Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα κανεις να λες οτι θες αλλα όπως γνωριζεις εχω και εγω το δικαιωμα να γελαω με αυτα που λες.Το λεω ομορφα χωρίς χαρακτηρισμους και με μπολικη δημοκρατια.Οστοσο και δημοκρατικα να το παρεις στο δικο μου σπιτι θες αδεια εισαγγγελεα για να μπεις.Μηπως εισαι και δεν το ξερουμε?

Και τελος παντων αυτο που ζητησα και νομιμο ηταν και καθολου παραλογο.Στην πρωτη πριζα του σπιτιου να παει η οπτικη.Οπως ειπες και εσυ δεν εχω και καμια βιλα.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, filipprin είπε

Εκει ητανε απο τα σχεδια εκει έχεις υποχρεωση να το πας.

Το έχεις πάλι αναφέρει και δεν ισχύει. Από πουθενά δεν βγαίνει αυτή η υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, filipprin said:

Οστοσο και δημοκρατικα να το παρεις στο δικο μου σπιτι θες αδεια εισαγγγελεα για να μπεις.Μηπως εισαι και δεν το ξερουμε?

Eιπε κανεις οτι θελει να μπει στο σπιτι σου ?
 

12 minutes ago, filipprin said:

Και τελος παντων αυτο που ζητησα και νομιμο ηταν και καθολου παραλογο.Στην πρωτη πριζα του σπιτιου να παει η οπτικη.Οπως ειπες και εσυ δεν εχω και καμια βιλα.

Το νομιμο ελεγχεται. Απο που προκυπτει κατι τετοιο ? Αν ειναι νομιμο να σου φερουν την οπτικη μεχρι μια λογικη αποσταση εντος του σπιτιου ή να την φερουν οπου εσυ γουσταρεις. Οπως σου ειπαν και πριν , το συνεργειο εχει υποχρεωση να στην φερει μεχρι την εισοδο και υποθετω μεχρι καποια λογικη αποσταση απο αυτη , μεχρι την κοντινη πριζα ρευματος. Αν εσυ θες να το πας 30 μετρα μεσα , ελεγχεται αν ειναι λογικο , νομιμο ή παραλογο κατι τετοιο. Για σκεψου να ζητουσε ο καθενας κατι τετοιο. Να εχει ο αλλος τριοροφη μονοκατοικια και να του λεει του συνεργειου , φερε την ινα στον τριτο οροφο γιατι εκει γουσταρω. Και για να μιλας για 30 μετρα ινα , ναι μαλλον βιλα εχεις. ;) 
 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Οπως σου ειπαν και πριν , το συνεργειο εχει υποχρεωση να στην φερει μεχρι την εισοδο

Απο πουθεν προκυπτει αυτο???????

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Και για να μιλας για 30 μετρα ινα , ναι μαλλον βιλα εχεις

λες να εχω ρε φιλε και να μην το εχω καταλαβει.Αλλα με τοσο ενφια που πληρωνω έχεις δικιο .Μαλλον βιλα εχω

5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Eιπε κανεις οτι θελει να μπει στο σπιτι σου ?

ξερωγω αφου επρεπε να σε ρωτησω που θα βαλω την πριζα ετσι καταλαβα.Μαλλον εσυ εχει μπεδεψει τα δικαιωματα σου......

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, filipprin said:

Απο πουθεν προκυπτει αυτο???????

Απο κει που προκυπτει και η δικια σου απαιτηση να σου φερουν την ινα 30 μετρα μεσα στο σπιτι. Αφου εχεις βιλα και θες την ινα 30 μετρα στο τελευταιο της δωματιο , ασε τους ανθρωπους να στην τερματισουν στην εισοδο , και αγορασε απο το σκρουτζ οσα μετρα ινας θες , βαλε ο,τι καναλι και οποιου χρωματος θες , σε οποιαδηποτε αποσταση και τερματισε την εκει που θες. Απο που προκυπτει ρωτας ε ? Απο την κοινη λογικη που μαλλον δεν υπαρχει στα λεγομενα σου.

Μην γινεσαι περιεργος , μην εκπεμπεις αρνητικη ενεργεια , κανε την ζωη των γυρω σου ευκολη για να γινει και η δικη σου ευκολη κατ'επεκταση.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι φιλαρακι δεν θα πεξουμε την κολοκυθιά για να μου απαντας με ερωτηση.Αν ξερεις κατι οταν σε ρωτανε να απαντας......

και φυσικα ουτε τριώροφο εχω ουτε απαίτησα να πανε την ινα στον τριτο.Με υπερβολες δεν δικαιολογεις τα αδικαιολογητα.........

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παιδιά και ο ιδιοκτήτης έχει το δίκιο του! Δεν μπορεί να βάζουν καλωδια σωλήνες όπου θέλουν τα συνεργεία και να τα παρατάνε από την άλλη και η υποχρέωση του παρόχου κάπου σταματάει.. φαντάζομαι ότι για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα θα έπρεπε να υπάρξει μια λογική επιβάρυνση και αν θέλει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης να την επιβαρύνεται

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω επιβαρυνθηκα εκανα την σωληνωση και ζητησα να την ακολουθήσει ο εργολαβος με την πασα διευκόλυνση απο μέρους μου.Αν μου ελεγε δωσμε ενα 50 για την ινα θα το προτημουσα απο το να τρεχω σαν ηλίθιος να σημαζεψω μονος μου τις μαλα#@ιες που εκανε τελικα.

Και σα και μενα πολλοι.Ξερεις σε ποσα σπιτια φιλων εχω δει τα ρουτερ και τα οντ πεταμενα χυμα στο πατωμα διπλα στην εξωπορτα.Απειραααα........

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, filipprin said:

Μαλλον βιλα εχω

Aργησες αλλα ηρθες στα λογια μου ;) 
 

10 minutes ago, filipprin said:

ξερωγω αφου επρεπε να σε ρωτησω που θα βαλω την πριζα ετσι καταλαβα.Μαλλον εσυ εχει μπεδεψει τα δικαιωματα σου......

Εγω σου προτεινα να την εβαζες πιο κεντρικα για να γινει η ζωη σου πιο ευκολη. Αν εσυ απο αυτο καταλαβαινεις οτι θελουμε να μπουμε στο σπιτι σου μαλλον εσυ εχεις μπερδεψει τι σου λεμε και οχι εμεις τα δικαιωματα μας.
 

4 minutes ago, filipprin said:

Οχι φιλαρακι δεν θα πεξουμε την κολοκυθιά για να μου απαντας με ερωτηση.Αν ξερεις κατι οταν σε ρωτανε να απαντας......

Γιατι εσυ απαντησες απο που και ως που εχει το συνεργειο υποχρεωση να σου τραβηξουν 30 μετρα ινα ? Οχι. Απλα αυθαιρετα θεωρησες οτι αυτο ειναι το νομιμο και λογικο να κανουν , γιατι απλα ετσι σε συμφερει να πιστευεις.
 

6 minutes ago, filipprin said:

Με υπερβολες δεν δικαιολογεις τα αδικαιολογητα.........

Εγω λεω υπερβολες ή εσυ που θες να σου τραβηξουν 30 μετρα ινα ? Καπου εχεις χασει την μπαλα.
 

6 minutes ago, Ducatista said:

Πάντως παιδιά και ο ιδιοκτήτης έχει το δίκιο του! Δεν μπορεί να βάζουν καλωδια σωλήνες όπου θέλουν τα συνεργεία και να τα παρατάνε από την άλλη και η υποχρέωση του παρόχου κάπου σταματάει.. φαντάζομαι ότι για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα θα έπρεπε να υπάρξει μια λογική επιβάρυνση και αν θέλει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης να την επιβαρύνεται

Φυσικα και ειναι λογικα αυτα που λες. Καπου πρεπει να υπαρχει μια κοινη λογικη μεταξυ των υποχρεωσεων του συνεργειου και των απαιτησεων του ιδιοκτητη του διαμερισματος. Δεν μπορει το συνεργειο να σου βαλει για παραδειγμα μπλε καναλι σε ασπρο τοιχο ή να σου περασει το καναλι στην μεση του τοιχου και οχι στις "ακμες" για να ειναι πιο διακριτικο. Απο την αλλη δεν μπορουμε να εχουμε και απαιτησεις να μας τραβανε εγκατασταση δεκαδων μετρων επειδη καποιος εχει βιλα ή τεραστιο σπιτι ή κακη διαρρυθμιση και η κεντρικη πριζα ειναι 5 δωματια στο βαθος διπλα στην σαουνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, filipprin είπε

Εγω επιβαρυνθηκα εκανα την σωληνωση και ζητησα να την ακολουθήσει ο εργολαβος με την πασα διευκόλυνση απο μέρους μου.Αν μου ελεγε δωσμε ενα 50 για την ινα θα το προτημουσα απο το να τρεχω σαν ηλίθιος να σημαζεψω μονος μου τις μαλα#@ιες που εκανε τελικα.

Και σε και μενα πολλοι.Ξερεις σε ποσα σπιται φιλων εχω δει τα ρουτερ και τα οντ πεταμενα στο πατωμα διπλα στην εξωπορτα.Απειραααα........

Αυτές είναι οι μαλακίες που κάνουν και εγώ σε κάθε δουλειά είμαι ο σπαστικός που κάθεται από πάνω τους  αλλιώς δεν γίνεται δουλίτσα

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Aργησες αλλα ηρθες στα λογια μου ;) 
 

Εγω σου προτεινα να την εβαζες πιο κεντρικα για να γινει η ζωη σου πιο ευκολη. Αν εσυ απο αυτο καταλαβαινεις οτι θελουμε να μπουμε στο σπιτι σου μαλλον εσυ εχεις μπερδεψει τι σου λεμε και οχι εμεις τα δικαιωματα μας.
 

Γιατι εσυ απαντησες απο που και ως που εχει το συνεργειο υποχρεωση να σου τραβηξουν 30 μετρα ινα ? Οχι. Απλα αυθαιρετα θεωρησες οτι αυτο ειναι το νομιμο και λογικο να κανουν , γιατι απλα ετσι σε συμφερει να πιστευεις.
 

Εγω λεω υπερβολες ή εσυ που θες να σου τραβηξουν 30 μετρα ινα ? Καπου εχεις χασει την μπαλα.
 

Φυσικα και ειναι λογικα αυτα που λες. Καπου πρεπει να υπαρχει μια κοινη λογικη μεταξυ των υποχρεωσεων του συνεργειου και των απαιτησεων του ιδιοκτητη του διαμερισματος. Δεν μπορει το συνεργειο να σου βαλει για παραδειγμα μπλε καναλι σε ασπρο τοιχο ή να σου περασει το καναλι στην μεση του τοιχου και οχι στις "ακμες" για να ειναι πιο διακριτικο. Απο την αλλη δεν μπορουμε να εχουμε και απαιτησεις να μας τραβανε εγκατασταση δεκαδων μετρων επειδη καποιος εχει βιλα ή τεραστιο σπιτι ή κακη διαρρυθμιση και η κεντρικη πριζα ειναι 5 δωματια στο βαθος διπλα στην σαουνα. 

Έχεις δίκιο και εγώ επειδή το καλώδιο του ΟΤΕ ήταν εναέριο το πήρα από την κολόνα και το πέρασα σε κανάλι μέσα από τον κήπο έσκαψε μηχάνημα με δικά μου έξοδα κανάλια κλπ και έβαλα 100 μέτρα καλώδιο δεν μπορούμε να ζητάμε ότι θέλουμε επειδή θέλουμε να έχουμε το δικό μας αισθητικό αποτέλεσμα... Όμως να μην ξεχνάμε και τις κακοτεχνίες που κάνουν όλοι όσοι ασχολούνται με τους παρόχους δημόσια έργα κλπ.... Μιλαμε είναι για κλωτσιές κάποιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Γιατι εσυ απαντησες απο που και ως που εχει το συνεργειο υποχρεωση να σου τραβηξουν 30 μετρα ινα ? Οχι. Απλα αυθαιρετα θεωρησες οτι αυτο ειναι το νομιμο και λογικο να κανουν , γιατι απλα ετσι σε συμφερει να πιστευεις.

Οποτε καταξηγουμε οτι το θεμα ειναι φλου και το κρατος και δεν  εχει ξεκαθαρισει το θεμα.ΚΑΝΕΝΑς ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ.Για αλλη μια φορα στο ελεος του καθε καναγια που κοιταει να βγαλει απο την μυγα ξυγκι.......Και όπως ειπα καλύτερα να μου ζηταγε κατι παρα να τρεχω εγω να βρω τι ινα ητανε γιατι το περασμα και η συνδεση ουτε 10 λεπτα δουλεια δεν ητανε.Τωρα αν το θεμα ητανε το 20 που εκανε η ινα και εφαγα τεοιτα ταλαιπωρια ε τοτε να πανε να πνιγουνε.Ας το ζηταγε να του το εδινα.

7 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Έχεις δίκιο και εγώ επειδή το καλώδιο του ΟΤΕ ήταν εναέριο το πήρα από την κολόνα και το πέρασα σε κανάλι μέσα από τον κήπο έσκαψε μηχάνημα με δικά μου έξοδα κανάλια κλπ και έβαλα 100 μέτρα καλώδιο δεν μπορούμε να ζητάμε ότι θέλουμε επειδή θέλουμε να έχουμε το δικό μας αισθητικό αποτέλεσμα... Όμως να μην ξεχνάμε και τις κακοτεχνίες που κάνουν όλοι όσοι ασχολούνται με τους παρόχους δημόσια έργα κλπ.... Μιλαμε είναι για κλωτσιές κάποιοι

ετσι ακριβως δεν ζητησα κατι παραλογο....

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, filipprin said:

το θεμα ειναι φλου

Το θεμα ισως ειναι φλου. Ισως να μην ειναι και τα συνεργεια να ξερουν "νομιμα" τι πρεπει και τι δεν πρεπει να κανουν και απλα εμεις δεν τα γνωριζουμε αυτα. Δεν μιλαμε για τα συνεργεια που ειναι εκ των πραγματων κακοι επαγγελματιες. Αλλα απο την μερια μας , τουλαχιστον εγω αυτο κανω , κοιταω να διευκολυνω το συνεργειο με λιγη κοινη λογικη. Δεν γινομαι περιεργος , ουτε ζηταω παραλογα πραγματα. Να γινει η δουλεια που θα ικανοποιησει και εμενα αλλα και το συνεργειο απο αποψη φορτου εργασιας και περιπλοκοτητας. Το συνεργειο που ηρθε σε μενα , ηρθε κατευθειαν απο αλλον πελατη. Σκεψου να ησουν εσυ αυτος και να ετρωγαν μιση μερα να σου τραβανε 30 μετρα ινα. Δεν θα ερχοντουσαν ποτε σε μενα ;) 

Τεσπα , αναλισκομαστε στα ιδια και στα ιδια. Το εξαντλησαμε το θεμα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κρατος δεν φροντισε να ειναι ξεκαθαρο.Αμα ξερανε αυτοι θα ξεραμε και εμεις τα δικαιωματα μας.Και όπως προειπα φροντισα να του τα εχω ολα ετοιμα ακριβως για αυτο το λογο για να μη μου τα παρατησει διπλα στην εξοπορτα.30 μετρα ινα ηθελε γιατι το κουτι του οροφου ο προηγουμενος εργολαβος που εκανε την καθετη αντι να το βαλει το κουτι εξω απο την εξοπορτα όπως ειχαμε συμφωνησει το εβαλε 4-5 μετρα ποιο πριν και στον απεναντι τοιχο .Οποτε η ινα επρεπε να παει γυρω απο το γυσο του ταβανιου του διαδρομου πριν μπει μεσα ,οπωσ και σε σενα δηλαδη.Αυτος ηθελε να βαλει καναλι καθετα στο ταβανι.Οτι  γλύτωσε ο ενας απο τούς 5 ορόφους επρεπε να την πληρωσει ο αλλος εργολαβος.Εντός σπιτιου με ενα δεκαμετρο που πηρα εκανα μια χαρα την δουλεια μου και ητανε και μπολικη.Οπως ειπα ουτε παραλογος ειμαι ουτε βιλα εχω.Για ουτε 10 μετρα παραπανω ινα 20 ευρω δηλαδη μου πρηξανε τα σηκωτια.......

Και αυτο εσυ το θεωρεις και λογικο.....

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη συζήτηση βγαίνει ότι μάλλον είχα δίκιο στα πρώτα posts μου: δεν μπορεί το κάθε συνεργείο να κάνει ό,τι θέλει και να μην έχει άποψη ο ιδιοκτήτης. Το ότι γίνεται τζάμπα η εργασία ΔΕΝ έχει καμία σημασία, αν αυτή είναι άθλια, ημιτελής, ή απλά αισθητικά άσχημη. 

Κι από κάτι φωτό που είδα, ουαί κι αλοίμονο αν μου κάνουν έτσι το σπίτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...