Προς το περιεχόμενο

είναι ο φραπές πράγματι κακής ποιότητας καφές?


PtolemaiosUltraChad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chrisxkar είπε

google scholar μπορείς να βρείς ότι έρευνα θες.Για τον καφέ εγώ σχετικά με το στομάχι δεν βρήκα κάτι

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8778943/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10499460/

Εμένα προσωπικά, ο κρύος τουλάχιστον, με ενοχλεί αν δεν έχω φάει καλό πρωινό, αλλά δεν πίνω συχνά, κυρίως το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/4/2024 στις 5:52 ΜΜ, PtolemaiosUltraChad είπε

όλο αυτό ακούω

ότι είναι προϊόν χημικής επεξεργασίας από τα υπολείμματα των κόκκων καφέ

 

τι ισχύει ?

Eτσι λενε οι ανταγωνιστες, ο ιδιος λεει οτι ειναι εξαιρετικης ποιοτητας.

Στις 20/4/2024 στις 6:35 ΜΜ, Alchemist` είπε

Προσωπική μου άποψη είναι πως ο αρνητισμός που τον περιβάλλει έχει προκληθεί από το κάκιστης γεύσης ρόφημα που παρασκευάζουν τα περισσότερα καφέ που δεν πολύασχολούνται με τον φραπέ γιατί πλέον τον ζητάνε λίγοι...(1) Τα περισσότερα μαγαζιά αν δεν επιμείνεις ρητά (σε φάση να πεις 4-5 φορές ότι θες πολύ ελαφρύ φραπέ) βάζουν 2 μεζούρες καφέ για ένα ποτήρι φραπέ. Οι 2 μεζούρες αντιστοιχούν σε 4 κουταλιές της σούπας, οπότε φυσικό και επόμενο το αποτέλεσμα να θυμίζει περισσότερο πετρέλαιο στο χρώμα και να έχει μεγαλύτερη πίκρα από τη ίδια τη ζωή μας... Δεν σώζεται όσο νερό και να συμπληρώσεις....(2)

(1)Στα μαγαζια μπορει, στα σουπερμαρκετ ομως ο νεσκαφε φραπε ειναι απο τα μπεστ σελλερς (2)Δε νομιζω οτι στα μαγαζια βαζουν 4 κουταλιες της σουπας, αυτοι κοιτανε να εξοικονομουν, οχι να σπαταλουν.

Στις 20/4/2024 στις 10:04 ΜΜ, smpt είπε

και τις περισσότερες φορές είναι μόνο αφρός λόγο του πολύ νερού

Στις 21/4/2024 στις 1:30 ΠΜ, kastorianos είπε

Λόγω τού πολύ χτυπήματος.

Παιδια, ο πλουσιος/πηχτος αφρος δεν οφειλεται στο νερο ουτε στο χτυπημα, αλλα στη ζαχαρη.

Επεξ/σία από dasos2024
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 5:52 ΜΜ, PtolemaiosUltraChad είπε

όλο αυτό ακούω

ότι είναι προϊόν χημικής επεξεργασίας από τα υπολείμματα των κόκκων καφέ

 

τι ισχύει ?

 

Εμένα φίλε μου μου φέρνει νευροπιεση καί ταχυκαρδία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Jts said:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8778943/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10499460/

Εμένα προσωπικά, ο κρύος τουλάχιστον, με ενοχλεί αν δεν έχω φάει καλό πρωινό, αλλά δεν πίνω συχνά, κυρίως το καλοκαίρι.

Εννοω οτι δεν βρήκα κάτι που να κατηγορεί τον στιγμιαίο έναντι κάποιου άλλου στην έρευνα λέει απλά πως ο κρύος στιγμιαίος και ο κρύος εσπρεσο ενεργοποιουν γρηγορότερα το έντερο το οποίο δεν ήξερα βέβαια

10 minutes ago, barber44 said:

 

Εμένα φίλε μου μου φέρνει νευροπιεση καί ταχυκαρδία 

και εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ όταν πίνω ελληνικό ενώ με διπλό εσπρεσο πέφτω σαν πουλάκι αλλά θα υποθέσω πως μάλλον φταίει η ποσότητα καφέ που βάζω και όχι ο ελληνικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν έχεις ένα ρόφημα με ζάχαρη και το πίνεις αργά όλη μέρα μετά είσαι ο καλύτερος πελάτης του οδοντιάτρου. Όσες φορές και να πλένεις τα δόντια δεν το γλιτώνεις.

2. Αν πεις τον στιγμιαίο με άδειο στομάχι μετά θα υποφέρεις. Το ίδιο ισχύει και με τους ακριβούς κόκκους arabica εσπρέσσο της Jacobs/Starbucks και με τους γαλλικούς του supermarket. Αντιθέτως μπορείς να πεις espresso arabica από τα γνωστά roasteries και να μην το νιώσεις.

Πέρα από αυτά δεν έχω διαβάσει ποτέ κάτι αρνητικό για το στιγμιαίο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, chrisxkar είπε

Εννοω οτι δεν βρήκα κάτι που να κατηγορεί τον στιγμιαίο έναντι κάποιου άλλου στην έρευνα λέει απλά πως ο κρύος στιγμιαίος και ο κρύος εσπρεσο ενεργοποιουν γρηγορότερα το έντερο το οποίο δεν ήξερα βέβαια

Καλά τόσο συγκεκριμένες έρευνες σε μεγάλη κλίμακα δεν πρόκειται να γίνουν, και να γινόταν θα ήταν μόνο με χρηματοδότηση από εταιρία στιγμιαίου, ότι και αν σημαίνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σύγχυση σε δύο ξεχωριστές έννοιες που είναι ο στιγμιαίος αφυδατωμένος καφές που φτιάχθηκε με την ίδια λογική του γάλα σε σκόνη όπως φαίνεται από τις πατέντες πρώτα στη Νέα Ζηλανδία και μετά στη Αμερική στο Σικάγο. Η Nestle τον ραφίναρε δημιουργώντας την δική της γεύση και τον διέδωσε παντού. Θεωρείται και στρατιωτικός καφές λόγω της ευκολίας παρασκευής σε δύσκολες συνθήκες.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Instant_coffee

Ο κρύος Frappe είναι καθαρά ελληνική πατέντα του Δημήτρη Βακόνδιου υπαλλήλου μεταπολεμικά του καφεκοπτείου Δρίτσα που ήταν ο επίσημος αντιπρόσωπος της Nestle στην Ελλάδα . Έγινε τυχαίο λόγω των ειδικών συνθηκών που επικρατούσαν στο περίπτερο της Nestle στη έκθεση Θεσσαλονίκης το 1957. Κυριολεκτικά σαλονικιός ο Φραπές .

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Φραπέ

Στην Ιταλία τον Φραπέ τον λένε Ελληνικό καφέ γιατί τον γνώρισαν στις διακοπές τους εδώ και τον αποκαλούν ως Caffe Greco .

Και ο Freddo μπορεί να θεωρηθεί ελληνικός καφές αφού το έχουμε σαν λαός με τους παγωμένους καφέδες. Την δεκαετία των 90s η Κafea  αντιπροσωπεία του ιταλικού καφέ illy ζήλεψε τα τρελά κέρδη που είχε είναι η Nestlé με τον Φραπέ στην Ελλάδα θέλησε να μπει και αυτή στην μεγάλη αυτή αγορά του παγωμένου καφέ κάνοντας κρύο ρόφημα τον εσπρέσσο καφέ της. Μάλιστα σχεδίασε πρώτη και ειδικά ποτήρια για τον καφέ αυτό που για εμένα και όχι μόνο αποτελούν τα ιδανικά για Freddo ακόμα και σήμερα. Τα ξέρουμε από τα καφέ που έχουν καφέ illy αλλά μπορούμε και να τα αγοράσουμε από την Kafea.

https://www.news247.gr/ellada/ixeres-oti-o-freddo-gennithike-stin-ellada/

 

https://www.skroutz.gr/s/30517155/Illy-Potiri-Kafe-Freddo-apo-Gyali-330ml.html#similar

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ο χειρότερος, ναι. Το πιο πιθανό είναι να μας ενοχλούν τα διάφορα συντηρητικά, που σίγουρα περιέχει μέσα για να κρατάει αρώματα και γεύση και να διατηρείται. Οι άλλοι καφέδες, είναι απλά καφές, που χρειάζεται επί τόπου εκχύλιση για να βγάλει αρώματα. Μέχρι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ο καλυτερος καφες ο φραπες και η χειμωνιατικη εκδοση του ο νες. Απλα οι χαζοχαρουμενοι πλεον το παιζουν μοντέρνοι και καλα και παιρνουν φρέντο εδω να πω οτι ο φρεντο εσπρεσσο και φρεντο καπουτσινο ειναι καθαρα ελληνικο ειδος καφε κακως εδωσαν ενα ιταλικο ονομα σε αυτους τους καφεδες δεν υπαρχει τετοιος καφες εκει και ετσι προκαλειται συγχυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, elpenor said:

 

2. Αν πεις τον στιγμιαίο με άδειο στομάχι μετά θα υποφέρεις.

 

 

5 hours ago, Jts said:

 

Εμένα προσωπικά, ο κρύος τουλάχιστον, με ενοχλεί αν δεν έχω φάει καλό πρωινό, αλλά δεν πίνω συχνά, κυρίως το καλοκαίρι.

και εγω το ιδιο, οτιδηποτε καφε και νεσπρεσσο, οποτε δεν ειναι οτι ο φραπέ κανει κακο στο στομαχι αν ειναι αδειο. Εγω με αδειο στομαχι δεν μπορω να πιο κανενα καφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, enrique19 είπε

Ειναι ο καλυτερος καφες ο φραπες και η χειμωνιατικη εκδοση του ο νες. Απλα οι χαζοχαρουμενοι πλεον το παιζουν μοντέρνοι και καλα και παιρνουν φρέντο εδω να πω οτι ο φρεντο εσπρεσσο και φρεντο καπουτσινο ειναι καθαρα ελληνικο ειδος καφε κακως εδωσαν ενα ιταλικο ονομα σε αυτους τους καφεδες δεν υπαρχει τετοιος καφες εκει και ετσι προκαλειται συγχυση.

Δηλαδή με τα λεγόμενα σου εγώ που έπινα 3 φραπέ του μισού λίτρου  την ημέρα για 30 χρόνια και τώρα πίνω espresso έγινα χαζόχαρούμενος και δεν ξέρω από καφέ 😂, Ότι πεις φίλε μου.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, enrique19 said:

 εδω να πω οτι ο φρεντο εσπρεσσο και φρεντο καπουτσινο ειναι καθαρα ελληνικο ειδος καφε κακως εδωσαν ενα ιταλικο ονομα σε αυτους τους καφεδες δεν υπαρχει τετοιος καφες εκει και ετσι προκαλειται συγχυση.

Αυτό ισχύει, πράγματι. Θυμάμαι εν έτει 2001, είχα ζητήσει σε ένα bar στη Ναπολη espresso freddo. Μέχρι τότε δεν είχα δοκιμάσει ποτέ στην Ελλάδα, απλώς ήταν καλοκαίρι και ένας φίλος μου είπε ότι κάποιοι το φτιάχνουν. Ο τύπος έφτιαχνε σε μικρά πλαστικά ποτηράκια, μια δόση espresso με ζάχαρη υποχρεωτικά και τα έβαζε στην κατάψυξη, προκειμένου απλά να κρυσταλλώνουν (είχε ρυθμίσει τη θερμοκρασία). Όταν έπρεπε να σερβίρει, έβγαζε κολωνάτο ποτήρι (το κλασσικό λέω, του κωλομπαρου), το γεμιζε με πάγο και αδειαζε το περιεχόμενο μέσα. Προφανώς χωρίς καλαμάκι (senza cannuccia). Το ίδιο με τον cappuccio freddo : αντί πάγου, παγωμένο γάλα (πλήρες).

Σημ. Η σωστή ονομασία είναι espresso freddo και cappuccino freddo (το επίθετο έπεται του ουσιαστικού, στην περίπτωση αυτή, στα ιταλικά).  Στη Ιταλία λεγόταν απλά, caffè freddo (όπου caffè, ο espresso).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...