Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχουν περάσει ήδη τα 40+ από πέρυσι.

Το καναλάκι είναι λεπτό όσο το σοβατεπί (~7mm) και κάθεται πάνω του ενώ και η ίνα είναι μερικά γραμμάρια. Να τα τραβήξεις θέλει πολύ δύναμη για να ξεκολλήσουν.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τοτε δεν βαλανε μονο κολα σαν και εμενα.........

Γενικα δεν θελω να φαίνομαι ως ο κακός της ιστοριας.Ισα ισα μπηκα μπροστα ως διαχειριστής για να μπει η οπτικη αλλα πραγματικα εφαγα πολυ ξυλο στο τελος.....

Οσα τηλ και να πηρα οσο και να εβρισα δεν αλλαξε τιποτα..........

Όπως τα παρατησανε ετσι μεινανε.....Αυτο όμως δεν ειναι λογικο ουτε αποδεκτο.

Το οτι καποιοι μεινανε ευχαριστημενοι δεν σημαίνει οτι δεν υπαρχουν αλλοι τοσοι δυσαρεστημενοι με τα χαλια των εργολαβων.....Και δεν καταλαβαινω γιατι καθε φορα που βγαινει καποιος και λεει οτι μου κανανε την περιουσια μου μπου@ελο πεταγονται 2-3 που λενε οτι ειναι ευχαριστημενοι.Τι θελουν να αποδειξουν και τι φοβουνται τελικα ???

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Thresh said:

Είχαν εργαλείο (σαν συραπτικό) μετά που τα "κάρφωναν" στους τοίχους. 

Δεν ξερω τι κανανε σε εμας στα καναλια στον κοινοχρηστο χωρο μιας και δεν ημουν παρων , αλλα η nova που μου περασε τα καναλια στο διαμερισμα μου , τα βιδωνε περα απο την αυτοκολλητη κολλα που ειχε. Οχι συρραπτικο , αλλα ηλεκτρικο (παλμικο) κατσαβιδι , 2-3-4 βιδες ανα καναλι , αναλογως παντα και το μηκος του και δεν προκειται να παει πουθενα.
 

1 hour ago, filipprin said:

του επεφτε ακριβη η 30 μετρη που χρειαζοτανε

Ε δεν ειχε προβλεψει ο ανθρωπος οτι θα κανει εγκατασταση σε βιλα 100 στρεμματων :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ε δεν ειχε προβλεψει ο ανθρωπος οτι θα κανει εγκατασταση σε βιλα 100 στρεμματων

Δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου ?????

Αν ειχα βιλα 100 στρεματων θα βαρουσανε προσοχες και δεν θα με γραφανε στα πα@αρια τους.

Και εμενα βιδες βαλανε αλλα οχι παντου.......όπως αποδειχτηκε τελικα.

Και Ναι απο το κουτι του οροφου εκει που το βαλανε τελικα και οχι εκει που ειχαμε συμωνησει με τον μηχανικο για να ακολουθησει το γυψινο του ταβανιου και την υπογαει σωληνα που ειχα προβλεψει να τα τοποθετησω μεσα στο σπιτι και που του την ειχα ετοιμη με σπαγκο για να την περασει και να φτασει στη πρωτη πριζα του σπιτιου ηθελε 30 μετρα.....

 

 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, filipprin said:

Δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου ?????

Συγνωμη αλλα οταν λες οτι χρειαζοταν 30μετρη ινα , μονο βιλα 100 στρεμματων μου ερχεται στο μυαλο. Εκτος και αν ετσι απο καπριτσιο ηθελες να την πας τριγυρω σε ολους τους τοιχους.
 

4 minutes ago, filipprin said:

Αν ειχα βιλα 100 στρεματων θα βαρουσανε προσοχες και δεν θα με γραφανε στα πα@αρια τους.

Καλα κατουρα λιγο :)
 

5 minutes ago, filipprin said:

Και εμενα βιδες βαλανε αλλα οχι παντου.......όπως αποδειχτηκε τελικα.

Μπορει να εκνευριστηκαν απο την αρνητικη ενεργεια που εκπεμπεις και για αυτο δεν κανανε καλη δουλεια. ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, filipprin είπε

Και Ναι απο το κουτι του οροφου εκει που το βαλανε τελικα και οχι εκει που ειχαμε συμωνησει με τον μηχανικο για να ακολουθησει το γυψινο του ταβανιου και την υπογαει σωληνα που ειχα προβλεψει να τα τοποθετησω μεσα στο σπιτι και που του την ειχα ετοιμη με σπαγκο για να την περασει και να φτασει στη πρωτη πριζα του σπιτιου ηθελε 30 μετρα.....

Οποτε αυτός την εφερε διπλα στην πορτα του σπιτιου και εγω πληρωσα την προεκταση μεχρι την πρωτη πριζα του σπιτιου απο την τσεπη μου.Εκει που την αφησε ουτε πριζα ρευματος δεν υπηρχε.....

17 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπορει να εκνευριστηκαν απο την αρνητικη ενεργεια που εκπεμπεις και για αυτο δεν κανανε καλη δουλεια. ;) 

Μπα απλα αφου με στησανε 3 φορες καταφερανε την 4η να μην ειμαι εγω εκει και κανανε του κεφαλιου τους μπας και γλυτωσουνε κανα μετρο καναλι και ινα και καταφερουν να βγαλουν καν φραγκο παραπανω απο τα φρακοδρυφραγκα που κερδιζουνε απο καθε εγκατασταση.Εκει εχουμε καταληξει......

Εχει σημασια και ποτε εγινε η εγκατασταση.πριν 2-3 χρονια τα πργματα ητανε ποιο σοβαρα.Σε μενα για την οριζοντια ηρθε ενας πιτσιρικας ουτε 25 χρονων με ενα τρυπάνι μπαταριας που ουτε τον τοιχο δεν μπορουσε να τρυπησει και που για να κολησει την ινα εκανε 5 προσπαθειες και 10 τηλ.....😉

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, filipprin είπε

για να την περασει και να φτασει στη πρωτη πριζα του σπιτιου ηθελε 30 μετρα.....

Ενημερωτικά έχουν υποχρέωση να φέρνουν την ίνα στην είσοδο του σπιτιού που συνήθως (αλλά όχι πάντα) εκεί είναι η πρώτη τηλεφωνική πρίζα στην οποία έρχονται τα καλώδια από τον κατανεμητή της οικοδομής. Εντός του διαμερίσματος είναι ευθύνη το χρήστη να βρει τρόπο να συνδεθεί το ΟΝΤ με τον Router.

Τα συνεργεία συχνά την τερματίζουν στο σημείο που υποδεικνύει ο χρήστης, αρκεί να είναι εύκολη η εγκατάσταση και οικονομικά συμφέρουσα. Αν οι περισσότεροι θέλουν τερματισμό στα 30 μέτρα ή/και σε άλλο δωμάτιο, το σύνολο των υλικών καθιστά χρονοβόρα την διαδικασία και κοστοβόρα.

Στην πράξη έχει να κάνει με το κάθε συνεργείο, αλλά σίγουρα δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι ότι εγώ την θέλω εκεί. Ο εργολάβος πληρώνεται κατ' αποκοπή από τον πάροχο και όχι ανάλογα την ποσότητα των υλικών. Σκέψου ότι στο μέλλον που θα κοπεί η επιδότηση από τους παρόχους, όλη η εγκατάσταση θα πληρώνεται από εμάς (ή ένα μέρος λόγο του Smart Readiness για όσο θα ισχύει). Τότε με το παρά σου ζήτα από το συνεργείο να την τερματίσει όπου θέλεις, αλλά θα κοστίσει ανάλογα, ενώ τώρα σεντς τσακιστό δεν πληρώνουμε.

Το ίδιο ακριβώς ισχύει με όλες τις υπηρεσίες (φως, νερό, τηλέφωνο κλπ) ή της εγκαταστάσεις που κάνοπυμε σε μεταγενέστερο χρόνο (κλιματιστικά, ηλιακός κλπ). Ο τερματισμός γίνεται σε συγκεκριμένο σημείο και εμείς έχουμε ευθύνη για που θα πάει μέσα στο σπίτι. Συνήθως στην εγκατάσταση περιλαμβάνονται έως 3 μέτρα και τα υπόλοιπα αν χρειαστούν με έξτρα κόστος.στο κόστος εργασίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ενημερωτικά έχουν υποχρέωση να φέρνουν την ίνα στην είσοδο του σπιτιού που συνήθως (αλλά όχι πάντα) εκεί είναι η πρώτη τηλεφωνική πρίζα στην οποία έρχονται τα καλώδια από τον κατανεμητή της οικοδομής. Εντός του διαμερίσματος είναι ευθύνη το χρήστη να βρει τρόπο να συνδεθεί το ΟΝΤ με τον Router.

Αυτο ακριβως ζητησα και εγω ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΗΛ ΠΡΙΖΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ την οποια ομωσ ο κατασκευαστης απο την αρχη δεν την εβαλε διπλα στην πορτα του σπιτιου.Τι να κανω εγω δηλαδη.Και ειχα προβλεψει κιολας ωστε να ειναι ολα ετοιμα για να μην γεμισει το σπιτι καναλια .Αμα το πηγαινε γυρω -γυρω περισσοτερα μετρα θα ηθελε.Δεν ζητησα κατι παραλογο.....

Ο πιτσιρκας προφανως πληρωνεται με το κοματι αλλα στα υλικα ο εργολαβοσ που τα πληρωνει απο την τσεπη του θα εχει βαλει κοφτη ανεξαρτητου του γεγονοτος οτι εγω δεν ζητησα κατι παρανομο ουτε παραλογο. Στην πρωτη τηλ πριζα ειπα.Και δεν καταλαβαινω γιατι σε ενα σπιτι που πληρωσα ενα σκασμο λεφτα για ανακαινηση και προβλεψα θα πρεπει ο καθε τσιπης που κοιταει να βγαλει απο την μιγα ξυγκι να μου το κανει μπου@ελο με καναλια γυρω-γυρω.Και διαφανη να ειχε ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ παλι δεν ηθελα αφου ειχα προβλεψει διοδο και το ειχα ετοιμο και το περασμα ωστε η ινα να ειναι100% ασφαλης..

Δεν καταλαβαινω γιατι αυτος που ζηταει τα προβλεπομενα και τα αυτονοητα σε αυτον τον τοπο ειναι παραλογος και γρινιαρης???Για αυτο αυτος ο τοπος δεν παει μπροστα με τιποτα......

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ούτε προβλεπόμενα ούτε αυτονόητα. Δεν έγραψα ότι την βάζουν στην πρώτη πρίζα αλλά στην είσοδο του διαμερίσματος όπου συνήθως είναι η πρώτη πρίζα. Έχουν διαφορά αυτά τα δύο.

Σε μένα λόγω χωροθέτησης, περάστηκε 2 μέτρα πριν την είσοδο (που δεν έχει πρίζα εκεί), πίσω από έναν 3θέσιο καναπέ πάνω από το σοβατεπί και από πριν είχα τοποθετήσει έγχρωμο καναλάκι 5 μέτρων έως το σημείο που με βόλευε να βάλουν την οπτική πρίζα και το ΟΝΤ.

Στον κουμπάρο μου, σε άλλη περιοχή και με άλλο συνεργείο, του την πέρασαν 7 μέτρα από την είσοδο μετά από 2 δωμάτια αλλά σε απόλυτη ευθεία κάνοντας τις αντίστοιχες τρύπες. Είναι σε τι συνεργείο θα πέσεις και αν θέλουν να σ' εξυπηρετήσουν σε σχέση με το πόση ώρα θα φάνε και αν τους περισσεύουν υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filipprin said:

Και δεν καταλαβαινω γιατι σε ενα σπιτι που πληρωσα ενα σκασμο λεφτα για ανακαινηση και προβλεψα

Aφου πληρωσες ενα σκασμο λεφτα , ας εβαζες την κεντρικη πριζα πιο...κεντρικα. :) Αν και δεν παιζει ρολο πλεον η κεντρικη πριζα (τηλεφωνου), αφου πλεον δεν συνδεεται κατι εκει. Εκτος και αν θελει καποιος να κανει καποια συνδεση στο τηλεφωνικο πριζακι για να εχει τηλεφωνα στα υπολοιπα δωματια.
Σε περιπτωσεις οπου θα υπαρχει μονο μια τηλεφωνικη συσκευη , η οποια θα συνδεθει πανω στο modem/router , αυτο μπορει να μπει καλλιστα κοντα σε μια πριζα ρευματος και τιποτα αλλο. Δηλαδη , για παραδειγμα στην περιπτωση των γονιων μου , η κεντρικη πριζα δεν ειναι στην εισοδο , αλλα ενα δωματιο πιο μεσα. Το να φτασει μεχρι εκει η ινα , δεν ειναι μεγαλη αποσταση , αλλα ειναι μπελας να μπει καναλακι γυρω γυρω στον τοιχο. Σκεφτομαι , οταν βαλουν ινα , να τερματισει η ινα κοντα στην εισοδο που υπαρχει πριζα ρευματος , να μπει εκει το modem/router + τηλεφωνικη συσκευη (ασυρματη ειναι αλλωστε) και οποιαδηποτε συσκευη να συνδεεται ασυρματα σε αυτο (ταμπλετ/κινητα/κλπ). Δεν βρισκω λογο να κανω την ζωη δυσκολη στο συνεργειο , αφου υπαρχει λυση. Καπου να υπαρχει και λιγη κοινη λογικη. Δεν μπορεις να πεις στο συνεργειο , περνα καναλια μεχρι την επομενη μερα , γιατι η κεντρικη (τηλεφωνικη) πριζα ειναι 20 δωματια στο βαθος.
 

2 hours ago, filipprin said:

Σε μενα για την οριζοντια ηρθε ενας πιτσιρικας ουτε 25 χρονων με ενα τρυπάνι μπαταριας που ουτε τον τοιχο δεν μπορουσε να τρυπησει και που για να κολησει την ινα εκανε 5 προσπαθειες και 10 τηλ.....

Σε εμενα , πριν κανα μηνα , ηρθαν 2 παλικαρια , 25-30 χρονων , ο ενας φαινοταν οτι ηταν ο "αρχηγος" και ο αλλος ηταν βοηθητικος , ξερεις κουβαλα τα καναλια , κοφτα κλπ. Τρυπανακι μπαταριας , τρυπα στην εισοδο , καναλι μεχρι την κεντρικη πριζα , που ειναι ξερωγω 2-3 μετρα απο την πορτα , καρφωμα τα καναλια οπως ειπα για να μην φυγουν , περασμα της ινας , εβαλε το οπτικο πριζακι , εκοψε την ινα , την τερματισε (15-20 secs του πηρε) , εγκατασταση του modem/router , περιμενε να δει οτι συγχρονιζει/συνδεεται , συνεδεσε το κινητο του να τραβηξει speedtest να δει οτι πιανει την προβλεπομενη ταχυτητα , τσεκαρε και οτι ενεργοποιηθηκε και το voip και 45 λεπτα μετα , τελειωσε. Δηλαδη, πιο τελεια και γρηγορη δουλεια δεν εχει ξαναγινει. Ημουν και ευκολη περιπτωση βεβαια , χωροταξικα.

Σιγουρα ειναι τι συνεργειο θα σου πετυχει , δεν ειναι ολα τα ιδιο. Αλλα και απο την μερια μας πρεπει να διευκολυνουμε τα πραγματα.

EDIT - Εικονες απο την εγκατασταση εντος διαμερισματος.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
1. Διακλαδωση απεξω και τρυπα.
 

Spoiler

spacer.png

2. Tρυπα , εισοδος απεξω και οι πρωτες "στροφες" του καναλιου.
 

Spoiler

spacer.png

3. Η συνεχεια του καναλιου.
 

Spoiler

spacer.png

4. Και η καταληξη του.
 

Spoiler

spacer.png

Ξερω , ο τοιχος θα μπορουσε να ηταν και σε καλυτερη κατασταση :) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mphxths είπε

φου πληρωσες ενα σκασμο λεφτα , ας εβαζες την κεντρικη πριζα πιο...κεντρικα

εκει που ηταν την αφησα .Μια χαρα ειχε προβλεψει την διαρρύθμιση ο κατασκευαστης.Δεν ηξερα να κανω το σπιτι μου οπως βολευει  τον καθενα εδω μεσα......... Και οπως ειπαμε δεν εχει και καμια σημασια που ειναι η πριζα πλεων απλα για το τυπικο και το δουλεμα απο τον πιτσιρικα.Εκει ητανε απο τα σχεδια εκει έχεις υποχρεωση να το πας........

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, filipprin said:

Δεν ηξερα να κανω το σπιτι μου οπως βολευει  τον καθενα εδω μεσα.........

Moνο εσενα δεν βολευει η διαρρυθμιση του σπιτιου σου απο ο,τι φαινεται ;) 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσενα δεν βολευει η διαρυθμηση του σπιτιου μου και δεν καταλαβαίνω και το γιατι σου πεφτει λογος δηλαδη.....

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, filipprin said:

Εσενα δεν βολευει η διαρυθμηση του σπιτιου μου και δεν καταλαβαίνω και το γιατι σου πεφτει λογος δηλαδη.....

Λεγεται Δημοκρατια και ελευθερια λογου. Ετσι μπορω να σχολιαζω ο,τι θελω σε ενα δημοσιο φορουμ προφανως ακολουθωντας τους κανονες του. Αν δεν σου αρεσει το υπαρχον πολιτευμα , υπαρχει και η Βορεια Κορεα ;) 

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...