Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκτός από το nescafe που έχει χαρακτηριστική γεύση μου άρεσε και ο perla του αβ.

Επίσης, ευχαριστιέμαι πιο πολύ τον νες από τον φραπέ νομίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορει να πινω φραπε απο τοτε που γενηθηκα. Ευτυχως η διαδικασια εμεινε αναλιωτη με το περασμα του χρονου.Να ευχαριστησω δημοσια το jumbo και τα 1000 πλαστικα καλαμακια που ειχα αγορασει λιγο πριν την ακυρωση του πλαστικου καλαμακιου και τους τονους πλαστικου σε ολα τα ραπιντ τεστ που εκαναν καλο στην ανθρωποτητα.

  • Like 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια 2 χρονια κι εγω επεστρεψα στο φραπε, μπορεις να τον κανεις οσο δυνατο θελεις να σε κραταει πιο πολυ αλλα κυριος ειναι και πιο οικονομικος απο τον εσπρεσο. Νταξ εννωειτε αν βγω εξω γα καφε θα παρω εσπρεσο αλλα σπιτι και δουλεια μονο φραπεδακι πλεον 😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι εμεις που μεγαλωσαμε με λετζο , select και Φεδρα δεν παθαμε τιποτα .
Στο καραβι στις βαρδειες πιναμε το φραπε με το λιτρο ......
Οσο πιο μεγαλη η συσκευασια ( παιρναμε την 2,5kg που ηταν στην χαρτινη κουτα ) τοσ πιο λετος ο κοκος και πιο καλος ο καφες .
Απο τα περισοτερα ξεπλυματα τυπου Fredo που κανουν τα "cafe"  αυτος ειανι πιο καφες 

Επεξ/σία από villasg
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω επιστρατος πέρυσι στο Λιτόχωρο και πάω στο Κ.Ψ.Μ. και παραγγέλνω στο παλικαρακι ένα νες. Τον βλέπω τα χάνει λίγο και προσπαθεί να δικαιολογήσει κάτι. Τότε πετιέται ο συνάδελφος του και του ψυθιριζει , μην μασάς "μάγκα μου " μια φορά έφτιαξα ,ξέρω πως θα το κάνουμε. Γέλασα και του λέω φίλε θα σου πω πως γίνεται... Πρώτη φορά άκουγε για νες .... Που να ξερε ο κακομοίρης ότι πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε άλλη επιλογή....

35 λεπτά πριν, Aias είπε

μπορει να πινω φραπε απο τοτε που γενηθηκα. Ευτυχως η διαδικασια εμεινε αναλιωτη με το περασμα του χρονου.Να ευχαριστησω δημοσια το jumbo και τα 1000 πλαστικα καλαμακια που ειχα αγορασει λιγο πριν την ακυρωση του πλαστικου καλαμακιου και τους τονους πλαστικου σε ολα τα ραπιντ τεστ που εκαναν καλο στην ανθρωποτητα.

Τώρα φίλε έχει καλαμάκια πλαστικά εντελος νόμιμα , απλά έχουν πάνω την ένδειξη "επαναχρησιμοποιούμενο" .Το ότι το πετάς είναι δικό σου λάθος..😅😅😅

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gx2 είπε

Ο freddo είναι η εξυπνότερη κίνηση marketing του τελευταίου αιώνα στην Ελλάδα. Αν δεις πόσα καφέ έχουμε ανά κάτοικο, σε σχέση με άλλες χώρες θα πάθεις πλάκα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο καλός freddo για να γίνει χρειάζεται ακριβό εξοπλισμό, που οι περισσότεροι δεν μπορούν να έχουν σπίτι, οπότε τον αγοράζουν απέξω. Ο καφές είναι εθιστικός, οπότε κατά κάποιο τρόπο είμαστε οι περισσότεροι "πρεζόνια". Αντίθετα ο φραπέ εκτός από τα υλικά, το μόνο που χρειάζεται είναι ένας αναδευτήρας.

Οπότε ευτυχώς που δεν τα κατάφερες!

Απλά γίνεται υπερβολική κατανάλωση από κάποιους, πίνω σπάνια και μόνο απο συγκεκριμένους γιατί αν πάρεις στον δρόμο όπου βρεις το ποσοστό να πέσεις σε "καφτρίλα" είναι πολύ μεγάλο.

2 ώρες πριν, great είπε

Ναι, και υπαρχουν καφετεριες ξερετε τις μοστράτες (με τετοιες λεξεις φαινετε και η ηλικια μου) που δεν σερβιρουν φραπέ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Η αληθεια ειναι οτι και εγω επεσα στην παγιδα του freddo οπως ολος ο κοσμος για αρκετο καιρο, μετα ομως καταλαβα οτι πινω κατι που σε δυο λεπτα εχει τελειωσει, τι να βαλεις τετραπλη δοση που κανουν τωρα, πεθαινεις, ειναι παρα πολυ δυνατος, το δοκιμασα και τα χερια μου ετρεμαν.

Οποτε εδω και δυο χρονια εχω γυρισει αποκλειστικα στον φραππε που βαζεις παγακια και ξαναγινετε καφες και πινεις εκει στο γραφειο ενα δυωρο και τον ευχαριστιεσε.Και τον χειμωνα (πιο χειμωνα δηλαδη φετος) φραππε επινα, ενταξει εαν πας καπου και εχει -2 και χιονι θα πιω τον cappuccino. 

Toν αν ειναι και εχει ολα αυτα που λεει ο φιλος δεν με ενδιαφερει, τρωμε και πινουμε ενα σωρο αλλες βλακειες.

Κατω στο κινημα "καλα φραππε πινεις, τι εισαι βλάχος??"

Λάθος αναλογία είναι αυτό που λες όπως μπορεί να γίνει και στο frappe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iorant είπε

Πάω επιστρατος πέρυσι στο Λιτόχωρο και πάω στο Κ.Ψ.Μ. και παραγγέλνω στο παλικαρακι ένα νες. Τον βλέπω τα χάνει λίγο και προσπαθεί να δικαιολογήσει κάτι. Τότε πετιέται ο συνάδελφος του και του ψυθιριζει , μην μασάς "μάγκα μου " μια φορά έφτιαξα ,ξέρω πως θα το κάνουμε. Γέλασα και του λέω φίλε θα σου πω πως γίνεται... Πρώτη φορά άκουγε για νες .... Που να ξερε ο κακομοίρης ότι πριν 20 χρόνια δεν υπήρχε άλλη επιλογή....

 

Φραπές χτυπημένος σε πλαστικό ποτήρι Μόρνος που είχε για καπάκι το μικρό πλαστικό ποτήρι του ελληνικού.Αθάνατες πατέντες στα ΚΨΜ όλων των όπλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, andreaspA είπε

Οχι. Ο καφες που πινω ειναι φραπες , ληγμενος το 1992. Ανοιγεις την αλουμινοσακουλα και μυριζει το σπίτι!

Μπορεί να λες και αλήθεια.. Δούλευα στο εργοστάσιο κάποτε που συσκευάζεται ο φραπέ. Δεν τον λέω καφέ όμως επειδή μοιάζει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός το γεγονός πως η Nestlé είναι μ*ουρδελο εταιρεία που βάζουν μικρά παιδιά να μαζεύουν τους καφέδες και το Κακάο από τα χωράφια και κατά κλέβουν την Γη από πόσιμο Νερό, ισχύει πάντως το γεγονός πως Άνθρωποι με τάση για ευαίσθητο στομάχι επηρεάζονται πιο πολύ με τον Νες και συμπτώματα όπως καούρες κλπ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα και ναι προτιμώ τον GOLD, το νιώθω πιο ωραία γευση σε σχέση με τον κλασσικό

1 hour ago, Klausx said:

Λάθος αναλογία είναι αυτό που λες όπως μπορεί να γίνει και στο frappe.

ναι προφανως, ο λογος που το λεω ειναι οτι με τις δυο κουταλιες φραππε πινεις δυο ωρες ενω για τον espresso θες τετραπλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sunnymike72 said:

Εκτός το γεγονός πως η Nestlé είναι μ*ουρδελο εταιρεία που βάζουν μικρά παιδιά να μαζεύουν τους καφέδες και το Κακάο από τα χωράφια και κατά κλέβουν την Γη από πόσιμο Νερό, ισχύει πάντως το γεγονός πως Άνθρωποι με τάση για ευαίσθητο στομάχι επηρεάζονται πιο πολύ με τον Νες και συμπτώματα όπως καούρες κλπ...

Το τερματισες....η Nestlé τα βαζει? αν βεβαια ισχυει αυτο που γραφεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, villasg είπε

Ολοι εμεις που μεγαλωσαμε με λετζο , select και Φεδρα δεν παθαμε τιποτα .
Στο καραβι στις βαρδειες πιναμε το φραπε με το λιτρο ......
Οσο πιο μεγαλη η συσκευασια ( παιρναμε την 2,5kg που ηταν στην χαρτινη κουτα ) τοσ πιο λετος ο κοκος και πιο καλος ο καφες .
Απο τα περισοτερα ξεπλυματα τυπου Fredo που κανουν τα "cafe"  αυτος ειανι πιο καφες 

Ο Λετζος ήταν μια κατηγορία μόνος του. Τυχεροί όσοι τα πρόλαβαν αυτά τα μαγαζιά. 

39 λεπτά πριν, spinemm είπε

Το τερματισες....η Nestlé τα βαζει? αν βεβαια ισχυει αυτο που γραφεις.....

Ισχύει πως δουλεύουν παιδάκια και άλλοι παμπτωχοι εκεί χωρίς στον ήλιο μοίρα. Τώρα αν είναι η Nestlé η ο τοπικός αγρότης / γαιοκτημονας που του ανήκουν τα χωράφια  και τους εκμεταλλεύεται για να πουλήσει τους σπόρους στην Nestle, δεν το γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και 35 χρονια πινω νεσκαφε (ναι ετσι γραφεται 😋). Ζεστο και κρυο αναλογα την εποχη. Για σωστο καφε θελει μονο μιξερακι χειρος, δυνατο μεν αλλα μονο τετοιο. Στα μαγαζια φτιαχνουν τον καφε στα τεραστια μιξερ που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ φραπεδιερες αλλα για milkshake και γιαυτό γινεται κρεμα και δεν καθεται ο καφες με τιποτα και ειναι νεροζουμι. Αν βρειτε το μιξερ του Νεσκαφε, που το βγαζει προσφορα σχεδον καθε καλοκαιρι, παρτε το χτες. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φραππέ κ μόνο φραππέ

https://cibum.gr/nea/asfaleia-trofimon/ellada-poios-kafes-periechei-perissotero-karkinogono-foyranio-meleti-toy-genikoy-chimeioy-toy-kratoys/

 

29 λεπτά πριν, HAS1972 είπε

Αν βρειτε το μιξερ του Νεσκαφε, που το βγαζει προσφορα σχεδον καθε καλοκαιρι, παρτε το χτες

εχω 2, το ενα είναι ακόμα αχρησιμοποίητο! σκυλί πολέμου παραδόξως !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...