Προς το περιεχόμενο

Κολλημένος με VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν οι  πιο μεγαλοι σε πλυθησμο Δημοι δεν εχουν FTTH πως περιμενουμε να ανεβουν τα νουμερα...

 Η Καλλιθέα, με πληθυσμό που προσεγγίζει τις 75.000 κατοίκους ,το Περιστερι 132.000 (απογραφη του 21)

Το Κεντρο της Αθήνας , Ομονοια Συνταγμα,Πλακα,Θησειο,Κουκακι δεν εχουν επισης οπτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, jkoukos said:

Όλες οι οικοδομές στην γειτονιά μας είναι χτισμένες την 10ετία του 1970. Στην δικιά μας περάστηκε από τους σωλήνες του κλιμακοστασίου, ενώ στην διπλανή ακολουθώντας διαδρομή ψηλά στο ταβάνι μέσα σε λευκό μικρό καναλάκι στο σοβατεπί (αν δεν το ξέρεις, ούτε καν φαίνεται). Σε άλλη οικοδομή ήταν ακόμη καλύτερα αφού ανέβηκε από τον φωταγωγό και έβγαινε σε κάθε όροφο χωρίς να είναι τίποτα εμφανές.

Αυτό που εννοώ είναι ότι αν δεν είμαστε δογματικοί και ακούνητοι από την θέση μας, με συνενόηση μπορεί να βρεθεί λύση όσο το δυνατόν καλύτερη. Κατανοώ ότι μπορεί σε σένα να είναι επαρκής η 50άρα ταχύτητα, αλλά το ίδιο περιμένω και από εσένα για τα θέλω των άλλων.

Δεν μας δόθηκε καμία τέτοια εναλλακτική παρόλο που το ζητήσαμε. Και μου φαίνονται πολύ λογικά αυτά που αναφέρεις. Από το να κάνουμε ξανά αίτηση, να στέλνουν τον εξοπλισμό, να έρχεται συνεργείο για μελέτη και να μας ξαναπούν τα ίδια, να κόβουμε αίτηση και να επιστρέφουμε εξοπλισμό, προτιμάμε να περιμένουμε.

Στο μεταξύ η Cosmote συνεχίζει να μας πρήζει τα @@ για FTTH και όταν τους αναφέρω το ζήτημα της όδευσης, τσίου τσίου.

Το point μου είναι ότι θέλω να με εξυπηρετήσουν με τα δικά μου δεδομένα και όχι όπως τους βολεύει.

Δυστυχώς η Inalan δεν έχει κάλυψη στην περιοχή μου, αλλιώς θα είχα βάλει χθες.

Τα θέλω των άλλων, στην περίπτωσή μας, δεν υπάρχουν (ιδιόκτητο ακίνητο 100%). Το αρχικό μου post ήταν για να δείτε και την άλλη πλευρά, δεν είναι μόνο το "θέλω γρήγορο internet" αλλά και το πώς. Και προφανώς οι ενοικιαστές και οι επισκέπτες πάσης φύσεως δεν ενδιαφέρονται για κάποια πράγματα, όπως οι ιδιοκτήτες. Να τα λέμε κι αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, tasanton said:

Το αρχικό μου post ήταν για να δείτε και την άλλη πλευρά, δεν είναι μόνο το "θέλω γρήγορο internet" αλλά και το πώς.

Το πώς δεν θα είχε σημασία όμως αν κάποιος ιδιοκτήτης ήθελε FTTH. Θα έβλεπες το φίδι κάθε μέρα. Απλώς τώρα βολεύεστε γιατί δεν καίει κανέναν η οπτική (απ' όσο καταλαβαίνω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ποιος το λέει αυτό; Πηγή επίσημη υπάρχει;

Η ΔΕΗ ήδη έχει φτιάξει τέτοιο δικτύου δε περιοχές που υπάρχει αντίστοιχο άλλου παρόχου ενώ έχει ανακοινώσει παρουσία και χρονοδιάγραμμα σε άλλες περιοχές της χώρας έως το 2025.

Μάλιστα οι άλλοι πάροχοι (κυρίως ο ΟΤΕ) εμφανίζεται δυσαρεστημένος αλλά το έργο κατά πως φαίνεται προχωρά κανονικά.

Αποτελεί προσωπική εκτίμηση.

- Και στην ιστοσελίδα που παραθέτεις, και σε πολλές άλλες τα τελευταία χρόνια-όχι από το Μάρτιο του 2024 και μετά- αναφέρεται ρητά ότι οι περιοχές που αναπτύσσεται το δίκτυο της ΔΕΗ επιλέγονται “με βάση, μεταξύ άλλων, την πληθυσμιακή κάλυψη και την έλλειψη υποδομών FTTH.” Σε άλλα ΜΜΕ, και σε συνεντεύξεις διαφορετικών στελεχών της ΔΕΗ (Γιώργος Στάσσης, Αλέξανδρος Πατεράκης κλπ) αναφέρεται μόνο το “έχουν επιλεγεί με βάση την πληθυσμιακή κάλυψη και την έλλειψη υποδομών FTTH” κάτι που αποδεικνύει και η επιλογή ορισμένων περιοχών στον τομέα της Δυτικής Αθήνας που κατοικώ.

- Για να μην μπούμε σε άγονες αντιπαραθέσεις, θέλω και εγώ να υπάρχουν περισσότερα του ενός δίκτυα FTTH στην περιοχή της κατοικίας μου, και όχι μόνο του ΟΤΕ που υπάρχει τώρα, αν αυτό ευνοεί τον υγιή ανταγωνισμό και την πτώση των τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filipN είπε

Και στην ιστοσελίδα που παραθέτεις, και σε πολλές άλλες τα τελευταία χρόνια-όχι από το Μάρτιο του 2024 και μετά- αναφέρεται ρητά ότι οι περιοχές που αναπτύσσεται το δίκτυο της ΔΕΗ επιλέγονται “με βάση, μεταξύ άλλων, την πληθυσμιακή κάλυψη και την έλλειψη υποδομών FTTH.” Σε άλλα ΜΜΕ, και σε συνεντεύξεις διαφορετικών στελεχών της ΔΕΗ (Γιώργος Στάσσης, Αλέξανδρος Πατεράκης κλπ) αναφέρεται μόνο το “έχουν επιλεγεί με βάση την πληθυσμιακή κάλυψη και την έλλειψη υποδομών FTTH” κάτι που αποδεικνύει και η επιλογή ορισμένων περιοχών στον τομέα της Δυτικής Αθήνας που κατοικώ.

To άρθρο το διάβασες όλο; Δεν είδες ότι ήδη σε 12 δήμους (τους αναφέρει σε πίνακα στο τέλος) φτιάχνει το δικό της δίκτυο όπου ήδη υπάρχει FTTH άλλων παρόχων;  Δεν έχεις ενημερωθεί για τον πόλεμο που ξεκινά με αυτή την απόφαση της ΔΕΗ;

Αναφορά σε κείμενο

Υπό κατασκευή (δήμοι) Κηφισιάς, Αγίας Παρασκευής, Αμαρουσίου, Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, Γλυφάδας, Ηλιουπόλεως, Νέας Ιωνίας, Νέας Σμύρνης, Παλλήνης, Παπάγου-Χολαργού, Περιστερίου, Φιλοθέης – Ψυχικού, Χαλανδρίου.

Υπόψη ότι το δίκτυο της ΔΕΗ αφορά αποκλειστικά υπηρεσίες στην χοντρική και όχι στην λιανική απ' ευθείας σε εμάς τους χρήστες. Το θέμα των παρόχων είναι ότι καθώς η ΔΕΗ κυρίως κάνει χρήση του εναέριου υλικού (κολώνες κλπ) του ΔΕΔΔΗΕ, το καθιστά οικονομικότερο και αρκούντως γρηγορότερο στην ολοκλήρωση οπότε συμπιέζει το δικό τους κέρδος στην χοντρική. Ξαφνικά ο ΟΤΕ (λόγω μεγέθους και οικονομικής θέσης, έχοντας το μεγαλύτερο κομμάτι της πίτας) αποκτά πλέον έναν μεγάλο ανταγωνιστή, ισάξιό τους με γερό κομπόδεμα και "πλάτες" εντός της ΕΕ. Και η ΕΕΤΤ βρίσκεται μπροστά σε ένα δύσκολο γρίφο, που παράλληλα έχει και την πίεση της ΕΕ που της ζητά να επανεκτιμήσει προς τα κάτω το κόστος χοντρικής που στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στα στοιχεία του ΟΤΕ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jkoukos είπε

Λάθος το κατάλαβες. Λέει ότι δεν γίνεται η υλοποίηση σε περίπτωση ομόφωνης (όχι κατά πλειοψηφία) αρνητικής απόφασης της γενικής συνέλευσης. Μα αν ένας ιδιοκτήτης δεν συμφωνεί με όλους τους άλλους και θέλει να γίνει η εγκατάσταση, πως είναι δυνατόν να υπάρχει ομόφωνη απόφαση;

Με απλά λόγια, ισχύει ότι έχει αναφερθεί. Έστω και ένας να θέλει FTTH, η εγκατάσταση τελικά θα γίνει.

Αυτο δεν λεω; Οτι μονο αν αρνηθουν ολοι δεν θα γινει και αν θελει ενας δυο θα γίνει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέφερες επί λέξη "... για να σου αρνηθούν μια εγκατασταση στους κοινοχρηστους χωρους της πολυκατοικιας πρεπει να στο γνωστοποιησουν μονο ομοφωνα εντος μηνα μετα απο γενικη συνελευση γι αυτο το θεμα! Αν θέλουν εστω οι τρεις απο τους δεκα ...". Και λέω ότι δεν ισχύει πλειοψηφία ή μειοψηφία, αλλά έστω και ένας να θέλει, θα γίνει.

Επίσης ομόφωνη απόφαση σημαίνει ότι κανείς από τους ιδιοκτήτες δεν θέλει. Όμως τότε δεν υπάρχει θέμα διαφωνίας και φυσικά κανείς δεν θα κάνει αίτηση σύνδεσης. Οπότε τι να σου αρνηθούν αφού κι εσύ είσαι ένας από αυτούς που δεν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηλιουπολη σε πολυκατοικια φιλου με οπτικη οτε σε λειτουργεια μια χαρα αφησε την κουλουρα της η δεη διπλα στην παροχη ρευματος

20 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Επίσης ομόφωνη απόφαση σημαίνει ότι κανείς από τους ιδιοκτήτες δεν θέλει. Όμως τότε δεν υπάρχει θέμα διαφωνίας και φυσικά κανείς δεν θα κάνει αίτηση σύνδεσης. Οπότε τι να σου αρνηθούν αφού κι εσύ είσαι ένας από αυτούς που δεν θέλεις.

Μπορει πολυ απλα να αποφασισει η συνελευση οτι η εγκατασταση θα γινει εσωτερικα των τοιχων και οτι η επιβάρυνσή θα καλυφθει απο τον αιτων.Οποτε γεια........Και συνομο(το λεει και το κειμενο παραπισω) ειναι και ηθικο με τα ξεφτιλικια που βλεπουμε απο τούς εργολάβους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, filipprin είπε

Μπορει πολυ απλα να αποφασισει η συνελευση οτι η εγκατασταση θα γινει εσωτερικα των τοιχων και οτι η επιβάρυνσή θα καλυφθει απο τον αιτων.Οποτε γεια........Και συνομο(το λεει και το κειμενο παραπισω) ειναι και ηθικο με τα ξεφτιλικια που βλεπουμε απο τούς εργολάβους.

Όχι δεν ισχύει αυτό. Για τέτοια έκταση εργασιών υποχρεωτικά χρειάζεται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από την πολεοδομία και αυξημένο κόστος εργασιών κάτι που δεν προβλέπεται από τον κανονισμό. 

Αυτό που θεωρείς ότι είναι σύννομο με το κείμενο, είναι αυθαίρετο συμπέρασμα. Αναφέρεται και σωστά στις αναγκαστικές εργασίες που πρέπει να γίνουν, όπως για παράδειγμα οι τομές ή οι τρύπες για να εισέλθει στην οικοδομή η ίνα ή να περάσει αν χρειαστεί σε άλλους χώρους. Υπάρχουν δεκάδες περιπτώσεις ανάλογα την οικοδομή και είναι φυσικό επακόλουθο να κλείσουν αυτές οι τομές ή τρύπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όχι δεν ισχύει αυτό. Για τέτοια έκταση εργασιών υποχρεωτικά χρειάζεται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας από την πολεοδομία και αυξημένο κόστος εργασιών κάτι που δεν προβλέπεται από τον κανονισμό.

Ουτε καν ,αυλακια στους τοίχους σκάβεις.Απο ποιο κανονισμο δεν προβλεπετε.Οτι θεσ λες .........Η γενικη συνελευση εχει καθε αρμοδιοτητα να αποφασισει για την ιδιοκτησια της και μαλιστα θελει και ομοφωνία.

23 ώρες πριν, s_mduck είπε

Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.

Εγω παλι που το διαβασα μια χαρα καταλαβαίνω οτι τα λεω............

Το να βάζεις πλαστικα καναλια  παντου που το καλοκαιρι με την ζεστη θα κρεμασουν ολα  κουτια οπου σε βολευουν να σπας πλακες πυλωτής και τις ινες μεσα απο τα καγκελα της κουπαστης δεν ειναι η υφιστάμενη υποδομη του κτιριου.Και αυτα στα λεω απο την δικη μου πολυκατοικια που σαν διαχειρηστης πηγα να κανω το καλο και μονο μυνηση δεν μου κανανε με τις μαλακιες που κανανε τελικα οι εργολάβοι.....

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, filipprin said:

Το να βάζεις πλαστικα καναλια  παντου που το καλοκαιρι με την ζεστη θα κρεμασουν ολα 

Τα πλαστικά κανάλια στο σπίτι μου πάντως δεν τα έβαλαν μόνο με το αυτοκόλλητό τους. Είχαν εργαλείο (σαν συραπτικό) μετά που τα "κάρφωναν" στους τοίχους. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ote στην εγκατασταση για το σπιτι τα εξωτερικα ηδη κρεμασανε...............και μεσα πληρωσα ενα 50 την ινα απο την τσεπη μου για να την παω εκει που ηθελα γιατι παρολο που κατα την ανακαίνιση ειχα προβλεψει εωτερικο σπιραλ του επεφτε ακριβη η 30 μετρη που χρειαζοτανε ...... βιδες στα καναλια εβαλε αφου βριστηκαμε και οπου εβλεπα μαλλον.

Εχει μεγαλη σημασια σε τι εγκαταστατη θα πεσεις πλεων......

Στην καθετη αφου ακυρωσανε 3 ραντεβου που τους περιμενα σαν μακα@ας ηρθανε στο 4 που εγω δεν μπορουσα να παρω αδεια και κανανε οτι γουσταρανε.Αποτελεσμα εφαγα ξύλο απο όλους στην πολυκατοικια γιατι αλλα τούς ειπα οτι θα γινουνε και αλλα κανανε αυτοι τελικα......

παντως η 200 του οτε μαμαει τουλαχιστον....

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τα πλαστικά κανάλια στο σπίτι μου πάντως δεν τα έβαλαν μόνο με το αυτοκόλλητό τους. Είχαν εργαλείο (σαν συραπτικό) μετά που τα "κάρφωναν" στους τοίχους. 

Και σε μας το ίδιο. Μόνο τα μικρά καναλάκια που τα πέρασαν χαμηλά πάνω από το σοβατεπί για να μπει η ίνα στο διαμέρισμα, αλλά η κόλλα είναι τόσο ισχυρή που μόνον αν τα τραβήξει κάποιος με δύναμη θα φύγουν και μάλλον μαζί με τον σοβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...