Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, tasanton said:

δεν μπορεί το κάθε συνεργείο να κάνει ό,τι θέλει και να μην έχει άποψη ο ιδιοκτήτης.

Αυτο ισχυει και αντιστροφα. Δεν μπορω εγω να πω στο συνεργειο να μου περασει την ινα γυρω γυρω σε ολους τους τοιχους σε ολα τα δωματια και μετα να παει και γυρω γυρω και στο πατωμα γιατι ετσι μου ρθε ... Μην τα βλεπουμε τα πραγματα μονοπλευρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την υπερβολη δεν επιχειρειματολογεις ισα ισα το αντθετο.Δειχνει ποσο λαθος ειναι αυτο που λες.Κανείς δεν ζηταει να κανει το γυρο  του σπιτου 3 φορες η ινα .Λογικα πραγματα ζηταμε οι περισσοτεροι.Και αν κάποιος ζητησει κατι τετοιο θα συμφωνήσω μαζι σου οτι εχει αδικο.Αλλα μεχρι εκει.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, mphxths said:

Αυτο ισχυει και αντιστροφα. Δεν μπορω εγω να πω στο συνεργειο να μου περασει την ινα γυρω γυρω σε ολους τους τοιχους σε ολα τα δωματια και μετα να παει και γυρω γυρω και στο πατωμα γιατι ετσι μου ρθε ... Μην τα βλεπουμε τα πραγματα μονοπλευρα.

Υπερβάλεις λίγο;

Στην τελική έχω δικαίωμα να ζητήσω κάτι και - αν χρειαστεί - να το πληρώσω. Λογικές τύπου "αυτό είναι κι αν σ' αρέσει" δεν περνούν. Μιλώ ως ιδιοκτήτης. Αν ήμουν ενοικιαστής και δεν με ένοιαζε, μπορεί και να δεχόμουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tasanton said:

Υπερβάλεις λίγο;

Στην τελική έχω δικαίωμα να ζητήσω κάτι και - αν χρειαστεί - να το πληρώσω. Λογικές τύπου "αυτό είναι κι αν σ' αρέσει" δεν περνούν. Μιλώ ως ιδιοκτήτης. Αν ήμουν ενοικιαστής και δεν με ένοιαζε, μπορεί και να δεχόμουν.

Yπερβαλλω για να περασει στο ακροατηριο το νοημα. Η εγκατασταση ειναι δωρεαν. Τι ακριβως να πληρωσεις ? Λες να κουβαλαει το συνεργειο μαζι του POS και να σου κοβει αποδειξη ? Να εχει και τιμοκαταλογο ? Οπως ειπα η εγκατασταση ειναι δωρεαν και περιλαμβανει καποια βασικες εργασιες. Να σου φερει την ινα μεσα στο διαμερισμα μεχρι ενος (λογικου) σημειου και να σου συνδεσει το router , να το ρυθμισει , να τσεκαρει οτι δουλευει και τελος. Δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του συνεργειου να κανει ηλεκτρολογικη εγκατασταση απο την αρχη στο διαμερισμα ;) Φυσικα το αποτελεσμα πρεπει να ειναι της αρεσκειας του ιδιοκτητη αλλα οπως ειπα και σε αλλα ποστς , να ειμαστε λογικοι στις απαιτησεις μας και οχι επειδη ειναι δωρεαν , να θαψουμε πεντεξι :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, mphxths είπε

Να σου φερει την ινα μεσα στο διαμερισμα μεχρι ενος (λογικου) σημειου και να σου συνδεσει το router ,

Αυτο ...τα αλλα που γραφεις ειναι περιτα.Πεταμενα διπλα στην πορτα δεν ειναι λογικο σημειο.Ειναι το σημειο που βολευει τον εργολαβο και αυτο δεν ειναι αποδεκτο......

Σε κανα δυο χρονια που η ινα θα κυκλοφορει όπως το εθερνετ θα συμαζεψει ο κοσμάκης τις μαλ@@κιες που εκαναν στα σπιτια τους οι εργολαβοι.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Yπερβαλλω για να περασει στο ακροατηριο το νοημα. Η εγκατασταση ειναι δωρεαν. Τι ακριβως να πληρωσεις ? Λες να κουβαλαει το συνεργειο μαζι του POS και να σου κοβει αποδειξη ? Να εχει και τιμοκαταλογο ? Οπως ειπα η εγκατασταση ειναι δωρεαν και περιλαμβανει καποια βασικες εργασιες. Να σου φερει την ινα μεσα στο διαμερισμα μεχρι ενος (λογικου) σημειου και να σου συνδεσει το router , να το ρυθμισει , να τσεκαρει οτι δουλευει και τελος. Δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του συνεργειου να κανει ηλεκτρολογικη εγκατασταση απο την αρχη στο διαμερισμα ;) Φυσικα το αποτελεσμα πρεπει να ειναι της αρεσκειας του ιδιοκτητη αλλα οπως ειπα και σε αλλα ποστς , να ειμαστε λογικοι στις απαιτησεις μας και οχι επειδη ειναι δωρεαν , να θαψουμε πεντεξι :) 

Αν είναι φίλε μου να κάνει μια σωστή δουλειά να κουβαλάει pos η  αλλιώς ας κάνουν μια μελέτη από την αρχή για να γίνει όμορφη η εγκατάσταση και ας υπάρχει χρέωση!  για μένα είναι απαράδεκτο αυτό που κατά γενικη ομολογία κάνουν όλοι αυτοί.. όπου και να δεις μπαλώματα σπασμένοι τοίχοι καλώδια κρέμονται σωλήνες παντού δηλαδή έλεος δεν μενουμε όλοι σε παράγκες γιατί να μην γίνει μια σωστή δουλειά; Δηλαδή το αισθητικό αποτέλεσμα γιατί να μην συνυπάρχει με το τεχνικό; Στα σπίτια τους όλοι αυτοί έτσι τα φτιάχνουν; Πώς θα φαινόταν αν ερχόταν η ύδρευση πετούσε ένα σωλήνα όπου ναι απλά για να έχεις νερό; Και μετά αυτό κάντο για όλες τις υπόλοιπες παροχές που έχουμε και θα δεις γιατί είμαστε τριτοκοσμική χώρα... Τι σημαίνει τζάμπα τα συνεργεία δεν πληρώνονται;  Έρχεται κανένας να δουλέψει τζάμπα; Άσχετα ποιος τα δίνει τα χρήματα αυτοί θα τα πάρουν και αφού θα πληρωθούν να κάνουν την δουλειά ανθρωπινη και είπαμε αν χρειαστεί παραπάνω υλικά ώρα κλπ ας την πληρωθούν δεν είπε κανείς να το κάνουν τζάμπα! Δεν έχω ιδέα και αν μετά το πέρας της εγκατάστασης μπορεί ένας ηλεκτρολόγος δικός μας να παρέμβει γιατί αν μπορεί Ε ας φέρει το συνεργείο την ίνα μέχρι την πόρτα και μετά αναλαμβάνει ο πελάτης το αισθητικό αποτέλεσμα

Επεξ/σία από Ducatista
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην περιοχή μου οι εργασίες οπτικών ινών που γίνανε προσφάτως από Nova μέχρι το πεζοδρόμιο είναι άθλιες.

Ακόμη και ένα μικρό παρτέρι που έχω με πέντε λουλούδια το τσιμεντώσανε για να βάλουν μέσα το μαύρο κουτί που τερματίζει η ίνα.  ( ελληνι είμαστε δεν είμαστε κατσβελ)

Με βάση τις εξωτερικές εργασίες που είδα δε θέλω να τους βάλω μέσα στο σπίτι. Σε περίπτωση που αποφασίσω για οπτική μου διευκρινίζεις κάτι @mphxths  Ας πούμε ότι μπήκαν στο σπίτι, όπως δείχνεις στις φωτό. Με το που θα μπουν μπαίνει αυτό το κουτάκι που δείχνεις στην παρακάτω φωτό. Εκεί έχω και ρεύμα και ethernet καλώδιο που έρχεται από το ρούτερ που είναι σε απόσταση 20μ από την είσοδο. Θα με βόλευε αν σε αυτό το κουτάκι συνδεόταν το ethernet καλώδιο και τέλος. Καμία εργασία μέσα στο σπίτι. Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή μετά το κουτάκι πάλι οπτική μέχρι το ρούτερ όπως βλέπω στην δική σου περίπτωση;  (αν δεν κάνω λάθος).

8aa09d48-2701-4c2b-8f1c-820d98d9c4d2.png

 

edit : τώρα που το είδα λίγο, μάλλον χρειάζεται κάτι τέτοιο να τερματίσει μέσα στο σπίτι. Σωστά;

c18293f5-3f1d-4686-970e-80338d968a40.png.8fac7308ac96db6d4cd25a5f021b5167.png

Επεξ/σία από profile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, profile said:

Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή μετά το κουτάκι πάλι οπτική μέχρι το ρούτερ όπως βλέπω στην δική σου περίπτωση; 

Δεν ξερω αν διαφοροποιει τους εξοπλισμους που δινει η Nova στους πελατες της , αλλα σε μενα εδωσε το Nokia G-2425G-A που ειναι ont + router. Δηλαδη ενσωματωνει την συσκευη που δειχνει η δευτερη φωτο που εβαλες. Το πριζακι που βλεπεις στην δικη μου φωτο , απλα ειναι εκει για να τερματισει η οπτικη απο το καναλι , και απο κει να φυγει δευτερη ινα προς το router.

Αυτο γινεται για πρακτικους κυριως λογους υποθετω , για να μην φευγει η ινα απο το καναλι κατευθειαν στο ρουτερ. 1ον μπορει να κοπει , και αμα κοπει θα πρεπει να περαστει ολοκληρη η ινα ξανα απεξω μεχρι το ρουτερ και 2ον αν θελει καποιος να βαλει το ρουτερ καπου αλλου πιο μακρυα , παει και αγοραζει μια ινα απο το σκρουτζ σε ο,τι μηκος θελει , την περναει απο ο,τι καναλι θελει , σε οποιοδηποτε σημειο του σπιτιου θελει και την συνδεει στο ρουτερ που θα ειναι σε εκεινο το σημειο.

Δεν ξερω αν μπορει καποιος να "απαιτησει" να του δωσουν σκετο ρουτερ και ξεχωριστο ont .

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο υπομονη και θα δειτε που στο μερικα χρονια θα αφηνουν την οπτικη στο Floorbox και θα σου λενε φερε ηλεκτρολογο οπως κανουν με τον χαλκο....

Τοτε κανε οτι μερεμετια θες ..

ΥΓ Εχω ριχνω και κανενα τοιχο αμα ερθει η οπτικη στην γειτονια μου... αλλα δεν το βλεπω συντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, mphxths said:

Να σου φερει την ινα μεσα στο διαμερισμα μεχρι ενος (λογικου) σημειου

Σε μόνοκατοικίες πάντως έχουν όριο 40 μέτρων από το πεζοδρόμιο μέχρι την οπτική πρίζα, μετά πληρώνεις με το μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, mphxths said:

Φυσικα το αποτελεσμα πρεπει να ειναι της αρεσκειας του ιδιοκτητη αλλα οπως ειπα και σε αλλα ποστς , να ειμαστε λογικοι στις απαιτησεις μας και οχι επειδη ειναι δωρεαν , να θαψουμε πεντεξι :)

Ματα-ξανα-γράφω, πλερώνω ρε φίλε στην τελική για να γίνει σωστή δουλειά και όπως θέλω. Τζάμπα και άθλια όχι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Thresh είπε

Σε μόνοκατοικίες πάντως έχουν όριο 40 μέτρων από το πεζοδρόμιο μέχρι την οπτική πρίζα, μετά πληρώνεις με το μέτρο.

Με το μέτρο του εργολάβου η κάποιο άλλο; 😂😂😂

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Με το μέτρο του εργολάβου η κάποιο άλλο; 😂😂😂

Offtopic αλλα θυμηθηκα κατι πλακες πεζοδρομιου που ειχε σπασει η ΕΥΔΑΠ και δεν τις εφτιαχνε..

Οταν πηρα τον δημο τους ειπε οτι για 4 πλακες θα τους χρεωσει 200€ αλλιως να τις βαλουν αυτοι. (εχουν γυρω στα 6€ η μια κανονικα)

Την επομενη μερα ηρθαν και τις εβαλαν απο την ΕΥΔΑΠ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Offtopic αλλα θυμηθηκα κατι πλακες πεζοδρομιου που ειχε σπασει η ΕΥΔΑΠ και δεν τις εφτιαχνε..

Οταν πηρα τον δημο τους ειπε οτι για 4 πλακες θα τους χρεωσει 200€ αλλιως να τις βαλουν αυτοι. (εχουν γυρω στα 6€ η μια κανονικα)

Την επομενη μερα ηρθαν και τις εβαλαν απο την ΕΥΔΑΠ... 

😂😂😂 Ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αυτο που έκανα ειναι να ζητήσω να μου βάλουν το τερματικό της εξωτερικής ινας στο κοντινότερο σημείο που τους βόλευε και μετά πέρασα ίνα και κανάλια στο σπίτι όπως ήθελα εγώ για να το πάω στο ΟΝΤ. Εγκατάσταση έκανα μόνος μου (κανάλια και τράβηξα ίνα) και όταν ηρθε στο δευτερο ραντεβού για τον τερματισμό και συγκόλληση της ίνας δούλεψε πάνω στην δικιά μου εγκατάσταση. 

Ούτε γάτα, ούτε ζημιά και έγινε όπως ήθελα. Γιατι κάθεστε και μαλώνετε για τις 2-3 ώρες που θα σας πάρει μια εγκατάσταση μέσα στο σπίτι και τα 50-60 ευρώ των υλικών?

Επεξ/σία από cyberguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...