Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάλεψα πολύ να το γυρίσω στο freddo αλλά δεν τα κατάφερα.

Για ζεστό θα πιω και εσπρέσσο αλλά για κρύο μόνο φραπέ!

Επομένως σταθερή αξία φραπές σκέτος χειμώνα καλοκαίρι εδώ και 35 χρόνια :D

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ζεστο πινω ελληνικο. παγωμενο μονο φραπε.δεν καταφερα να συνηθισω φρεντο και λοιπου ειδους καφεδες.το προβλημα ειναι οτι η πολυ βαρυ θα τον φτιαξουν η νερουλο οι καφετεριες.ποσο δυσκολο ειναι ρε παιδια να φτιαξετε ενα φραπε σκετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bill987 είπε

Πάλεψα πολύ να το γυρίσω στο freddo αλλά δεν τα κατάφερα.

Για ζεστό θα πιω και εσπρέσσο αλλά για κρύο μόνο φραπέ!

Επομένως σταθερή αξία φραπές σκέτος χειμώνα καλοκαίρι εδώ και 35 χρόνια :D

Ο freddo είναι η εξυπνότερη κίνηση marketing του τελευταίου αιώνα στην Ελλάδα. Αν δεις πόσα καφέ έχουμε ανά κάτοικο, σε σχέση με άλλες χώρες θα πάθεις πλάκα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο καλός freddo για να γίνει χρειάζεται ακριβό εξοπλισμό, που οι περισσότεροι δεν μπορούν να έχουν σπίτι, οπότε τον αγοράζουν απέξω. Ο καφές είναι εθιστικός, οπότε κατά κάποιο τρόπο είμαστε οι περισσότεροι "πρεζόνια". Αντίθετα ο φραπέ εκτός από τα υλικά, το μόνο που χρειάζεται είναι ένας αναδευτήρας.

Οπότε ευτυχώς που δεν τα κατάφερες!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, PtolemaiosUltraChad είπε

όλο αυτό ακούω

ότι είναι προϊόν χημικής επεξεργασίας από τα υπολείμματα των κόκκων καφέ

 

τι ισχύει ?

Το πως παρασκευάζεται, θα το δεις στο παρακάτω βίντεο.

Αν θες να παραμείνεις στον στιγμιαίο, θα σου συνιστούσα αντί για τον nescafe classic, να δοκιμάσεις τον nescafe Gold.

Και οι δύο χρησιμοποιούν καφέ μίξη arabica / robusta, όμως στον gold για να γίνει πιο premium ο καφές, έχουν αυξήσει την αναλογία υπέρ του arabica (που είναι γευστικά ανώτερος αλλά και πιο ακριβός)

 

Spoiler

 

 

 

Επεξ/σία από warewolf
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Alchemist` είπε

... θυμίζει περισσότερο πετρέλαιο στο χρώμα και να έχει μεγαλύτερη πίκρα από τη ίδια τη ζωή μας...

Ένα δάκρυ κύλησε. 😁😁😁

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, atypicalcoder said:

Μια χαρά είναι ο φραπές απλά μερικοί τον θεωρούν σαν τον καφέ της "πλεμπαρίας"...

Ναι, και υπαρχουν καφετεριες ξερετε τις μοστράτες (με τετοιες λεξεις φαινετε και η ηλικια μου) που δεν σερβιρουν φραπέ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι και εγω επεσα στην παγιδα του freddo οπως ολος ο κοσμος για αρκετο καιρο, μετα ομως καταλαβα οτι πινω κατι που σε δυο λεπτα εχει τελειωσει, τι να βαλεις τετραπλη δοση που κανουν τωρα, πεθαινεις, ειναι παρα πολυ δυνατος, το δοκιμασα και τα χερια μου ετρεμαν.

Οποτε εδω και δυο χρονια εχω γυρισει αποκλειστικα στον φραππε που βαζεις παγακια και ξαναγινετε καφες και πινεις εκει στο γραφειο ενα δυωρο και τον ευχαριστιεσε.Και τον χειμωνα (πιο χειμωνα δηλαδη φετος) φραππε επινα, ενταξει εαν πας καπου και εχει -2 και χιονι θα πιω τον cappuccino. 

Toν αν ειναι και εχει ολα αυτα που λεει ο φιλος δεν με ενδιαφερει, τρωμε και πινουμε ενα σωρο αλλες βλακειες.

Κατω στο κινημα "καλα φραππε πινεις, τι εισαι βλάχος??"

  • Like 6
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω του φραπε ειμαι. Ειδικα στην δουλεια θα παρω μαζι μου φραπε. 

Αλλιως εσπρεσο διπλο. Χειμωνα καλοκαίρι.  Το φρεντο δεν τον συμπάθησα ποτε. Ειναι σαν το ουισκι που βαζεις κοκα κολα. Το χαλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως από τότε που πείρα την απόφαση και αγόρασα καφετιέρα με κάψουλες έχω τρελαθεί στους cappuccino. Ενωωείτε πως το αφρόγαλο το φτιάχνω μόνος μου με αφρογαλιέρα και δε χρησιμοποιώ τις άθλιες κάψουλες που μόνο αφρόγαλο δε βγάζουν. Αλλά όσον αφορά το καφέ τον ίδιο επειδή κάθε φορά η ποσότητα νερού, η θερμοκρασία και η πίεση είναι όλα σταθερά βγαίνει τέλειος κάθε φορά.

Φυσικά, πίνω και φραπέδες αλλά μόνο όταν έχουν ξεκινήσει για τα καλά οι ζέστες και το να πιω ζεστό καφέ δε μου πολυβγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xenofon2223 είπε

Εε εντάξει βρε αδερφέ! Το 93 ήταν καλή χρονιά! Τζάμπα μας ανησύχησες με το 92 :)

Γελας και σε καταλαβαινω! και εγω θα γελουσα αν δεν τον επινα. Προκειται για επιλεκτες ποικιλιες καφε της Jacobs που απευθυνοταν για δωρο στους αντιπροσωπους. Βρισκεται μεσα σε αλουμινοσακουλα με αζωτο, αποθηκευμενα σε σκοταδι και υπογειο γκαραζ και σχετικα σταθερη θερμοκρασια και υγρασια.
Μου το ελεγε φιλος που τον επινε και γελουσα και εγω! μεχρι που μου εδωσε σακουλα και την ανοιξα με το ψαλιδι στο σπιτι. Ειναι απιστευτο πως μυρίζει! ανοιγεις τον nescafe gold απο το super market και δεν μυριζει τιποτα. Και ανοιγεις την ληγμενη 30 χρονια σακουλα και μυριζει ολο το σπιτι καφε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O στιγμιαίος καφές με τον οποίο φτιάχνουμε φραπέ έχει ήδη φιλτραριστεί. Ουσιαστικά φτιάχνουν μια τεράστια ποσότητα καφέ γαλλικού, το φιλτράρουν και μετά το αφυδατώνουν αφαιρώντας το νερό και μένει απλά η σκόνη αυτή. Έπειτα εμέις βάζουμε ζεστό ή κρύο νερό και το κάνουμε νες ή φραπέ.

Λογικά η αρχική ιδέα ήταν για να δίνουν καφέ σε στρατιώτες που δεν θα μπορούσαν να είχαν εξοπλισμό για παρασκευή καφέ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, warewolf said:

Αν θες να παραμείνεις στον στιγμιαίο, θα σου συνιστούσα αντί για τον nescafe classic, να δοκιμάσεις τον nescafe Gold. 

  Reveal hidden contents

 

 

 

Πίνω nescafe ζεστό και φραπέ εδώ και 30 χρόνια χωρίς υπερβολή. Και με φρεντο βολεύομαι για αλλαγή. Τον Gold όμως δεν τον θέλω καθόλου, όσες φορές πήρα βαζάκι να δοκιμάσω, τελικά το έδωσα σε φίλους. Είδες η συνήθεια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...