Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει αγαπητοί, κατάλαβα το point σας. Υπέρ πάντων οι σούπερ ταχύτητες και όλοι οι άλλοι κατατάσσονται ως "περίεργοι".

Επειδή αναφέρθηκα στη δική μου περίπτωση:

Η πολυκατοικία είναι παλιά και το κλιμακοστάσιο φτιαγμένο με άλλες προδιαγραφές. Η συνήθης όδευση του καναλιού είναι κάτω τα κάγκελα της σκάλας, από την εσωτερική μεριά, σε κάθε όροφο. Ε σε μας δεν υπάρχουν κάγκελα, οπότε όλο αυτό το γκρι "φίδι" (ούτε το χρώμα δεν μπορούν λέει να αλλάξουν!) θα φαίνεται από το ισόγειο μέχρι τον 4ο όροφο φάτσα-μόστρα στους τοίχους. Σας φαίνεται υπερβολικό να μην συμφωνούμε με αυτή την πρόταση; Αντιπροτείναμε όδευση εξωτερικά, π.χ. σε κάθε μπαλκόνι αλλά είναι "εκτός προδιαγραφών". Συνεπώς περιμένουμε κάτι καλύτερο ή όταν γίνει υποχρεωτικό.

Στο μεταξύ, μια χαρά μας εξυπηρετεί η 50άρα.

 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, tasanton said:

Εντάξει αγαπητοί, κατάλαβα το point σας. Υπέρ πάντων οι σούπερ ταχύτητες και όλοι οι άλλοι κατατάσσονται ως "περίεργοι".

Επειδή αναφέρθηκα στη δική μου περίπτωση:

Η πολυκατοικία είναι παλιά και το κλιμακοστάσιο φτιαγμένο με άλλες προδιαγραφές. Η συνήθης όδευση του καναλιού είναι κάτω τα κάγκελα της σκάλας, από την εσωτερική μεριά, σε κάθε όροφο. Ε σε μας δεν υπάρχουν κάγκελα, οπότε όλο αυτό το γκρι "φίδι" (ούτε το χρώμα δεν μπορούν λέει να αλλάξουν!) θα φαίνεται από το ισόγειο μέχρι τον 4ο όροφο φάτσα-μόστρα στους τοίχους. Σας φαίνεται υπερβολικό να μην συμφωνούμε με αυτή την πρόταση; Αντιπροτείναμε όδευση εξωτερικά, π.χ. σε κάθε μπαλκόνι αλλά είναι "εκτός προδιαγραφών". Συνεπώς περιμένουμε κάτι καλύτερο ή όταν γίνει υποχρεωτικό.

Στο μεταξύ, μια χαρά μας εξυπηρετεί η 50άρα.

 

θα το πω αλλιώς...... πχ εγώ λόγο δουλειάς χρειάζομαι πολύ παραπάνω από 200 και 300 (αλλιώς θα βαράω 12 ωρα για να βγάλω την μέρα μόνο και μόνο στην μεταφορά μεγάλων αρχείον ...... και πες ότι ειμαι ιδιοκτήτης στο εικοδομη που ζείτε....... η μονη που προσφέρει 1gb/1gb ειναι ιναλαν και περνάει ινα έξω απο το σπίτι πάνω στον τοίχο εξωτερικό.....

θα έρθετε και θα μου πειτε δλδ δεν σε αφήνω να περάσεις?
κανένα πρόβλημα αγοράστε μου άλλο σπίτι να μετακομίσω η να βάζετε κάθε μήνα το ποσό που πληρώνομαι πάω την δουλειά

μερικοί πρέπει να καταλάβουν οtι για κάποιους ιντερνετ δεν ειναι ταινίες και facebook αλλά full time work

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Black Demis said:

η μονη που προσφέρει 1gb/1gb ειναι ιναλαν και περνάει ινα έξω απο το σπίτι πάνω στον τοίχο εξωτερικό.....

Θα σου έλεγα να προχωρήσεις με αυτή τη λύση. Αυτό ακριβώς έγραψα και πιο πάνω, εναλλακτική όδευση που να εξυπηρετεί τον καταναλωτή και όχι το συνεργείο.

Αλλά κι εσύ δεν ανήκεις στην πλειοψηφία των χρηστών για τους οποίους internet είναι social, video, games, tv.

 

Επεξ/σία από tasanton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, tasanton said:

Εντάξει αγαπητοί, κατάλαβα το point σας. Υπέρ πάντων οι σούπερ ταχύτητες και όλοι οι άλλοι κατατάσσονται ως "περίεργοι".

Επειδή αναφέρθηκα στη δική μου περίπτωση:

Η πολυκατοικία είναι παλιά και το κλιμακοστάσιο φτιαγμένο με άλλες προδιαγραφές. Η συνήθης όδευση του καναλιού είναι κάτω τα κάγκελα της σκάλας, από την εσωτερική μεριά, σε κάθε όροφο. Ε σε μας δεν υπάρχουν κάγκελα, οπότε όλο αυτό το γκρι "φίδι" (ούτε το χρώμα δεν μπορούν λέει να αλλάξουν!) θα φαίνεται από το ισόγειο μέχρι τον 4ο όροφο φάτσα-μόστρα στους τοίχους. Σας φαίνεται υπερβολικό να μην συμφωνούμε με αυτή την πρόταση; Αντιπροτείναμε όδευση εξωτερικά, π.χ. σε κάθε μπαλκόνι αλλά είναι "εκτός προδιαγραφών". Συνεπώς περιμένουμε κάτι καλύτερο ή όταν γίνει υποχρεωτικό.

Στο μεταξύ, μια χαρά μας εξυπηρετεί η 50άρα.

 

Δεν έχει να κάνει αν είναι περίεργοι. Έχει πιο πολύ να κάνει ότι χωρίς αιτία προσπαθούν να σου επιβληθούν με όποιον τρόπο γίνεται. ΑΝ θέλουν, να ξεκινήσουμε από αυτό, μπορούν μετά σαν πολυκατοικία να βρουν έναν μάστορα που θα τους το κάνει να μην φαίνεται καν. Να μπορούν να ανεβάζουν την δουλειά αυτή και σε περιοδικά για το πόσο όμορφο σπίτι έχουν.
Λύσεις υπάρχουν ΑΝ υπάρχει η θέληση. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλουν. Και δεν θέλουν για καπρίτσιο.

Και εγώ με ενοίκιο είμαι, ευτυχώς οι κυρίες που έχουν το σπίτι αν και 95 χρονών, μια χαρά καταλαβαίνουν τις σύγχρονες ανάγκες. Και όταν φύγω από αυτό το σπίτι για να πάω στο επόμενο θα υπάρχει αυτή η απαίτηση από εμένα να υπάρχει FTTH, δεν γίνεται να μην μπορώ να κάνω την εργασία μου γιατί κάποιος/α δεν θέλει να υπάρχει ένα κουτάκι στον διάδρομο στον οποίο δεν περνάει ούτε 2' την μέρα. 

Η 50 για μένα με τον όγκο που έχω να κάνω κάθε μέρα δεν μου φτάνει ούτε για να κάνω login (που λέει ο λόγος). Εδώ με κάτι προβλήματα που κάνει το FTTH (υπάρχει θέμα στο adslgr σχετικά με αυτό) και γυρνάω μέσω 5G και δεν έχω σήμα καλό και μου κόβει τα χέρια. Μακάρι να πέρναγε η inalan από Νότια Προάστια αλλά εδώ δεν θα περάσουν ούτε το 2224. Αναμονή για Internet από την ΔΕΗ. Εγώ είμαι ready για 2500/1250 με τον ήδη υπάρχων εξοπλισμό

31 minutes ago, Black Demis said:

θα το πω αλλιώς...... πχ εγώ λόγο δουλειάς χρειάζομαι πολύ παραπάνω από 200 και 300 (αλλιώς θα βαράω 12 ωρα για να βγάλω την μέρα μόνο και μόνο στην μεταφορά μεγάλων αρχείον ...... και πες ότι ειμαι ιδιοκτήτης στο εικοδομη που ζείτε....... η μονη που προσφέρει 1gb/1gb ειναι ιναλαν και περνάει ινα έξω απο το σπίτι πάνω στον τοίχο εξωτερικό.....

θα έρθετε και θα μου πειτε δλδ δεν σε αφήνω να περάσεις?
κανένα πρόβλημα αγοράστε μου άλλο σπίτι να μετακομίσω η να βάζετε κάθε μήνα το ποσό που πληρώνομαι πάω την δουλειά

μερικοί πρέπει να καταλάβουν οtι για κάποιους ιντερνετ δεν ειναι ταινίες και facebook αλλά full time work

Ναι ρε συ αυτό που λες! Να έχεις να κάνεις ένα σκασμό δουλειά και να σε πάει πίσω ο άλλος γιατί δεν θέλει να κοιτάει το κουτί στον διάδρομο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυπηρετεί και η inalan αλλά η οπτική ίνα για να φτάσει στο μπαλκόνι μου πρέπει να περάσει από το διπλανό διαμέρισμα του διαχειριστή ή από το παλιό κατάστημα του διαχειριστή στο ισόγειο. Και δεν είναι μόνο να περάσει αλλά να γίνουν τρύπες για να μπορεί να σταθεί.

Το έχω ψάξει αλλά φοβάμαι να προχωρήσω με αυτή τη λύση. Ο διαχειριστής δεν μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα του. 

2 ώρες πριν, comfuzio είπε

Μα πόσο μέσα έπεσα;  

Τα έχω ζήσει και εγώ Παντελή, αλλά εγώ τα παίρνω λίγο στον χαβαλέ την πρώτη φορά άντε και λίγο την δεύτερη μέχρι να φύγει η κάθε αμφιβολία, θα μπούνε μερικές φωνές μέχρι να οριοθετηθεί το τι ανοχές έχω σε μ@κ@κ13ς. Πληροφοριακά, πολύ χαμηλή εώς 0. Οκ σεβασμός στους ηλικιωμένους αλλά μόνο αν το αξίζουν.
Την Τρίτη ξεφεύγω λίγο από τον πολιτισμό, αλλά αυτοί το άρχισαν και μετά κάθονται κλαρίνο και βαράνε προσοχή. Δυστυχώς στην χώρα μας έχουμε πολλά τέτοια κατάλοιπα άλλων εποχών και μου γυρνάνε τα έντερα όταν βρίσκομαι σε τέτοιες καταστάσεις.
Αν ο ιδιοκτήτης σου λοιπόν θέλει, βρες τα αντίστοιχα νομοθετικά μέτρα, τύπωσε τα, και μοίρασε τα ενώ κάνεις την διαδικασία και πάλι. 
Υ.Γ. Κάτι μου λέει ότι η ιδιοκτήτρια δεν μένει εκει λόγο του διαχειριστή και του αδερφού του που σας κάνουν τους νταήδες. Σας έβαλε μπροστάριδες για να βγάλετε το φίδι από την τρύπα

Η ιδιοκτήτρια μένει χρόνια σε άλλο μεγαλύτερο σπίτι με την οικογένειά της. Αυτό το νοικιάζει αλλά ενημερώνει ότι έχει έναν "περίεργο" διαχειριστή.

Ο αδερφός του διαχειριστή δεν υπάρχει στην εικόνα. Τα αδέρφια δεν μιλάνε μεταξύ τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω μεσα δεν θα βρεις λυση, η λύση είναι στην πολυκατοικία σου. Αν δεν μπορείς να το χειριστείς βαλε την γυναικα σου αν δεν μπορει ουτε αυτη ζησε με αυτο. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tasanton είπε

Σας φαίνεται υπερβολικό να μην συμφωνούμε με αυτή την πρόταση; Αντιπροτείναμε όδευση εξωτερικά, π.χ. σε κάθε μπαλκόνι αλλά είναι "εκτός προδιαγραφών".

Όλες οι οικοδομές στην γειτονιά μας είναι χτισμένες την 10ετία του 1970. Στην δικιά μας περάστηκε από τους σωλήνες του κλιμακοστασίου, ενώ στην διπλανή ακολουθώντας διαδρομή ψηλά στο ταβάνι μέσα σε λευκό μικρό καναλάκι στο σοβατεπί (αν δεν το ξέρεις, ούτε καν φαίνεται). Σε άλλη οικοδομή ήταν ακόμη καλύτερα αφού ανέβηκε από τον φωταγωγό και έβγαινε σε κάθε όροφο χωρίς να είναι τίποτα εμφανές.

Αυτό που εννοώ είναι ότι αν δεν είμαστε δογματικοί και ακούνητοι από την θέση μας, με συνενόηση μπορεί να βρεθεί λύση όσο το δυνατόν καλύτερη. Κατανοώ ότι μπορεί σε σένα να είναι επαρκής η 50άρα ταχύτητα, αλλά το ίδιο περιμένω και από εσένα για τα θέλω των άλλων. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχει να κανεις με μπαρμπαδες τους χτυπας στο οικονομικο..

Τους λες οτι τωρα ειναι δωρεαν αλλα σε 2-3 χρονια θα κοστιζει η εγκατασταση και οταν καταργηθει ο χαλκος θα ειναι υποχρεωτικη.

Με λιγα λογια την βαζουμε τωρα τσαμπα γιατι σε λιγο χρονια εαν δεν πληρωσουν δεν θα εχουν τηλεφωνο.

Αμα ακουσει κανενα 10αρικο για ολη την πολυκατοικια σε 3-4 χρονια να δεις για ποτε υπογραφει..

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, tasanton said:

Θα σου έλεγα να προχωρήσεις με αυτή τη λύση. Αυτό ακριβώς έγραψα και πιο πάνω, εναλλακτική όδευση που να εξυπηρετεί τον καταναλωτή και όχι το συνεργείο.

Αλλά κι εσύ δεν ανήκεις στην πλειοψηφία των χρηστών για τους οποίους internet είναι social, video, games, tv.

 

άγω αυτό ακριβός εκανα προφανώς διαχειριστής δεν άφηνε καθώς  φοβόταν την ίνα (του διαόλου) + δεν ήθελε να έχει κάτι πάνω στο κτυριο
μετά από ένα ωραίο εξώδικο που ανάμεσα σε όλα τα άλλα ανέφερε μέσα ότι θα πρέπει να με καλυψει για χαμένες μέρες εργασίας ας το πούμε έβαλε την άποψη του εκεί που δεν πρέπει να βάζουμε πράγματα και προφανώς μπήκε η Inalan 1gb/1gb
οταν εχεις να κανεις με μα.... βαρας εκει που πωνανε και αυτο ειναι η τσεπη τους

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Pant3l1s είπε

Ο διαχειριστής δεν μπορεί να συγκρατήσει τα νεύρα του. 

Το θέμα έχει φθάσει στο σημείο να πάρεις τελική απόφαση. Πόσο πολύ θέλεις την αναβάθμιση και μέχρι που έχεις υπομονή να φθάσεις.

Ξεκινάς να τον ενημερώσεις ήρεμα ότι υπάρχουν εδώ και λίγα χρόνια νόμοι και κανονισμοί της πολιτείας, ένεκα ευρωπαϊκής οδηγίας, ότι ο χαλκός καταργείται και μέχρι το 2030 όλες οι οικοδομές θα πρέπει να έχουν κάλυψη με συνδέσεις οπτικών ινών υψηλών ταχυτήτων.

Σήμερα και για σύντομο ακόμη διάστημα, οι εργασίες που απαιτούνται για τις παλιές οικοδομές είναι δωρεάν και μετά μέρος μόνον των εξόδων θα  καλύπτονται από το πρόγραμμα Smart Readiness για όσο διαρκεί (όχι επ' άπειρον).

Αν ο ίδιος δεν θέλει να ασχοληθεί, νομικά η γενική συνέλευση της οικοδομής μπορεί να σε εξουσιοδοτήσει ως νομικό εκπρόσωπό της για την επικοινωνία με τον πάροχο. Του εξηγείς ωστόσο ότι καλύτερα θα ήταν να είναι αυτός και όχι εσύ, διότι μόνον τότε θα έχει λόγο συναπόφασης με τον τεχνικό πως θα γίνει η εγκατάσταση και να πιέσει για τον καλύτερο τρόπο εφαρμογής.

Να απευθυνθεί στον δικηγόρο του για τον ενημερώσει περί του τι ισχύει και αν παραμείνει ανένδοτος, έχοντας την σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη σου, πάντα με ηρεμία του γνωστοποιείς ότι σκοπεύεις να το προχωρήσεις νομικά έως το τέλος αφού ο νόμος είναι με το μέρος σου και αυτός μόνον να χάσει έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tasanton είπε

Παιδιά, προτού κατηγορήσετε κάποιον ότι είναι άσχετος ή παλαιολιθικός, να δείτε και τη δική του θέση.

Για την εγκατάσταση FTTH χρειάζεται να έρθει συνεργείο και να περάσει με συγκεκριμένες προδιαγραφές καλώδιο, με συγκεκριμένο τρόπο μέσα από το κλιμακοστάσιο, να ανοίξει τρύπες σε κάθε όροφο, κλπ. Μερικές φορές, το τελικό - αισθητικό κυρίως - αποτέλεσμα δεν είναι καλό στους κοινόχρηστους χώρους. 

Το αναφέρω έχοντας ως παράδειγμα τη δική μας πολυκατοικία όπου η πρόταση του συνεργείου δεν μας ικανοποίησε. Και στην τελική, με VDSL 50 μια χαρά γίνεται η δουλειά.

Ας περιμένουμε τη ΔΕΗ που θα περνά την οπτική με διαφορετικό τρόπο (από τις κολώνες της με καλώδιο απευθείας σε μπαλκόνι?).

- Δεν ξέρω αν πρόλαβαν άλλοι και δεν το πρόσεξα, αλλά εδώ ξεχνάς μια πολύ βασική λεπτομέρεια.

- Η ΔΕΗ δεν θα «απλώσει» οπτική ίνα στις περιοχές που υπάρχει ήδη δίκτυο FTTH άλλου παρόχου. Οπότε μάλλον θα μείνεις “στο περίμενε”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filipN είπε

Η ΔΕΗ δεν θα «απλώσει» οπτική ίνα στις περιοχές που υπάρχει ήδη δίκτυο FTTH άλλου παρόχου. Οπότε μάλλον θα μείνεις “στο περίμενε”.

Ποιος το λέει αυτό; Πηγή επίσημη υπάρχει;

Η ΔΕΗ ήδη έχει φτιάξει τέτοιο δικτύου δε περιοχές που υπάρχει αντίστοιχο άλλου παρόχου ενώ έχει ανακοινώσει παρουσία και χρονοδιάγραμμα σε άλλες περιοχές της χώρας έως το 2025.

Μάλιστα οι άλλοι πάροχοι (κυρίως ο ΟΤΕ) εμφανίζεται δυσαρεστημένος αλλά το έργο κατά πως φαίνεται προχωρά κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Thresh είπε

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί ο μέσος όρος (ή ο διάμεσος) της ταχύτητας σταθερού internet της χώρας είναι τόσο χαμηλά, θέση 101 στο global index της Ookla.

φταινε οι υπερβολικές τιμές γι'αυτό , έχουμε το ποιο ακριβό ιντερνετ στην ΕΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, jgeorgiou said:

φταινε οι υπερβολικές τιμές γι'αυτό , έχουμε το ποιο ακριβό ιντερνετ στην ΕΕ

Κι αυτές σίγουρα, αλλά όταν βλέπεις πχ γνωστό μου να βαριέται να αλλάξει την 100αρα ΑΟΡΙΣΤΟΥ χρόνου σε FTTH, που έχει διαθέσιμο από τα τέλη του 2022, με αποτέλεσμα να πληρώνει τα ίδια λεφτά με την 500αρα, καταλαβαίνεις ότι φταίει κι η νοοτροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...