γνωστοποιησουν μονο ομοφωνα εντος μηνα μετα απο γενικη συνελευση γι αυτο το θεμα! Αν θέλουν εστω οι τρεις απο τους δεκα και οχι να λεει ο διαχειριστης δεν μπορει να κανει κατι εφοσον νομιμα με γενικη συνελευση και εγγραφο πρακτικο της φαινεται αν υπαρχει ομοφωνια η οχι και εισαι καλυμμενος. Το καταστατικο και αντιθετο να ναι ο νομος ειναι υπεράνω!

Λάθος το κατάλαβες. Λέει ότι δεν γίνεται η υλοποίηση σε περίπτωση ομόφωνης (όχι κατά πλειοψηφία) αρνητικής απόφασης της γενικής συνέλευσης. Μα αν ένας ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί με όλους τους άλλους και θέλει να γίνει η εγκατάσταση, πως είναι δυνατόν να υπάρχει ομόφωνη απόφαση;

Με απλά λόγια, ισχύει ότι έχει αναφερθεί. Έστω και ένας να θέλει FTTH, η εγκατάσταση τελικά θα γίνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. 

Ο διαχειριστής και ο αδερφός του έχουν όλα τα άλλα διαμερίσματα της πολυκατοικίας εκτός από το δικό μου που ανήκει άλλου.

Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος μου συμφωνεί στην εγκατάσταση οπτικής ίνας αλλά όταν ήρθε τεχνικός για τη μελέτη της εγκατάστασης, ο διαχειριστής τον έδιωξε.

Off topic αλλά για να καταλάβετε τι άνθρωπος είναι ο διαχειριστής:

Έβαλα κλιματιστικό στο διαμέρισμα μου με την άδεια της ιδιοκτήτριας και με τέτοιο τρόπο ώστε να μη φαίνεται. Ο διαχειριστής άκουσε τη φασαρία της εγκατάστασης, έψαξε τον απέναντι κάδο σκουπιδιών και είδε ότι πέταξα κουτί από κλιματιστικό. Μέχρι και 7 μήνες μετά με βρίζει, λέει ότι έκανα σουρωτηρι την πολυκατοικία και με απειλεί.

Μια φορά του έστριψε και κρατούσε την πόρτα της πολυκατοικίας για να μη βγω. Με ρωτούσε γιατί έκανα τέτοια ζημιά στην πολυκατοικία και με έβριζε. Του κάλεσα το 100 και έφυγε τρέχοντας.

Επεξ/σία από Pant3l1s
  • Like 2
  • Confused 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Pant3l1s said:

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. 

Ο διαχειριστής και ο αδερφός του έχουν όλα τα άλλα διαμερίσματα της πολυκατοικίας εκτός από το δικό μου που ανοίκει άλλου.

Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος μου συμφωνεί στην εγκατάσταση οπτικής ίνας αλλά όταν ήρθε τεχνικός για τη μελέτη της εγκατάστασης, ο διαχειριστής τον έδιωξε.

Off topic αλλά για να καταλάβετε τι άνθρωπος είναι ο διαχειριστής:

Έβαλα κλιματιστικό στο διαμέρισμα μου με την άδεια της ιδιοκτήτριας και με τέτοιο τρόπο ώστε να μη φαίνεται. Ο διαχειριστής άκουσε τη φασαρία της εγκατάστασης, έψαξε τον απέναντι κάδο σκουπιδιών και είδε ότι πέταξα κουτί από κλιματιστικό. Μέχρι και 7 μήνες μετά με βρίζει, λέει ότι έκανα σουρωτηρι την πολυκατοικία και με απειλεί.

Μια φορά του έστριψε και κρατούσε την πόρτα της πολυκατοικίας για να μη βγω. Με ρωτούσε γιατί έκανα τέτοια ζημιά στην πολυκατοικία και με έβριζε. Του κάλεσα το 100 και έφυγε τρέχοντας.

Μα πόσο μέσα έπεσα;  

15 hours ago, comfuzio said:

Όπως τα σκυλιά κατουράνε για να μαρκάρουν τον τόπο τους και να δείξουν κυριαρχία, κάποιοι "άνθρωποι" ελέγχουν τις ζωές των άλλων με συμπεριφορές σαν αυτήν. Κόβω τον λ00τσ0 μου ότι δεν θα κάνει μόνο σε αυτό κόλπα. Σε έναν λογικό άνθρωπο αν του δείξεις και του εξηγήσεις, θα καταλάβει και θα πάρει μια ορθή απόφαση για το σύνολο.

Τα έχω ζήσει και εγώ Παντελή, αλλά εγώ τα παίρνω λίγο στον χαβαλέ την πρώτη φορά άντε και λίγο την δεύτερη μέχρι να φύγει η κάθε αμφιβολία, θα μπούνε μερικές φωνές μέχρι να οριοθετηθεί το τι ανοχές έχω σε μ@κ@κ13ς. Πληροφοριακά, πολύ χαμηλή εώς 0. Οκ σεβασμός στους ηλικιωμένους αλλά μόνο αν το αξίζουν.
Την Τρίτη ξεφεύγω λίγο από τον πολιτισμό, αλλά αυτοί το άρχισαν και μετά κάθονται κλαρίνο και βαράνε προσοχή. Δυστυχώς στην χώρα μας έχουμε πολλά τέτοια κατάλοιπα άλλων εποχών και μου γυρνάνε τα έντερα όταν βρίσκομαι σε τέτοιες καταστάσεις.
Αν ο ιδιοκτήτης σου λοιπόν θέλει, βρες τα αντίστοιχα νομοθετικά μέτρα, τύπωσε τα, και μοίρασε τα ενώ κάνεις την διαδικασία και πάλι. 
Υ.Γ. Κάτι μου λέει ότι η ιδιοκτήτρια δεν μένει εκει λόγο του διαχειριστή και του αδερφού του που σας κάνουν τους νταήδες. Σας έβαλε μπροστάριδες για να βγάλετε το φίδι από την τρύπα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...